Uzbekistán
Uzbekistán

15 míst co vidět v Uzbekistánu

Taškent

Taškent

Hlavní město Uzbekistánu, v roce 1966 bylo zasaženo ničivým zemětřesením, které poničilo většinu města. Většina staveb pochází z období následné obnovy města.  

Státní muzeum historie Uzbekistánu, jsou zde soustředěny a chronologicky vystaveny všechny nejvýznamnější exponáty a nálezy z celé dlouhé uzbecké historie.  

Pomník chrabrosti, který byl postaven na památku 3.500 obětí ničivého zemětřesení 26. dubna 1966, které vypuklo v 5:23 hodin ráno, což znázorňují zastavené hodiny u památníku.  

Náměstí Chast Imom, kolem něhož jsou soustředěny zdejší historické památky. Hlavní dominantou náměstí je moderní veliká mešita Chozreti Imam, dokončená v roce 2007, která zároveň slouží jako muslimské duchovní centrum Uzbekistánu. Na druhém konci náměstí stojí Barakchánova medresa, postavená v roce 1550 chánem Nauruzem. Levou stranu náměstí uzavírá mešita Tellya Šejk rovněž z 16. století, která byla dříve hlavní (páteční) mešitou. Vedle ní stojí stejně stará medresa Moji Muborak, kde je dnes soustředěna sbírka starých manuskript ze 7.–9. století. Nejcennějším exponátem je originál gigantického koránu, jednoho z nejstarších dochovaných koránů na světě, který nechal napsat na jelení kůži třetí chalífa Uthmán ibn Affán (známý též jako Usmán nebo Osman) v letech 644–648. Korán čítá 353 stran, zavřený měří 60 cm na výšku a váží 35 kilogramů. 

Park s novostavbou muzea Paměti obětí represí ze všech předchozích období u řeky Chirchik.  

Taškentská televizní věž (Toškent teleminorasu), 375 m vysoká, postavená v letech 1978–1984. Momentálně je to 2 nejvyšší stavba Střední Asie a 10. nejvyšší televizní věží na světě.  

Timurovo náměstí je místem, v jehož středu se vyjímá Tímurova jezdecká bronzová socha z roku 1994 od sochaře Ilchoma Džabarova. Je to jedna ze 3 soch tohoto vládce v Uzbekistánu (sedící je v Samarkandu a stojící pak v Šachrisabzu). Zde budova Právnického institutu, která je nejstarší taškentskou univerzitou, orloj na hodinové věži odbíjí každých 15 minut. Z náměstí vychází slavná třída Satyelgoh kochasi, přezdívaná „Broadway“, kterou lemuje řada kavárniček a stánků s občerstvením, kde se večer schází místní mládež.  

Velký bazar Čorsu (také Džuva bazar), který na tomto místě existuje přes 1.000 let. Budova připomíná cirkusový stan, pochází až z doby po zemětřesení v roce 1966.  

Gafur Gulyam Park – jeden z nejoblíbenějších městských parků. V parku je krásné rozsáhlé jezero, v jehož středu se nachází malý ostrůvek. Oblíbené místo pro pikniky i nejrůznější oslavy, včetně oslav nového roku. Je zde ukryta také malá zoologická zahrada, která je domovem několika divokých zvířat. 

Chystáš se do Uzbekistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.