Průvodce státem
Zimbabwe
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Zimbabwe

Jak do Zimbabwe

Jediná rozumná cesta do Zimbabwe je letecká. Do Harare jezdí autobusová linka z Johannesburgu, je však na zváženou, zda se to vůbec vyplatí. Průměrná cena letenky z Prahy činí kolem 22.000 Kč, mírně ušetřit můžeme rozdělením cesty přes Johannsburg, obecně ale letenky mezi Jižní Afrikou a Zimbabwe zřídka klesají pod 6.000 Kč za zpáteční cestu.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Ideálním způsobem je určitě půjčení auta, byť je rozhodně dražší než například v Jižní Africe. Velké mezinárodní autopůjčovny fungují v Harare, u Viktoriiných vodopádů nebo v Bulawayu. Hlavní silnice jsou překvapivě kvalitní a provoz není příliš hustý. Překážkou mohou být policejní kontroly, které bývají detailní. Pokuty jsou běžné, přece jen je Zimbabwe chudá země. Na hlavních silnicích se vybírá mýtné, obvykle 1 USD u každé brány. 

Počítejte s tím, že na čerpacích stanicích víceméně není možné platit kartou.

Vzhledem k tomu, že Zimbabwe bývalo britskou kolonií, jezdí se zde vlevo.

Silnice v Zimbabwe

Autobusem

Mezi jednotlivými městy je možné využít místní autobusové linky, je ale nutné si uvědomit, že odpovídají africkým standardům. Pohodlný autobus jezdí pouze do Johannesburgu, Lusaky a Lilongwe a mezi Bulawayem a Harare, resp. Viktoriinými vodopády.

Nabízí se využití minibusů, které je relativně levné, ovšem ne vždy je úplně bezpečné. V zemi se také stopuje, ale opět se dostáváme k bezpečnosti. Když už se rozhodnete stopovat, měli byste u sebe mít pár drobných pro řidiče.

Vlaky

V Zimbabwe fungují mezi několika městy osobní dálkové vlaky, ve valné většině případů noční. Jejich kvalita není valná, na druhou stranu se nemusíte bát, že budete cestovat rozpadajícím se vlakem, interiér odpovídá horším koženkovým rychlíkům, jak je známe z Česka. Jízdenky se kupují až v den odjezdu na nádraží a seženete je bez problémů. Že by byl vlak vyprodaný, se stane opravdu výjimečně. Turisticky nejoblíbenější trasa vede z Bulawaya k Victoriiným vodopádům (cca 12 USD za lůžko). Nikdy při cestě vlakem neplánujte svůj itinerář na minuty přesně. Zpoždějí se běžně pohybují od 0 minut po 12 hodin. 

Jízdní řády odpovídající realitě z konce roku 2016 naleznete na oficiálním webu zimbabwských železnic.

Městská doprava

Klasická MHD v žádném zimbabwském městě neexistuje ani náznakem. Místní svážejí do centre měst z okrajů přelidněné mikrobusy a cizinec se v tomto systému téměř jistě nebude vůbec orientovat. Kromě toho bude terčem nežádoucí pozornosti. ve městech se rozhodně vyplatí užívat taxi, ideálně však sjednané s hotelem. 

Po centrech měst se lze bez obav pohybovat pěšky, v případě města Victoria Falls pak můžete bez sebemenších obav vyrazit pěšky i na okraje či v noci.

Pod nadvládou lvů a diktatury

Ve vnitrozemí jihovýchodní Afriky nalezneme na rozloze přes 390 tisíc km2 Zimbabwe, stát, který je již několik desítek let pod diktátorskou nadvládou Roberta Mugabeho. Stát, jenž býval britskou kolonií a svou nezávislost získal teprve roku 1980. Stát, který je neodmyslitelně spjat s českým cestovatelem Emilem Holubem.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a země je zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu