Co tady objevíš?

Hlavní město Ukrajiny nepatří mezi top turistické destinace. Trochu nepochopitelně a naštěstí. I právě proto má v sobě své neodolatelné kouzlo. Zlaté chrámy a kláštery tyčící se nad mohutným Dněprem, desítky parků plné kaštanů, které se staly symbolem města a jejichž bílorůžové květy každé jaro zaplaví kyjevské ulice, široké bulváry i zelené kopcovité ulice… Přidáme-li do koktejlu ještě přátelské lidi, velmi příznivé ceny všech služeb a absenci mas turistů, z rovnice nám vypadne skvělé místo na pohodový eurovíkend – Kyjev.  

Nenechte při cestě z letiště zmást typicky šedivými a ohromnými sovětskými sídlišti a poznejte Kyjev s orientálními, ruskými, ale i západními vlivy. Zatímco v jedné ulici si budete připadat jako v 80. letech „za bolševika“, o kus dál se ocitnete na pražských Vinohradech a o dalších pár set metrů už se budete slunit na pláži u Dněpru. A když vás město omrzí, vyrazíte na místo černobylské havárie… Kyjev zkrátka musíte zažít. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-3 dny
Ideální město na prodloužený víkend. O den víc s Černobylem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V zimě tu mrzne, až praští, v létě panuje zase horko.
Více o počasí
Letenky od
2 750 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. V akci rok dopředu i za 1.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Kyjevskopečerská lávra

Velký klášterní komplex ortodoxní pravoslavné církve ční na jednom z nejvyšších bodů Kyjeva a zlaté věžičky září do celého okolí. Zajímavostí kláštera je rozsáhlý systém podzemních uměle vybudovaných jeskyní. Počátky kláštera byly vybudovány již v roce 1051, dnes je místo zapsané na seznamu UNESCO a figuruje na předních příčkách návštěvnosti.  

Vstupné: 

 • 25 UAH do areálu, 
 • 60 UAH navíc do zvonice nejvyšší věže, 
 • K dispozici jsou i komentované prohlídky od 100 UAH, viz: http://kplavra.kiev.ua/en/node/413

Otevírací doba: 

 • Denně 9:00–19:00, 
 • Zvonice otevřena 10:00–18:30. 

Přímo před vstupem zastavují autobusy 24 a 24A, které vás dovezou na Majdan, trolejbus 38 a maršrutky 470 a 520, které jezdí do okrajových částí Kyjeva. Nejbližší stanice metra je Arsenalna (cca 600 metrů). 

Zavřít boční panel

Chrám svaté Žofie

Dříve největší pravoslavný chrám na Ukrajině postavený v roce 1037 a zapsaný na seznam UNESCO dnes slouží již jen jako muzeum. Interiér je zdobený bohatými freskami a taky zachovalým sarkofágem s ostatky kyjevského knížete Jaroslava Moudrého. 

Vstupné: 

 • Venkovní areál 20 UAH, katedrála 80 UAH, věž se zvonicí 40 UAH 

Otevírací doba: 

 • Areál a zvonice 9:00–19:00, 
 • Katedrála 10:00–18:00. 

Ke katedrále dojdete z Majdanu za 10 minut, alternativně se můžete svézt rovnou od Kyjevskopečerské lávry autobusem 24A, který zastavuje i zde. 

Zavřít boční panel

Klášter svatého Michala

Jeden z nejkrásnějších pravoslavných chrámů najdete poblíž parku Volodymyrskagorka a jen kousek od horní stanice lanové dráhy. Chrámový komplex nás kromě typických zlatých věžiček upoutá nádhernou fasádou kombinující bílou a blankytně modrou barvu.  

Otevřeno je denně od 8 do 19 hodin a vstupné je zdarma. Pěšky z Majdanu dojdete do 10 minut, větší zážitek bude ale jízda lanovkou od břehu Dněpru. 

Zavřít boční panel

Chrám svatého Ondřeje

Nejvíce ční nad Kyjevem pravoslavný chrám sv. Ondřeje se svoji nezaměnitelnou zelenozlatou kupolí. Z významných chrámů či klášterů v Kyjevě je nejmladší, dokončen byl v roce 1767. Jeho umístění na nejvyšším bodě v centrálním Kyjevě znamená, že špičky věží uvidíte opravdu odkudkoli. 

Vstupné činí 10 UAH

Ke kostelu se dostanete jedině pěšky od Majdanu, žádný autobus ani metro přímo sem nejezdí. 

Zavřít boční panel

Majdan Nezaležnosti třída Chreščatyk

Náměstí nezávislosti je ikonické místo nejen pro Kyjev, ale pro celou Ukrajinu. Už od dob vzniku Kyjeva je přirozeným shromaždištěm pro davové události, oslavy a demonstrace. Po krvavých bojích z roku 2014 stále zůstávají na východním konci náměstí věnce a svíčky připomínající 82 obětí na životech.  

Místu se neřekne jinak než „Majdan“, stejné pojmenování se vžilo i pro hnutí protestující proti tehdejšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.  

Celému náměstí dominuje slavný hotel Ukrajina na jedné straně, honosné městské domy na druhé straně, krásné květinové hodiny a ve středu prostranství se tyčí vysoký Sloup nezávislosti se sochou Berehynie, ženského symbolu Ukrajiny. 

Náměstí také protíná nejdůležitější ulice Kyjeva, třída Chreščatyk. Ty nejluxusnější prodejny z celé Ukrajiny najdete právě zde. Monumentální bulvár o šířce 75–100 metrů se každou sobotu odpoledne zavírá všemu motorizovanému provozu a slouží pouze chodcům. 

Zavřít boční panel

Zoloti vorota

…neboli Zlatá brána, je monumentální kamenná stavba, která v 11. století sloužila jako hlavní vstup přes hradby do města. V bezprostřední blízkosti Zlaté brány najdete také honosnou budovu Národní ukrajinské opery. 

Zavřít boční panel

Chreščatyj park

Zelené srdce Kyjeva je vyústěním hlavní třídy Chřeščatyk a ční na vysokém srázu nad řekou Dněpr. Samotný park je plný různých zajímavostí, stánků a malých atrakcí pro děti a je mezi Kyjevany velmi oblíben. Najdete tu mimo jiné: 

 • Oblouk přátelství národů je dominantou celého parku. Monumentální ladná konstrukce vznikla v roce 1982 a z vyhlídky poblíž se naskytne nejlepší výhled na řeku Dněpr, 
 • Budova Národní filharmonie, 
 • Národní loutkové divadlo,  
 • Interaktivní muzeum vody (vstupné 50 UAH, otevřeno 10:00–19:00). 
Zavřít boční panel

Socha Matka Vlast

Monumentální 102 metrů vysoká socha představující Matku Vlast je součástí Muzea II. světové války. Už z fotek je patrné, že pomník je skutečně obrovský, ale až jej spatříte na vlastní oči, spadne vám čelist. Monumentalitu jen dokresluje odlehlé místo mimo zástavbu a na vysokém břehu nad Dněprem.  

Součástí areálu je rozlehlé a velmi pěkné muzeum pokrývající především události II. světové války na Ukrajině, a to hned v několika budovách i venkovních prostranstvích, kde najdete exponáty letadel či tanků.  

Vstupné: 

 • 30 UAH + 30 UAH za možnost focení, 
 • 200 UAH komentovaná prohlídka. 

Otevírací doba:  

 • 10:00 18:00 (pokladna zavírá o hodinu dřív) 

Muzeum nabízí i zajímavou možnost s odborným horolezcem vylézt na štít sochy, který třímá v levé ruce (ve výšce 91 metrů nad zemí). Počítejte s cenou 300 UAH

Nejsnáze se sem dostanete od Kyjevskopečerské lávry pěšky z kopce (cca 500–600 metrů) nebo naopak do kopce 300 metrů od zastávky autobusu číslo 55 „Staronavodnytska“. 

Zavřít boční panel

Hidropark

Největší rekreační park v Kyjevě najdete na Benátském ostrově přímo uprostřed Dněpru. Rozlehlý park nabídne spoustu atrakcí od kolotočů, autodromů, půjčoven šlapadel a lodiček až po pěkné písečné pláže. V horkých letních dnech je Hidropark ideálním místem k ochlazení se v řece, pohodovému odpočinku na pláži či na trávě nebo k zábavě na pouti.  

Na jeho severním okraji je pak hezky provedená venkovní expozice „Kievminiature“ se zmenšeninami významných kyjevských památek. Otevřeno je od 10:00 do 17:00 a za vstup se platí 20 hřiven. 

Ostrov, na němž celý park leží, je skvěle dostupný. Uprostřed totiž staví metro červené linky, stanice se jmenuje jednoduše: Hidropark. 

Zavřít boční panel

Památník obětem hladomoru

Smutná památka spojená s ponurým, ale zajímavým muzeem se věnuje hrůznému období let 1932–1933, kdy oblast Ukrajiny postihnul hladomor až s 12 miliony oběťmi…  

Památník najdete uprostřed Parku Věčné slávy, je otevřen denně od 10 do 18 hodin, vstupné činí 18 UAH.  

Na místo se dostanete pěšky během 5 minut od Kyjevskopečerské lávry, případně autobusem 24 nebo 24A z centra města. 

Zavřít boční panel

Ulice Andriivskyi uzviz

Ulička klikatící se od Chrámu svatého Ondřeje až dolů k Dněpru je oblíbená nejen pro svoji architekturu malých historických domků, ale především pro živou atmosféru obchůdků, malých tržišť, kaváren a hospůdek. Smí sem jezdit pouze auta místních obyvatel, proto budete mít celou šířku ulice jen pro sebe. 

Zavřít boční panel

Podil (Podol)

Jedna z nejstarších kyjevských čtvrtí je nyní rozdělena zhruba na dvě části. Okolo náměstí Kontraktovaplošča a říčního přístavu se oblast pomalu modernizuje a ze svého dřívějšího šarmu tak trochu ztrácí. Naopak část kolem ulice Vozdvyženská je krásně opravená, bez aut a stále ještě s pouličními trhy, umělci a malými kavárnami. Historické domy hrají všemi barvami a vládne tu skvělá uvolněná atmosféra. 

Zavřít boční panel

Muzeum Černobylu

Před organizovanou cestou do města Pripjať a k elektrárně doporučujeme nejdříve navštívit samostatné muzeum věnované černobylské havárii. Najdeme ho v dobře dostupné čtvrti Podol jen pár kroků od stanice „Kontraktovaplošča“ modré linky metra.  

 • Otevírací doba: Pondělí až sobota 10:00–18:00, v neděli zavřeno, 
 • Vstupné: 20 UAH, komentovaná prohlídka 130 UAH
Zavřít boční panel

Skanzen Pyrohiv (Pyrogovo)

Máte čas a přemýšlíte o výletu za město? Zajímá vás, jak se žilo a mnohdy ještě žije na ukrajinském venkově? Vyrazte do moc pěkně postaveného skanzenu na samém okraji Kyjeva ve čtvrti Pyrohiv. Kromě ukázek venkovských staveb a řemesel se dozvíte i něco o lidové kultuře, zemědělství a obecně životě mimo město. 

Připravte se minimálně na půldenní výlet. Kromě vzdálenosti od centra je totiž areál docela velký – na ploše 150 ha tu najdete přes 300 různých budov a ukázek. 

 • Otevírací doba: denně 10:00–18:00, 
 • Vstupné: 40 UAH

Veřejnou dopravou se sem budete dostávat dlouho a složitě, ale není to nemožné. Dojeďte modrou linkou metra až do stanice Teremky na jihu města. Přejděte 150 metrů na hlavní kyjevský obchvat M07, kde je zastávka autobusů a maršrutek, vydejte se směrem na jihovýchod maršrutkou číslo 496. Jakmile maršrutka odbočí z dálnice a po pravé straně uvidíte čerpací stanici OKKO, vystupte. Musíte zazvonit nebo říct řidiči, kam jedete, místní vám ochotní poradí. Odtud vás čeká už jen cca 200 metrů ke vstupní bráně. Maršrutka číslo 496 jede úplně z centra, ale cesta metrem na Teremky je výrazně rychlejší.

Zavřít boční panel

Letecké muzeum Žuljany

Nejen letečtí nadšenci budou nadšení návštěvou Státního leteckého muzea Olega Antonova. Letadla jsou ve většině vystavena na venkovní ploše, takže jejich stav není přímo ukázkový, nicméně exponátů je tu opravdu mimořádné množství, včetně velmi vzácných kusů. Je jasné, že téměř 100 % exponátů tvoří sovětské stroje, což se však nestane mínusem vzhledem k tomu, že podobné stroje v západních muzeích nejsou vůbec k vidění. Součástí muzea je i malý obchod se suvenýry.  

Otevřeno je pouze od středy do neděle v časech 10:00 až 19:00 (od listopadu do března jen do 17:00).  

Vstupné do areálu činí 50 UAH, po dalších 5 až 10 hřivnách zaplatíte za vstup do trupů vybraných letadel. 

Přímo před vchodem má zastávku maršrutka číslo 220 jezdící každých 10 minut (jízdenka za 7 UAH). Nedoveze vás sice do centra, ale přestoupit můžete například na metro ve stanici Demiivska. 

Zavřít boční panel

Kyjevské opevnění

Velmi zachovalou část opevnění města ze 17. až 19. století najdete kousek od Besarabského náměstí a pár desítek metrů od stanice metra Palats Sportu. Všechny hlavní budovy jsou pěkně rekonstruovány, vstup do areálu je otevřen od 10 do 17 hodin a stojí 6 hřiven.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada M. M. Gryshko

Jedna z největších botanických zahrad v Evropě co do rozlohy i rozmanitosti druhů je právě v Kyjevě. Gryshkova zahrada na jihu města je nádhernou oázou klidu uprostřed velkoměsta. Bonusem navíc je přítomnost krásného kláštera Vydubychi v areálu zahrady, kam už nebudete platit žádné další vstupné. 

Do samotné zahrady zaplatíte 40 hřiven, vstup do oranžerie je navíc zpoplatněn 20 hřivnami. 

Otevřeno je každý den od 8:30 do 21:00 během května až srpna, ve zbytku roku se zavírá se soumrakem. 

Zavřít boční panel

Stanice metra Arsenalna

Nejen dopravní nadšenci se cíleně pojedou podívat na stanici metra červené linky Arsenalna. Vadí vám nekončené eskalátory na Náměstí Míru či Hradčanské v Praze? Pak jeďte právě sem. Arsenalna je totiž nejhlubší stanice metra na světě. Nástupiště se nachází přesně 105,5 metru pod povrchem a je tak 3x hlubší než nejhlubší stanice v Praze (Náměstí Míru).

Počasí a sezóny v Kyjevě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kyjev
Procházky městem si nejvíce užijete na jaře a na podzim.

-3 °C

-3 °C

2 °C

12 °C

20 °C

24 °C

26 °C

25 °C

19 °C

12 °C

4 °C

-2 °C

Počasí

Kontinentální podnebí sevře Kyjev tuhými zimními mrazy a letními horky často s teplotami přes 30 °C. Pomineme-li však výraznější rozdíly mezi létem a zimou, počasí je tu velmi podobné jako u nás. Snad trochu sušší s mírně nižšími srážkovými úhrny. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejkrásnější je Kyjev na jaře, kdy kvetou kaštany, a také na podzim, kdy se barví do rezava a ulice jsou provoněné spadaným listím. Neprohloupíte ani létem, horka jsou tu sice občas značná, nicméně Kyjev je plný parků, v nichž se příjemně zchladíte. Pomůže i voda Dněpru, v níž se dá koupat. 

Teplotně je jaro a podzim podobné střední Evropě s teplotami mezi 12 a 20 °C. 

Skvělé akce do Kyjeva

ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
17 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu