Zpět na seznam míst co vidět v Uzbekistánu
Nurata

Nurata

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst ve Střední Asii. Posvátná mešita bratrů Khasana a Khuseina, medrasa šejka Khasana Nuri, Namazgokhova mešita, ruiny starověké pevnosti Alexandra Velikého.

Počátky zdejší mešity sahají až do 10. století a její postupné rekonstrukce se snaží zachovat především originální střechu s 25 kupolemi. Cílem poutníků je zdejší zázračné jezírko, které je napájeno z podzemního pramene češma. Tento pramen podle legendy vznikl, když Mohammedův zeť Hazrat Ali udeřil svým klackem do země. Někdy z něj prý ještě dnes vysvitne proud světla, kvůli němuž taky dostalo místo svoje pojmenování („nur“ znamená „sloup světla“). V jezírku žije zvláštní druh ryb, jejichž jedinou potravou jsou minerály. Nedaleko odsud je rovněž speciální klinika, kde tyto ryby léčí kožní nemoci, zejména lupénku. 

Jezírko obdivoval také Alexandr Veliký, pevnost na kopci však stála uprostřed města již před jeho příchodem. Alexandrovi vojáci ji pouze zpevnili a rozšířili, aby mohla sloužit jako základna pro útok na Samarkand. 

  • Naviguj: 40.5634, 65.6924

Další místa v Uzbekistánu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu