Tour po památkách 

I když Kyjev není světoznámá turistická destinace plná památek, opak je pravdou. Na malém prostoru najdete hned několik nádherně zdobených pravoslavných i katolických chrámů s typickými zlatými věžičkami. Budete-li brát prohlídku důsledně, jen samotný klášter Kyjevskopečerskálávra vám zabere klidně dvě, tři hodiny. 

Výlet do Černobylu a Pripjati

Jeden z nejlepších zážitků, který se při pobytu v Kyjevě naskytne, je určitě výlet na místo havárie černobylské jaderné elektrárny a přilehlého města duchů Pripjatě. Silně dekadentní atmosféra vás naprosto pohltí, přitom nemusíte mít žádné obavy o své zdraví, radiace je v současné době víceméně na běžné úrovni. 

Do Černobylu lze legálně a jednoduše vyrazit jen s některou z agentur, které pořádají jednodenní, ale i vícedenní výlety. Pro základní průzkum ale bude stačit výlet na den. Výlet si rezervujte ideálně s větším časovým předstihem. Každá skupina má určitý počet míst a často se stává, že ta poslední už jsou výrazně dražší.  

Běžná cena za jednodenní výlet by se měla pohybovat maximálně kolem 90–100 €. Agentur je mnoho, jen namátkový výběr: 

Procházky po parcích 

Kyjev je město zeleně a krásných rozlehlých parků. Stromům dominují kaštany, symbol města. Jaro je tedy krásné, bílorůžové, podzim naopak hezky rezavý. Nejhezčí pás parků se táhne po hraně terénního zlomu, kdy z jedné strany ho vroubí historické centrum Kyjeva a z druhé strany strmá sráz k řece Dněpr a výhled na protější břeh. Parky si užijete i podél samotného Dněpru. 

Plážové leháro 

Pláže, opalování a koupání není jen doménou přímořských destinací. V horkých letních dnech přijde vhod i v Kyjevě, jen moře budete muset vyměnit za majestátní Dněpr. V Hidroparku jsou docela pěkné široké písčité pláže, mějte ale na paměti, že o víkendových letních dnech tu nebude k hnutí.  

Voda v Dněpru sice nepatří úplně k nejčistším, ale na ochlazení lze využít úplně bez problému. 

Noční život 

Mladí Kyjevané se moc rádi baví a ve městě je to vidět. Desítky barů a klubů různého zaměření, různé cenové úrovně i kvality najdete po celém širším centru. Nebojte se oslovovat místní, i přes to, že nejspíš budete bojovat s jazykovou bariérou, pokud nehovoříte rusky nebo ukrajinsky. Ale to je úplně jedno, Ukrajinci jsou komunikativní, je s nimi zábava a vy se ani nenadějete a z pátečního večera se stane sobotní ráno… Běžné bary jsou levnější než u nás, takže i peněženka si užije trochu té dovolené. 

Největší koncentrace barů a klubů se táhne v oblasti o šířce několika ulic od Majdanu po Náměstí Lva Tolstého. 

Adrenalin nad Dněprem 

Chtěli jste si někdy vyzkoušet zip-line, tj. „skluzavku na laně“? V Kyjevě se naskýtá mimořádná příležitost na více než půlkilometrové dráze, která vede od Oblouku Přátelství národů vysoko nad Dněprem přes celou šířku řeku na ostrov Turchaniv. Během jízdy dosáhnete rychlosti až 80 km/h a uvidíte Kyjev z úplně jiné perspektivy. 

Jeden skluz vyjde na 200 UAH

V současnosti je zip-line dočasně mimo provoz, obnovení se očekává v létě 2018, aktuální informace sledujte na oficiálním webu skypark.com.ua. 

Gastronomie 

Ukrajinská kuchyně je výborná (více v našem průvodci Ukrajinou) a v Kyjevě samozřejmě najdeme největší koncentraci restaurací. Vyhněte se turistickým provozovnám na třídě Chreščatyk, zajděte si pár ulic mimo nebo zajeďte metrem do čtvrtí Podil či Nova Zabudova (okolo stanice metra Olimpiska).  

Nejlevněji se najíte v samoobslužných restauracích, v průměru zaplatíte v Kyjevě zhruba o 10–15 % méně než za jídlo v Praze. 

Výlet do rezidence Viktora Janukovyče 

Velmi nevšední zážitek se naskytne při výletu na sever od Kyjeva do rezidenčního areálu Mežyhirja na břehu Dněperské přehrady, který sloužil jako dlouhodobé sídlo bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Krátce po převratu a jeho úprku do Ruska v roce 2014 se oblast zpřístupnila veřejnosti jako memento mimořádného a okázalého nevkusu vrcholných představitelů země.  

Vydat se sem můžete s některou z agentur, které pořádají cesty do Černobylu, ale je to zbytečně drahé. Vyrazit můžete i na vlastní pěst. Ze stanice metra Petrivka se 2x denně vypravují speciální autobusy za 15 UAH přímo k rezidenci. Pokud tu chcete strávit kratší dobu, lze využít běžné linky maršrutek čísla 350 a 795 jezdící od autobusového nádraží Polesie, kam se z centra dostanete tramvají 12 a 19. Maršrutky staví jen na hlavní silnici zhruba kilometr od vstupu do areálu. 

Samotné vstupné do residence a přilehlého parku se liší podle dní v týdnu: 

  • Pondělí, středa, čtvrtek, pátek: 100 UAH
  • Úterý: 40 UAH
  • Sobota a neděle: 120 UAH

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu