Co tady objevíš?

Sardinie není jako jiné ostrovy Středozemního moře. Tahle malá tečka na mapě světa je velká svou historií, tradicemi, kuchyní a přírodou. Nabízí nádherné výhledy z horských hřbetů na sněhobílé písečné pláže omývané blankytně modrým mořem, divoké lesy plné unikátních živočišných druhů a v neposlední řadě výborné kulinářské speciality. Sardinii zbožňují plážoví nadšenci i milovníci přírody a luxusu. Pokud jste tu ještě nebyli, rychle to napravte. Přicházíte totiž opravdu o hodně.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
7-10 dní
Nejideálnější délka pobytu, abyste zvládli prozkoumat největší lákadla ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Období vhodné ke koupání, pro kratší turistiku ale vyrazte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Tolik stojí letenky z Prahy, z okolních letišť zhruba třetinu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Cala Mariolu

Zátoka Cala Mariolu se řadí mezi nejkrásnější pláže Sardinie. Těžko říct, co vás uhrane víc, jestli úžasně modrá voda nebo úchvatné vápencové skály, které lemují pobřeží. Nejsnadněji se na pláž dostanete lodí. Pěšky se sem dostanete po vyznačené turistické stezce, ale je třeba obout pořádné boty a počítat s náročnějším terénem.

Oblíbené pláže se nachází také v okolí Porto Cervo, luxusní destinaci, kam se sjíždějí boháči a celebrity. Za tu nejkrásnější je považována Spiaggia del Principe.

Zavřít boční panel

Bosa

Malebné městečko na západním pobřeží Sardinie v provincii Oristano fascinuje návštěvníky svými uličkami, barevnými fasádami domů, oblázkovou dlažbou, městskými paláci a v neposlední řadě hradem Seravalle, který nechal ve 12. století postavit toskánský rod Malaspinů. Ze stavby se nám do současnosti dochovaly jen hradby, věže a kaple.

Zavřít boční panel

Isola dell Asinara

2. největší sardský ostrov Isola dell’Asinara býval kdysi vězením a stanicí pro nemocné nakažené cholerou. Věznice byla zavřena v roce 1997 a od té doby na území stejnojmenného národní parku najdete jen albínské osly, sokoly a mnoho dalších unikátních zvířecích druhů. Na ostrově se nachází také jedny z nejkrásnějších sardských pláží jako Spiaggia della Pelosa a Spiaggia Le Saline.

Zavřít boční panel

Alghero

Alghero neboli Malá Barcelona má katalánský vzhled a místní dokonce mluví katalánsky. A kde se tu Katalánci vzali? Když Aragonci v roce 1354 dobyli Barcelonu, přesídlili se do Alghera celá města Katalánců, kteří se tu nakonec natrvalo usadili. Alghero leží na skalnatém výběžku na severozápadě Sardinie. Má skvěle zachovalé středověké opevnění s mohutnými baštami. Kromě středověkého opevnění budete okouzleni nádhernými historickými uličkami v centru města, které ukrývají úžasné restaurace.

Zavřít boční panel

Costa Smeralda

Jedna z nejluxusnějších evropských destinací se rozkládá kolem městečka Porto Cervo, které na luxusní sídlo proměnil arabský šejk Karim Aga Khan. Dnes se na Smaragdové pobřeží sjíždějí boháči a celebrity z celého světa a moře je přehlídkou honosných jachet.

Zavřít boční panel

Gola Su Gorropu

Největší evropský kaňon Gola di Gorropu zformovala řeka Flumineddu před asi miliónem let. Projděte se vyschlým korytem řeky a kochejte se mohutnými skalními stěnami.

Zavřít boční panel

Souostroví La Maddalena

Souostroví La Maddalena se skládá ze 7 větších a několika menších ostrůvků. Na La Maddalenu se dostanete z Palau četnými trajektovými spoji společností Delcomar a Maddalena Lines. Z La Maddaleny se autem dostanete na Isola Caprera, ostatní ostrůvky můžete prozkoumat v rámci lodních výletů, které pořádá několik cestovních kanceláří. Okruhy je třeba předem zamluvit.

Přepravní tarif:

  • osoba od 3,7 euro
  • auto od 8,1 euro
Zavřít boční panel

Monte Ortobene

Žulová hora leží jen pár kilometrů od Nuora je navštěvovaným turistickým místem díky sedmimetrové soše Krista Spasitele, odkud je nádherný výhled do celé krajiny.

Pokud nemáte k dispozici vlastní auto, na vrchol se dostanete autobusem č. 8 z centra města (ulice Via A. Manzoni).

Zavřít boční panel

Golfo di Orosei

Jeden z nejhezčích sardských zálivů, který tvoří část parku Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu, oslní neskutečně modrým mořem, bílým pískem, úchvatnými vápencovými útesy, skrytými jeskyněmi a zálivy.

Zavřít boční panel

Neptunova jeskyně

Jeden z nejkrásnějších přírodních klenotů Středomoří se nachází na severozápadě ostrova na mysu Capo Caccia. Ročně ji navštíví více než 150.000 návštěvníků. Dalším unikátem je 120 metrů dlouhé podzemní slané jezero, které je jedním z největších v Evropě.

Zavřít boční panel

Castelsardo

Malé město Castelsardo se nachází na skalním masivu pod stejnojmenným hradem, který dal název celému městečku. Kromě hradu stojí za návštěvu také kostel Santa Maria delle Grazie, odkud každé Velikonoční pondělí vychází procesí Lunissanti s nejstarším křížem na Sardinii, ale také zde končí. Kříž pochází z 13. století a říká se mu Lu Cruiltu Nieddu (v překladu černý Kristus), protože dřevo časem zčernalo.

Zavřít boční panel

Roccia dell Elefante

Lávový útvar ve tvaru slona najdete při cestě do Castelsarda. Uvnitř slona se navíc nachází tzv. domus de janas, což jsou hrobky z přednuragského období.

Zavřít boční panel

Roccia dell Orso

Obrovský žulový útvar připomínající medvěda v severovýchodní části ostrova nabízí nádherné výhledy na tyrkysové moře a souostroví La Maddalena.

Zavřít boční panel

Cagliari

Největší město Sardinie a zároveň také jeho hlavní město má bohatou historii, která se promítá do jedinečné architektury města. Nechybí množství památek a obrovské městské paláce vystavěné po vzoru dalších italských měst. Za návštěvu stojí středověká citadela Il Castello, katedrála sv. Marie, věž Torre dell’Elefante, jezuitský kostel sv. Michaela, obrazárna Pinacoteca Nazionale nebo Národní archeologické muzeum. Milovníci muzeí by měli zvážit koupi muzejního pasu, který vás opravňuje navštívit nejlepší muzea v Cagliari po dobu 7 dní.

Bývalá dělnická čtvrť Stampace je dnes vyhledávaným turistickým místem díky kostelům, botanické zahradě, římskému amfiteátru a náměstí Piazza Yenne, kde se soustřeďuje noční život. Jedna z nejhezčích městských částí je čtvrť Marina, která sice nenabídne mnoho památek, zato tu není nouze o fotogenické úzké uličky, útulné kavárny a chutné trattorie.

Tip!

Pokud toužíte proniknout do tajemství sardské kuchyně, zajděte do sardské restaurace Su Cumbidu ve Via Napoli jen kousek od hlavního nádraží. Opravdu přátelská obsluha vám tu naservíruje ty nejlepší sardské pochoutky za přijatelnou cenu. Velkým plusem restaurace je, že zůstává stále utajena turistům a většinu hostů tvoří místní.

Zavřít boční panel

La Giara di Gesturi

Náhorní plošina La Giara di Gesturi o rozloze 45 km2 nabízí nádherné procházky dubovými lesy a makchiemi. Tenhle přírodní skvost korunují divocí poníci, které můžete zahlédnout především v brzkých ranních nebo pozdních odpoledních hodinách.

Zavřít boční panel

Grotte del Bue Marino

Jeskyně Bue Marino byste našli na východním pobřeží Sardinie nedaleko městečka Dorgali. Dovnitř se dostanete lodí nebo pěšky. Jeskyně se táhnou neuvěřitelných 15 kilometrů a schovávají tisíce stalaktitů a stalagmitů, sladkovodní jezírka, podzemní říčky a také zkameněliny.

Výlety lodí si můžete zakoupit na pláži nebo v přístavu. Nejlevněji vychází jízdy loďkou ze zátoky Cala Gonone. Výlet vám zabere asi 3 hodiny (2 hodiny jízda lodí, 1 hodinu návštěva jeskyně). Cena výletu se liší podle jednotlivých období. Počítejte se zhruba 20 eury za osobu.

Zavřít boční panel

Grotta di Ispinigoli

V jeskyni Ispinigoli zaplesá srdce nejednoho speleologa. Nachází se tu totiž nejvyšší stalagnát v Evropě.

Prohlídky se konají každou hodinu. Vstupné činí 7,5 euro na osobu.

Zavřít boční panel

Poloostrov Sinis

Na poloostrov Sinis vyrazte díky archeologickému nalezišti v Tharru, plameňákům růžovým, půvabným lagunám a úchvatným plážím, které patří mezi ty nejlepší na ostrově (Is Arutas, Putzu Idu).

Zavřít boční panel

Valle di Lanaittu

Údolí Valle di Lanaittu láká návštěvníky na nepříliš známé jeskyně Grotta Corbeddu (2 euro / osoba) a Grotta di Sa Ohe (5 euro / osoba) a nuragy Sa Sedda e Sos Carros a Tiscali. Vstupné na obě dvě naleziště činí 5 euro.

Zavřít boční panel

Lago di Liscia

Umělé jezero Lago di Liscia je hlavním zásobníkem vody pro východní pobřeží. Nádherné lesy a žulové útesy můžete obdivovat z rezervace Olivastri Millenari di Santo Baltolu, kde se nachází jeden z nejstarších olivovníků na světě starý téměř 4.000 let.

Zavřít boční panel

Isola di San Pietro

Ostrůvek sv. Petra láká na uvolněnou atmosféru městečka Carloforte, hezké pláže a sezónní výlovy tuňáků v La Punta.

Zavřít boční panel

Arzachena

Arzachena je proslulá svými archeologickými nalezišti. Mezi ty nejlepší patří La Prisgiona, Li Muri, Li Lolghi nebo Tempio di Malchittu.

Vstupné stojí kolem 3,5 euro, ale k dispozici jsou i hromadné vstupenky na více nalezišť.

Zavřít boční panel

Tempio Pausania

Bývalé římské město je vyhledávaným místem díky archeologickému nalezišti Nuraghe Maiori a léčivým pramenům Fonti di Rinaggiu. Pro milovníky vína doporučujeme navštívit vinný sklípek Cantina Gallura, kde vzniká chutné Vermentino di Gallura.

Zavřít boční panel

Sassari

2. největší sardské město je dnes univerzitním centrem ostrova. Za návštěvu stojí centrální náměstí Piazza Italia, kterému dominují městské paláce Palazzo della Provincia, Palazzo Giordano a socha krále Viktora Emanuele II., ale také původně gotická katedrála Duomo.

Zavřít boční panel

Spiaggia di Piscinas

Tahle 3,5kilometrová pláž je jednou z nejhezčích v jihozápadní části ostrova.

Zavřít boční panel

Su Giudeu

Krásná pláž na jihu ostrova nenadchne jen fotogenickým písečným pobřežím, ale také plameňáky, které tu lze spatřit ve volné přírodě.

Zavřít boční panel

Cala Brandinchi

Cala Brandinchi je nejkrásnější pláží San Teodoro. Díky neuvěřitelně modré vodě a sněhobílému písku si vysloužila přezdívku „Malé Tahiti“. Na pláž se dostanete autem po zaplacení vstupného, které činí 2,5 euro na osobu.

Počasí a sezóny na Sardinii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sardinie
Počasí se regionálně prakticky neliší

15 °C

15 °C

17 °C

18 °C

23 °C

28 °C

31 °C

31 °C

27 °C

22 °C

18 °C

15 °C

Počasí

Na Sardinii panuje středozemské klima. Léta jsou tu horká a suchá, zimy naopak vlhké a mírné. V létě teplota častokrát přesahuje tropickou třicítku a v zimě málokdy klesne pod bod mrazu. Ostrov se chlubí 300 slunečnými dny v roce, což ocení především ti z vás, kteří vyrazí na Sardinii za mořem. Průměrná teplota moře se pohybuje v létě kolem 25 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Letní prázdniny (červenec–srpen)

Největší nápor turistů zažívá ostrov během letních prázdnin, kdy se do přímořských letovisek stahují davy, aby si užily horkých dnů. Během srpna jsou pláže obsypané stovkami Italů, kteří sem vyráží na většinou až měsíční dovolenou.

Vedlejší sezona

Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučujeme na Sardinii vyrazit od dubna do června nebo od půlky září do října. Vedlejší sezona nabízí proměnlivé počasí a chladnější moře, ale na rozdíl od hlavní sezony se výborně hodí pro pěší turistiku a cyklistiku. Od dubna se teplota začíná pomalu zvyšovat a dosahovat příjemné dvacítky. Naopak od půlky září na ostrově ustávají parné dny a teplota klesá k příjemným 26 °C.

Mimo sezonu

Mimo sezonu se vám na Sardinii opravdu nevyplatí jezdit. Dny jsou stejně jako u nás krátké a chladné a mnohá místa jsou navíc zavřená (včetně některých hotelů). Nejčastěji sem turisté zamíří kvůli karnevalu, který se slaví na více místech ostrova. Od listopadu až do března teplota nepřesáhne 20 °C a je opravdu velmi deštivo. Nejdeštivějšími měsíci jsou listopad, prosinec a únor.

Skvělé akce na Sardinii

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 69%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 100%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 77%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu