Průvodce městem

Porto, hlavní město vína

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Město, které dalo světu portské víno, je druhým největším v Portugalsku, a tak trochu trpí komplexem z Lisabonu. Však Porťané vám na otázku „Co je v Lisabonu nejlepšího k vidění“ bez váhání odpoví, že dálniční směrovka na Porto. To sice určitě pravda není viz průvodce po Lisabonu, ale Porto se Lisabonu zajímavostmi minimálně vyrovná.

Porto kromě nespočetných možností ochutnávek skvělého portského nabídne mnohem víc. Ať už krásnou Eiffelovu architekturu mostů přes řeku Douro, křivolaké uličky strmě stoupající od řeky nahoru do centra, živé noční ulice s úžasnými restauracemi a bary nebo dlouhé písčité pláže a surfařské vlny Atlantského oceánu.

Hlavní město portugalského severu zkrátka nadchne každého a i navzdory své nevelké rozloze se tu nebudete nudit jakkoli dlouhý čas v něm strávíte.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-3 dny
Ideální město na pohodový prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Městská turistika ale lze provádět celoročně. Vždy tu bude tepleji než u nás.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Průměrná cena letenky z Prahy. Z Berlína či Norimberka výrazně levněji.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ponte Luís I.

Jeden z nejslavnějších mostů v Evropě vytvořený slavným architektem Gustavem Eiffelem v roce 1886 najdeme právě v Portu. Je jím Ponte Luís I. překonávající řeku Douro mezi Portem a městem Vila Nova de Gaia hned ve dvou různých úrovních. Spodní mostovka spojuje břehy jen pár metrů nad hladinou a slouží autům a chodcům.

Horní mostovka pak na 175 metrech překonává údolí ve výšce 45 metrů nad hladinou a mohou ji využít jen chodci a rychlodrážní tramvaj. Z horního mostu je také jeden z nejhezčích výhledů na řeku, centrum Porta a střechy vinných sklepů ve Vila Nova de Gaia.

Zavřít boční panel

Katedrála Sé do Porto

Jedna z nejstarších památek v Portu je římskokatolická katedrála na vršku shlížejícím na řeku Douro. První románská stavba na místě vznikla již v roce 1147 a přes gotické prvky byla dostavěna v barokním stylu o téměř 600 let později v roce 1737.

Vstup do katedrály je volný, neplatí se žádné poplatky.

Zavřít boční panel

Livraria Lello

Jedno z nejstarších knihkupectví v Portugalsku (1881) a vlastně v celé Evropě najdete v krásném historickém domě v centru města. Cestovateli je vyhledáváno nejen kvůli bohaté nabídce knih, ale především díky bohatě zdobenému interiéru a světoznámému schodišti z přízemí do druhého patra.

Místo rozhodně stojí za návštěvu, jen je ve skutečnosti menší než se může z fotografií zdát. Nebuďte překvapení, že za samotný vstup do knihkupectví se vybírá poplatek 3 €. Otevřeno je denně od 10 do 19:30, o víkendech do 19:00.

Zavřít boční panel

Igreja dos Clérigos

Barokní kostel Duchovních je známý především pro svoji štíhlou a 76 metrů vysokou věž viditelnou takřka ze všech míst v Portu. Zvonici zdobí 49 zvonů a na vrcholku věže je veřejně přístupná vyhlídka. Otevřeno je od 9:00 do 17:00, vstup do kostela je zdarma, na věž se platí 3 €. Sleva s Porto Card činí 50 %.

Více o Porto Card v sekci doprava.

Zavřít boční panel

Tržnice Bolhão

Nejživější a jedna z nejstarších tržnic „Mercado do Bolhão“ se nachází poblíž hlavní třídy Avenida Aliados a je ideálním místem pro poznání místního života. Hlavními prodejními produkty jsou totiž potraviny, maso, květiny, ovoce a zelenina, trh je tak využíván především samotnými obyvateli Porta.

Užijte si stovky vůní a barev a nechte se na chvíli pohltit atmosférou jižanského života.

Zavřít boční panel

Nádraží São Bento

Městská stanice São Bento otevřená v roce 1916 dodnes slouží pravidelné železniční dopravě, především té příměstské. Kromě toho, že je nádraží oblíbené pro svoji polohu přímo uprostřed města, je zároveň i jedno z nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě.

Fasádou zvenčí sice připomíná opravdu jen obyčejné nádraží, vejdete-li ale dovnitř, spadne vám čelist. Interiér je vyzdoben více než 20.000 tradičními ozdobnými kachlíky Azulejos a znázorňuje průřez portugalskou historií. Vstup do nádražní haly není nijak zpoplatněn.

Zavřít boční panel

Igreja de São Francisco a katakomby

Kostel františkánského řádu z roku 1245 uchvátí především interiérem. Na zdobení třech hlavních kostelních lodí bylo užito více než 300 kg pravého zlata. Sochy a bohatě zdobené sloupy jsou pak už jen doplňkem, který dotváří výjimečnost interiéru.

Pod kostelem pak můžete navštívit katakomby, kde jsou pohřbeni významní mniši a členové nejbohatších rodin z Porta z doby 13.–15. století. Skrz skleněnou podlahu pak uvidíte tisíce lidských kostí a lebek.

Otevřeno je od 9:00, zavírací doba se liší dle ročního období od 17:30 v zimě po 20:00 v létě.

Vstup činí 4 €, Porto Card opravňuje ke slevě 25 %.

Zavřít boční panel

Casa da Música

Porto není jen domovem historických památek, ale i avantgardního současného umění. Jednou z ukázek je koncertní hala Casa da Música z roku 1999 trochu připomínající budovu opery v norském Oslu. Vstup do hlavního atria je zdarma, komentovaná prohlídka stojí 7,50 €, slevu na Porto Card nelze využít.

Budovu najdete přímo na náměstí Praça Mouzinho de Albuquerque, jemuž dominuje 45 metrů vysoký pamětní sloup vítězství Portugalců nad Francouzi ve válce v letech 1807–1814 a také mnoho květinových záhonů.

Zavřít boční panel

Zahrady Palácio de Cristal

Až si budete chtít odfrknout od městského shonu, vyhledejte „Jardim do Palácio Crystal“ na západním okraji centra. Velký park připomíná mnohem více botanickou zahradou s tisíci okrasných květin, keřů i dřevin rozvržených podle přesného architektonického plánu.

Jedná se však skutečně o běžný veřejný park, nebudete platit žádné vstupné a ještě si užijete výhledy na město a řeku Douro.

Zavřít boční panel

Národní muzeum Soares dos Reis

Historie nejstaršího muzea v Portugalsku sahá až do roku 1833 a i dnes patří k nevýznamnějším v celé zemi. Muzeum je známé především pro rozsáhlou sbírku soch a maleb od portugalských autorů, vystavuje i keramické, skleněné a antické výrobky nalezené na území Portugalska.

Otevírací doba

  • Pondělí: zavřeno,
  • Úterý: 14:00–18:00.
  • Středa až neděle: 10:00–18:00.

Vstupné činí 5 €, Porto Card má slevu 50 %.

Zavřít boční panel

Barrio La Ribeira

Fotogenická a rozkošná čtvrť přímo na břehu řeky Douro a jen pár kroků od mostu Luíse I. láká především na své úzké uličky, stinná zákoutí a desítky venkovních restaurací a barů. Barrio La Ribeira bude ideálním místem na oběd či romantickou večeři a je ideálním výchozím bodem do celého Porta. Ať už pěšky do centra (cca 5 minut chůze prudce do kopce) nebo do jakékoli části Porta, poblíž projíždí několik autobusových linek a u paty mostu má pak stanici kolejová lanová dráha.

Zavřít boční panel

Klášter Serra do Pilar

Hlavní pamětihodnost města Vila Nova de Gaia, které je fakticky jen předměstím Porta na druhém břehu, je bezesporu klášter Serra do Pilar, který se tyčí na vysokém útesu nad řekou Douro. Z Porta se sem dostanete jednoduše pěšky přes most nebo rychlodrážní tramvají do zastávky Jardim do Morro.

Vybrané prostory kláštera jsou zpřístupněné veřejnosti denně kromě pondělí od 9:30 do 17:30. Vstupné činí jen 1 €, na věž zvonice pak 3 €.

Z terasy před zdí kláštera jsou nejlepší výhledy na řeku Douro, Porto a most Luíse I., právě tady vzniká většina pohlednicových fotografií.

Zavřít boční panel

Vila Nova de Gaia

Město na druhém břehu řeky Douro je pověstné svými vinnými sklepy, právě sem musíte zamířit, chcete-li podniknout ochutnávky a prohlídky sklípků. Promenáda podél řeky pak nabídne spoustu restaurací a barů, které jsou obecně o něco levnější a klidnější než na druhé straně ve čtvrti Barrio La Ribeira.

Více informací o ochutnávkách vína v kapitole Aktivity.

Zavřít boční panel

Pevnost a maják São João da Foz

Milovníci moře, dramatického příboje a historie vyrazí na břeh Atlantiku k pevnosti São João da Foz, která od 16. století bránila vjezd do portského přístavu. Vstupné do vnitřních hradeb je zdarma, otevřeno je jen ve všední dny od 10:00 do 18:00.

V těsné blízkosti pevnosti pak najdete dlouhé betonové molo, na jehož konci stojí malý maják. Na molo je veřejný přístup, dávejte si ale velký pozor při větších vlnách. Snadno se může stát, že vás spláchne do moře a šance na úspěšné vyplutí na břeh bude docela malá.

Přímo u pevnosti zastavují autobusy 202 a 500, zhruba 100 metrů směrem do centra podél řeky má pak konečnou historická tramvajová linka číslo 1.

Zavřít boční panel

Praia da Luz

Na západě omývá Porto Atlantský oceán a prakticky po celé délce městského pobřeží se táhnou krásné široké písčité pláže. Největší z nich je Praia da Luz v blízkosti pevnosti São João da Foz. Na čvachtání v moři se ale zase tolik netěšte, teplota vody jen výjimečně překročí 20 °C. Klidnému koupání také často brání velké vlny.

Podél celého pobřeží z centra až do Matosinhos jezdí autobusová linka 500.

Zavřít boční panel

Praia de Matosinhos

Mezi místními nejoblíbenější pláž najdeme v městské části Matosihnos, kam dojedete rychlodrážní tramvají linky A nebo autobusem číslo 500. Místní pláž je totiž zdaleka nejširší, bez kamenitých útesů a z jedné strany chráněná přístavním molem, což způsobuje menší vlny.

Asi 200 metrů od pláže na jih pak stojí druhé největší portugalské akvárium Sea Life. Otevřeno je od 10:00 do 18:00 a za vstup zaplatíte 23 €, sleva na Porto Card se nevztahuje.

Zavřít boční panel

Estádio do Dragão

Jeden z největších fotbalových stadionů v Portugalsku, architektonicky zajímavý Estádio do Dragão pro 51.000 diváků, najdete ve východní části Porta u stanice rychlodrážní tramvaje linek A, B, E a F. Český divák stadion důvěrná zná z Eura 2004. Nejprve na něm český tým ve čtvrtfinále porazil Dánsko 3:0 a následně v semifinále prohrál s Řeckem 0:1. V současnosti je domácím stadionem pro FC Porto.

Stadion můžete navštívit ve stanovených časech za poplatek 15 €.

Zavřít boční panel

Episkopální palác

Jedna z hlavních dominant Porta ční nad řekou Dourou poblíž hlavní katedrály a je zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Monumentální budova a dřívější sídlo portských biskupů vystavěná na přelomu 12. a 13. století je v současné době v omezené míře přístupná i veřejnosti.

Otevřeno je vždy od 9 do 13 a od 14 do 18 mimo středy a neděle, kdy je zavřeno. Poplatek za vstup činí od 5 do 6 € v závislosti na zvoleném okruhu.

Zavřít boční panel

Avenida dos Aliados

Srdce Porta a nejdůležitější třída města se táhne od nádraží São Bento k radnici a kostelu Nejsvětější trojice. Na první pohled připomíná pražské Václavské náměstí, jen je mnohem upravenější a chodci tu mají daleko větší prostor před auty.

Ve výstavních domech najdete ty nejluxusnější obchody a restaurace, stejně jako hotely. Jižnímu konci dominuje socha Petra I. Brazilského na koni, u které si místní nejčastěji dávají schůzky. Úplně stejně jako u sochy Václava před pražským muzeem.

Počasí a sezóny v Portu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Porto
Nejhezčí počasí bude v létě, městskou turistiku ale neomezí ani zima

13 °C

15 °C

17 °C

18 °C

20 °C

24 °C

25 °C

26 °C

24 °C

20 °C

17 °C

14 °C

Počasí

Porto leží v oblasti vlhkého oceánského klimatu s menšími výkyvy mezi létem a zimou. Díky Atlantskému oceánu je v Portu opravdu málokdy parné horko, stejně tak ale jen málokdy teplota klesá pod 10 °C. Severní Portugalsko je v zimě výrazně deštivější než jižní část země, během zimních měsíců si určitě přibalte deštník. Naopak v létě je krásně téměř vždy s příjemnými teplotami kolem 24–25 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Z předchozích řádků vyplývá, že tím nejlepším obdobím k návštěvě je určitě léto. Skoro jistě nezmoknete, ohřejete se, ale příjemný oceánský vítr vám zároveň nedovolí se přehřát. V zimě tu docela často prší, ale například jednodenním zastávkám při cestě na Azory se určitě nemusíte vyhýbat ani v tomto období.

Nejlepším časem pro návštěvu vinic v údolí řeky Douro je pak období mezi zářím a raným začátkem listopadu, kdy jsou kopce zbarvené krásnými zlatavými podzimními barvami a začne sklizeň. Klidné údolí se rázem promění v živou oblast plnou lidí, zemědělské techniky a lodí svážejících hrozny po řece do Porta. Preferujete-li spíš klidné období, jeďte na jaře či v létě.

Skvělé akce do Porta

ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
23 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu