Taipei

Doprava v Taipei

Jak se dostat do Taipei

Letadlem

Prakticky jediným vstupním bodem všech turistů na Taiwan je mezinárodní letiště Taoyuan v Taipei.

Míří sem jak přímé lety z Evropy, tak spoustu lokálních asijských společností včetně těch nízkonákladových z Hongkongu, Filipín, Thajska či Vietnamu a zejména pak z Číny. S letenkou tak nebudete mít sebemenší problém.

Standardní ceny u letů z Evropy se pohybují někde okolo 15.000 Kč za zpáteční letenku, u přeletů v rámci regionu pak do 1.500 Kč za jednosměrný let.

Jak cestovat po Taipei

Město je rozlehlé, ale při kratších návštěvách jsou všechny nejvýznamnější památky v docházkové vzdálenosti mezi sebou. Nejčastěji tak využijete k dopravě vlastní nohy.

Taipei disponuje také přehlednou sítí metra, které uvítáte při delších přesunech, rozvinutou sítí autobusových linek i všudypřítomných stojanů na jízdní kola.

Metro

Taipeiské metro (MRT) je čisté, bezpečné a přehledné. Jednotlivé stanice jsou popsané informačními tabulemi jak v čínštině, tak i v angličtině a pro bezproblémovou orientaci v každém vestibulu stanice najdete přehlednou mapku s očíslovanými východy ze stanice.

Jakmile projdete turnikety do metra, je zde přísný zákaz konzumace jídel a pití.

Přehlednou mapu linek metra najdete na těchto stránkách: metro.taipei.

Cena jízdného se stanovuje dle ujeté vzdálenosti a pohybuje se mezi 20 a 65 TWD. Při nákupu v samoobslužném kiosku si dle mapy metra a jízdného uvedeného u jednotlivých zastávek zakoupíte žeton, který přiložíte u turniketu a při výstupu jej do turniketu vhodíte. Jízdenky se platí v hotovosti.

Alternativou k jednorázovým žetonům je karta EasyCard. Tu zakoupíte za 100 TWD v každé stanici metra i v obchodech 7 Eleven. Funguje na principu kreditu, kdy se platba automaticky strhává dle ujeté vzdálenosti jen s tím rozdílem, že je cena o 20 % levnější.

Pokud budete trávit v Taipei či obecně na Taiwanu více jak 1 den, EasyCard se vyplatí a stane se vaším užitečným společníkem. Hradit se s ní dají jak jízdy metrem, tak i autobusem, půjčení jízdních kol, vlaky či s ní lze platit v obchodech. Více se dozvíte na: easycard.com.tw.

Autobusy

V Taipei najdete mnoho autobusových linek. Jejich seznam je dostupný např. na: moovitapp.com.

Jízdné můžete zaplatit v hotovosti, ale pozor – automaty v autobusu nevrací drobné. Existují zde 3 typy jízdného podle ujetých segmentů s cenami 15 TWD, 30 TWD a 45 TWD. Většinou využijete jen 1 segment a řidič vám řekne, kolik je potřeba zaplatit.

Místo hotovosti je lepší hradit jízdné kartou EasyCard.

Jízdní kola

Městský systém žlutých jízdních kol YouBike je ideální volbou k přesunům pro všechny aktivní povahy. Stojany jsou rozesety po celém městě a jejich mapku najdete na oficiálním webu youbike.com.tw.

Jízdné se počítá po 30minutových intervalech, kdy v rámci prvních 4 hodin stojí jeden interval 10 TWD.

K užívání jízdních kol je nutné mít EasyCard (viz výše) a taiwanskou simkartu s telefonním číslem, na něž následně registrujete až 5 karet EasyCard.

Chystáš se do Taipei?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.