Zimbabwe

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Pod nadvládou lvů a diktatury

Ve vnitrozemí jihovýchodní Afriky nalezneme na rozloze přes 390 tisíc km2 Zimbabwe, stát, který je již několik desítek let pod diktátorskou nadvládou Roberta Mugabeho. Stát, jenž býval britskou kolonií a svou nezávislost získal teprve roku 1980. Stát, který je neodmyslitelně spjat s českým cestovatelem Emilem Holubem.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Viktoriiny vodopády

Legendární místo, které jako první detailněji popsal a mapu k němu opatřil Emil Holub, leží na hranici se Zambií.

Zavřít
Ikona pinu

Velké Zimbabwe

Jedná se o archeologickou lokalitu města datovanou do 11.–14. století, tvoří ji kamenné domy, věže, pozůstatky opevnění.

Zavřít
Ikona pinu

Kariba

Jezero vyhledávané díky možnosti pozorovat divoká zvířata v přirozeném prostředí.

Zavřít
Ikona pinu

Matopos

Skalnaté formace tvořené z oblých na sobě balancujících kamenů, zapsané na seznamu UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Hwange NP

Přírodní rezervace, v níž nalezeme přes 100 druhů divokých zvířat a přes 400 druhů ptáků.

Zavřít
Ikona pinu

Mana Pools NP

Národní park na seznamu UNESCO je vítaným cílem milovníků safari.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 21 °C 20 °C 20 °C 19 °C 16 °C 14 °C 13 °C 19 °C 19 °C 21 °C 21 °C 21 °C
Sluneční svit 7 h 7 h 7.5 h 8.3 h 8.7 h 8.8 h 9 h 10 h 10 h 9 h 7.5 h 6.4 h
Hlavní sezóna

Počasí

Ačkoliv leží Zimbabwe v tropickém pásu, je počasí ovlivňováno nadmořskou výškou a oproti ostatním africkým státům je spíše chladnější. Nejteplejším měsícem je říjen, nejchladnější měsíc je červen. 

Léto nastává v oblasti od října do dubna (a právě mezi listopadem a koncem února spadne nejvíce srážek), denní teploty dosahují až 25–35 °C, noční 14–20 °C. Od května do září jsou dny suché, slunečné a chladné s teplotami 15–20 °C, v noci může teplota klesat až k nule.

Výrazně tepleji bývá v údolí řeky Limpopo, jedná se také o sušší oblast, stejně jako západ země.

Kdy vyrazit

Ideální je vyrazit v srpnu nebo v září, ale již od dubna do září je pobyt příjemný – dny jsou slunečné, ale chladnější. Období od listopadu do dubna je obdobím dešťů. Ideálním obdobím pro pozorování divokých zvířat, ale také pro rafting nebo kanoistiku na Zambezi, je červenec a srpen. Viktoriiny vodopády pak mají největší průtok v průběhu února až začátku května.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Zimbabwe, v minulosti známé jako Rhodesie, se díky svým památkám ze 14. století řadí na seznam UNESCO. Velkolepou minulost tvořenou boji domorodých kmenů vystřídala britská koloniální nadvláda, proti níž místní rozpoutali guerillu. Zimbabwe sice získalo nezávislost, ale nikoliv svobodu. Poté, co se roku 1987 prezidentem stal Robert Mugabe, začala země směřovat k diktatuře a také k hospodářské krizi. Ta skončila…

Jak ušetříš

Americký dolar Americký dolar (USD) přijalo Zimbabwe po velké hospodářské krizi, konkrétně roku 2009, stalo se tak ve snaze zabránit další inflaci. Kromě dolaru je možné používat také měny okolních států (jihoafrický rand, botswanská pula), ale také euro, čínský jüan, indické rupie, australský dolar nebo japonský jen. [imageFill 5685] Směnárny a platba kartou Nejvhodnější je dorazit do Zimbabwe s dostatečnou hotovostí USD. Bankomatů, které…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Zimbabwe Jediná rozumná cesta do Zimbabwe je letecká. Do Harare jezdí autobusová linka z Johannesburgu, je však na zváženou, zda se to vůbec vyplatí. Průměrná cena letenky z Prahy činí kolem 22.000 Kč, mírně ušetřit můžeme rozdělením cesty přes Johannsburg, obecně ale letenky mezi Jižní Afrikou a Zimbabwe zřídka klesají pod 6.000 Kč za zpáteční cestu. Jak se nejlépe dopravovat Půjčení auta Ideálním způsobem je určitě půjčení auta, byť je…

Co ochutnáš

Zimbabwská kuchyně V zemi silně přetrvávají koloniální tradice. Mnohdy vám bude v hotelu nabízen odpolední čaj nebo večerní drink.  Základem většiny jídel je kukuřičná mouka. Typickým pokrmem je sadza, jedná se o kukuřičnou kaši vařenou s arašídovým máslem. Většinou se jí se zeleninou a kozími vnitřnostmi. Kapenta jsou zase drobné sušené ryby. Oblíbené jsou i jiné druhy sušených mas, místní využívají i antilopy. Deštivé měsíce přejí…

Jaké výlety podnikneš

Treky Můžete vyrazit zdolávat vrcholy, dobrodružné budou také vycházky po přírodních parcích, kde můžete narazit na rozčílené slony (v důsledku nedostatku vody bývají značně nebezpeční) nebo na lvy. Vhodné je vydat se na cestu s průvodcem.  Adrenalinová zábava Z adrenalinových aktivit je možné vyzkoušet kanoistiku, rafting nebo rybaření, které v Zimbabwe nabývá mimořádných rozměrů, či bungee jumping. Především oblast kolem…

Na co si dej pozor

Zdraví S sebou je rozhodně doporučeno vzít antimalarika, a to hlavně v období dešťů a také při pobytu v oblasti Kariba, stejně jako v oblasti řek v teplejších pásmech. Rozhodně nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Je nutné také upozornit, že v Zimbabwe žije poměrně hodně obyvatel nakažených HIV, doporučuje se tedy zvýšená opatrnost. Kriminalita Kriminalita je v Zimbabwe relativně nízká, například oproti JAR, a…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Občané ČR mohou obdržet turistická víza na kterémkoli zastupitelském úřadě Zimbabwe nebo na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls). Poplatek za udělení víza na hraničním přechodu je 30 USD za jeden vstup (platnost 30 dní), 45 USD za dva vstupy. Platí se v hotovosti. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku v amerických dolarech (USD). Do formuláře (k dispozici na každém přechodu) je nutno…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Zimbabwe, v minulosti známé jako Rhodesie, se díky svým památkám ze 14. století řadí na seznam UNESCO. Velkolepou minulost tvořenou boji domorodých kmenů vystřídala britská koloniální nadvláda, proti níž místní rozpoutali guerillu. Zimbabwe sice získalo nezávislost, ale nikoliv svobodu. Poté, co se roku 1987 prezidentem stal Robert Mugabe, začala země směřovat k diktatuře a také k hospodářské krizi. Ta skončila rekordní hyperinflací (v řádu milionů %), což byl důvod ke změně státní měny, totiž k přijetí dolaru.

Nástěnné malby

Lidé

Zimbabwe tvoří povětšinou příslušníci místních etnik, z nichž nejpočetnější je kmen Shona (4/5 obyvatel), dále Ndebele, Lozi, Tonga a další. Tato etnika spadají do skupiny bantunských klanů. Dále zde žije domorodé obyvatelstvo z khoisanské rodiny (klan Hietsware) a také evropské obyvatelstvo. Z původních 5,5 % bělochů po Mugabeho rasistických zásazích většina emigrovala a v zemi činí z celé populace běloši jen asi 0,5 %.

Země je křesťanská, nalezneme zde místní domorodá náboženství ovlivněná animismem, muslimů zde napočítáme asi 1 %.

V Zimbabwe žije asi o čtvrtinu více lidí než v Česku.

Svátky

Postihnout svátky tak rozmanitého státu, jako je Zimbabwe, není jednoduché. Vedle křesťanských svátků se slaví 18. duben – Den nezávislosti, 1. květen – Den pracujících, 25. květen – Den Afriky, 11. srpen – Den hrdinů, 12. srpen – Den ozbrojených sil a 22. prosinec – Den národní jednoty.

Obchody bývají otevřené od 8 do 16.30 hodin, často s polední přestávkou, supermarkety zavírají v 18 hodin. V sobotu bývá otevřeno do 12:30 hodin, v neděli bývají otevřené pouze supermarkety, a to do 13 hodin.

Kultura

V Zimbabwe se mísí celá řada různých afrických etnik s koloniálními tradicemi, křesťanstvím i moderními zvyky. Mezi tradiční místní řemesla patří hrnčířství, košíkářství, řezbářství, výroba bubnů, textilu i šperků. Díky koloniální éře má v Zimbabwe své příznivce také skauting.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, kterou se domluvíte prakticky všude. Mezi rozšířené jazyky patří dialekt kmene Shona (šonština) a jazyk kmene Ndebele (sindebele). Dále zde nalezneme řadu dalších etnik, která používají vlastní jazyky.

Turismus

Turisté se do Zimbabwe rozhodně nehrnou v davech. Nebylo tomu tak vždy, propad nastal především po velké inflaci. Země má turistům co nabídnout, především pokud jde o přírodu, nalezneme zde i historické památky.

Hotelů je v zemi dostatek, nejsou schopny naplnit svou kapacitu. Jsou na solidní úrovni a návštěvníkům poskytnou odpovídající komfort. Fungují zde turistické kanceláře zprostředkovávající nejrůznější zážitky.

Geografie

Země se nachází ve značné nadmořské výšce, většinu území zabírá náhorní plošina Matabele nacházející se v nadmořské výšce kolem 100 m n. m. Podnebí je tropické, i když na severu země je patrný vliv monzunů.

Země je rozdělena na 8 provincií a dvě města s provinčním statusem, z nichž jedno je hlavní město země – Harare. Rozloha Zimbabwe činí pětinásobek rozlohy ČR.

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar

Americký dolar (USD) přijalo Zimbabwe po velké hospodářské krizi, konkrétně roku 2009, stalo se tak ve snaze zabránit další inflaci. Kromě dolaru je možné používat také měny okolních států (jihoafrický rand, botswanská pula), ale také euro, čínský jüan, indické rupie, australský dolar nebo japonský jen.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Nejvhodnější je dorazit do Zimbabwe s dostatečnou hotovostí USD. Bankomatů, které akceptují zahraniční karty je málo, avšak existují (například banky Barclays). Z bankomatu nebude problém vybrat peníze v Harare, Bulawayu a Vicotria Falls. Někdy bývá možné kartou platit (zejména v Harare), ale předem byste se měli ujistit, zda podnik karty přijímá, obecně jsou MasterCard a Visa přijímány jen u minima prodejců.

Měnit peníze je možné pouze v bankách, jinak je směna ilegální.

Kolik co stojí

Věci, které nepochází z dovozu, nejsou příliš drahé. Pokud ovšem nejde o artikly turisticky zajímavé. Pak ceny rostou a příliš se neliší od mnohem bohatších států, jako je JAR. Pro místní je zde draho v porovnání např. s asijskými státy je v Africe draho i pro Evropany, způsobuje to především nedostupnost většiny komodit.

Spropitné a smlouvání

Smlouvání je zcela běžnou záležitostí. Měli bychom ovšem mít na paměti, že lidé zde jsou velmi chudí, a proto je smlouvání na pováženou.

V některých restauracích je automaticky k účtu připočítán 10% poplatek. Pokud tomu tak není, nevadí, spropitné není jakkoli vyžadováno. Vzhledem k ekonomické situaci ve státě je však spropitné opravdu vítáno.

Jak ušetřit

Nejlepší radou zůstává – nešetřete. Jednak je to cesta, jak nejlépe pomůžete místní ekonomice, ale také nezapomínejte, že Zimbabwe není lokalita, do níž se jezdí každý rok. Tedy stojí zato si užít možnosti, které jsou nabízeny. Nevyplatí se šetřit na průvodcích, kteří mohou dovolenou nejen zpříjemnit, ale také jí dát nový rozměr a zajistit pohodlí a bezpečí výletů.

Přesto je zde prostor k utrácení a naopak k šetření, především co se týče ubytování. Ceny hotelů jsou velmi rozdílné a i levnější ubytování bude pravděpodobně dostatečně komfortní.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. Některé faktory ale ovlivnit nelze. Do země je rozhodně nejvhodnější, už jen kvůli bezpečí, přiletět. Vzhledem k potížím se zásobováním, především s dodávkami benzinu, není nejvhodnější a nejlevnější půjčit si auto. Tedy i zde se vyplatí, alespoň částečně, spoléhat na servis. Nejvíce lze ušetřit na jídle a samozřejmě ubytování.

Nízkorozpočtový cestovatel pořídí dvoulůžkový pokoj od 800 Kč, za jídlo na den, pokud se bude stravovat sám, částečně v levnějších restauracích, musí počítat minimálně 500 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit minimálně 900 Kč na osobu na den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v hotelu se snídaní, stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude zahrnovat ubytování od 1.000 Kč a potraviny asi za 900 Kč. Dostáváme se tedy na částku 2.000 Kč za osobu/den.

Dopřát si luxus není kupodivu v Zimbabwe nic složitého. Luxusnější hotely si účtují za noc ceny od 8.000 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Zimbabwe

Jediná rozumná cesta do Zimbabwe je letecká. Do Harare jezdí autobusová linka z Johannesburgu, je však na zváženou, zda se to vůbec vyplatí. Průměrná cena letenky z Prahy činí kolem 22.000 Kč, mírně ušetřit můžeme rozdělením cesty přes Johannsburg, obecně ale letenky mezi Jižní Afrikou a Zimbabwe zřídka klesají pod 6.000 Kč za zpáteční cestu.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Ideálním způsobem je určitě půjčení auta, byť je rozhodně dražší než například v Jižní Africe. Velké mezinárodní autopůjčovny fungují v Harare, u Viktoriiných vodopádů nebo v Bulawayu. Hlavní silnice jsou překvapivě kvalitní a provoz není příliš hustý. Překážkou mohou být policejní kontroly, které bývají detailní. Pokuty jsou běžné, přece jen je Zimbabwe chudá země. Na hlavních silnicích se vybírá mýtné, obvykle 1 USD u každé brány.

Počítejte s tím, že na čerpacích stanicích víceméně není možné platit kartou.

Vzhledem k tomu, že Zimbabwe bývalo britskou kolonií, jezdí se zde vlevo.

Silnice v Zimbabwe

Autobusem

Mezi jednotlivými městy je možné využít místní autobusové linky, je ale nutné si uvědomit, že odpovídají africkým standardům. Pohodlný autobus jezdí pouze do Johannesburgu, Lusaky a Lilongwe a mezi Bulawayem a Harare, resp. Viktoriinými vodopády.

Nabízí se využití minibusů, které je relativně levné, ovšem ne vždy je úplně bezpečné. V zemi se také stopuje, ale opět se dostáváme k bezpečnosti. Když už se rozhodnete stopovat, měli byste u sebe mít pár drobných pro řidiče.

Vlaky

V Zimbabwe fungují mezi několika městy osobní dálkové vlaky, ve valné většině případů noční. Jejich kvalita není valná, na druhou stranu se nemusíte bát, že budete cestovat rozpadajícím se vlakem, interiér odpovídá horším koženkovým rychlíkům, jak je známe z Česka. Jízdenky se kupují až v den odjezdu na nádraží a seženete je bez problémů. Že by byl vlak vyprodaný, se stane opravdu výjimečně. Turisticky nejoblíbenější trasa vede z Bulawaya k Victoriiným vodopádům (cca 12 USD za lůžko). Nikdy při cestě vlakem neplánujte svůj itinerář na minuty přesně. Zpoždějí se běžně pohybují od 0 minut po 12 hodin.

Jízdní řády odpovídající realitě z konce roku 2016 naleznete na oficiálním webu zimbabwských železnic.

Městská doprava

Klasická MHD v žádném zimbabwském městě neexistuje ani náznakem. Místní svážejí do centre měst z okrajů přelidněné mikrobusy a cizinec se v tomto systému téměř jistě nebude vůbec orientovat. Kromě toho bude terčem nežádoucí pozornosti. ve městech se rozhodně vyplatí užívat taxi, ideálně však sjednané s hotelem.

Po centrech měst se lze bez obav pohybovat pěšky, v případě města Victoria Falls pak můžete bez sebemenších obav vyrazit pěšky i na okraje či v noci.

Zavřít

Co ochutnáš

Zimbabwská kuchyně

V zemi silně přetrvávají koloniální tradice. Mnohdy vám bude v hotelu nabízen odpolední čaj nebo večerní drink.

Základem většiny jídel je kukuřičná mouka. Typickým pokrmem je sadza, jedná se o kukuřičnou kaši vařenou s arašídovým máslem. Většinou se jí se zeleninou a kozími vnitřnostmi. Kapenta jsou zase drobné sušené ryby. Oblíbené jsou i jiné druhy sušených mas, místní využívají i antilopy. Deštivé měsíce přejí zelenině a ovoci, dýni, papáje, batátům, kukuřici, arašídům a tak dále.

Sušená kukuřice

Jak se stravovat jako místní

Stravování místních je ve své podstatě nezáviděníhodné. Po hyperinflaci zůstaly obchody zcela prázdné a plní se jen pozvolna. Místní kuchyně je svérázná, využívá zdrojů země, které jsou k dispozici, ty pak zpracuje kompletně celé. Tedy neobvyklé nebudou různé druhy vnitřností. Nejběžnější součástí jídelníčku je však kukuřičná mouka.

Největším jídlem dne je večeře. Oběd je spíše jednoduchý (oblíbená vařená kukuřice), ale večeře je momentem, kdy se schází rodina, s jídlem se nespěchá, večeře je obřad.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Opět za to může dovoz surovin. V restauraci vás bude jídlo stát od 20 USD, speciality budou samozřejmě dražší.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Můžete vyrazit zdolávat vrcholy, dobrodružné budou také vycházky po přírodních parcích, kde můžete narazit na rozčílené slony (v důsledku nedostatku vody bývají značně nebezpeční) nebo na lvy. Vhodné je vydat se na cestu s průvodcem.

Adrenalinová zábava

Z adrenalinových aktivit je možné vyzkoušet kanoistiku, rafting nebo rybaření, které v Zimbabwe nabývá mimořádných rozměrů, či bungee jumping. Především oblast kolem Viktoriiných vodopádů zábavě a především extrémním sportům přeje. Více informací vám může poskytnout infoweb.

Parky a rezervace

Parky a rezervace nabízí mimořádné zážitky, jako je například procházka se lvy. Domluvte se s ošetřovatelkou, půjčte si lvíčka a vydejte se na dvě hodiny na vycházku. Navštívit můžete také krokodýlí farmu. Navštivte park Hwange, Gonarezhou nebo Nyanga a zažijte safari.

Mana pools

Pro romantiky

Výhled na savanu, hroši koupající se v řece pod terasou vašeho stanu, to vše může nabídnout ubytování v rezervaci. A pak také nepřekonatelné východy a západy slunce.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

S sebou je rozhodně doporučeno vzít antimalarika, a to hlavně v období dešťů a také při pobytu v oblasti Kariba, stejně jako v oblasti řek v teplejších pásmech. Rozhodně nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Je nutné také upozornit, že v Zimbabwe žije poměrně hodně obyvatel nakažených HIV, doporučuje se tedy zvýšená opatrnost.

Kriminalita

Kriminalita je v Zimbabwe relativně nízká, například oproti JAR, a to mimo jiné proto, že Mugabeho diktátorský režim udržuje v ulicích poměrně velké množství policistů. Jsou zakázány slumy, stejně jako žebrání.

Cestovatelé by měli být obezřetní, pokud fotí. Fotografování zakázané není, ale veřejná místa je lepší fotit s opatrností, člověk se tak vyhne zbytečným potížím s policií. Focení zabavených farem lze spíše nedoporučit, sídlo prezidenta, stejně jako jeho okolí, je přísně zakázáno fotit, je pod dohledem ozbrojené armády.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR nalezneme v Harare. Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • Nouzová linka velvyslanectví: +263 772 154 177
  • Nouzová linka: 999
  • Policie: +263 4 995
  • Ambulance: +263 776 404070
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané ČR mohou obdržet turistická víza na kterémkoli zastupitelském úřadě Zimbabwe nebo na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls). Poplatek za udělení víza na hraničním přechodu je 30 USD za jeden vstup (platnost 30 dní), 45 USD za dva vstupy. Platí se v hotovosti. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku v amerických dolarech (USD). Do formuláře (k dispozici na každém přechodu) je nutno uvést jako účel cesty „tourism“, pro jiné účely nelze vízum na přechodu získat.

Od ledna 2017 lze opět využívat společná KAZA Visa se Zambií. Ta pořídíte na hraničním přechodu za 50 USD a můžete mezi Zimbabwe a Zambií cestovat kolikrát chcete bez dalších omezení. V budoucnu se plánují rozšířit i o další země regionu.

Další dokumenty

Při cestě do Zimbabwe je nutné mít pas platný ještě minimálně 6 měsíců od doby návštěvy. Po příletu probíhá kontrolní screening kvůli ebole. Je také nutné mít u sebe potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

Očkování

Na cestu je třeba se připravit již před odjezdem, a to kvůli preventivním očkováním. Očkování proti žluté zimnici je povinné, rozhodně lze doporučit očkování proti choleře, popřípadě proti vzteklině, to je samozřejmě závislé na konkrétním programu. Ke zvážení zůstává také očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a tetanu. Doporučené je mít s sebou antimalarika a další výbavu v podobě léčiv určených pro tropické nemoci.

Celní předpisy

Mohou se objevit potíže s penězi v hotovosti při odjezdu ze země. Ačkoliv není dovoz zahraničních měn omezen, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR celkovou sumu deklarovat, protože hrozí nebezpečí, že při cestě ze země nebude dovoleno vyvézt částku přesahující 300 USD.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Zimbabwe.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Zimbabwe.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Zimbabwe s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Zimbabwe

Byl jsi v Zimbabwe?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili