Průvodce městem

Romantické Benátky

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Na světě existuje jen málo známějších a navštěvovanějších měst. Benátky bezesporu patří k jednomu z největších evropských klenotů. Město na laguně postavené téměř výhradně na vodě láká především na stovky vodních kanálů suplujících normální ulice, romantické úzké uličky pro pěší, mosty, monumentální kostely, paláce a samozřejmě na ikonické gondoly – tradiční loďky, bez nichž by se dříve Benátky zkrátka neobešly.

Dnes sem vede silniční i železniční most a přívaly turistů jsou mnohdy enormní. Buďte si však jistí, že dokonce i v rozlohou malých Benátkách si vždy najdete zákoutí, kde budete úplně sami. Ať už to bude ve spletitých uličkách a kanálech v centru, na plážích Lido di Venezia, nebo na desítkách menších ostrůvků rozesetých po Benátské laguně a spojených s centrem lodními linkami.

Benátky, ač někdy snad až zprofanované, si zaslouží alespoň jednu návštěvu za život. Když víte, jak na to, své oblíbené místo si tu totiž vždycky najdete.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-4 dny
Benátky jsou jako stvořené pro výlet na prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit žádné počasí. Spojení s koupáním je možné jen v létě.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
V současné době běžná cena letenek z Prahy. V akci nejméně kolem 1.200 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ponte Rialto

Nejstarší ze čtyř historických mostů překlenujících Canal Grande je zároveň jedním z nejslavnějších mostů světa. Kamenný most pochází z poloviny 16. století (od 13. století na jeho místě stál most dřevěný) a je unikátní zastřešením s arkádou pro obchůdky.

Ponte Rialto je jedním z hlavních lákadel Benátek, proto se připravte na ohromné davy turistů.

Zavřít boční panel

Náměstí sv. Marka

Piazza San Marco je bezesporu nejnavštěvovanější místo Benátek. Okolo rozlehlého náměstí najdete ty nejvýznamnější městské památky v čele s bazilikou sv. Marka a jeho zvonicí, která je viditelná z mnoha míst v Benátkách. V těsné blízkosti najdete také slavný Dóžecí palác, hodinovou věž, ale také Muzeum Correr a Archeologické muzeum.

Zavřít boční panel

Bazilika sv. Marka

Benátky jsou plné samých „nej“, což deklaruje i Bazilika sv. Marka na stejnojmenném náměstí. Jedná se o nejznámější ukázku sakrální byzantské architektury na evropském kontinentu. Pro svou okázalou honosnou fasádu vyskládanou zlatými mozaikami se bazilice dostavěné již v roce 1092 přezdívá „chrám zlata“, což ještě více podtrhne bohatě (pře)zdobený interiér.

K bazilice náleží také nejviditelnější symbol Benátek, Zvonice sv. Marka, tyčící se do výšky 98 metrů. Zvonice byla postavena až více než 500 let po dokončení samotného chrámu (1514).

  • Vstupné do baziliky: zdarma (až hodinové fronty) nebo 3 euro online (fronta maximálně na 10 minut).
  • Vstupné do zvonice (věže): 8 euro (45–60 minut fronta), resp. 13 euro online na konkrétní čas.
  • Otevírací doby se liší dle ročních období a jsou přehledně vyznačeny na oficiálním webu.
Zavřít boční panel

Dóžecí palác

Honosný dóžecí palác (Palazzo Ducale) je dominantní stavbou na nábřeží Canal Grande v těsné blízkosti Baziliky sv. Marka. Budova ze 14. století v sobě krásným způsobem spojuje prvky byzantské architektury a evropské gotiky a je tak unikátní ukázkou tzv. „benátské gotiky“.  Sídlo vládců Benátské republiky stojí za to rozhodně navštívit i zevnitř. Bohatě zdobené zlaté interiéry a obrovské fresky nenechají v klidu ani člověka, co se běžně o architekturu příliš nezajímá.

Vstup stojí 20 euro, jsou v něm ale zahrnuta všechna muzea na Náměstí sv. Marka: Dóžecí palác, Museo Correr, Archeologické muzeum a Knihovna Marciana. Vstupenku můžete koupit online a vyhnout se až 40minutovým frontám na místě…

Otevřeno je denně od 8:30 do 18:00.

Zavřít boční panel

Murano

Navštivte menší ostrov Murano s malebnými uličkami a velkým kanálem protínajícím ho napříč podobně jako Canal Grande protíná hlavní Benátky. Murano je totiž světoznámým sídlem benátských sklářů a dodnes plné prodejen s nádhernými skleněnými výrobky jak pro praktické použití, tak pro parádu. Na ostrově určitě nevynechejte:

  • Museo del Vetro (Muzeum skla): 10 euro nebo kombinovaná vstupenka za 24 euro obsahující všechna občanská muzea Benátek,
  • Funkční sklárny… Může to být však větší oříšek, než si myslíte. Na ostrově žádná sklárna nepořádá oficiální prohlídky, je jich tu však několik, ale když se zeptáte, obvykle vám vyhoví. Sklárny jsou malé rodinné podniky v běžných domcích.

Na Murano se z Benátek dostanete během 15 minut snadno lodí MHD (linky 3, 4, 7, 12, 13, 18 a noční N).

Zavřít boční panel

Burano

Výlet na ostrov Murano zkombinujte ideálně s cestou na ještě vzdálenější a mnohem romantičtější Burano. Ostrůvek vás zcela pohltí svou klidnou atmosférou, pestrobarevnými domky a uzoučkými kanály. Navíc jako na jednom z mála ostrovů v Laguně tu převládají místní nad turisty. Barevné Burano je sice maličké, ale jen těžko se vám odsud bude odjíždět zpět do Benátek…

Den si ideálně naplánujete tak, abyste na Buranu skončili ve večerních hodinách a navečeřeli se právě tady. Romantických malých restaurací tu najdete víc než dost a při klidné atmosféře vám bude chutnat mnohem víc.

Na Burano jezdí z Benátek a Murana lodní linka 12, a to jednou za půl hodiny. Spolu s noční linkou N se sem dostanete 24 hodin denně. Cesta z Benátek trvá 40 minut.

Zavřít boční panel

San Giorgio Maggiore

Renesanční bazilika San Giorgio Maggiore stojí na stejnojmenném malém ostrůvku jižně od hlavní části Benátek a je zdálky viditelná například z Náměstí sv. Marka. Její věž je subtilnější kopií zvonice Baziliky sv. Marka a často je s ní zaměňována.

Vstup do baziliky je zdarma, na věž pak za 3 euro. Průčelí kostela stojí přímo u přístaviště lodní linky 2, kterou se sem z Piazza San Marco dostanete za 3 minuty.

Zavřít boční panel

Hřbitov San Michele

Ostrůvek San Michele stojí trochu stranou zájmu turistů, přitom je od Benátek, co by kamenem dohodil (tedy „co by lodí linky 4 za 5 minut dojel“). Celý ostrov totiž slouží jako jediný benátský hřbitov. Ve městě zkrátka není místo, a tak se všichni nebožtíci vydávají na místo posledního odpočinku právě sem.

Tajemně působící ostrov o pravidelném obdélníkovém tvaru je celý obehnán zdí, a tak zvenčí působí trochu tajemně, ale ve skutečnosti se jedná o krásné duchovní místo, které rozhodně za krátkou návštěvu stojí.

Zavřít boční panel

Basilica dei Frari

Jeden z největších benátských kostelů, Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari, stojí tak trochu utopen uprostřed změti úzkých kanálů centrální čtvrti San Paolo. Stavba z roku 1250 je oproti byzantskému chrámu sv. Marka temná až skoro mystická, každopádně jiná, a proto rozhodně stojí za návštěvu.

Zavřít boční panel

Lido di Venezia

Budete-li unaveni blouděním po uličkách, nasedněte na loď a během 20 minut dorazíte na modernější ostrov Lido di Venezia, na jehož konci dorazíte k písečné pláži a otevřenému Jadranu. Oproti vzdálenějšímu Lido di Jeselo je tahle pláž o něco klidnější ve smyslu diskoték a barů – najdete tu spíš klasické restaurace.

V letní sezoně ovšem počítejte s tím, že tu bude doslova hlava na hlavě, vyrazte sem tak spíše za kratším osvěžením v moři. Celodenní koupání by vás spíše otrávilo.

Z centra sem jezdí lodě linek 1, 2, 5, 6, 8, 10 a 14.

Zavřít boční panel

Ca Rezzonico

Krásný palác na břehu Canal Grande je nejvýraznější ukázkou honosného benátského rokoka. Renesančnímu období 18. století je pak zasvěceno muzeum uvnitř, které za sychravých nebo naopak parných dní určitě navštivte.

Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 a za vstup se platí 10 euro, případně 24 euro s „muzeum pasem“ obsahujícím i další památky.

Zavřít boční panel

Ponte dei Sospiri

Krytý zastřešený můstek z roku 1574 spojuje výslechovou místnost Dóžecího paláce s budovou vězení na druhé straně kanálu. Ponte dei Sospiri v překladu znamená „most vzdechů“, název si vysloužil dle nářků vězňů přes něj přecházejících.

Nejlepší výhled budete mít z jiného mostu – Ponte della Paglia.

Zavřít boční panel

Teatro La Fenice

Slavné operní divadlo La Fenice si prošlo pohnutým osudem, když ho několikrát během své existence postihl ničivý požár. Současná neoklasicistní stavba pochází z roku 1792 a byla svědkem premiér mnoha světoznámých oper (La Traviata, Rigoletto, Bohéma, Montekové a Kapuleti a další).

Případnou návštěvu představení rozhodně plánujte v předstihu, stejně jako koupi lístků. Program i online prodej najdete na webu.

Zavřít boční panel

Santa Maria della Salute

Bazilika Santa Maria della Salute stojí na břehu Canal Grande ve čtvrti Punta della Dogana a je na ní skvěle vidět z nábřeží Náměstí sv. Marka.

Stavba chrámu začala roku 1631 po ničivé morové epidemii, která zredukovala velkou část populace tehdejších Benátek. Většina uměleckých vyobrazení uvnitř baziliky také na „černou smrt“ odkazuje.

Zavřít boční panel

Ca d Oro

Jeden z nejstarších benátských paláců, Ca‘ d’Oro neboli zlatý dům, stojí přímo na břehu severní části Canal Grande. Fasáda gotické budovy z roku 1430 je bohatě zdobena, interiér pak slouží jako galerie uměleckých sbírek Giorgia Franchettiho. Mezi nejhodnotnější díla stálých expozic patří obrazy Andrea Mantegny nebo Antoona van Dycka.

Za vstup se platí 11 euro, otevírací doba se liší dle dní v týdnu: http://www.cadoro.org/informazioni/orari/ .

Zavřít boční panel

Mazzorbo

Na jeden z menších ostrovů přímo naproti Buranu se vypravte odpočinout si od městského mumraje a užít si pravý italský venkov. Kromě dvou malých vesniček ostrov pokrývají rozsáhlé artyčokové plantáže a také vinice.

Z Benátek jezdí na ostrov lodní linka 12 každých 30 minut a i samotná cesta zabere 40 minut.

Zavřít boční panel

Ponte dell Accademia

Dřevěný most vedoucí ke Gallerii dell’Accademia je oblíbeným místem pro pozorování života na Canal Grande. Postaven byl teprve v roce 1854 a je jedinou pevnou spojnicí jižní a centrální části Benátek.

Zavřít boční panel

Palazzo Contarini del Bovolo

Jeden z nejmenších paláců v centru Benátek láká návštěvníky především díky svému netradičnímu venkovnímu spirálovému schodišti. Přístupný je až od roku 2016 a návštěva rozhodně stojí za zvážení. Po točitém schodišti totiž vyjdete až na arkádu, z níž se naskytne zajímavý pohled z úrovně střech na celé Benátky.

Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 a za vstupenku zaplatíte 7 euro.

Zavřít boční panel

Giardini della Biennale

Největší park v Benátkách se nachází na východním cípu historického centra a je součástí rozlehlého výstavního areálu čítajících několik pavilonů. Každý lichý rok se zde už od 19. století koná slavné Benátské bienále – přehlídka současného výtvarného umění.

Vstup do zahrad je možný zdarma, otevřené jsou v časech 10:00–18:00.

Zavřít boční panel

Canal Grande

Zhruba 4 km dlouhý Canal Grande je bez debat hlavní dopravní tepnou Benátek vinoucí se jako esíčko napříč celým historickým centrem. Táhne se od hlavního nádraží Santa Lucia k Náměstí sv. Marka, kde ústí do laguny.

Zajímavostí je, že ani na jedné straně neexistuje žádná souvislá a dlouhá promenáda, domy většinou vyrůstají přímo z vody a na chodník už nezbývá prostor. To však nic nemění na tom, že podél kanálu najdete spoustu menších i větších náměstí, odkud můžete pozorovat živý provoz na vodě. Canal Grande totiž funguje jako každá normální ulice, jen místo asfaltu je tu voda a místo aut jezdí stovky lodí, od MHD – vaporetti, přes nákladní loďky, až po doručovací lodě DHL či FedExu. Sedněte si s pravou italskou zmrzlinou a chvilku dění na vodě pozorujte, je to nesmírně uklidňující…

Počasí a sezóny v Benátkách

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Benátky
Počasí napříč rokem

6 °C

8 °C

12 °C

16 °C

21 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

18 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Benátky už leží na hranici mírného a subtropického pásu, takže obecně je tu celoročně o pár stupňů vyšší teplota než u nás. Poloha u moře pak nahrává mírným zimám s minimem sněhu, s dešťovými přeháňkami a teplým jasným létům. Teploty během prázdnin šplhají ke 30 °C, v zimě se pak drží kolem 6–10 °C.

Srážkově je oblast Benátek zhruba na polovině úhrnů jako Česká republika.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud jedete opravdu jen na krátký výlet do Benátek a neplánujete vyjma městské turistiky žádné aktivity, nejlepšími obdobími budou jaro, babí léto (konec září a říjen), a pokud snesete i teploty kolem 10 °C, pak i zima. V těchto měsících je totiž výrazně levnější ubytování než v létě a neustále vymydlenou oblohu k pochůzkám po městě stejně nepotřebujete.

Naopak chcete-li spojit výlet do Benátek s koupáním v moři, jeďte mezi červnem a zářím, kdy teplota vody přesahuje 23 °C.

Dejte pozor na dovolenou v únoru, kdy se koná slavný Benátský karneval (více o něm v kapitole Aktivity). Ceny totiž skokově rostou, takže pokud karneval vidět nemusíte, jeďte jindy.

Skvělé akce do Benátek

ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
31 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu