Jak se dostat do Kyjeva 

Letecky 

Většina z vás bude volit leteckou dopravu, po zemi pojede jen masochista. Přímé lety z Prahy do Kyjeva obstarávají ČSA a Ukraine International Airlines s průměrnou cenou zpáteční letenky kolem 2.750 Kč. Oblíbené lowcost tarify společnosti Ukraine Int. Airlines s koupí velmi dlouho dopředu, už se nenabízejí.. Z Prahy se létá na hlavní mezinárodní letiště Borispol

Z Bratislavy se pak dopravíte přímými lety Wizz Air na městské letiště Žuljany a od listopadu 2018 také s Ryanairem na letiště Borispol. Zpáteční letenky se snadno dají pořídit do 50 €, leckdy i mnohem levněji. 

Z Vídně pak na letiště Borispol létá společnosti Laudamotion, z Katovic, Lipska nebo Norimberka pak můžete využít přímých letů aerolinky Wizz Air na letiště Žuljany.

Let z Prahy trvá 2 hodiny, z Bratislavy o 10 minut méně. 

Autobusem 

Mnohá česká i slovenská města spojují s Kyjevem četné autobusové linky. S rozmachem lowcost aerolinek a různých akčních letenek však autobusy zcela postrádají smysl. Alespoň pro ty z vás, kteří s sebou nemusí tahat tuny zavazadel. Jízdenky jsou totiž obvykle dražší než letenky a hřebíček do rakve autobusové dopravě zatluče 24hodinová cesta. 

Jak se dopravovat po Kyjevě 

Město je pořádně rozlehlé a jen těžko si tak vystačíte pouze s vlastníma nohama. Naštěstí je MHD poměrně kvalitní, síť linek hustá a ceny… ty ani nestojí za řeč, pro našince jsou jízdenky prakticky zdarma. V Kyjevě neexistují žádné celodenní nebo přestupní jízdenky, platit musíte za každou jízdu zvlášť. 

 • Tramvaj, trolejbus, autobus (stejná jízdenka): 8 hřiven, 
 • Žeton na metro: 8 hřiven,
 • Maršrutky: každá linka jezdí s mírně odlišnou cenou mezi 6 a 25 hřivnami.

Bohužel neexistuje žádný oficiální použitelný web dopravního podniku, k plánování spojení tak nejvíce poslouží server eway.in.ua.

Metrem 

Páteří kyjevské MHD jsou tři linky metra, podobně jako v Praze. Jezdí zde klasické sovětské soupravy, stanice jsou monumentální a v centru velmi hluboko. Metro jezdí často (intervaly 2–8 minut), první spoje vyjíždí až po 5:30, poslední zhruba v 0:30.

Jízdné se platí žetonem. Ten zakoupíte na každé stanici u okénka za 8 UAH. Stačí prstem ukázat, kolik žetonů chcete, přičemž platí, že 1 žeton = 1 jízda, nehledě na vzdálenost. Nově lze také platit vlastní platební kartou, kterou přiložíte k turniketu. Pokud přestupujete na jinou linku, nový žeton kupovat nemusíte, při přestupu totiž neopouštíte placený prostor. Před vstupem jsou turnikety, do nichž žeton vhodíte a projdete. 

Nezaměnitelným koloritem kyjevských stanic metra jsou desítky stánků v podchodech a blízkém okolí prodávající úplně vše. Od vařené kukuřice přes oblečení až po kusové cigarety… 

Významné stanice: 

 • Maidan Nezaležnosti, Chreščatyk, Teatralna, Zoloti Vorota – Nejužší centrum, 
 • Arsenalna – Kyjevskopečerskálávra, socha Matka vlast, 
 • Hidropark – Velký park na ostrově uprostřed Dněpru, pláže a venkovní restaurace, 
 • Vokzalna – Hlavní nádraží, 
 • Poštovaja plošča – Dolní stanice vyhlídkové lanovky. 

Tramvají, autobusem a trolejbusem 

Klasická pozemní doprava je rovněž hustá, avšak s jistými východními specifiky. Mezi ty patří chabé označování zastávek, příšerná (neexistující) údržba tramvajových tratí a také časté uvíznutí v kolonách.  

Výjimku tvoří rychlodrážní tramvaje číslo 1 a 3 od hlavního nádraží směrem na západní okraj města, které jezdí po vlastním tělese a doprava je rychlá. Většina důležitých linek jezdí podobně jako metro od 5:30 do 0:30, klasická celonoční doprava zde neexistuje.  

Existují jen nepřestupní jízdenky pro jednu jízdu, nehledě na vzdálenost a čas. Stojí 8 hřiven a zakoupíte je v trafice nebo u průvodčího ve voze. Některé vozy jsou označeny nápisem „bez konduktora“, musíte tak lístek koupit u řidiče.  

Užitečné linky: 

 • 24, 24A (autobus): Z centra ke Kyjevskopečerské lávře, 
 • 322 (autobus): Od hlavního nádraží a stanice metra Charkovská na letiště Borispol (více informací), 
 • 9, 22 (trolejbus): Od metra na letiště Žuljany (více informací). 

Maršrutkou 

Jako v každém postsovětském městě, i Kyjev brázdí stovky žlutých maršrutek, tedy mikrobusů. Mají pevně danou trasu označenou číslem, jedná se tak opravdu o klasickou součást MHD. Jediný rozdíl je v tom, že jednotlivé linky provozují soukromníci, cestující to pozná odlišnou cenou jízdenky na každé lince.  

V zásadě je to ale jedno, protože rozdíl je v rámci korun. Nejčastější jízdné činí 6 až 10 hřiven, platí se řidiči nebo průvodčímu většinou až při výstupu. Maršrutkami se většinou dostanete do okrajových částí města a vesnic okolo Kyjeva. Jezdí značně přeplněné a zastávky jsou obvykle neoznačené. 

Příměstské linky stojí většinou kolem 20 UAH

Lanovou dráhou 

Pěkný zážitek s ještě hezčím výhledem na mohutnou řeku Dněpr přinese pozemní kolejová lanovka, která slouží jako běžný dopravní prostředek. Startuje u řeky a stanice zelené linky metra „Poštovaja plošča“ a končí po strmém výjezdu u Chrámu svatého Michaela. Jedna jízda stojí 8 hřiven, lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:00 do 22:00. 

Taxíkem 

Pokud se váš den plynule přehoupne v party v některém z místních barů a ujede vám poslední metro, pak je taxi, případně Uber jedinou volbou dopravy. Přes den je zbytečné, doprava je většinou hustá a metro poslouží daleko lépe. 

Obecně jsou ceny taxíků nižší než u nás, ale především v noci je nutné dost smlouvat, ochota taxikářů zapínat taxametr je velmi malá. Platí, že cena za 1 km v centru města vyjde na zhruba 30 Kč, Uber bude mírně levnější. 

Vlakem

I když v Kyjevě existuje okružní městská železniční linka, běžný turista ji prakticky nikdy nevyužije, jelikož spojuje jen sídliště po okrajích. Nově však můžete využít vlakovou linku Boryspil Express, která spojuje hlavní nádraží a nádraží Darnytsia s letištěm Borispol. Více informací o letišti včetně cen jízdenek a jiných druhů dopravy najdete v samostatném průvodci, přesně rozepsaný jízdní například na webu na letiště.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Žeton (tedy papírový "kvitok") na metro je nesmysl. Ve stanicích jsou instalované žluté turnikety kde stačí mávnout platební kartou.

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Jsou tu zastaralé informace, no.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu