Co tady objevíš?

Usambarské hory stojí trochu ve stínu velkých turistických atrakcí Tanzanie, jako je například Kilimandžáro nebo národní park Serengeti. Oblast má však rozhodně co nabídnout – pestrou tropickou přírodu, nádherné vyhlídky, zajímavou kulturu a historii, příjemné podnebí a také klid – méně turistů a méně otravných prodejců čehokoli, kteří okupují turistická centra země.

Divoké scenerie střídají široká klidná údolí s mnoha vesničkami, hustě zelené pralesy zase louky s pasoucím se dobytkem. Usambarské hory leží na severovýchodě Tanzanie nedaleko hranice s Keňou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Připrav se na
3-5 dní
Je to jen na vás. Nudit se tu nebudete ani víc než týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Čereven - únor
Vyrazit sem lze celoročně, vyjma období dešťů, které probíhá mezi březnem a květnem.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Bude celková cena letu do Tanzanie a přesunu autobusem z Dar es Salaamu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Lushoto

Někdejší německé koloniální město Wilhelmsthal nepatří patrně k nejestetičtějším místům, která za svůj život navštívíte, ovšem přesto má své kouzlo. S průvodcem můžete jít v Lushotu po stopách koloniální architektury. Zajímavé je také zajít se podívat na velmi živý trh v centru města, ve čtvrtek a v neděli je k tomu nejlepší příležitost, protože tehdy je trh největší. Na trhu se dají koupit nejen potraviny, ale například i obnošené oblečení.

Zavřít boční panel

Vyhlídka Irente

Za pár drobných se můžete dostat na překrásnou vyhlídku ze samotného okraje Usambarských hor, která se nachází několik kilometrů od Lushota. Výhled na rovinu pod horami a okolní kopce je nezapomenutelný, všichni návštěvníci Usambar by sem měli zajít. Vyhlídka je však ovšem bez zábradlí, tak si dejte pozor. Poblíž vyhlídky najdete přístřešek, kde si můžete nakoupit místní uměleckou tvorbu.

Zavřít boční panel

Farma Irente

Původně německá farma určená k pěstování kávy, která se zde však příliš neuchytila. Dnes farma patří církvi a pěstuje se zde hlavně ovoce, také se zde vyrábí med a mléčné výrobky. Je možné se na farmě ubytovat, ovšem farmu stojí za to navštívit i jen tak. Lze zde poobědvat nebo povečeřet s výhledem na hory (je třeba dát vědět předem) nebo nakoupit domácí chléb, některou z místních domácích marmelád nebo mléčných výrobků. Pokud budete mít štěstí, místní vám dají bezplatný rychlokurz dojení krav.

Zavřít boční panel

Katolická misie Montessori

V jižní části Lushota směrem k Soni se nachází misie (St. Eugene Hostel), která produkuje marmelády, sýry a banánové víno. Je zde možné jít na prohlídku i se zde ubytovat.

Zavřít boční panel

Prales Magamba

Nádherný prales, v němž se nachází velké množství stromů a rostlin a žijí zde také opice, konkrétně gueréza angolská. Doporučuje se jít s průvodcem, většina prohlídek končí na vrcholu vysokém 1.800 metrů, z něhož je výhled do kraje. Ze všech pralesů v Usambarách je tento nejsnáze dostupný z Lushota.

Zavřít boční panel

Vodopád Mkuzi

Působivý vodopád se nachází v pralese Mkuzi, v jezírku u vodopádu je možné se koupat. Výlet lze spojit s výletem do pralesa Magamba.

Zavřít boční panel

Hora Kwamongo

Poblíž městečka Soni se nachází vrch Kwamongo, v překladu Boží hora. Z kopce je opět pěkný výhled do okolí a je možné zde v sezoně pozorovat vzácné motýly. Místo je také zajímavé tím, že na vrcholku probíhají různé šamanské rituály. Místní lidé zde spalují různé předměty, aby se zavděčili bohům, nebo tancují v kamenných kruzích.

Zavřít boční panel

Prales Mazumbai

Poblíž vesnice Bumbuli se nachází téměř nedotčený prales Mazumbai Nature Reserve. Lze se sem vydat na několikadenní výlet s průvodcem, v oblasti se nachází dvě horské chaty, kde je možné přespat.

Zavřít boční panel

Vyhlídky Mtae a Mambo

Na severním okraji Usambarských hor je možné navštívit dvě nádherné vyhlídky Mtae a Mambo, které jsou od sebe vzdáleny pouze pár kilometrů. Z obou je krásný výhled do krajiny, takže i na národní park Mkomazi. Dostat se sem lze buď autobusem z Lushota, nebo je možné sem jít na několikadenní pěší výlet. Přímo u vyhlídky Mambo se můžete ubytovat v hotelu Mambo Viewpoint Eco Lodge nebo v levnějším ubytování Mambo Cliff Inn. V oblasti lze také koupit tradiční hrnčířské výrobky.

Zavřít boční panel

Mambo Caves

Jedná se o jeskyně a skalní převisy, kde se údajně schovávali místní obyvatelé v době první světové války. Dnes je zde možné spatřit dravé ptáky, například sokola.

Zavřít boční panel

Prales Shagayu

Další z Usambarských pralesů, který může taktéž nabídnout skvělé výhledy, vodopád a bohatou fauna i flóru. Nachází se na východ od Mtae.

Zavřít boční panel

Amani Nature Reserve

Dostat se do Amani Nature Reserve ve východních Usambarách není tak snadné, jako dostat se do Lushota, ale rozhodně to stojí za to. Nachází se zde deštný prales, kde se vyskytuje okolo sta endemických druhů rostlin a živočichů a je zde spousta příležitostí k pěším výletům. Navzdory tomu je zde ještě méně turistů než v západních Usambarách.

Oblast je také zajímavá svou nedávnou historií – v roce 2003 zde vypukla zlatá horečka a počet obyvatel se během dvou měsíců více než ztřicetinásobil, ze tří set na deset tisíc. Brzy však zasáhla vláda a prospektoři byli vypuzeni, neboť těžba zlata vedla k deforestaci a znečišťování vod. Místní jsou vládou a mezinárodními organizacemi vedeni k tomu, aby si vydělávali jinak než těžbou třeba, například chovem motýlů, výrobou medu nebo rybařením.

Vstup do Amani Reserve stojí deset amerických dolarů pro dospělého, které se musí uhradit u brány do parku ve vesnici Zigi. Zde je také možné si zajistit průvodce, který však není naprostou nutností. V Zigi a Amani si též můžete koupit brožuru, v níž jsou popsány turistické trasy v parku.

Počasí a sezóny v Usambarských horách

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Usambarské hory
Počasí během roku

23 °C

23 °C

23 °C

23 °C

23 °C

20 °C

20 °C

19 °C

19 °C

21 °C

22 °C

23 °C

Počasí

Průměrné teploty se v Usambarách pohybují kolem 20 °C, trochu chladněji je v letních měsících. Je to také poměrně deštivá oblast, zejména od března do května.

Sezóny a kdy vyrazit

Návštěvu lze doporučit od června až do února. Mezitím je v Tanzanii období dešťů. Hlavní sezona pro zahraniční turisty je v létě, domácí turisté sem jezdí hlavně v zimě, aby se vyhnuli vedrům ve zbytku Tanzanie. Vzhledem k vyrovnaným teplotám je možné provozovat všechny aktivity celoročně, vyjma již zmíněného deštivého období.

Skvělé akce do Usambarských hor

ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu