Co tady objevíš?

Hlavní město Itálie se bez nadsázky dá označit kolébkou evropské kultury a civilizace. Řím je věčné město stojící na svých základech už více než 2.700 let, což z něj dělá jedno z nejstarších dosud obydlených míst v Evropě. Až neuvěřitelná koncentrace zachovalých památek na relativně malém prostoru činí z Říma jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě. Koloseum, Vatikán nebo Forum Romanum nemilosrdně uchvátí všechny návštěvníky včetně těch, kteří se jindy o památky a dějiny nezajímají.

Kombinace italské pohodové atmosféry a genia loci římských ulic udělají z vašeho pobytu neopakovatelný zážitek, za nímž se určitě budete chtít vracet. Tak vyzkoušejte, že „všechny cesty vedou do Říma“, kupte letenku a vraťte se do minulosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3-4 dny
Řím je památek plný, ale kompaktní. Ideální město na prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V Římě je vždy tepleji než u nás, jeďte kdykoli levné letenky dovolí.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. V akci cca 3x ročně i kolem 1.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Koloseum

„Dokud bude stát Koloseum, bude stát i Řím. Když padne Koloseum, padne i Řím. Když padne Řím, padne i svět“. Citát benediktského mnicha Bedy Ctihodného dostatečně vystihuje význam Kolosea i Říma jako takového.

Koloseum je bezesporu jednou z nejikoničtějších staveb světa. Největší amfiteátr římské říše byl otevřen roku 80 n. l. a sloužil především ke gladiátorským zápasům, veřejným slavnostem, zápasům s divokou zvěří, popravám a divadelním akcím. Hlediště pro víc než 50.000 lidí dodnes uchvacuje davy lidí stejně jako relativně zachovalá fasáda.

Otevřeno je denně (kromě 1.1. a 25.12.) od 8:30, zavírací doba se liší dle ročního období, více na oficiálním webu.

Vstupné

Doporučujeme koupit vstupenky online, ušetříte si minimálně půlhodinové fronty. Vstupenka do Kolosea zároveň platí i pro areál Palatin a Forum Romanum, platnost je vždy 2 dny.

 • Dospělí: 12 euro,
 • Mládež do 25 let: 7,5 euro (po předložení ID z EU),
 • Pod 18 let: zdarma.

Tip: Pokud se chystáte to Colossea, začněte svou prohlíku na Forum Romanum, které je hned naproti Colosseu. Vstupenka platí na obě památky a v Colosseu jsou výrazně delší fronty.

Zavřít boční panel

Vatikán

Nejmenší stát na světě, sídlo Svatého stolce a tím pádem i papeže, najdete přímo v srdci Říma. Kromě faktu, že návštěvou si s čistým svědomím můžete svou cestovatelskou statistiku rozšířit o novou zemi, Vatikán navštívíte i kvůli mnoha světově významným památkám v čele s bazilikou sv. Petra a vatikánskými muzei.

Protože je Vatikán samostatný stát, připravili jsme speciálního obsáhlého průvodce.

Zavřít boční panel

Andělský hrad (Castel Sant Angelo)

Monumentální kruhový hrad byl vybudován okolo roku 135 n. l. na břehu řeky Tibery jako Hadriánovo mauzoleum, později sloužil jako papežská pevnost i vězení. Dnes sídlí v takřka kompletně zachovalé stavbě muzeum historie Říma i Vatikánu a patří k nejfotografovanějším místům v Římě.

Otevírací doba: 9:00–18:00, každé pondělí a každou první neděli v měsíci je zavřeno.

Vstupné

 • Dospělí: 18,5 euro,
 • Mládež do 25 let (z EU): 11,5 euro,
 • Pod 18 let: 4,5 euro.
Zavřít boční panel

Pantheon

Starověký kruhový katolický chrám s typickým antickým průčelím a mohutnou kupolí se střešním oknem, které přivádí do budovy světlo, byl dostaven roku 118 a původně zasvěcen Všem svatým.

V dnešní době slouží jako hrobka králů Viktora Emmanuela II. a Umberta I. či Raffaela. Interiér i exteriér jsou až na drobné detaily původní a vzhled tak identický jako při stavbě ve 2. století. Jedná se tak o nejzachovalejší antickou stavbu v Římě.

Pantheon najdete přímo v srdci centra na náměstí Piazza della Rotonda. Otevřeno je denně od 8:30 do 19:30, v neděli 9:00–18:00. Vstupné se neplatí.

Zavřít boční panel

Fontana di Trevi

Řím je město fontán, a tak není divu, že tu najdete tu nejkrásnější na světě. Fontana di Trevi je přes 20 metrů široká a 26 metrů vysoká fontána zasazená do husté městské zástavby na malém náměstíčku Piazza di Trevi. Renesanční stavba z roku 1762 k sobě láká tolik turistů, že v letních měsících budete stát klidně několikaminutovou frontu jen proto, abyste se vůbec dostali k okraji kašny. Žádné vstupné se zde neplatí.

Zavřít boční panel

Forum Romanum

Forum Romanum se rozprostírá v široké oblasti mezi Pizza Venezia a Koloseem a je nejvýznamnějším pozůstatkem antického Říma. Právě v těchto místech probíhaly všechny důležité akce tehdejšího veřejného života, právě tady se nacházelo živoucí jádro antického Říma.

Pozůstatky Fora Romana v dnešní podobě byly objeveny a odkryty až ve 20. století. Počítejte s tím, že areál je rozsáhlý se spoustou dílčích památek na malé oblasti, k návštěvě si vyhraďte minimálně hodinu a půl. A pokud na Forum Romanum vůbec nepůjdete, je to, jako byste v Paříži minuli Eiffelovu věž!

Otevřeno je denně od 8:30, zavírá se zhruba hodinu před západem slunce. Zavřeno je pouze 1. 1. a 25. 12.

Vstupné

Vstupenka na Forum Romanum zároveň platí i pro areál Palatin a Koloseum, platnost je vždy 2 dny. Lístek můžete koupit buď na místě, nebo přes internet a ušetřit si dlouhé fronty.

 • Dospělí: 12 euro,
 • Mládež do 25 let: 7,5 euro (po předložení ID z EU),
 • Pod 18 let: zdarma.
Zavřít boční panel

Palatin

Nejvýznamnější ze Sedmi římských pahorků je Palatin. Právě tady zhruba 1.000 let před naším letopočtem započalo původní osídlení Říma a odsud se postupně město rozrůstalo až do současné podoby. Vrchol Palatin je v současnosti otevřeným archeologickým klenotem s množstvím pozůstatků antických staveb, veřejných prostranství i sportovišť a po Kapitolu je nejzachovalejším ze všech pahorků. Nachází se v těsné blízkosti Fora Romana a Kolosea.

Otevřeno je denně od 8:30 do 19:00.

Vstupné

Vstupenka na Palatin zároveň platí i pro areál Forum Romanum a Koloseum, platnost je vždy 2 dny. Lístek můžete koupit buď na místě, nebo přes internet a ušetřit si dlouhé fronty.

 • Dospělí: 12 euro,
 • Mládež do 25 let: 7,5 euro (po předložení ID z EU),
 • Pod 18 let: zdarma.
Zavřít boční panel

Španělské schody

Jedno z nejpopulárnějších míst k setkávání a ležérnímu odpočinku spojeným s pozorováním lidí, najdete u Piazza di Spagna, tedy Španělského náměstí. Barokní schodiště na 138 schodech překonává výškový rozdíl ke kostelu Santa Trinita dei Monti a podle něj také zní jeho italský název „Scalianta di Trinita dei Monti“.

Počítejte však s tím, že selfíčka s krásnými schody v pozadí nepořídíte. Je tu totiž neustále tak velká koncentrace lidí, že samotné schodiště se pod náporem davů často úplně ztrácí.

Zavřít boční panel

Villa a park Borgese

Renesanční vila Borghese je domovem jedné z nejslavnějších soukromých galerií světa (Galleria Borghese) s uměleckými díly slavných autorů, jakými jsou Leonardo da Vinci, Lorenzo Bernini nebo Raffael Santi. Galerie se stane naprostým rájem a povinností pro všechny milovníky italského umění.

Vstupné

 • Dospělí: 15 euro,
 • Mládež do 25 let: 8,5 euro.

Pozor! Ke vstupu do galerie je nutné se předem objednat na e-mailu: info@tosc.it nebo telefonním čísle +39 06 32810. Info na oficiálním webu.

K vile bezprostředně přiléhá druhý největší a nejspíš nejkrásnější římský park plný renesančních prvků, altánků, vodních ploch a rozsáhlých travnatých luk ideálních k pikniku nebo odpočinku.

Zavřít boční panel

Circus Maximus

Obrovský areál antického sportoviště připomíná dobu Římské říše i z perspektivy sportovního vyžití. Circo Massimo nebo také Circus Maximus byl ve své době největší sportovní areál na světě, konaly se zde soutěže v mnoha disciplínách připomínající olympijské hry. Na tribuny se vešlo přes 300.000 diváků, což je hodně i na dnešní dobu.

V údolí, kde se Circus Maximus nachází, se sportovní soutěže konaly již za dob etruských králů v 5. století př. n. l.

Areál je otevřený od 9:00 do 18:00 a platí se do něj vstupné ve výši 5 euro. Vstup najdete poblíž stejnojmenné stanice metra na lince B.

Zavřít boční panel

Caracallovy lázně

Vybudované mezi lety 212 a 216 na popud císaře Marka Aurelia, Caracallovy lázně se staly největšími a nejhonosnějšími na celém tehdejším světě. Do dnešních dob zůstala většina přízemních částí a nižších zdí zachována tak, že si skvěle můžete dotvořit obraz, jak Caracallovy lázně skutečně vypadaly.

Vstup do areálu je možný denně mezi 9:00 a 18:30, v pondělí jen do 14:00.

Vstupné

 • Dospělí: 6 euro,
 • Mládež do 25 let: 3 euro,
 • Pod 18 let: zdarma.

K lázním se dostanete během 3 minut pěšky od stanice metra B „Circo Massimo“.

Zavřít boční panel

Teatro Argentina

Renesanční Teatro Argentina patří k nejvýznamnějším divadelním souborům i stavbám v celé Itálii. Je rovněž nejstarším novodobým divadlem v zemi, když bylo otevřeno roku 1732 premiérou dnes slavné opery Berenice. Během dvou následujících století na prknech divadla zaznělo ještě mnoho premiér světoznámých operních děl, namátkou Antigono, Ifigenia in Aulide, Tito Manilo nebo Gianni di Nisida.

Jestliže budete chtít zažít monumentální kulturní zážitek, neváhejte a kupte si lístek na jedno z mnoha představení. Doporučujeme nakupovat co nejdřív (ideálně alespoň 3 měsíce předem) online přes oficiální web divadla, lístky se vyprodávají velmi rychle.

Nejlevnější kusy s nejhorším výhledem začínají na 12 euro, naopak nejdražší místa stojí 40 euro.

Zavřít boční panel

Trajánova tržnice

Bez nadsázky se dá říct, že Trajánova tržnice byla prvním skutečně moderním nákupním centrem dnešního rázu. Císař Trajan nechal ve 2. století n. l. postavit masivní arkádovou stavbu s více než 150 obchody v jednom uzavřeném prostoru, což bylo v té době něco naprosto převratného a považováno za jeden z divů světa.

I do dnešních dob se tržnice zachovala takřka v původní podobě, jen bez obchodů, aby se staré zdivo ničím neporušilo.

Otevřeno je denně kromě pondělí v časech 9:00 až 19:00.

Vstupné

 • Dospělí: 9,5 euro,
 • Mládež do 25 let: 7,5 euro,
 • Pod 18 let: zdarma,
 • Držitelé Roma Pass: zdarma.
Zavřít boční panel

Trastevere

Bohémská čtvrť na pravém břehu Tibery láká návštěvníky na typické italské úzké uličky, bohatý noční život v malých barech, restauracích a tratoriích i spoustu soukromých minigalerií a muzeí nejrůznějšího zaměření. Právě do Trastevere ideálně zamiřte na pravou italskou večeři a počítejte s tím, že zůstanete až do pozdních večerních hodin. Jídlo a víno se vychutnává pomalu a pokud si sednete na zahrádku do ulice, neustále budete mít co a koho pozorovat.

Trastevere je dobře dostupné z centra pěšky nebo tramvajemi číslo 3 a 8. Z místního nádraží se pak rychle dostanete městskými vlaky na nádraží Tiburtina nebo do čtvrtí severně od Vatikánu.

Zavřít boční panel

Altrare della Patria

Mohutná stavba z bílého mramoru, známá jako Památník Vittorio Emanueleho II., je bezesporu jednou z nevýraznějších staveb v Itálii. Budova postavená roku 1911 jako hold prvnímu králi sjednocené Itálie, jehož hrobka se uvnitř nachází, ve své době budila značnou kontroverzi kvůli neuvěřitelným finančním nákladům. Dnes budí obdiv nejen svým monumentálním zjevem, ale především úžasnou vyhlídkou ze své střechy, která bývá považována za nejlepší v celém Římě. A opravdu, město odsud máte jako na dlani se vším všudy.

Památník najdete na známém Piazza Venezia, které slouží jako významný autobusový dopravní uzel centrálního Říma.

Otevřeno je denně od 9:30 do 18:45 (vyjma 1. 1. a 25. 12.).

Vstupné

 • Dospělí: 7 euro,
 • Mládež do 18 let: 3,5 euro.
Zavřít boční panel

Piazza Navona

Je jedno z nejkrásnějších římských náměstí obdélníkového tvaru v barokním stylu. Podlouhlý tvar napovídá, že bylo postaveno na místě antického sportoviště a v dnešním historickém centru plném úzkých uliček poskytne vítaný otevřený prostor.

Dominantou náměstí je trojice kašen, z nichž ta největší – Fontána čtyř řek – stojí přímo uprostřed. Zajímavým faktem je, že až do poloviny 19. století se v horkých dnech vodou ze všech tří fontán náměstí zaplavovalo a měnilo se na „Lago di Navona“, což bylo s radostí kvitováno obyvateli Říma.

Zavřít boční panel

Campo de Fiori

Campo de Fiori je po Piazza Navona druhým nejoblíbenějším náměstím v historickém centru. Zatímco přes den prostor vyplní desítky stánků s květinami, ovocem a zeleninou, během večera se mění na místo setkávání, posezení u vína a zábavy.

Zavřít boční panel

Katakomby

Římské katakomby jsou systém rozsáhlého podzemního pohřebiště využívaného od 2. do 5. století především křesťany a židy. Důvod k tomu byl jednoduchý: křesťané a židé v té době nesměli pohřbívat v kostelích a na hřbitovech, a tak vybudovali rozsáhlý labyrint chodeb, příčných hrobů a obřadních místností, kde se vzdálenosti počítají ve stovkách kilometrů. Pod městem se nachází více než 60 katakomb, přístupných je pouze 5:

 • Katakomby San Sebastiano,
 • Katakomby San Callisto,
 • Katakomby Domitilla,
 • Katakomby Priscilla,
 • Katakomby Sant’Agnese.

Největší a nejzajímavější jsou první 3 jmenované, které navíc najdete pohromadě na jednom místě okolo ulice Via Appia Antica u Parku della Caffarella. Další 2 pak najdete poblíž parku Villa Ada Savoia na severu města.

Vstupné platné do všech pěti lokací:

 • Dospělí: 8 euro,
 • Děti pod 15 let: 5 euro.
Zavřít boční panel

Kapitol

Druhý nejmenší ze Sedmi římských pahorků, avšak s největší koncentrací památek v těsné blízkosti. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Kapitolská muzea z roku 1471 jsou nejstaršími muzei na světě rozmístěná v několika palácích okolo pahorku Kapitol. V Palazzo dei Conservatori mimo jiné najdete i slavnou a originální sochu vlčice kojící Romula a Rema, podle legendy zakladatele Říma. Komplex muzeí je otevřen od 9:30 do 19:30 vyjma pondělí, kdy je zavřeno. Dospělí zaplatí 14 euro, mládež do 25 let 12 euro a děti pod 18 euro mají vstup zdarma,
 • Palazzo Senatorio s dvoukřídlým schodištěm od Michelangela,
 • Bazilika Santa Maria in Aracoeli.
Zavřít boční panel

Janiculus

Vrcholek, který není součástí původních Sedmi římských pahorků, najdete na pravém řeku Tibery jižně od Vatikánu stranou hlavního turistického dění. A právě proto stojí za návštěvu. Krásné a neokoukané výhledy nabídnou pohled na celý Řím a uvolněná pomalá atmosféra úzkých uliček, malých trattorií a příjemných parků bude ostře kontrastovat s hektickým a přeplněným centrem.

Centrem oblasti je náměstí Piazzale Giuseppe Garibaldi, kam se dostanete buď pěšky přes botanickou zahradu, nebo autobusovými linkami číslo 115 a 870.

Zavřít boční panel

Teatro Marcello

Největší a nejvýznamnější divadlo antického Říma bylo postaveno již roku 13 př. n. l. a i v dnešní době je stavba mimořádně zachovalá. Skládá se z masivní ozdobné tribuny pro 20.000 diváků a otevřeného jeviště a připomíná zmenšeninu Kolosea.

Zavřít boční panel

Ústa pravdy (Bocca della Verita)

Přes tunu vážící mramorová maska obličeje pravděpodobně pohanského boha se řadí k nejnavštěvovanějším místům v Římě. Skulptura je opředena mnoha tajemstvími a legendami, z nichž ta nejoblíbenější praví, že maska sloužila jako detektor pravdy. Pokud lhář vložil ruku do otvoru v místě úst, měla mu být ukousnuta. Pokud mluvil pravdu, vyšel bez úhony.

Ústa pravdy se nachází u jedné ze zdí kostela Santa María in Cosmedin a jsou přístupná bez poplatku.

Zavřít boční panel

Via Appia Antica

Římská říše byla pověstná v budování kvalitních zpevněných silnic, které v tehdejším světě neměli žádnou obdobu. Tou nejdůležitější byla vždy Via Appia vedoucí z Říma 195 km na jih do města Capua a později až k přístavu v dnešním Brindisi. Stavba započala roku 312 př. n. l. a do dnešních dob se zachovala část cesty v původní podobě, především na jižním okraji Říma (zhruba mezi čtvrtěmi Capanella a Torricola).

K cestě využijte metro linky B na konečnou Laurentina, kde přestoupíte na autobus 765, jímž dojedete do zastávky „Erode Attico/Appia Antica“.

Zavřít boční panel

EUR

Monumentální projekt fašistického vůdce Itálie Benita Mussoliniho vznikl na konci 30. let za jižním okrajem historického centra. Komplex budov kombinující klasicistní, renesanční i napodobeninu antického stylu měl sloužit připravené Světové výstavě EXPO 1942, která se však kvůli druhé světové válce nikdy nekonala. Zkratka EUR znamená „Esposizione Universale Roma“.

Čtvrť stojí dodnes a zavítat by se měli všichni milovníci architektury a moderní historie. Původní stavby určené pro Expo najdete podél ulice Via Cristoforo Colombo v místě okolo Marconiho obelisku. Jižně od této původní čtvrti dnes pomalu vzniká centrum moderního Říma se sídly nadnárodních firem, multifunkčními halami a sportovišti.

Z centra se sem pohodlně dostanete metrem B do stanic EUR Palasport nebo EUR Fermi.

Zavřít boční panel

Kvirinálský palác

Sběratelé fotek s vládními budovami musí zamířit na jeden ze Sedmi římských pahorků Quirinalis, kde stojí Kvirinálský palác, oficiální sídlo současného italského prezidenta. Palzzo del Quirinale je zároveň největší palácem v celém Římě a velká jeho část je zpřístupněna veřejnosti.

Otevřeno je denně od 9:30 do 16:00 s výjimkou čtvrtka, kdy je zavřeno.

Vstupné se platí od 18 let vy výši 5 euro, prohlídka přilehlých zahrad je pak zdarma.

Zavřít boční panel

Bazilika sv. Pavla za hradbami

Jedna ze tří velkých papežských bazilik na území Říma (tou čtvrtou je hlavní bazilika sv. Petra ve Vatikánu) se nachází mimo nejužší historické centrum, ale přesto patří k římským „must-see“. Původně románský kostel se začal stavět ve 4. století, dostavěn byl však až roku 1823 v barokním stylu.

Po svatopetrském chrámu ve Vatikánu je se svými 131 metry na délku, 65 metry na šířku a 30 metry na výšku největší v Římě. Největším lákadlem chrámu je monumentální interiér a krásný bohatě zdobený kazetový strop.

K bazilice dojedete z centra metrem B do stanice „Basilica San Paolo“.

Počasí a sezóny v Římě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Řím
Počasí během roku

8 °C

9 °C

12 °C

17 °C

23 °C

27 °C

30 °C

31 °C

27 °C

20 °C

14 °C

10 °C

Počasí

Řím se může těšit z typického středomořského podnebí. Leží na okraji subtropického pásu, což přináší celoročně teplejší počasí, než panuje ve střední Evropě. Zatímco letní teploty se bez problému vyšplhají ke 30 °C, zimní naopak obvykle neklesají pod 8 °C.

Nejdeštivější měsíce jsou říjen a listopad, ale srážky jsou podobné jako u nás, není se tedy čeho bát. Léta jsou charakteristická stále jasnou oblohou s minimem srážek. A když už přijdou, jedná se o velmi krátké intenzivní bouřky, které denní program naruší jen minimálně.

Sezóny a kdy vyrazit

Ačkoli se za hlavní sezonu považuje léto, rozhodně není nejlepším obdobím k návštěvě. Městské turistice horko moc neprospívá a velké davy, s nimiž souvisí u výrazně dražší ubytování, taktéž ne.

Do Říma jeďte nejlépe na jaře nebo v září, kdy bude krásně teplé (ale ne horké) počasí a méně davů. I zima ale má něco do sebe – lidí tu bude zdaleka nejméně, ceny ubytování nízké a počasí stále teplejší než u nás.

Pozor na období Vánoc a Velikonoc, kdy se naopak město plní poutníky a věřícími, kteří míří do Vatikánu a zvedají tím ceny ubytování.

Skvělé akce do Říma

ušetříš až 54%
Tam chceš!
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
Extra levně z Prahy do Říma
518 Kč
2019-10-21T19:31:00+02:00 6 komentářů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 69%
Akce starší 2 týdnů
23 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu