Rodina na cestě

Cože? Letenky za 10 Kč ?! Díl 3. - Odhalení tajemství

10 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

A je to tady. Další a zároveň poslední pokračování mini seriálu o tom, kde se berou levné letenky. V prvním díle jsme se seznámili s tím, jaké náklady letecké společnosti mají. V druhém díle jsme si mohli přečíst o novém trendu snižování a obcházení těchto nákladů a nyní, v posledním díle, si řekneme jak vlastně vznikají tzv. mega letenky!

Ačkoliv jsme se dostali na náklady přijatelné pro nás cestující (2.000 Kč po Evropě) stále to neobjasňuje důvod, proč jsou některé ceny značně pod nákladové. O tom budou hovořit následující řádky.

Celou tuto problematiku si můžeme rozdělit do 4 kategoriích:

Promo akce

Začneme hezky popořadě od méně atraktivních až po naprosté pecky!

Promo kampaně jsou vesměs všude známé. Nějaká společnost přichází na trh nebo nově pouští do prodeje nový produkt. Dejme si příklad v potravinářském průmyslu. Nejmenovaná společnost začne prodávat skvělé sušenky, a aby lidi naučila si je kupovat, musí svůj produkt ocenit tak, aby byl atraktivní bez toho, aniž bychom museli přemýšlet o tom, co kupujeme. Jakmile se produkt vžije do paměti, je prostor pro zdražování a tím i vydělávání.

Emirates ve Varšavě 1

Úplně stejný princip je v letectví. Jako příklad si můžeme vzít nedávný vstup společnosti Emirates na polský trh. Pokud by společnost přišla s tím, že cena za letenku do Bangkoku bude na stejné hodnotě jako ostatních společností, její vstup na trh bude značně zdlouhavý a nákladný. Pokud však přijde s cenami na polovině toho, co mají druzí, je jasné, že lidé se o této společnosti dozví téměř ihned. Ti co poletí budou dále svým známým vyprávět o tom, jak byli v Asii a letenky je téměř nic nestály! Tím se zajistí další skrytý marketing a pro všechny společnosti vlastně i nejdůležitější. Kladné doporučení od zákazníků! Můžeme vidět tisíce bigbordů, ale ani jeden nás nepřesvědčí tak, jako 1 věta od kamaráda.

Ostatně kdo si pamatuje na vstup Emirates do Prahy, určitě potvrdí předchozí odstavec. První rok nás pumpovali super cenami a nyní mají tak obrovskou základnu zákazníků, že už mohou nasadit ceny přijatelné pro byznys v černých číslech. Podobně tomu bylo i s ČSA + Etihad. Taktéž jsme mohli letět z Prahy do Bangkoku za 12,5 tisíce. Nyní ceny pod 15 nejdou.

Jeden jede zdarma, ostatní platí

V neposlední řadě velmi oblíbený marketingový tah u většiny dopravců - nasazení několika kusů míst za fajn ceny, další již platí standardní sumy. Například americký autobusový dopravce Megabus v každém spoji nabízí lístek za 1$. Další již ale stojí standardní sumu. To samé můžeme vidět u dopravce Polskibus jezdící z Varšavy do Prahy i Bratislavy. Ryanair i Wizzair podporují stejný model, jejich ceny se však příliš neliší od těch normálních. Ale i to je důvod, proč někdo může letět za 10 Kč, protože ten další už letí za 1.500 Kč.

Konkurenční boje

Dnes a denně slyšíme v tisku o tom, jak pan Jančura chce žalovat ČD kvůli pod nákladovým cenám. Pravda je taková, že regulační úřady nedovolují společnostem nabízet své služby za ceny, které nepokrývají náklady, je tu však jedno velké ale. Pokud společnost vstupuje na trh, má právo jít s cenou tak nízko, jak jen bude chtít. Pokud je na trhu společnost, která nemá převažující část trhu, taktéž si může dovolit provozovat služby pod náklady. Tím se dostáváme do zajímavého kolotoče. Jeden sníží cenu, druhý pro udržení trhu musí reagovat a snižuje jí taktéž, neboť v tento okamžik přichází zcela o zákazníky. Kde se ceny zastaví? Tam, kam je budou chtít provozovatelé poslat. V případě linky Praha - Ostrava, můžeme zakoupit jízdenky za 137 Kč. Před příchodem dalších dopravců, byla cena obvykle na 450 Kč.

Emirates ve Varšavě 2

V letectví je to stejné. Pokud se vrátím k příkladu vstupu Emirates do Varšavy, mohli jsme zaznamenat stejný jev snižování cen letenek do Asie. Den poté, co oznámili Emirates své ceny, přišla společnosti Etihad (v té době již létající z Varšavy) také se svou "promo akcí". Letenky prodávala za podobné, někdy i nižší ceny. Další den se do celé bitvy přidali i hoši z Nizozemí - KLM. Zákazníci v Polsku slavili, letecké společnosti krváceli. Pokud by však nezaregovali snížením cen, přišli by na dlouhou dobu o celý trh a své linky by mohli zavřít.

V low-costu se bojuje také - Wizzair vs. Ryanair.

Věčné téma na poli nízkonákladového cestování. Na každé lince, kde se tyto 2 společnosti potkávají, můžeme létat za ceny, které mnohdy nestoupají nad cenu bochníku chleba. Tento konkurenční boj je nejlépe viditelný na letišti v Budapešti. Budapešť po krachu Malévu odpustila všechny poplatky těmto společnostem a oni toho využily. Otevřely báze na tomto letišti, ale pro získání trhu museli dotovat i ceny. Nebyl tak problém zakoupit letenky do Varšavy, Bruselu a další měst za 10 korun!

Dotace

Není pravdou, že se dotuje jen MHD. Dotuje se prakticky vše. Nejlepší bude si ukázat příklad na nové lince z Ostravy do Londýna.

Ryanair v Ostravě

Společnost Ryanair, která v létě začne létat z Ostravy do Londýna, rozhodně neměla vlastní zájem o provoz této linky. Proč? Jednoduše, protože létá do Londýna z Brna, Bratislavy, Wroclawi i Katowic. Tak proč tedy Ostrava?

Do Ostravy na pivo

Každé město, okres či kraj bezpochyby těží z cestovního ruchu. Výjimkou nebude ani Ostrava. Pokud Vám do města začnou létat desítky turistů každý týden, můžete si dovolit otevřít nové restaurace, obchody pro turisty či hotely. Taxikáři budou mít více peněz, budou potřebovat více benzínu. Všeobecně celý městský organismus by měl vzkvétat. Je to ovšem boj na dlouhou trať a je nutné pochopit, že se jedná o investice do budoucna, nikoliv na mé volební období. Dlouhou dobu to trvalo, ale i v Mošnově otevřeli oči.

Ryanair dostává plat od Ostravy

Ryanair tedy nebude platit žádné poplatky za využívání letiště v Ostravě! Ba naopak - za každého cestujícího mu bude vyplacena odměna. Díky tomu této společnosti nezáleží na tom, kolik letenka bude stát. On má zisk jistý. Letiště naopak ze zvyšující atraktivity může vybírat více peněz za nájem obchodních prostor v hale. Zisk letiště totiž nespočívá v příjmech od dopravců, ale právě od obchodníků duty free, restaurací, autopůjčoven atd.

Perlička z Irska: v raných dobách Ryanairu, kdy začínal rozlétávat nové a nové destinace, přitlačil vedení jednoho irského letiště ke smlouvě, kdy za určitý počet cestujících dostával odměny. V opačném případě, by Ryanair musel zaplatit letišti právě proto, že nedodržel podmínky smlouvy a nepřivezl do města tolik turistů, kolik měl. Bohužel se Ryanair přepočítal a málem se mu nepodařilo splnit stanovený limit. V tuto chvíli nasadil nevídanou fintu, jak dohnat rest. Nejen že by rozdával letenky zadarmo, on dokonce lidem platil za to, že poletí s ním! Výsledná ztráta totiž byla menší, než penále letiště.

Chyby v systému

Poslední kategorií kdy můžeme ulovit zajímavou cenu letenky je něčí chyba. Vždy je způsobena lidským faktorem. Jeden příklad mluví za vše - PROMOJP. Tento slevový kupón v hodnotě 6 tisíc korun byl určen pro letenky z Japonska do Itálie. Kupón však nebyl blokovaný jen pro tuto linku, ale bylo jej možné uplatnit kdekoliv. Díky tomu někteří mohli letět zadarmo, jiní letěli nebo poletí do USA za 1.400 Kč.

Další obecně známou chybou je například překliknutí měny. Místo 1.000 se v systému objeví 1.000 . Jindy se prostě někdo upíše - místo 3.350 Kč je cena 335 Kč. Takový krásný příklad tohoto upsání je na následujícím obrázku, kde se prodávala letenka z Bangkoku do Prahy v byznys třídě. Bohužel se společnost rozhodla letenky zrušit, názor je takový, že jednali protiprávně. Za letenku bylo řádně zaplaceno a byla i vystavena. Kdo chtěl, mohl zatlačit a bezpochyby by uspěl.

Závěr

V tuto chvíli byste si měli být schopni obhájit důvod toho, proč letíte za tak málo. Low cost totiž nemá služby, které nepotřebujete v ceně a tím snižuje úroveň nákladů. Pokud se do toho přimele nějaký ten konkurent, jednoduše jdou ceny pod náklady. A díky nákladové úrovni padají částky nepřesahující 200 Kč !

Tím však naše příspěvky z kategorie Magazín nekončí. Mám tu připraveno spoustu zajímavých témat. Pokud však máte i vy nějaké, můžete mi ho poslat nebo rovnou sepsat a Váš článek se zde 100% objeví.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.