Zimbabwe
Zimbabwe

Doprava v Zimbabwe

Jak do Zimbabwe

Jediná rozumná cesta do Zimbabwe je letecká. Do Harare jezdí autobusová linka z Johannesburgu, je však na zváženou, zda se to vůbec vyplatí. Průměrná cena letenky z Prahy činí kolem 22.000 Kč, mírně ušetřit můžeme rozdělením cesty přes Johannsburg, obecně ale letenky mezi Jižní Afrikou a Zimbabwe zřídka klesají pod 6.000 Kč za zpáteční cestu.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Ideálním způsobem je určitě půjčení auta, byť je rozhodně dražší než například v Jižní Africe. Velké mezinárodní autopůjčovny fungují v Harare, u Viktoriiných vodopádů nebo v Bulawayu. Hlavní silnice jsou překvapivě kvalitní a provoz není příliš hustý. Překážkou mohou být policejní kontroly, které bývají detailní. Pokuty jsou běžné, přece jen je Zimbabwe chudá země. Na hlavních silnicích se vybírá mýtné, obvykle 1 USD u každé brány. 

Počítejte s tím, že na čerpacích stanicích víceméně není možné platit kartou.

Vzhledem k tomu, že Zimbabwe bývalo britskou kolonií, jezdí se zde vlevo.

Autobusem

Mezi jednotlivými městy je možné využít místní autobusové linky, je ale nutné si uvědomit, že odpovídají africkým standardům. Pohodlný autobus jezdí pouze do Johannesburgu, Lusaky a Lilongwe a mezi Bulawayem a Harare, resp. Viktoriinými vodopády.

Nabízí se využití minibusů, které je relativně levné, ovšem ne vždy je úplně bezpečné. V zemi se také stopuje, ale opět se dostáváme k bezpečnosti. Když už se rozhodnete stopovat, měli byste u sebe mít pár drobných pro řidiče.

Vlaky

V Zimbabwe fungují mezi několika městy osobní dálkové vlaky, ve valné většině případů noční. Jejich kvalita není valná, na druhou stranu se nemusíte bát, že budete cestovat rozpadajícím se vlakem, interiér odpovídá horším koženkovým rychlíkům, jak je známe z Česka. Jízdenky se kupují až v den odjezdu na nádraží a seženete je bez problémů. Že by byl vlak vyprodaný, se stane opravdu výjimečně. Turisticky nejoblíbenější trasa vede z Bulawaya k Victoriiným vodopádům (cca 12 USD za lůžko). Nikdy při cestě vlakem neplánujte svůj itinerář na minuty přesně. Zpoždějí se běžně pohybují od 0 minut po 12 hodin. 

Jízdní řády odpovídající realitě z konce roku 2016 naleznete na oficiálním webu zimbabwských železnic.

Městská doprava

Klasická MHD v žádném zimbabwském městě neexistuje ani náznakem. Místní svážejí do centre měst z okrajů přelidněné mikrobusy a cizinec se v tomto systému téměř jistě nebude vůbec orientovat. Kromě toho bude terčem nežádoucí pozornosti. ve městech se rozhodně vyplatí užívat taxi, ideálně však sjednané s hotelem. 

Po centrech měst se lze bez obav pohybovat pěšky, v případě města Victoria Falls pak můžete bez sebemenších obav vyrazit pěšky i na okraje či v noci.

Chystáš se do Zimbabwe?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.