Co tady objevíš?

Ať už míříte na Taiwan, či je Taipei (Tchaj-pej) jen vaší přestupní destinací v dalším putování po jihovýchodní Asii, udělejte si tu na pár dní krátkou zastávku.

Taiwanská metropole vás svým šarmem minimálně zaujme, ne-li přímo uchvátí. Místo betonových mrakodrapů se nad městem pyšní jediný pravý mrakodrap, který byl donedávna nejvyšší budovou světa, a poklidný ráz městu dodává okolní zeleň, která je přímo stvořena ke krátkým trekům. Však severní části předměstí těsně sousedí s národním parkem Jang-ming-šan.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1 den i týden
Metropole Taipei má co nabídnout milovníkům jednorázových cest i delších pobytů.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Záleží jen na vás, kdy se sem rozhodnete vyrazit, pozor jen na období tajfunů.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Tolik zaplatíte za letenku tam a zpět z Evropy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Taipei 101

Mezi lety 2004–2010 byla Taipei 101 se svou výškou 508 metrů a 101 patry nejvyšší budovou světa a dnes zaujímá své místo na 9. příčce mezi mrakodrapy. Budova tvaru bambusu symbolizuje rychlý růst a flexibilitu, a proto je Taipei 101 sídlem mezinárodního finančního centra.

Vnitřní vyhlídku najdete v 89. patře, která je postavena 382 metrů nad zemí, a ještě vnější vyhlídku v 91. patře. Ta je přístupná pouze za příznivých povětrných podmínek.

Na vyhlídku budete vyvezeni 2. nejrychlejším výtahem na světě. Funguje rychlostí 1.010 metrů za minutu a celkovou trasu urazí za 37 vteřin.

Vyhlídky jsou otevřeny od 9 do 22 hodin každý den v týdnu a kasu společně s výtahem najdete v 5. patře. Vstupné pro dospělou osobu činí 600 TWD.

Vstup na vyhlídku maximálně doporučujeme, neboť součástí je i otevřený „větrný tlumič“ využívaný ve výškových budovách. Impozantní jsou především videa zachycující funkčnost tlumiče během monzunů či zemětřesení.

Webové stránky k vidění zde: taipei-101.com.

Zavřít boční panel

National Chiang Kai-shek Memorial Hall

Na rozlehlém náměstí Svobody (Liberty Square) vyčnívá nad ostatními budovami ta nejznámější, tou je National Chiang Kai-shek Memorial Hall. Tento památník byl vystaven s úctou k prvnímu prezidentu Čínské republiky Chiang Kai-sheka. Stavba započala rok po úmrtí prezidenta v roce 1976 a dokončena byla v roce 1980.

Bílá budova s modrou střechou ukrývá velkou bronzovou sochu prezidenta hlídanou gardou, která se každou hodinu střídá s ceremoniálem.

Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin a přístup je zdarma i do podzemí, kde najdete malé muzeum. Dostanete se sem skrze stanici metra Chiang Kai-Shek Memorial Hall Station.

Webové stránky k prostudování zde: cksmh.gov.tw/en.

Zavřít boční panel

Liberty Square

Rozlehlé náměstí je domovem několika budov a památníků. Nejvýznamnější je National Chiang Kai-shek Memorial Hall, na jehož protější straně skrze celé náměstí leží oblouk Liberty Square Arch. Dále tu najdete brány DaXiao a Dazhong Gate či národní koncertní halu National Concert Hall a národní divadelní hala National Theater Hall.

Na náměstí můžete každé ráno od východu slunce zhruba do 8 hodin pozorovat Tchajwance při cvičení.

Nejsnadnější dopravou na místo je stanice metra Chiang Kai-Shek Memorial Hall Station.

Zavřít boční panel

Národní palácové muzeum

National Palace Museum je domovem světově nejlepší sbírky čínské historie a jejich artefaktů.

Otevřeno je denně od 8:30 do 18:30. Vstupné stojí 350 TWD za dospělého a pro držitele studentských karet 150 TWD.

Dopravit se sem je zapotřebí v kombinaci metra a autobusu. Detailně vše popsané najdete na webových stránkách muzea. npm.gov.tw/en.

Zavřít boční panel

Chrám Lungshan

Buddhistický chrám Lungshan najdete ve čtvrti Wanhua. Místo, které vás vytrhne z kontextu mrakodrapů a moderních technologií, je provoněno kouřem z vonných tyčinek a z dekorací sloupů, zdí i stropů se vám zamotá hlava. Na místě najdete stovky buddhistických, taoistických a konfuciánských soch.

Místní chrám lidé využívají k modlitbám a přáním v lepší budoucnost. Buďte proto tiší a ohleduplní.

Brány Lungshanu jsou otevřeny denně od 5 do 22 hodin a vstup je zdarma. Nejbližší stanicí metra je Lungshan Temple na lince Ban-Nan.

Samotná čtvrť Wanhua je srdcem staré Taipeie. Narazíte tu třeba na slepé maséry či věštkyně, které místní stále prosí o to, aby jim pomohli vybrat svou polovičku, či se radí o jménech pro své děti.

Zavřít boční panel

Chrám Xingtian

Xingtian (Hsing Tian Kong) je nejnavštěvovanějším chrámem v severní části Taiwanu a denně přiláká na 10.000 návštěvníků.

Unikátnost chrámu tkví především v tom, že věřícím nedovoluje pálit duchovní peníze pro štěstí a nenajdete zde ani schránky pro dary a v celém areálu je zakázána komerční činnost.

Snadno se sem dostanete metrem na stanici Xingtian Temple Station.

Zavřít boční panel

Yangmingshan National Park

Yangmingshan je ze všech národních parků na Tchaj-wanu nejblíže městskému centru Taipei. Nabídne krásnou přírodu, rozmanitý terén a také vzácné a endemické druhy ptáků.

Na jaře se můžete těšit na kvetoucí ovocné stromy a po opadání květů přichází čas kvetení lilií kala na jezeře Bamboo.

Nejfotografovanějším bodem celého parku jsou květinové hodiny Flower Clock.

V parku najdete mnohé stezky. Inspirovat se můžete na mapy.cz.

Zavřít boční panel

Sun Yat-sen Memorial Hall

Tato pamětní hala byla vybudována na počest Sun Yat-sena, zakladatele Čínské republiky (Tchaj-wanu).

V současnosti je s přilehlým parkem ideálním místem k odpočinku pro obyvatele Taipei.

Zavřít boční panel

Horké prameny v Xinbeitou

Oblast s vyvěrajícími horkými prameny Xinbeitou by se měla stát vaší zastávkou i v případě, kdy se koupat nehodláte.

Xinbeitou se proslavil za dob japonské kolonie. Nabídne historické památky a malebná přírodní místa ideálně položené do jedné ulice.

Dostanete se sem snadno metrem na stanici Xinbeitou.

Zavřít boční panel

Daan Park

Městský park napodobující les se stane ideální zastávkou v parných dnech a skvělým prokysličením vašeho těla. Daan parku se totiž přezdívá plíce Taipei.

Zavřít boční panel

Sloní hora

Sloní hora známá též jako Xiangshan je vyhlídkou nad městem. Zejména ve večerních hodinách se vám rozsvítí jedinečný výhled na noční Taipei, kterému vévodí Taipei 101 a je odsud skvěle viditelná.

Dostanete se sem z konečné metra Xiangshan Station přes park a následně mírným výstupem po stezce a schodech. Výstup zabere necelou půlhodinu poklidné chůze.

Zavřít boční panel

Red House

Atypická červená budova byla v Taipei vystavena v roce 1908 japonským architektem Kondo Juro a byla prvotně určena jako místo pro konání trhů.

Červený dům si za poslední století prošel několika změnami své funkčnosti. Od trhu, přes knihovnu, kino až k divadlu. Dnes je toto místo hlavním bodem pro pořádání kulturních a kreativních akcí na celém Tchaj-wanu.

Zavřít boční panel

Chrám Bangka Qinqshan

Chrám Bangka Qinsqhan pochází z minulého století a byl vybudován na počest generála Tří království Zhang Guna. 

Skládá se ze tří nádvoří a pater.

Vnitřek chrámu zdobí kamenné a dřevěné dekorace. O vysoké kvalitě umění nejvíce vypovídá socha Qingshan, kdy vás boží oči doslova sledují ať stojíte, kde stojíte.

Chrám stojí jen kousek od nočního trhu Huaxi Street.

Zavřít boční panel

Snake Alley

Noční trh Snake Alley, také bývá někdy nazýván jako Huaxi Street Night Market, leží nedaleko chrámu Longshan a rozprostírá se na území 2 bloků.

Najdete tu jak tradiční tchajwanská jídla, tak i speciality jako hadí krev, hadí maso a jiné výrobky z hadů – od čehož plyne i název Snake Alley.

Místní vnímají tuto čtvrť spíše negativně, neboť krom hadích a želvích výrobků je Snake Alley i red districtem.

Počasí a sezóny v Taipei

Počasí

Taipei leží ve vlhkém subtropickém klimatu. což celoročně zajišťuje příjemné teploty, které prakticky nikdy nespadají pod 10 °C.

Ovlivněn východoasijským monzunem se na Taipei rozlišuje mezi 2 hlavními obdobími – sucha a monzunů.

Zimy jsou mírné a suché s minimem srážek. Rtuť teploměru standardně šplhá mezi 15–20 °C.

Oproti tomu monzunová sezóna, která přichází v květnu s vyvrcholením v září, přinese vydatné deště a tropické teploty nad 30 °C. V tomto období zde spadne na 70 % všech celkových ročních srážek. Minimálně dvakrát do roka pak zasáhne severní část Taiwanu i tajfun, je proto vhodné sledovat předpovědi počasí a upozornění v letní sezóně.

Sezóny a kdy vyrazit

Z hlediska městské turistiky se do Taipeie můžete vydat prakticky kdykoli. Vyvarujte se však minimálně přelomu srpna a září, kdy zde bude déšť na denním pořádku.

Naopak nejlepšími měsíci jsou období brzkého jara a pozdního podzimu, tedy březen–duben a říjen–listopad. Nebude pršet a teploty budou ideální okolo 24 °C.

Skvělé akce do Taipei

ušetříš až 30%
Jedem!
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
11 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu