Co tady objevíš?

Na největším ostrově Středozemního moře na vás čeká nejen koupání a pláže, ale i poznávání rozmanitého střetu kultur a zdolávání nezkrotné přírody. 

Tento italský ostrov je místo, které naláká turisty nejen na teplé moře a pláže s panoramatickým pozadím, ale i na více dobrodružné treky po sopkách nebo na rozmanitou kulturu a historii. Není mnoho míst, kde proběhl střet tolika kultur a národů, z nichž se navíc mnoho památek dochovalo – zejména antických, normanských, arabských, ale i klasicistních a gotických. 

Příroda a pláže s nádhernými sceneriemi jsou stejně nádherné, ať budete chtít vylézt na Etnu či Stromboli, nebo si vychutnat pláže na San Vito Lo Capo.

Průvodce pro tebe napsali Kristýna Cikhardtová , Adéla L.
Připrav se na
7-14 dní
I po 14 dnech nemusíte mít dost. Sicílie toho jako největší ostrov Středozemního moře má co nabídnout.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Ideální období k návštěvě ostrova z hlediska počasí. Ani v zimě však nemusíte trpět mrazy.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Průměrná cena letenek z Prahy, z okolních letišť i výrazně méně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Erice

Erice je městečko na kopci nad městem Trapani. Dříve dokonce město hlavní. Dostat se tam můžete po silnici na skútru, autem nebo místním autobusem anebo z Trapani lanovkou. Lanovka je nejrychlejší a velmi zajímavá, na druhou stranu vás zpáteční lístek vyjde na 9 euro. Lanovka není v provozu od podzimu do jara (zpravidla listopad–březen), bližší informace na: www.funiviaerice.it. Na vrchu kopce na vás čeká malebné městečko s úzkými uličkami, zachovanými památkami a nádhernou vyhlídkou na okolí. 

Zavřít boční panel

Etna

Etna je asi nejznámější sopka v Evropě, však je také neustále činná, a proto se jedná o velmi častý cíl mnoha turistů mířících na Sicílii. Obdivovat její velkolepost můžete z dálky, kde velmi pěkné výhledy nabízí například Taormina nebo Catania, nebo se můžete vydat přímo nahoru, a to hned mnoha způsoby. Buď nechcete po svých a nevadí vám, že si trochu připlatíte, anebo jdete zdarma a pěšky anebo zvolíte nějakou kombinaci. Nikdy byste se neměli dostat nad 60 euro. Není jednoduché se rozhodnout, za toto se prostě rýžuje, a tak je vstup ke kráteru povolen pouze s průvodcem.  

V případě, že vyrazíte na vlastní nebezpečí, mohla by vás čekat pokuta. Pokud vám postačí pouze nechat se vyvézt lanovkou a smíříte se s tím, že neuvidíte onen kráter, zaplatíte 25,5 euro. Ale i tak je to, co uvidíte, dechberoucí. Lávové pole, kam až oko dohlédne, a všudypřítomná atmosféra možné apokalypsy je velmi silný zážitek. Už jen cesta nahoru, kde jsou podél silnice rozesety cedule s uvedeným rokem, kdy lávový pramen vyvřel na povrch, je přinejmenším zajímavá.

Auto můžete případně odstavit při příjezdu ze severu u chaty Mareneve anebo z jihu u chaty Sapienza (za poplatek samozřejmě). Na výlet si vyhraďte celý den a rozhodně obujte kvalitní pohorky, které jako tip doporučujeme přetáhnout starými velkými ponožkami, aby vám do bot nenapadal popílek (ale opět záleží, jak daleko půjdete). Namažte se opalovákem, Etna je 3.350 m vysoká a pod žádnou vegetací se před sluncem neschováte, protože tam jednoduše žádná není. 

Zavřít boční panel

Enna

Už jen příjezd do města, které se rozkládá na skále, vám vezme dech a může nabídnout ještě mnohem více než horské panorama. Je to opět město, jehož historie sahá do antiky a kde se například odehrálo velké povstání otroků, které vedl Syřan Eunus.  

Pokud Ennu navštívíte, nevynechejte vyhlídku Rocca di Cerere a jezero Lago di Pergusa (již mírně za městem) a prozkoumejte město: Duomo di Enna, Castello di Lombardia. Pak můžete s klidným svědomím pokračovat v cestě.

Zavřít boční panel

San Vito Lo Capo

Pravděpodobně nejkrásnější pláže na Sicílii jsou v San Vito Lo Capo, bohužel jsou i nejpopulárnějšími plážemi ostrova. Čisté moře, upravené písčité pláže a krásné panorama skal sem naláká v hlavní sezoně během července a srpna obrovské množství lidí. K plážím se dostanete MHD, případně svým autem nebo skútrem, kde počítejte s tím, že zaplatíte zhruba 200 Kč/den za parkovné.

Zavřít boční panel

Palermo

Palermo vás možná na první pohled neuchvátí, ale pokud ve městě setrváte déle, do jeho uliček se určitě zamilujete. Oprýskané fasády, odpadky na ulicích, zborcené domy nejsou ničím výjimečným. Postupně se s městem sžijete a zamilujete se do jeho kontrastů.

Nejvýznamnější památkou je beze sporu palermská katedrála - Cattedrale di Palermo ze 12. století. Mezi další lákadla města patří úchvatná křižovatka Quatro Canti, kaple Capella Palatina, dřívější královský palác Palazzo dei Normani, fontána Fontana Pretoria od Camillianiho a mnoho dalších památek.

Zavřít boční panel

Agrigento

Asi není úplně potřeba navštívit samotné město Agrigento skládající se z betonových krabic, ale zhruba 2 kilometry na jih od města se nachází bývalé antické město Akragas. Valle dei templi neboli Údolí chrámů se rozkládá v příkrém srázu pod městem. Rozhodně projděte okolo sloupořadí Heráklova chrámu a o pár kroků dál narazíte na chrám bohyně svornosti Concordie, který je jednou z nejlépe zachovaných památek antiky. Nemá smysl vyjmenovávat všechny méně či více dochované památky, v Údolí chrámů se dá strávit celý den, případně sjet kousek na jih a vykoupat se v méně turisticky exponovaných plážích v Heracle Minoa. 

Zavřít boční panel

Cefalu

Ve městečku Cefalu se skrývá jedna z nejkrásnějších městských pláží na světě. V okolí se pláží nachází více, ale tato nejkrásnější leží opravdu pár kroků od centra. Na to, že se nacházíte ve městě, je voda čistá a místo k rozložení ručníku určitě najdete. Prostoru na písku je překvapivě hodně. Navíc se přímo za vámi rozprostírají barevné malebné domky, které jsou pro Cefalu tak typické.

Zavřít boční panel

Stromboli

Chcete-li na sopku a Etna je už pro vás příliš kultivovaná, Stromboli se vám bude líbit. Nejen, že můžete vidět co 15 minut lávovou erupci, ale vrchol lze zdolat jedině pěšky.  Ne, že by na ni neproudili turisté, ale přece jen sem ke kráteru musíte opravdu po svých a na výstup a následný sestup je potřeba přiměřená fyzická kondice.

Italové ale samozřejmě vymysleli variantu pro ty, kterým se nahoru nechce. Je možné si zaplatit vyjížďku na lodi (20–35 euro) a sledovat lávové divadlo z moře anebo z terasy restaurace Osservatorio. 

Nahoru můžete pouze s průvodcem, sami můžete dostat 500 euro pokutu, přece jen tahle sopka opravdu žije a v některých částech jaksi není cesta zpět a šlápnout vedle nebo spadnout je jednoduché. Pokud tedy jdete pěšky, je opravdu důležité vhodně se obléct a především obout, terén je vlastně jen černý písek, který ještě po měsíci budete možná vysypávat z bot, jako už bylo zmíněno u příspěvku Etna. Dobrý tip je vzít staré velké ponožky, ustřihnout jim v půlce chodidla špičku a natáhnout si druhou část přes kotníkové pohorky, ať vám nenapadá popel do bot hned při prvním kroku. 

Výstup je na západ a na vrcholu fouká studený vítr, takže když při nástupu na túru budete spalování horkým sluncem, na vrcholu po západu slunce nastane opravdu zima a vítr a budete potřebovat mikinu, možná i bundu. Další nezbytností je čelovka, pití a případně svačina. Helmu proti případným padajícím kamínkům a masku proti prachu vám rozdá průvodce. Nahoru chodí 10- až 20členné skupiny na jednoho horského vůdce, který cestou říká zajímavosti jak o sopce, tak i o celém ostrově. Nahoru se dostanete cca po 4 hodinách a zhruba 1.000 výškových metrech s pravidelnými přestávkami přesně v době západu slunce. Pokud nebudete mít opravdu smůlu a na kráter nesedne mrak, možná se vám naskytne jeden z nejvíce dechberoucích zážitků v životě.

Každých 15 minut je možné vidět erupci lávy, která může dosáhnout až 100 metrů. Erupce je doprovázena děsivou zvukovou kulisou, výpary síry a sprchou popele a kamínků. Už když přicházíte na vrchol, máte pocit, že jdete do pekla, vzduch začíná mít žlutý nádech, všude zapáchají výpary plynů z jícnu a vy víte, že jste vedle této sopky „takhle maličcí“. Na hraně kráteru ale v pekle přímo stojíte, v zádech vás mrazí ledový vítr, o helmu vám cinkají dopadající kamínky a sluch říká, uteč, než přijde zemětřesení, ale před sebou vidíte lávové divadlo a jen ten zlomek síly, který vám sopka ukazuje, stojí za to se aspoň chvíli dívat. 

Zavřít boční panel

Vulcano

Ihned po vylodění na ostrově Vulcano to na vás dýchne silnými sirovodíkovými výpary, které se dostávající na povrch prostřednictvím fumarol ze spící sopky. Na tomto malém ostrově je to jednoduché, můžete se koupat na světlé i černé veřejné pláži, zajít si do bahenního jezírka anebo se vydáte na trek ke kráteru.

Koupání v bahenním jezírku je údajně zdraví prospěšné, takže si můžete dát pár koleček bahínko – moře, bahínko – moře (opatrně na horké fumaroly pod vodou, můžete se lehce spálit).

Vstup stojí 2 eura a nezapomeňte si přibalit mýdlo, které přebije zápach. Hurá na trek. Je to velmi jednoduché, jde se zkrátka na ten nejvyšší kopec (zde dokonce možno bez horského vůdce). Ačkoli neuvidíte lávové gejzíry, Vulcano je přinejmenším stejně zajímavé jako Stromboli. Cestou vyvěrá plyn, kouř a vidíte různé zbarvení zaschlých hornin a nerostů již vyplavených na povrch. Cesta nahoru zabere zhruba 1 hodinu, zpět asi 20 minut. Naskytnou se vám nádherné výhledy na bývalé aktivní krátery a ostatní ostrovy Liparského souostroví. 

Zavřít boční panel

Taormina

Nejvyhledávanější a zároveň nejluxusnější letovisko Sicílie byste hledali na severovýchodě ostrova nedaleko od majestátní Etny. Taormina učaruje nejednomu turistovi díky svým kouzelným úzkým uličkám a skvěle zachovanému řeckému divadlu, odkud je krásně vidět na sopku. V divadle se konají mezinárodní umělecké a filmové festivaly.

Zavřít boční panel

Letojanni

Letojanni je především rekreační středisko, kde si užijete pláže a za kulturou do Taorminy je to coby kamenem dohodil. Rozhodně si zde oproti Taormině polepšíte finančně, ubytování a služby obecně tu stojí citelně méně, ale i pobyty na pláži jsou vhledem k tomu, že všechny pláže nejsou soukromé a hotelové, také příjemnější. Nevynechejte pláž La Spiaggia Libera di Letojanni. Centrum je poměrně moderní a čistá záležitost.

Zavřít boční panel

Catania

V Catanii na vás možná dýchne podobná „Cosa Nostra“ atmosféra jako v Palermu. Při procházce po centru jsou sem tam v omítce kulky, na druhou stranu hlavní turistické tepny jsou krásné, zrekonstruované a elegantní. A tomu všemu opět dodává na šarmu naše oblíbená třítisícovka Etna. Jako by už obyvatelé zapomněli, kolikrát město srovnala se zemí zemětřesením a zalila lávou. Naposledy v roce 1693. Od té doby se předměstí Catanie opět přiblížilo nebezpečně blízko úpatí sopky. 

Pokud projedete hlavní bulvár, který se příznačně jmenuje Via Etna, pravděpodobně neminete to nejznámější. Projdete kolem univerzity, zastavíte se na Piazza del Duomo s velkolepým dómem sv. Agáty a narazíte na fontánu se sochou slona. Slon je symbolem města, který zdobí i městský erb. Procházku můžete zakončit v parku na konci bulváru a opět se pokochat výhledem na Etnu z nějakého místního kopečku.

Zavřít boční panel

Syrakusy

Město, kde se narodil Aristoteles – Syrakusy vznikly původně jako kolonie starořeckého města Korint v roce 734 před naším letopočtem. Město se dá rozdělit na dvě rozdílné poloviny. První vnitrozemskou s ruinami z antického období a druhou starověkou část s přístavem a klikatými úzkými uličkami, která se rozkládá na ostrově Ortigie a s pevninou je spojena 2 mosty. Z význačných památek jmenujme baziliku San Giovanni, pod níž se ukrývá rozsáhlá podzemní nekropole ze 4. a 5. století, místní dóm a z antické části Parco Archeologico, kde největší dominantou je antické divadlo a skalní útvar Dionýsovo ucho.

Zavřít boční panel

Zingaro

Zingaro je vůbec prvním chráněným národním parkem na Sicílii. Je možné se vydat po zdejších upravených stezkách a obdivovat zdejší faunu a floru a příležitostně se zchladit v moři na prázdných plážičkách. Oblast je zajímavá i pro potápěče množstvím podvodních jeskyní. Je nutné podotknout, že uvnitř parku nenaleznete žádné oficiální občerstvení ani zdroj vody, takže je nutné si vše vzít s sebou (netřeba podotýkat, že uvnitř parku není možné jezdit autem). 

Zavřít boční panel

Madonie Park

Madonie je místní horské středisko, jehož nejvyšší vrchol čítá 1.979 m nad mořem. Jedná se o cíl především milovníků pěší turistiky, kterou je možné zkombinovat s poznáváním horských vesniček a být tak trochu mimo hlavní turistické tepny. Na túrách se otevírají krásné výhledy nejen na Etnu, ale i na z moře vykukující sopečné kužele Eolských ostrovů. Mimo to můžete ochutnávat a degustovat místní víno.

Zavřít boční panel

Messina

Messina leží na nejsevernějším výběžku Jónského pobřeží jen kousek od pevninské Itálie. Důležitý přístav a vstupní brána do Sicílie čelila přírodním katastrofám i bombardování během 2. světové války, které zničilo mnoho z jejích památek. Pokud chcete mít představu o podobě dnes již neexistujících památek, určitě vyrazte do Museo Regionale. Během toulek městem navštivte znovupostavené Duomo, malý normanský kostel Santissima Annunziata dei Catalani nebo Orionovu a Neptunovu fontánu. Město se navíc může pochlubit největším orlojem na světě.

Zavřít boční panel

Scala dei Turchi

Unikátní útvar Scala dei Turchi se nachází asi 20 minut jízdy od Agrigenta. Přestože Čechům zůstává ve větší míře utajena, jedná se o turistickou atrakci číslo 1, která v letních měsících praská ve švech. Bílý útes ze slínu svým neobvyklým tvarem připomíná schodiště (odtud název „scala“). Útočiště tu údajně hledali turečtí piráti a právě spojením netradičního tvaru skály a jeho obyvatel si místo vysloužilo název „Schodiště Turků“ neboli Scala dei Turchi. Pod skálou je krásná pláž, kde se můžete osvěžit během letních parných dnů. 

Zavřít boční panel

Caltabelotta

Vesnička Caltabelotta položená téměř 1.000 m n. m. nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny a celkem 21 vesniček, které ji obklopují. To vše navíc absolutně bez turistů. Tahle kouzelná klidná vesnice je stále mimo hledáček turistů, přestože právě tady zažijete nefalšovanou sicilskou atmosféru bez příkras. Za návštěvu stojí také místní památky: normanský hrad, kostel Chiesa Madre a klášter San Pellegrino.

Zavřít boční panel

Segesta

Antické město Segesta je muzeem pod širým nebem. Obdivujte dórské sloupy jednoho z nejzachovalejších antických chrámů na Sicílii nebo působivé římské divadlo.

Počasí a sezóny na Sicílii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sicílie
Teploty jsou podobné pro celý ostrov

16 °C

16 °C

17 °C

20 °C

24 °C

28 °C

31 °C

32 °C

29 °C

24 °C

20 °C

16 °C

Počasí

Teploty očekávejte podobné jako zhruba na všech středomořských ostrovech. Velmi horké a suché léto nabízí kolem 30 °C a poměrně mírná vlhká a větrná zima přináší teploty, které zpravidla nepadají pod 10 °C. Celoroční průměrná roční teplota činí příjemných 17 °C, což ze Sicílie dělá místo, kam můžete zavítat opravdu po celý rok. Teplota moře je vhodná na koupání zhruba od května do poloviny října.

Sezóny a kdy vyrazit

Letní prázdniny (červenec–srpen) 

Největší nápor turistů zažívá ostrov během letních prázdnin, kdy se do přímořských letovisek stahují davy, aby si užily horkých dnů. Během srpna jsou pláže obsypané stovkami Italů, kteří sem vyráží na většinou až měsíční dovolenou. Průměrná denní teplota činí 29 °C, ale často teplota vzduchu přesáhne i tropickou třicítku. 

Vedlejší sezona (duben–červen/září–říjen) 

Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučujeme na Sicílii vyrazit od dubna do června nebo od září do října. Počasí je příjemné a ceny ubytování rozumné. Jaro je ideální období pro pěší turistiku. Červen a září jsou nejlepšími měsíci pro potápění. Pozor, pokud na Sicílii plánujete odjet během Velikonoc. Velké velikonoční slavnosti lákají davy turistů a ubytovací zařízení jsou hodně dopředu vyprodaná. Od dubna se teplota začíná pomalu ale jistě přibližovat k 20 °C. Od května do října se pak průměrná teplota drží už vždy nad 20 °C.  

Mimo sezonu (listopad–březen) 

Mimo sezonu se pokuste vyhnout přímořským letoviskům, která jsou většinou téměř bez výjimky zavřená. Výhodou je, že budete mít šanci poznat místní kulturu bez davů lidí. Od konce října se teplota dostává pod 20 °C. Nejchladnějším měsícem je únor.

Skvělé akce na Sicílii

ušetříš až 60%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu