Průvodce městem

Zelený Kyjev

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Hlavní město Ukrajiny nepatří mezi top turistické destinace. Trochu nepochopitelně a naštěstí. I právě proto má v sobě své neodolatelné kouzlo. Zlaté chrámy a kláštery tyčící se nad mohutným Dněprem, desítky parků plné kaštanů, které se staly symbolem města a jejichž bílorůžové květy každé jaro zaplaví kyjevské ulice, široké bulváry i zelené kopcovité ulice… Přidáme-li do koktejlu ještě přátelské lidi, velmi příznivé ceny všech služeb a absenci mas turistů, z rovnice nám vypadne skvělé místo na pohodový eurovíkend – Kyjev.  

Nenechte při cestě z letiště zmást typicky šedivými a ohromnými sovětskými sídlišti a poznejte Kyjev s orientálními, ruskými, ale i západními vlivy. Zatímco v jedné ulici si budete připadat jako v 80. letech „za bolševika“, o kus dál se ocitnete na pražských Vinohradech a o dalších pár set metrů už se budete slunit na pláži u Dněpru. A když vás město omrzí, vyrazíte na místo černobylské havárie… Kyjev zkrátka musíte zažít. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-3 dny
Ideální město na prodloužený víkend. O den víc s Černobylem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V zimě tu mrzne, až praští, v létě panuje zase horko.
Více o počasí
Letenky od
2 750 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. V akci rok dopředu i za 1.000 Kč.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kyjeva

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Ukrajina

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat do Kyjeva

Letecky

Většina z vás bude volit leteckou dopravu, po zemi pojede jen masochista. Přímé lety z Prahy do Kyjeva obstarávají ČSA a Ukraine International Airlines s průměrnou cenou zpáteční letenky kolem 2.750 Kč. Především ukrajinské aerolinky však nabízí při koupi dlouho dopředu (8–12 měsíců) lowcost tarify, kdy si můžete do Kyjeva a zpět zaletět jen cca za 1.200 Kč. Z Prahy se létá na hlavní mezinárodní letiště Borispol.

Z Bratislavy se pak dopravíte přímými lety Wizz Air na městské letiště Žuljany a od listopadu 2018 také s Ryanairem na letiště Borispol. Zpáteční letenky se snadno dají pořídit do 50 €, leckdy i mnohem levněji.

Let z Prahy trvá 2 hodiny, z Bratislavy o 10 minut méně.

Autobusem

Mnohá česká i slovenská města spojují s Kyjevem četné autobusové linky. S rozmachem lowcost aerolinek a různých akčních letenek však autobusy zcela postrádají smysl. Alespoň pro ty z vás, kteří s sebou nemusí tahat tuny zavazadel. Jízdenky jsou totiž obvykle dražší než letenky a hřebíček do rakve autobusové dopravě zatluče 24hodinová cesta.

Jak se dopravovat po Kyjevě

Město je pořádně rozlehlé a jen těžko si tak vystačíte pouze s vlastníma nohama. Naštěstí je MHD poměrně kvalitní, síť linek hustá a ceny… ty ani nestojí za řeč, pro našince jsou jízdenky prakticky zdarma. V Kyjevě neexistují žádné celodenní nebo přestupní jízdenky, platit musíte za každou jízdu zvlášť.

 • Tramvaj, trolejbus, autobus (stejná jízdenka): 4 hřivny,
 • Žeton na metro: 5 hřiven.

Bohužel neexistuje žádný oficiální použitelný web dopravního podniku, k plánování spojení tak nejvíce poslouží server eway.in.ua.

Metrem

Páteří kyjevské MHD jsou tři linky metra, podobně jako v Praze. Jezdí zde klasické sovětské soupravy, stanice jsou monumentální a v centru velmi hluboko. Metro jezdí často (intervaly 2–8 minut), první spoje vyjíždí až po 5:30, poslední zhruba v 0:30.

Jízdné se platí žetonem. Ten zakoupíte na každé stanici u okénka za 5 UAH. Stačí prstem ukázat, kolik žetonů chcete, přičemž platí, že 1 žeton = 1 jízda, nehledě na vzdálenost. Pokud přestupujete na jinou linku, nový žeton kupovat nemusíte, při přestupu totiž neopouštíte placený prostor. Před vstupem jsou turnikety, do nichž žeton vhodíte a projdete.

Nezaměnitelným koloritem kyjevských stanic metra jsou desítky stánků v podchodech a blízkém okolí prodávající úplně vše. Od vařené kukuřice přes oblečení až po kusové cigarety…

Významné stanice:

 • Maidan Nezaležnosti, Chreščatyk, Teatralna, Zoloti Vorota – Nejužší centrum,
 • Arsenalna – Kyjevskopečerskálávra, socha Matka vlast,
 • Hidropark – Velký park na ostrově uprostřed Dněpru, pláže a venkovní restaurace,
 • Vokzalna – Hlavní nádraží,
 • Poštovaja plošča – Dolní stanice vyhlídkové lanovky.
Tramvají, autobusem a trolejbusem

Klasická pozemní doprava je rovněž hustá, avšak s jistými východními specifiky. Mezi ty patří chabé označování zastávek, příšerná (neexistující) údržba tramvajových tratí a také časté uvíznutí v kolonách.

Výjimku tvoří rychlodrážní tramvaje číslo 1 a 3 od hlavního nádraží směrem na západní okraj města, které jezdí po vlastním tělese a doprava je rychlá. Většina důležitých linek jezdí podobně jako metro od 5:30 do 0:30, klasická celonoční doprava zde neexistuje.

Existují jen nepřestupní jízdenky pro jednu jízdu, nehledě na vzdálenost a čas. Stojí 4 hřivny a zakoupíte je v trafice nebo u průvodčího ve voze. Některé vozy jsou označeny nápisem „bez konduktora“, musíte tak lístek koupit u řidiče.

Užitečné linky:

 • 24, 24A (autobus): Z centra ke Kyjevskopečerskélávře,
 • 322 (autobus): Od hlavního nádraží a stanice metra Charkovská na letiště Borispol (více informací),
 • 9, 22 (trolejbus): Od metra na letiště Žuljany (více informací).
Maršrutkou

Jako v každém postsovětském městě, i Kyjev brázdí stovky žlutých maršrutek, tedy mikrobusů. Mají pevně danou trasu označenou číslem, jedná se tak opravdu o klasickou součást MHD. Jediný rozdíl je v tom, že jednotlivé linky provozují soukromníci, cestující to pozná odlišnou cenou jízdenky na každé lince.

V zásadě je to ale jedno, protože rozdíl je v rámci korun. Nejčastější jízdné činí 5 až 7 hřiven, platí se řidiči nebo průvodčímu většinou až při výstupu. Maršrutkami se většinou dostanete do okrajových částí města a vesnic okolo Kyjeva. Jezdí značně přeplněné a zastávky jsou obvykle neoznačené.

Příměstské linky stojí většinou kolem 20 UAH.

Lanovou dráhou

Pěkný zážitek s ještě hezčím výhledem na mohutnou řeku Dněpr přinese pozemní kolejová lanovka, která slouží jako běžný dopravní prostředek. Startuje u řeky a stanice zelené linky metra „Poštovaja plošča“ a končí po strmém výjezdu u Chrámu svatého Michaela. Jedna jízda stojí 4 hřivny, lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:00 do 22:00.

Taxíkem

Pokud se váš den plynule přehoupne v party v některém z místních barů a ujede vám poslední metro, pak je taxi, případně Uber jedinou volbou dopravy. Přes den je zbytečné, doprava je většinou hustá a metro poslouží daleko lépe.

Obecně jsou ceny taxíků nižší než u nás, ale především v noci je nutné dost smlouvat, ochota taxikářů zapínat taxametr je velmi malá. Platí, že cena za 1 km v centru města vyjde na zhruba 30 Kč, Uber bude mírně levnější.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

Kyjev je velké město, větší než vypadá na mapě, už jen díky své kopcovité topografii. Na tom, kde budete bydlet, tak velmi záleží. Budete-li chtít mermomocí ušetřit každou korunu a vyberete si hotel mimo centrum (je jich dost a kvalitou nejsou nijak špatné), dbejte alespoň na to, aby byl v blízkosti metra. V opačném případě se totiž vystavujete riziku klidně 45minutovému dojíždění do centra dění.

V Kyjevě je v nabídce velké množství soukromých apartmánů, jak přes booking.com, tak přes airbnb, nebojte se využít této možnosti a nahlédněte trochu do života běžných lidí.

Nejlépe uděláte, když se ubytujte v centru poblíž Majdanu. Ceny jsou sice vyšší, ale stále jen na podprůměrné západní úrovni. Budete v centru dění, poblíž všech zajímavostí a všechny tři linky metra v docházkové vzdálenosti. Ubytovat se můžete i v ikonickém Hotelu Ukrajina přímo na Majdanu. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejznámější hotel v zemi, je cena 1.500 Kč za pokoj velmi solidní.

Pokud chcete poznat starý Kyjev, který trochu připomíná pražské Nové Město nebo Vinohrady, zvolte čtvrť Podil severně od centra, kam jezdí zelená trasa metra (středem je stanice Kontraktova plošča). Ubytování je tu ale mnohdy dražší než v centru.

Dobrý poměr cena/výkon s množstvím menších hotelů nabídne oblast podél Velké Žitomírské ulice kousek od Chrámu svaté Sofie.

Nejlevnější hotely nabízí sídliště Nivki na západě města. Výhodou je relativní dostupnost metrem, ale do centra už budete tak jako tak dojíždět minimálně půl hodiny.

A máte-li radši klid, pěkný výhled a solidní dostupnost, zvolte Bakkara hotel na ostrově v Hidroparku. Nabídne se vám krásný výhled na Dněpr, v okolí je jen největší kyjevský park a stanice metra 200 metrů pěšky.

Ceny

V Kyjevě je levněji než u nás. Ty lepší hotely stojí mezi 1.500 a 2.000 Kč na noc, za průměrné 3* hotely a penziony pak zaplatíte kolem 900 Kč za dvoulůžkový pokoj. Na kraji města se pak klidně dostanete pod 600 Kč.

Apartmány, hostely a airbnb nebudou mnohdy stát víc než 300 Kč na noc.

Zavřít boční panel

Aktivity

Nejlepší výlety a aktivity

Tour po památkách

I když Kyjev není světoznámá turistická destinace plná památek, opak je pravdou. Na malém prostoru najdete hned několik nádherně zdobených pravoslavných i katolických chrámů s typickými zlatými věžičkami. Budete-li brát prohlídku důsledně, jen samotný klášter Kyjevskopečerskálávra vám zabere klidně dvě, tři hodiny.

Výlet do Černobylu a Pripjati

Jeden z nejlepších zážitků, který se při pobytu v Kyjevě naskytne, je určitě výlet na místo havárie černobylské jaderné elektrárny a přilehlého města duchů Pripjatě. Silně dekadentní atmosféra vás naprosto pohltí, přitom nemusíte mít žádné obavy o své zdraví, radiace je v současné době víceméně na běžné úrovni.

Do Černobylu lze legálně a jednoduše vyrazit jen s některou z agentur, které pořádají jednodenní, ale i vícedenní výlety. Pro základní průzkum ale bude stačit výlet na den. Výlet si rezervujte ideálně s větším časovým předstihem. Každá skupina má určitý počet míst a často se stává, že ta poslední už jsou výrazně dražší.

Běžná cena za jednodenní výlet by se měla pohybovat maximálně kolem 60–70 €, vyšší nabídky nebrat. Agentur je mnoho, jen namátkový výběr:

Procházky po parcích

Kyjev je město zeleně a krásných rozlehlých parků. Stromům dominují kaštany, symbol města. Jaro je tedy krásné, bílorůžové, podzim naopak hezky rezavý. Nejhezčí pás parků se táhne po hraně terénního zlomu, kdy z jedné strany ho vroubí historické centrum Kyjeva a z druhé strany strmá sráz k řece Dněpr a výhled na protější břeh. Parky si užijete i podél samotného Dněpru.

Plážové leháro

Pláže, opalování a koupání není jen doménou přímořských destinací. V horkých letních dnech přijde vhod i v Kyjevě, jen moře budete muset vyměnit za majestátní Dněpr. V Hidroparku jsou docela pěkné široké písčité pláže, mějte ale na paměti, že o víkendových letních dnech tu nebude k hnutí.

Voda v Dněpru sice nepatří úplně k nejčistším, ale na ochlazení lze využít úplně bez problému.

Noční život

Mladí Kyjevané se moc rádi baví a ve městě je to vidět. Desítky barů a klubů různého zaměření, různé cenové úrovně i kvality najdete po celém širším centru. Nebojte se oslovovat místní, i přes to, že nejspíš budete bojovat s jazykovou bariérou, pokud nehovoříte rusky nebo ukrajinsky. Ale to je úplně jedno, Ukrajinci jsou komunikativní, je s nimi zábava a vy se ani nenadějete a z pátečního večera se stane sobotní ráno… Běžné bary jsou levnější než u nás, takže i peněženka si užije trochu té dovolené.

Největší koncentrace barů a klubů se táhne v oblasti o šířce několika ulic od Majdanu po Náměstí Lva Tolstého.

Adrenalin nad Dněprem

Chtěli jste si někdy vyzkoušet zip-line, tj. „skluzavku na laně“? V Kyjevě se naskýtá mimořádná příležitost na více než půlkilometrové dráze, která vede od Oblouku Přátelství národů vysoko nad Dněprem přes celou šířku řeku na ostrov Turchaniv. Během jízdy dosáhnete rychlosti až 80 km/h a uvidíte Kyjev z úplně jiné perspektivy.

Jeden skluz vyjde na 200 UAH.

V současnosti je zip-line dočasně mimo provoz, obnovení se očekává v létě 2018, aktuální informace sledujte na oficiálním webu skypark.com.ua.

Gastronomie

Ukrajinská kuchyně je výborná (více v našem průvodci Ukrajinou) a v Kyjevě samozřejmě najdeme největší koncentraci restaurací. Vyhněte se turistickým provozovnám na třídě Chreščatyk, zajděte si pár ulic mimo nebo zajeďte metrem do čtvrtí Podil či Nova Zabudova (okolo stanice metra Olimpiska).

Nejlevněji se najíte v samoobslužných restauracích, v průměru zaplatíte v Kyjevě zhruba o 10–15 % méně než za jídlo v Praze.

Výlet do rezidence Viktora Janukovyče

Velmi nevšední zážitek se naskytne při výletu na sever od Kyjeva do rezidenčního areálu Mežyhirja na břehu Dněperské přehrady, který sloužil jako dlouhodobé sídlo bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Krátce po převratu a jeho úprku do Ruska v roce 2014 se oblast zpřístupnila veřejnosti jako memento mimořádného a okázalého nevkusu vrcholných představitelů země.

Vydat se sem můžete s některou z agentur, které pořádají cesty do Černobylu, ale je to zbytečně drahé. Vyrazit můžete i na vlastní pěst. Ze stanice metra Petrivka se 2x denně vypravují speciální autobusy za 15 UAH přímo k rezidenci. Pokud tu chcete strávit kratší dobu, lze využít běžné linky maršrutek čísla 350 a 795 jezdící od autobusového nádraží Polesie, kam se z centra dostanete tramvají 12 a 19. Maršrutky staví jen na hlavní silnici zhruba kilometr od vstupu do areálu.

Samotné vstupné do residence a přilehlého parku se liší podle dní v týdnu:

 • Pondělí, středa, čtvrtek, pátek: 100 UAH,
 • Úterý: 40 UAH,
 • Sobota a neděle: 120 UAH.

Co vidět a navštívit v Kyjevě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kyjevě

Zavřít boční panel

Kyjevskopečerská lávra

Velký klášterní komplex ortodoxní pravoslavné církve ční na jednom z nejvyšších bodů Kyjeva a zlaté věžičky září do celého okolí. Zajímavostí kláštera je rozsáhlý systém podzemních uměle vybudovaných jeskyní. Počátky kláštera byly vybudovány již v roce 1051, dnes je místo zapsané na seznamu UNESCO a figuruje na předních příčkách návštěvnosti.

Vstupné:

Otevírací doba:

 • Denně 9:00–19:00,
 • Zvonice otevřena 10:00–18:30.

Přímo před vstupem zastavují autobusy 24 a 24A, které vás dovezou na Majdan, trolejbus 38 a maršrutky 470 a 520, které jezdí do okrajových částí Kyjeva. Nejbližší stanice metra je Arsenalna (cca 600 metrů).

Zavřít boční panel

Chrám svaté Žofie

Dříve největší pravoslavný chrám na Ukrajině postavený v roce 1037 a zapsaný na seznam UNESCO dnes slouží již jen jako muzeum. Interiér je zdobený bohatými freskami a taky zachovalým sarkofágem s ostatky kyjevského knížete Jaroslava Moudrého.

Vstupné:

 • Venkovní areál 20 UAH, katedrála 80 UAH, věž se zvonicí 40 UAH

Otevírací doba:

 • Areál a zvonice 9:00–19:00,
 • Katedrála 10:00–18:00.

Ke katedrále dojdete z Majdanu za 10 minut, alternativně se můžete svézt rovnou od Kyjevskopečerské lávry autobusem 24A, který zastavuje i zde.

Zavřít boční panel

Klášter svatého Michala

Jeden z nejkrásnějších pravoslavných chrámů najdete poblíž parku Volodymyrskagorka a jen kousek od horní stanice lanové dráhy. Chrámový komplex nás kromě typických zlatých věžiček upoutá nádhernou fasádou kombinující bílou a blankytně modrou barvu.

Otevřeno je denně od 8 do 19 hodin a vstupné je zdarma. Pěšky z Majdanu dojdete do 10 minut, větší zážitek bude ale jízda lanovkou od břehu Dněpru.

Zavřít boční panel

Chrám svatého Ondřeje

Nejvíce ční nad Kyjevem pravoslavný chrám sv. Ondřeje se svoji nezaměnitelnou zelenozlatou kupolí. Z významných chrámů či klášterů v Kyjevě je nejmladší, dokončen byl v roce 1767. Jeho umístění na nejvyšším bodě v centrálním Kyjevě znamená, že špičky věží uvidíte opravdu odkudkoli.

Vstupné činí 10 UAH.

Ke kostelu se dostanete jedině pěšky od Majdanu, žádný autobus ani metro přímo sem nejezdí.

Zavřít boční panel

Majdan Nezaležnosti třída Chreščatyk

Náměstí nezávislosti je ikonické místo nejen pro Kyjev, ale pro celou Ukrajinu. Už od dob vzniku Kyjeva je přirozeným shromaždištěm pro davové události, oslavy a demonstrace. Po krvavých bojích z roku 2014 stále zůstávají na východním konci náměstí věnce a svíčky připomínající 82 obětí na životech.

Místu se neřekne jinak než „Majdan“, stejné pojmenování se vžilo i pro hnutí protestující proti tehdejšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.

Celému náměstí dominuje slavný hotel Ukrajina na jedné straně, honosné městské domy na druhé straně, krásné květinové hodiny a ve středu prostranství se tyčí vysoký Sloup nezávislosti se sochou Berehynie, ženského symbolu Ukrajiny.

Náměstí také protíná nejdůležitější ulice Kyjeva, třída Chreščatyk. Ty nejluxusnější prodejny z celé Ukrajiny najdete právě zde. Monumentální bulvár o šířce 75–100 metrů se každou sobotu odpoledne zavírá všemu motorizovanému provozu a slouží pouze chodcům.

Zavřít boční panel

Zoloti vorota

…neboli Zlatá brána, je monumentální kamenná stavba, která v 11. století sloužila jako hlavní vstup přes hradby do města. V bezprostřední blízkosti Zlaté brány najdete také honosnou budovu Národní ukrajinské opery.

Zavřít boční panel

Chreščatyj park

Zelené srdce Kyjeva je vyústěním hlavní třídy Chřeščatyk a ční na vysokém srázu nad řekou Dněpr. Samotný park je plný různých zajímavostí, stánků a malých atrakcí pro děti a je mezi Kyjevany velmi oblíben. Najdete tu mimo jiné:

 • Oblouk přátelství národů je dominantou celého parku. Monumentální ladná konstrukce vznikla v roce 1982 a z vyhlídky poblíž se naskytne nejlepší výhled na řeku Dněpr,
 • Budova Národní filharmonie,
 • Národní loutkové divadlo,
 • Interaktivní muzeum vody (vstupné 50 UAH, otevřeno 10:00–19:00).
Zavřít boční panel

Socha Matka Vlast

Monumentální 102 metrů vysoká socha představující Matku Vlast je součástí Muzea II. světové války. Už z fotek je patrné, že pomník je skutečně obrovský, ale až jej spatříte na vlastní oči, spadne vám čelist. Monumentalitu jen dokresluje odlehlé místo mimo zástavbu a na vysokém břehu nad Dněprem.

Součástí areálu je rozlehlé a velmi pěkné muzeum pokrývající především události II. světové války na Ukrajině, a to hned v několika budovách i venkovních prostranstvích, kde najdete exponáty letadel či tanků.

Vstupné:

 • 30 UAH + 30 UAH za možnost focení,
 • 200 UAH komentovaná prohlídka.

Otevírací doba:

 • 10:00 18:00 (pokladna zavírá o hodinu dřív)

Muzeum nabízí i zajímavou možnost s odborným horolezcem vylézt na štít sochy, který třímá v levé ruce (ve výšce 91 metrů nad zemí). Počítejte s cenou 300 UAH.

Nejsnáze se sem dostanete od Kyjevskopečerské lávry pěšky z kopce (cca 500–600 metrů) nebo naopak do kopce 300 metrů od zastávky autobusu číslo 55 „Staronavodnytska“.

Zavřít boční panel

Hidropark

Největší rekreační park v Kyjevě najdete na Benátském ostrově přímo uprostřed Dněpru. Rozlehlý park nabídne spoustu atrakcí od kolotočů, autodromů, půjčoven šlapadel a lodiček až po pěkné písečné pláže. V horkých letních dnech je Hidropark ideálním místem k ochlazení se v řece, pohodovému odpočinku na pláži či na trávě nebo k zábavě na pouti.

Na jeho severním okraji je pak hezky provedená venkovní expozice „Kievminiature“ se zmenšeninami významných kyjevských památek. Otevřeno je od 10:00 do 17:00 a za vstup se platí 20 hřiven.

Ostrov, na němž celý park leží, je skvěle dostupný. Uprostřed totiž staví metro červené linky, stanice se jmenuje jednoduše: Hidropark.

Zavřít boční panel

Památník obětem hladomoru

Smutná památka spojená s ponurým, ale zajímavým muzeem se věnuje hrůznému období let 1932–1933, kdy oblast Ukrajiny postihnul hladomor až s 12 miliony oběťmi…

Památník najdete uprostřed Parku Věčné slávy, je otevřen denně od 10 do 18 hodin, vstupné činí 18 UAH.

Na místo se dostanete pěšky během 5 minut od Kyjevskopečerské lávry, případně autobusem 24 nebo 24A z centra města.

Zavřít boční panel

Ulice Andriivskyi uzviz

Ulička klikatící se od Chrámu svatého Ondřeje až dolů k Dněpru je oblíbená nejen pro svoji architekturu malých historických domků, ale především pro živou atmosféru obchůdků, malých tržišť, kaváren a hospůdek. Smí sem jezdit pouze auta místních obyvatel, proto budete mít celou šířku ulice jen pro sebe.

Zavřít boční panel

Podil (Podol)

Jedna z nejstarších kyjevských čtvrtí je nyní rozdělena zhruba na dvě části. Okolo náměstí Kontraktovaplošča a říčního přístavu se oblast pomalu modernizuje a ze svého dřívějšího šarmu tak trochu ztrácí. Naopak část kolem ulice Vozdvyženská je krásně opravená, bez aut a stále ještě s pouličními trhy, umělci a malými kavárnami. Historické domy hrají všemi barvami a vládne tu skvělá uvolněná atmosféra.

Zavřít boční panel

Muzeum Černobylu

Před organizovanou cestou do města Pripjať a k elektrárně doporučujeme nejdříve navštívit samostatné muzeum věnované černobylské havárii. Najdeme ho v dobře dostupné čtvrti Podol jen pár kroků od stanice „Kontraktovaplošča“ modré linky metra.

 • Otevírací doba: Pondělí až sobota 10:00–18:00, v neděli zavřeno,
 • Vstupné: 20 UAH, komentovaná prohlídka 130 UAH.
Zavřít boční panel

Skanzen Pyrohiv (Pyrogovo)

Máte čas a přemýšlíte o výletu za město? Zajímá vás, jak se žilo a mnohdy ještě žije na ukrajinském venkově? Vyrazte do moc pěkně postaveného skanzenu na samém okraji Kyjeva ve čtvrti Pyrohiv. Kromě ukázek venkovských staveb a řemesel se dozvíte i něco o lidové kultuře, zemědělství a obecně životě mimo město.

Připravte se minimálně na půldenní výlet. Kromě vzdálenosti od centra je totiž areál docela velký – na ploše 150 ha tu najdete přes 300 různých budov a ukázek.

 • Otevírací doba: denně 10:00–18:00,
 • Vstupné: 40 UAH.

Veřejnou dopravou se sem budete dostávat dlouho a složitě, ale není to nemožné. Dojeďte modrou linkou metra až do stanice Teremky na jihu města. Přejděte 150 metrů na hlavní kyjevský obchvat M07, kde je zastávka autobusů a maršrutek, vydejte se směrem na jihovýchod maršrutkou číslo 496. Jakmile maršrutka odbočí z dálnice a po pravé straně uvidíte čerpací stanici OKKO, vystupte. Musíte zazvonit nebo říct řidiči, kam jedete, místní vám ochotní poradí. Odtud vás čeká už jen cca 200 metrů ke vstupní bráně. Maršrutka číslo 496 jede úplně z centra, ale cesta metrem na Teremky je výrazně rychlejší.

Zavřít boční panel

Letecké muzeum Žuljany

Nejen letečtí nadšenci budou nadšení návštěvou Státního leteckého muzea Olega Antonova. Letadla jsou ve většině vystavena na venkovní ploše, takže jejich stav není přímo ukázkový, nicméně exponátů je tu opravdu mimořádné množství, včetně velmi vzácných kusů. Je jasné, že téměř 100 % exponátů tvoří sovětské stroje, což se však nestane mínusem vzhledem k tomu, že podobné stroje v západních muzeích nejsou vůbec k vidění. Součástí muzea je i malý obchod se suvenýry.

Otevřeno je pouze od středy do neděle v časech 10:00 až 19:00 (od listopadu do března jen do 17:00).

Vstupné do areálu činí 50 UAH, po dalších 5 až 10 hřivnách zaplatíte za vstup do trupů vybraných letadel.

Přímo před vchodem má zastávku maršrutka číslo 220 jezdící každých 10 minut (jízdenka za 7 UAH). Nedoveze vás sice do centra, ale přestoupit můžete například na metro ve stanici Demiivska.

Zavřít boční panel

Kyjevské opevnění

Velmi zachovalou část opevnění města ze 17. až 19. století najdete kousek od Besarabského náměstí a pár desítek metrů od stanice metra Palats Sportu. Všechny hlavní budovy jsou pěkně rekonstruovány, vstup do areálu je otevřen od 10 do 17 hodin a stojí 6 hřiven.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada M. M. Gryshko

Jedna z největších botanických zahrad v Evropě co do rozlohy i rozmanitosti druhů je právě v Kyjevě. Gryshkova zahrada na jihu města je nádhernou oázou klidu uprostřed velkoměsta. Bonusem navíc je přítomnost krásného kláštera Vydubychi v areálu zahrady, kam už nebudete platit žádné další vstupné.

Do samotné zahrady zaplatíte 40 hřiven, vstup do oranžerie je navíc zpoplatněn 20 hřivnami.

Otevřeno je každý den od 8:30 do 21:00 během května až srpna, ve zbytku roku se zavírá se soumrakem.

Zavřít boční panel

Stanice metra Arsenalna

Nejen dopravní nadšenci se cíleně pojedou podívat na stanici metra červené linky Arsenalna. Vadí vám nekončené eskalátory na Náměstí Míru či Hradčanské v Praze? Pak jeďte právě sem. Arsenalna je totiž nejhlubší stanice metra na světě. Nástupiště se nachází přesně 105,5 metru pod povrchem a je tak 3x hlubší než nejhlubší stanice v Praze (Náměstí Míru).

Počasí a sezóny v Kyjevě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kyjev
Procházky městem si nejvíce užijete na jaře a na podzim.

-3 °C

-3 °C

2 °C

12 °C

20 °C

24 °C

26 °C

25 °C

19 °C

12 °C

4 °C

-2 °C

Počasí

Kontinentální podnebí sevře Kyjev tuhými zimními mrazy a letními horky často s teplotami přes 30 °C. Pomineme-li však výraznější rozdíly mezi létem a zimou, počasí je tu velmi podobné jako u nás. Snad trochu sušší s mírně nižšími srážkovými úhrny. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejkrásnější je Kyjev na jaře, kdy kvetou kaštany, a také na podzim, kdy se barví do rezava a ulice jsou provoněné spadaným listím. Neprohloupíte ani létem, horka jsou tu sice občas značná, nicméně Kyjev je plný parků, v nichž se příjemně zchladíte. Pomůže i voda Dněpru, v níž se dá koupat. 

Teplotně je jaro a podzim podobné střední Evropě s teplotami mezi 12 a 20 °C. 

Skvělé akce do Kyjeva

ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 76%
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu