Vatikán
Vatikán

3 místa co vidět ve Vatikánu

Bazilika svatého Petra

Basilika Sv. Petra

Bazilika sv. Petra (Basilica di San Pietro) je díky svým obřím rozměrům považována za největší chrám v Evropě. Dle tradice stojí na místě, kde byl mučen, ukřižován a pohřben apoštol Petr. Jedinečnost baziliky spočívá také v nádherné a bohaté výzdobě, uvnitř je známá Pieta od Michelangela, který ji vytvořil v již pouhých 23 letech. Michelangelo navrhnul také kopuli baziliky, ze které je krásný výhled na téměř celý Vatikán a přilehlé náměstí sv. Petra.

Chrám svatého Petra patří podle mnohých průvodců k nejvýznamnějším památkám Říma, i když se fakticky nenachází v Římě, nýbrž ve Vatikánu.

Architektura a historie

Původní bazilika vznikla v roce 324 n.l. v místě, kde byl dle tradice pohřben po mučení sv. Petr. Jednou z nejvýznamnějších událostí se na Vánoce roku 800 stala korunovace Karla Velikého císařem Svaté říše římské. Během avignonského zajetí ve 14. století bazilika značně zchátrala, a tak roku 1451 papež Mikuláš V. rozhodl o výstavbě zcela nového chrámu.

Výstavba baziliky v podobě, jak ji známe dnes, začala v roce 1505 a dokončena byla roku 1629. Monumentální chrám nese rysy renesance i baroka a na stavbě se podílelo hned několik světoznámých architektů.

Základní projekt navrhl Donato Bramante, která určil, že bazilika bude stát na půdorysu řeckého kříže s ústřední kopulí a 4 menšími kopulemi. Plány významně pozměnil Michelangelo Buonarroti, který zesílili zdi a ponechal pouze plán obrovské ústřední kupole bez čtyř postranních. Na stavbě se podíleli i jména jako Rafael Santi, Giacomo della Porta nebo Gian Lorenzo Bernini.

Po roce 1629 až do dnešních dní procházela bazilika jen dílčími úpravami a její podoba nebyla významným způsobem měněna.

Rozměry a výška baziliky

Bazilika sv. Petra byla do roku 1990 největší na světě, tehdy ji předběhla nově vystavená Bazilika Panny Marie Vítězné v africkém státě Pobřeží Slonoviny. I tak je ale svatopetrská bazilika jedním z největších a zdaleka nejslavnějším římskokatolickým kostelem.

Výška kupole je úctyhodných 136,5 metru, délka baziliky přesahuje 211 metrů a šířka 137 metrů. Do vnitřních prostor se vejde přes 60 000 lidí.

V rámci aglomerace Říma je doposud 2. nejvyšší stavbou, až v roce 2012 ji předstihl 155 metrů vysoký mrakodrap Torre Eurosky na okraji Říma.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do baziliky je zdarma, počítejte však s tím, že musíte projít rentgenovým pásem a nesmíte mít odhalená ramena a stehna nohou. U sebe rovněž nesmíte mít nůž nebo další zbraně. Hlavně v sezoně se zde tak tvoří dlouhé fronty.

Vstup na vyhlídkovou plošinu kopule je 10 EUR výtahem + 320 schodů nebo 8 EUR po 551 schodech. Vstupenky se dají koupit pouze na místě.

Otevřeno je denně od 7:30 do 18:00 s výjimkou nejvýznamnějších křesťanských svátků, kdy papež v bazilice slouží mši.

Chystáš se do Vatikánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 23. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.