Průvodce regionem
Pestré Usambarské hory
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Usambarských horách

Jak se dostat do Usambarských hor

Do hlavního města západních Usambar, Lushota, se lze dostat autobusem z větších měst, jako je Dar es Salaam, Arusha nebo Moshi. Pohodlnějším možností, jak se sem dopravit, je zakoupit lístek do luxusnějšího autobusu mezi Dar es Salaamem a Arushou, například u společnosti Kilimanjaro Express nebo Dar Express (cena činí přibližně 30.000 šilinků, je nutné uhradit cestu až do cílové destinace, první autobusy odjíždí už před šestou hodinou ráno). Pro tuto možnost je však třeba vystoupit ve městě Mombo a do Lushota dojet pomocí mikrobusu „dalla-dalla“ nebo taxíkem. Lístek je nutné zakoupit dopředu, minimálně 24 hodin předem, v kanceláři dané společnosti.

Do Lushota také jezdí přímé autobusy z obou měst (společnosti Chakito, Fasaha nebo Mwambao do/z Arushy, Shambalai, Maning Nice nebo Burudani Tosha z/do Daru). Tato varianta je sice mnohem levnější (okolo 15.000 Tsh), ale autobusy jsou podstatně méně pohodlné. Nákup je také lepší zařizovat dříve a najít místo, kde se lístky na autobusovém nádraží prodávají, může být problém. Na autobusových nádražích v Arushe a Daru si dejte pozor na podvodníky, kapsáře a samozvané průvodce, kteří chtějí za každou radu nehoráznou odměnu.

Pokud chcete jet do východních Usambar, do Amani Nature Reserve, budete se muset nejprve dopravit do města Muheza. To by neměl být problém, neboť sem jezdí hodně autobusů mířících do města Tanga. Poté si můžete vzít taxi nebo dalla-dalla a dojet do vesnice Amani. Alternativně můžete dojít do Amani pěšky z Lushota, to však zabere několik dní.

Do Dar es Salaamu se průměrná cena letenky z Prahy pohybuje okolo 14.000 Kč.

Jak cestovat po Usambarských horách

Lze využívat taxi, autobus, mikrobus „dalla-dalla“, kolo, motorku nebo chůzi.

„Dalla-dalla“ jezdí celodenně mezi všemi většími sídly na jihu Usambar (Lushoto, Soni, Mombo, Bumbuli) a zastaví kdekoli po cestě na požádání. Cesta v přeplněném voze je docela nepohodlná, obzvláště se zavazadly, takže pokud jedete do hotelu, vezměte si raději taxíka. Mezi Lushotem a vesnicemi Mtae a Mambo na severu Usambar jezdí denně několik autobusů, které přijíždí z větších měst, jako je Dar es Salaam nebo Tanga.

Z Lushota odjíždí odpoledne a cesta trvá kolem tří hodin. Zpátky vyjíždí brzy ráno kolem šesté. Mít v Usambarách vlastní vůz se rozhodně hodí, není to ale nutností. Mezi většími městy jezdí hromadná doprava a na většinu zajímavých míst v přírodě se stejně dá dostat jenom pěšky. Pro zpestření můžete někdy vyrazit na výlet na kole nebo na motorce, které vám může obstarat průvodce nebo hotel.

Co tady objevíš?

Usambarské hory stojí trochu ve stínu velkých turistických atrakcí Tanzanie, jako je například Kilimandžáro nebo národní park Serengeti. Oblast má však rozhodně co nabídnout – pestrou tropickou přírodu, nádherné vyhlídky, zajímavou kulturu a historii, příjemné podnebí a také klid – méně turistů a méně otravných prodejců čehokoli, kteří okupují turistická centra země.

Divoké scenerie střídají široká klidná údolí s mnoha vesničkami, hustě zelené pralesy zase louky s pasoucím se dobytkem. Usambarské hory leží na severovýchodě Tanzanie nedaleko hranice s Keňou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Připrav se na
3-5 dní
Je to jen na vás. Nudit se tu nebudete ani víc než týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Čereven - únor
Vyrazit sem lze celoročně, vyjma období dešťů, které probíhá mezi březnem a květnem.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Bude celková cena letu do Tanzanie a přesunu autobusem z Dar es Salaamu.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu