Zimbabwe
Zimbabwe

Peníze a ceny v Zimbabwe

Americký dolar

Americký dolar (USD) přijalo Zimbabwe po velké hospodářské krizi, konkrétně roku 2009, stalo se tak ve snaze zabránit další inflaci. Kromě dolaru je možné používat také měny okolních států (jihoafrický rand, botswanská pula), ale také euro, čínský jüan, indické rupie, australský dolar nebo japonský jen.

Směnárny a platba kartou

Nejvhodnější je dorazit do Zimbabwe s dostatečnou hotovostí USD. Bankomatů, které akceptují zahraniční karty je málo, avšak existují (například banky Barclays). Z bankomatu nebude problém vybrat peníze v Harare, Bulawayu a Vicotria Falls. Někdy bývá možné kartou platit (zejména v Harare), ale předem byste se měli ujistit, zda podnik karty přijímá, obecně jsou MasterCard a Visa přijímány jen u minima prodejců.

Měnit peníze je možné pouze v bankách, jinak je směna ilegální. 

Kolik co stojí

Věci, které nepochází z dovozu, nejsou příliš drahé. Pokud ovšem nejde o artikly turisticky zajímavé. Pak ceny rostou a příliš se neliší od mnohem bohatších států, jako je JAR. Pro místní je zde draho v porovnání např. s asijskými státy je v Africe draho i pro Evropany, způsobuje to především nedostupnost většiny komodit.

Spropitné a smlouvání

Smlouvání je zcela běžnou záležitostí. Měli bychom ovšem mít na paměti, že lidé zde jsou velmi chudí, a proto je smlouvání na pováženou.

V některých restauracích je automaticky k účtu připočítán 10% poplatek. Pokud tomu tak není, nevadí, spropitné není jakkoli vyžadováno. Vzhledem k ekonomické situaci ve státě je však spropitné opravdu vítáno.

Jak ušetřit

Nejlepší radou zůstává – nešetřete. Jednak je to cesta, jak nejlépe pomůžete místní ekonomice, ale také nezapomínejte, že Zimbabwe není lokalita, do níž se jezdí každý rok. Tedy stojí zato si užít možnosti, které jsou nabízeny. Nevyplatí se šetřit na průvodcích, kteří mohou dovolenou nejen zpříjemnit, ale také jí dát nový rozměr a zajistit pohodlí a bezpečí výletů.

Přesto je zde prostor k utrácení a naopak k šetření, především co se týče ubytování. Ceny hotelů jsou velmi rozdílné a i levnější ubytování bude pravděpodobně dostatečně komfortní. 

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. Některé faktory ale ovlivnit nelze. Do země je rozhodně nejvhodnější, už jen kvůli bezpečí, přiletět. Vzhledem k potížím se zásobováním, především s dodávkami benzinu, není nejvhodnější a nejlevnější půjčit si auto. Tedy i zde se vyplatí, alespoň částečně, spoléhat na servis. Nejvíce lze ušetřit na jídle a samozřejmě ubytování.

Nízkorozpočtový cestovatel pořídí dvoulůžkový pokoj od 800 Kč, za jídlo na den, pokud se bude stravovat sám, částečně v levnějších restauracích, musí počítat minimálně 500 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit minimálně 900 Kč na osobu na den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v hotelu se snídaní, stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude zahrnovat ubytování od 1.000 Kč a potraviny asi za 900 Kč. Dostáváme se tedy na částku 2.000 Kč za osobu/den.

Dopřát si luxus není kupodivu v Zimbabwe nic složitého. Luxusnější hotely si účtují za noc ceny od 8.000 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun.

Chystáš se do Zimbabwe?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.