Rodina na cestě

8 věcí, které vám v Chile prostě nesmí uniknout

13 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Ať už jste nebo nejste jedním ze šťastných držitelů akčních letenek do Chile, níže uvedená inspirace vás 100% nadchne. Příště už nebudete přemýšlet, zda se do těchto koutů jihoamerického kontinentu vydáte.

1. Skvělá kuchyně

Milovníci masa si tady budou připadat jako v ráji. Různé druhy a výšky skvělých steaků, pečená žebra, a dokonce i pražská šunka. Já si oblíbila Lomo a lo pobre, kus masa přes půlku talíře pokrytý dvěma volskými oky, podávaný s hranolkami a opečenou cibulkou. V kombinaci se sklenkou červeného vína je gurmánský orgasmus zaručen. Stejně vynikající je i polévka cazuela, kterou budu navždy vychvalovat do nebes. Jedná se o silný vývar z kuřecího nebo hovězího masa vařený společně s kukuřičným klasem, oranžovou dýní a celými oloupanými bramborami. Vzhledem k tomu, že se servíruje v misce asi pětkrát větší než v našich restauracích, s velkým kusem masa, zeleninovým salátem a pečivem, tak skvěle supluje hlavní chod.

2. Světoznámé víno

Chilské víno je považováno za jedno z nejlepších na celém americkém kontinentu a pravidelně získává ocenění na mezinárodních soutěžích. Zejména v centrálním Chile leží mnoho vinic, kam se můžete se vypravit na jednodenní prohlídku spojenou s ochutnávkou některých odrůd. Vychutnáte si tak kořeněné Cabernet Sauvignon, výtečné Chardonnay či  Merlot. Kromě vín patří mezi nejoblíbenější nápoje pisco. Našla jsem o něm samá superlativa, proto jsem si ho nedočkavě objednala hned v první restauraci, do které jsem na jihoamerické půdě zavítala. Bohužel jsem zapomněla dodat slovo sour, protože nápoje pisco a pisco sour se podstatně liší. První verze je silná pálenka z muškátového vína, něco jako naše poctivá hruškovice. Druhá, o mnoho chutnější verze, se podává v podobě osvěžujícího koktejlu s trochou citronové šťávy, cukru a někdy i našlehaného bílku. Pouhá dvě pisca mi  zamotala jazyk, nohy a způsobila následující den pěknou kocovinu.

3. Pláž Bahía Inglesa

Pláž v zátoce Bahía Inglésa patří k nejfotografovanějším místům v Chile. Jemný bílý písek, tyrkysově modrá voda a pozoruhodné skalní útvary sem lákají mnoho domácích i zahraničních turistů. V mělkých prohřátých lagunách se dá i koupat, což je malý zázrak. Zdejší moře je hodně chladné, takže na jiných místech v něm smočíte sotva palec u nohy.

4. Sandboarding

Sportovní aktivita spojená s padáním do suchého, teplého a měkkého písku, baví každého. Na místo určené se většinou jede dodávkou otřásající se v rytmu regé, s vysmátými místními průvodci. Než vystoupáte na písečnou dunu, budete se muset několikrát zastavit a nabrat dech. Pak už to je boj o život, tedy v případě, že budete mít váhu na přední noze jako u snowboardu. Při jízdě na písku to je totiž naopak. Jakmile zjistíte co a jak, už vám nic nebrání ve vychutnání skvělé jízdy s nádhernými výhledy a sluncem v zádech.

 5. Valparaíso

Nenechte si ujít jedno z nejslavnějších chilských měst, jež se rozkládá na deseti kopcích nad zátokou. Spletitá síť ulic lemovaná barevnými domy, patnáct starobylých lanovek umístěných v prudkých svazích a nádherný výhled jsou důvody, proč bylo historické centrum města zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho cestovních kanceláří sem podniká jednodenní výlety ze Santiaga de Chile, jejichž cena se pohybuje kolem šedesáti dolarů na osobu.

6. Lyžování

V okolí hlavního města leží vyhlášená lyžařská střediska, z nichž některá patří k nejlepším v Jižní Americe. Do střediska Valle Nevado se klikatí šedesát šest zatáček, takže slabší jedinci by si cestu měli dobře rozmyslet. Na vrcholu čeká luxusní centrum zimních sportů, dvacet sedm sjezdovek a osm vleků. Jízda na upraveném terénu, posezení u kávy se šlehačkou ve venkovní restauraci a azurové nebe jsou zárukou skvěle stráveného dne.

7. Santiago de Chile

Hlavní město se pyšní jedním z nejkrásnějších panoramat. Pohled na mohutné Kordillery je opravdu úchvatný, zejména v zimních měsících, kdy jsou vrcholky pokryty sněhem. V Santiagu můžete strávit týden a rozhodně se nebudete nudit. Vypravte se pěšky nebo lanovkou na vrchol kopce Cerro San Cristobal, kde stojí dvacet dva metrů vysoká socha Virgen de la Inmaculada shlížející na město, vychutnejte si místní speciality v některé ze skvělých restaurací ve vyhlášené ulici Constitución, odpočiňte si ve středu města v parku Cerro Santa Lucía nebo navštivte dům oblíbeného básníka Pabla Nerudy, kde je umístěno muzeum plné předmětů, jenž umělec nashromáždil během svých cest po světě.

8. Národní parky

Nekonečné pásy písečných pláží, tyrkysové moře, pouště s milióny kaktusů, skalnaté pláně, průzračná vysokohorská jezera, gejzíry a sopky, to vše najdete ve více než třiceti národních parcích. Národní park Pan de Azúcar leží při pobřeží Tichého oceánu a chlubí se divokou přírodou s vysokými útesy, panenskými plážemi, pouští a početnými kaktusovými rodinami. Na stejnojmenném ostrově hnízdí v období od listopadu do března kolem tří tisíc tučňáků Humboldtových společně s kormorány, pelikány, tuleni a vydrami mořskými. U místních rybářů si můžete dohodnout projížďku lodí kolem ostrova. Vesnice San Pedro de Atacama je skvělým výchozím bodem pro výlety na poušť Atacama, ke gejzíru El Tatio s horkou vodou, Měsíčního údolí či do národního parku Los Flamencos, kde žijí stovky plameňáků. Národní park Torres del Paine leží v Patagonii, jižní části Chile. Dominují mu velkolepé přírodní útvary, elegantní skalní věže, ledové řeky a planiny na úpatí hor. Někdy může návštěvu parku zmařit drsné počasí jako stokilometrový vítr, sněhové bouře nebo prudké deště. I tak si ale můžete být jisti, že vás Chile nadchne.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.