Uzbekistán
Uzbekistán

15 míst co vidět v Uzbekistánu

Samarkand

Uzbekistán

Město starší než antický Řím, dříve významný bod na hedvábné stezce. Na území města se vystřídalo několik historických celků, které zde po sobě zanechaly významné stavby. Většina z nich je situována v centru města, nyní se nachází na seznamu UNESCO.  

Hlavní památky:   

Gur-i Amir mauzoleum s hrobkami důležitých osobností, které tvořily historii Uzbekistánu. Leží zde Timur, jeho dva synové a dva vnukové, mezi nimiž je i Ulugbek. Mezi rodinnými příslušníky je umístěna další hrobka, kde leží Timurův učitel. V pohřební místnosti jsou pouze kenotafy, Timurův je vyroben z temně zeleného nefritu. Těla jsou uložena v třímetrové hloubce, tváří k Mekce, tělo Timura v dřevěné rakvi. 

Mauzoleum Ruchabad nechal postavit nad hrobem učeného mystika a šiřitele islámu mezi kočovníky východního Turkestánu, jeho ženy, čínské princezny a jejich 10 dětí, v roce 1380 Timur. Dle legendy vlastnil Burchoneddin sedm vousů Proroka Mohammeda, které byly zazděny do kopule mauzolea. Dveře z ořechového dřeva jsou původní, ze 14. století, zdobí je vyřezávané nápisy ve farsí. 

Registan – náměstí, které tvoří 3 medresy, které jsou postaveny naproti sobě tak, že tvoří otevřený čtverec. Medresa Šer Dor, jejíž vnější dlaždičková výzdoba představuje mistrovskou práci, byla dokončena roku 1636. Průčelí zdobí obrazy gazel a dvou nepřehlédnutelných lvů, přestože islám nedovoluje zobrazování živých bytostí. Lvi ale vypadají jako tygři.  Vyobrazení z průčelí této medresy se dostalo i na bankovku s hodnotou 200 sum. 

Medresa Tillya Kori z roku 1660 vyniká zejména zlatou ornamentální výzdobou hlavní chodby a sálu. V ní je umístěna i stálá výstava historických fotografií náměstí a Samarkandu před rekonstrukcí. 

Medresa Ulugbeka, jejíž 35 metrů vysoký vstupní portál je ozdoben vyobrazením hvězd, je nejstarší stavbou náměstí. Její zakladatel, vládce a učenec Ulugbek v ní po jejím dokončení v roce 1420 sám přednášel matematiku, astronomii, filozofii i další obory. Mezi medresami Tilló Kóri a Šér Dór je mauzoleum Šejbanidů z 16. století (pohřben je zde zakladatel dynastie Šejbani-chána, který zemřel v roce 1510, ale také řada jeho následovníků). 

Mešita Bibi Chanum – svatostánek, který nechal postavit koncem 14. století Amir Timur na počest své ženy a ve své době patřil mezi největší na světě. Její vnitřní nádvoří zabírá plochu 540 m2.  Na nádvoří stojí 2 metry vysoký mramorový stojan na korán (ten je ale uložen v Taškentu). 

Siyab Bazar, největší městské tržiště, u vchodu leží směnárna.  

Pohřebiště Shah-i-Zinda, nekropole z 11.–15. století, v níž jsou pohřbeni členové královských rodin a významné náboženské a vojenské osobnosti.  Pro Uzbeky je Shah-i-Zinda posvátné a velmi důležité poutní místo. Je zde pohřben i Qussam ibn Abbos, bratranec proroka Mohammeda, který zde šířil islám během arabské invaze. Ti, kteří si nemohou dovolit drahou cestu do Mekky, putují alespoň sem. Komplex zahrnuje až 20 budov, které jsou krásně ozdobeny modrými kachlíky. Nejkrásnější hrobkou je Shodi Mulk Oko Mausoleum, místo odpočinku sestry a neteře Timura.  

Kopec Afrosiyob je místo, kde se nacházel první Samarkand, legendární centrum království Sogda. Město bylo pojmenováno po bájném turanském králi a pod názvem Afrosiyob se s ním setkáme v řeckých, perských, čínských i arabských kronikách. Vykopávky zde začaly koncem 19. století a nejzajímavější nálezy jsou shromážděny v přilehlém muzeu. Nejcennější z nich jsou sogdské nástěnné malby ze 6.století. 

Observatoř, kterou nechal postavit panovník a astronom Ulugbek v 15. století, sloužila k astronomickým pozorováním a ke studiu.  

Mešita Hazratiho Hizry patří k těm menším ve městě, ale význam má značný. Je jednou z nejstarších v Uzbekistánu (pochází z 8. století n. l.). Poutníci se zde modlili za ochranu zdraví i zboží.  

Mauzoleum Proroka Daniela je místo posvátné nejen pro muslimy, ale i křesťany a židy. Je zde uložena Prorokova paže, kterou přivezl Timur z dnešního Íránu.  Na místě najdete i posvátný pramen.  

Vinařské závody Chovrenko, které jsou vyhlášené neobyčejně sladkým dezertním vínem o cukernatosti 25–30 % (u nás je to do 16 %). Malé muzeum vinařství nabízí možnost degustace a zakoupení produktů.  

Chystáš se do Uzbekistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.