Uzbekistán
Uzbekistán

15 míst co vidět v Uzbekistánu

Nurata

Nurata

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst ve Střední Asii. Posvátná mešita bratrů Khasana a Khuseina, medrasa šejka Khasana Nuri, Namazgokhova mešita, ruiny starověké pevnosti Alexandra Velikého.

Počátky zdejší mešity sahají až do 10. století a její postupné rekonstrukce se snaží zachovat především originální střechu s 25 kupolemi. Cílem poutníků je zdejší zázračné jezírko, které je napájeno z podzemního pramene češma. Tento pramen podle legendy vznikl, když Mohammedův zeť Hazrat Ali udeřil svým klackem do země. Někdy z něj prý ještě dnes vysvitne proud světla, kvůli němuž taky dostalo místo svoje pojmenování („nur“ znamená „sloup světla“). V jezírku žije zvláštní druh ryb, jejichž jedinou potravou jsou minerály. Nedaleko odsud je rovněž speciální klinika, kde tyto ryby léčí kožní nemoci, zejména lupénku. 

Jezírko obdivoval také Alexandr Veliký, pevnost na kopci však stála uprostřed města již před jeho příchodem. Alexandrovi vojáci ji pouze zpevnili a rozšířili, aby mohla sloužit jako základna pro útok na Samarkand. 

Chystáš se do Uzbekistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.