Průvodce státem
Zimbabwe
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Zimbabwe

Historie v kostce

Zimbabwe, v minulosti známé jako Rhodesie, se díky svým památkám ze 14. století řadí na seznam UNESCO. Velkolepou minulost tvořenou boji domorodých kmenů vystřídala britská koloniální nadvláda, proti níž místní rozpoutali guerillu. Zimbabwe sice získalo nezávislost, ale nikoliv svobodu. Poté, co se roku 1987 prezidentem stal Robert Mugabe, začala země směřovat k diktatuře a také k hospodářské krizi. Ta skončila rekordní hyperinflací (v řádu milionů %), což byl důvod ke změně státní měny, totiž k přijetí dolaru.  

Nástěnné malby

Lidé

Zimbabwe tvoří povětšinou příslušníci místních etnik, z nichž nejpočetnější je kmen Shona (4/5 obyvatel), dále Ndebele, Lozi, Tonga a další. Tato etnika spadají do skupiny bantunských klanů. Dále zde žije domorodé obyvatelstvo z khoisanské rodiny (klan Hietsware) a také evropské obyvatelstvo. Z původních 5,5 % bělochů po Mugabeho rasistických zásazích většina emigrovala a v zemi činí z celé populace běloši jen asi 0,5 %.

Země je křesťanská, nalezneme zde místní domorodá náboženství ovlivněná animismem, muslimů zde napočítáme asi 1 %.

V Zimbabwe žije asi o čtvrtinu více lidí než v Česku.

Svátky

Postihnout svátky tak rozmanitého státu, jako je Zimbabwe, není jednoduché. Vedle křesťanských svátků se slaví 18. duben – Den nezávislosti, 1. květen – Den pracujících, 25. květen – Den Afriky, 11.  srpen – Den hrdinů, 12. srpen – Den ozbrojených sil a 22. prosinec – Den národní jednoty.

Obchody bývají otevřené od 8 do 16.30 hodin, často s polední přestávkou, supermarkety zavírají v 18 hodin. V sobotu bývá otevřeno do 12:30 hodin, v neděli bývají otevřené pouze supermarkety, a to do 13 hodin.

Kultura

V Zimbabwe se mísí celá řada různých afrických etnik s koloniálními tradicemi, křesťanstvím i moderními zvyky. Mezi tradiční místní řemesla patří hrnčířství, košíkářství, řezbářství, výroba bubnů, textilu i šperků. Díky koloniální éře má v Zimbabwe své příznivce také skauting. 

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, kterou se domluvíte prakticky všude. Mezi rozšířené jazyky patří dialekt kmene Shona (šonština) a jazyk kmene Ndebele (sindebele). Dále zde nalezneme řadu dalších etnik, která používají vlastní jazyky.

Turismus

Turisté se do Zimbabwe rozhodně nehrnou v davech. Nebylo tomu tak vždy, propad nastal především po velké inflaci. Země má turistům co nabídnout, především pokud jde o přírodu, nalezneme zde i historické památky. 

Hotelů je v zemi dostatek, nejsou schopny naplnit svou kapacitu. Jsou na solidní úrovni a návštěvníkům poskytnou odpovídající komfort. Fungují zde turistické kanceláře zprostředkovávající nejrůznější zážitky. 

Geografie

Země se nachází ve značné nadmořské výšce, většinu území zabírá náhorní plošina Matabele nacházející se v nadmořské výšce kolem 100 m n. m. Podnebí je tropické, i když na severu země je patrný vliv monzunů. 

Země je rozdělena na 8 provincií a dvě města s provinčním statusem, z nichž jedno je hlavní město země – Harare. Rozloha Zimbabwe činí pětinásobek rozlohy ČR.

Pod nadvládou lvů a diktatury

Ve vnitrozemí jihovýchodní Afriky nalezneme na rozloze přes 390 tisíc km2 Zimbabwe, stát, který je již několik desítek let pod diktátorskou nadvládou Roberta Mugabeho. Stát, jenž býval britskou kolonií a svou nezávislost získal teprve roku 1980. Stát, který je neodmyslitelně spjat s českým cestovatelem Emilem Holubem.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a země je zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu