Rodina na cestě

Cože? Letenky za 10 Kč ?! Díl 3. - Odhalení tajemství

10 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

A je to tady. Další a zároveň poslední pokračování mini seriálu o tom, kde se berou levné letenky. V prvním díle jsme se seznámili s tím, jaké náklady letecké společnosti mají. V druhém díle jsme si mohli přečíst o novém trendu snižování a obcházení těchto nákladů a nyní, v posledním díle, si řekneme jak vlastně vznikají tzv. mega letenky!

Ačkoliv jsme se dostali na náklady přijatelné pro nás cestující (2.000 Kč po Evropě) stále to neobjasňuje důvod, proč jsou některé ceny značně pod nákladové. O tom budou hovořit následující řádky.

Celou tuto problematiku si můžeme rozdělit do 4 kategoriích:

Promo akce

Začneme hezky popořadě od méně atraktivních až po naprosté pecky!

Promo kampaně jsou vesměs všude známé. Nějaká společnost přichází na trh nebo nově pouští do prodeje nový produkt. Dejme si příklad v potravinářském průmyslu. Nejmenovaná společnost začne prodávat skvělé sušenky, a aby lidi naučila si je kupovat, musí svůj produkt ocenit tak, aby byl atraktivní bez toho, aniž bychom museli přemýšlet o tom, co kupujeme. Jakmile se produkt vžije do paměti, je prostor pro zdražování a tím i vydělávání.

Emirates ve Varšavě 1

Úplně stejný princip je v letectví. Jako příklad si můžeme vzít nedávný vstup společnosti Emirates na polský trh. Pokud by společnost přišla s tím, že cena za letenku do Bangkoku bude na stejné hodnotě jako ostatních společností, její vstup na trh bude značně zdlouhavý a nákladný. Pokud však přijde s cenami na polovině toho, co mají druzí, je jasné, že lidé se o této společnosti dozví téměř ihned. Ti co poletí budou dále svým známým vyprávět o tom, jak byli v Asii a letenky je téměř nic nestály! Tím se zajistí další skrytý marketing a pro všechny společnosti vlastně i nejdůležitější. Kladné doporučení od zákazníků! Můžeme vidět tisíce bigbordů, ale ani jeden nás nepřesvědčí tak, jako 1 věta od kamaráda.

Ostatně kdo si pamatuje na vstup Emirates do Prahy, určitě potvrdí předchozí odstavec. První rok nás pumpovali super cenami a nyní mají tak obrovskou základnu zákazníků, že už mohou nasadit ceny přijatelné pro byznys v černých číslech. Podobně tomu bylo i s ČSA + Etihad. Taktéž jsme mohli letět z Prahy do Bangkoku za 12,5 tisíce. Nyní ceny pod 15 nejdou.

Jeden jede zdarma, ostatní platí

V neposlední řadě velmi oblíbený marketingový tah u většiny dopravců - nasazení několika kusů míst za fajn ceny, další již platí standardní sumy. Například americký autobusový dopravce Megabus v každém spoji nabízí lístek za 1$. Další již ale stojí standardní sumu. To samé můžeme vidět u dopravce Polskibus jezdící z Varšavy do Prahy i Bratislavy. Ryanair i Wizzair podporují stejný model, jejich ceny se však příliš neliší od těch normálních. Ale i to je důvod, proč někdo může letět za 10 Kč, protože ten další už letí za 1.500 Kč.

Konkurenční boje

Dnes a denně slyšíme v tisku o tom, jak pan Jančura chce žalovat ČD kvůli pod nákladovým cenám. Pravda je taková, že regulační úřady nedovolují společnostem nabízet své služby za ceny, které nepokrývají náklady, je tu však jedno velké ale. Pokud společnost vstupuje na trh, má právo jít s cenou tak nízko, jak jen bude chtít. Pokud je na trhu společnost, která nemá převažující část trhu, taktéž si může dovolit provozovat služby pod náklady. Tím se dostáváme do zajímavého kolotoče. Jeden sníží cenu, druhý pro udržení trhu musí reagovat a snižuje jí taktéž, neboť v tento okamžik přichází zcela o zákazníky. Kde se ceny zastaví? Tam, kam je budou chtít provozovatelé poslat. V případě linky Praha - Ostrava, můžeme zakoupit jízdenky za 137 Kč. Před příchodem dalších dopravců, byla cena obvykle na 450 Kč.

Emirates ve Varšavě 2

V letectví je to stejné. Pokud se vrátím k příkladu vstupu Emirates do Varšavy, mohli jsme zaznamenat stejný jev snižování cen letenek do Asie. Den poté, co oznámili Emirates své ceny, přišla společnosti Etihad (v té době již létající z Varšavy) také se svou "promo akcí". Letenky prodávala za podobné, někdy i nižší ceny. Další den se do celé bitvy přidali i hoši z Nizozemí - KLM. Zákazníci v Polsku slavili, letecké společnosti krváceli. Pokud by však nezaregovali snížením cen, přišli by na dlouhou dobu o celý trh a své linky by mohli zavřít.

V low-costu se bojuje také - Wizzair vs. Ryanair.

Věčné téma na poli nízkonákladového cestování. Na každé lince, kde se tyto 2 společnosti potkávají, můžeme létat za ceny, které mnohdy nestoupají nad cenu bochníku chleba. Tento konkurenční boj je nejlépe viditelný na letišti v Budapešti. Budapešť po krachu Malévu odpustila všechny poplatky těmto společnostem a oni toho využily. Otevřely báze na tomto letišti, ale pro získání trhu museli dotovat i ceny. Nebyl tak problém zakoupit letenky do Varšavy, Bruselu a další měst za 10 korun!

Dotace

Není pravdou, že se dotuje jen MHD. Dotuje se prakticky vše. Nejlepší bude si ukázat příklad na nové lince z Ostravy do Londýna.

Ryanair v Ostravě

Společnost Ryanair, která v létě začne létat z Ostravy do Londýna, rozhodně neměla vlastní zájem o provoz této linky. Proč? Jednoduše, protože létá do Londýna z Brna, Bratislavy, Wroclawi i Katowic. Tak proč tedy Ostrava?

Do Ostravy na pivo

Každé město, okres či kraj bezpochyby těží z cestovního ruchu. Výjimkou nebude ani Ostrava. Pokud Vám do města začnou létat desítky turistů každý týden, můžete si dovolit otevřít nové restaurace, obchody pro turisty či hotely. Taxikáři budou mít více peněz, budou potřebovat více benzínu. Všeobecně celý městský organismus by měl vzkvétat. Je to ovšem boj na dlouhou trať a je nutné pochopit, že se jedná o investice do budoucna, nikoliv na mé volební období. Dlouhou dobu to trvalo, ale i v Mošnově otevřeli oči.

Ryanair dostává plat od Ostravy

Ryanair tedy nebude platit žádné poplatky za využívání letiště v Ostravě! Ba naopak - za každého cestujícího mu bude vyplacena odměna. Díky tomu této společnosti nezáleží na tom, kolik letenka bude stát. On má zisk jistý. Letiště naopak ze zvyšující atraktivity může vybírat více peněz za nájem obchodních prostor v hale. Zisk letiště totiž nespočívá v příjmech od dopravců, ale právě od obchodníků duty free, restaurací, autopůjčoven atd.

Perlička z Irska: v raných dobách Ryanairu, kdy začínal rozlétávat nové a nové destinace, přitlačil vedení jednoho irského letiště ke smlouvě, kdy za určitý počet cestujících dostával odměny. V opačném případě, by Ryanair musel zaplatit letišti právě proto, že nedodržel podmínky smlouvy a nepřivezl do města tolik turistů, kolik měl. Bohužel se Ryanair přepočítal a málem se mu nepodařilo splnit stanovený limit. V tuto chvíli nasadil nevídanou fintu, jak dohnat rest. Nejen že by rozdával letenky zadarmo, on dokonce lidem platil za to, že poletí s ním! Výsledná ztráta totiž byla menší, než penále letiště.

Chyby v systému

Poslední kategorií kdy můžeme ulovit zajímavou cenu letenky je něčí chyba. Vždy je způsobena lidským faktorem. Jeden příklad mluví za vše - PROMOJP. Tento slevový kupón v hodnotě 6 tisíc korun byl určen pro letenky z Japonska do Itálie. Kupón však nebyl blokovaný jen pro tuto linku, ale bylo jej možné uplatnit kdekoliv. Díky tomu někteří mohli letět zadarmo, jiní letěli nebo poletí do USA za 1.400 Kč.

Další obecně známou chybou je například překliknutí měny. Místo 1.000 se v systému objeví 1.000 . Jindy se prostě někdo upíše - místo 3.350 Kč je cena 335 Kč. Takový krásný příklad tohoto upsání je na následujícím obrázku, kde se prodávala letenka z Bangkoku do Prahy v byznys třídě. Bohužel se společnost rozhodla letenky zrušit, názor je takový, že jednali protiprávně. Za letenku bylo řádně zaplaceno a byla i vystavena. Kdo chtěl, mohl zatlačit a bezpochyby by uspěl.

Závěr

V tuto chvíli byste si měli být schopni obhájit důvod toho, proč letíte za tak málo. Low cost totiž nemá služby, které nepotřebujete v ceně a tím snižuje úroveň nákladů. Pokud se do toho přimele nějaký ten konkurent, jednoduše jdou ceny pod náklady. A díky nákladové úrovni padají částky nepřesahující 200 Kč !

Tím však naše příspěvky z kategorie Magazín nekončí. Mám tu připraveno spoustu zajímavých témat. Pokud však máte i vy nějaké, můžete mi ho poslat nebo rovnou sepsat a Váš článek se zde 100% objeví.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Offloaded
Offloaded
před 11 lety

Ono s těmi dotacemi je to o dost složitější než se nám autor snaží jednostraně prezentovat. Zejména u industriálního města s nulovým nebo spíš záporným turistickým potenciálem je smysluplnost dotací nízkonákladovek hodně diskutabilní, protože pokud se podíváme KDO nejspíš bude s Ryanairem z Ostravy létat tak je zjevné že velká část klientů budou sociálně mobilnější Poláci ze Slezska cestující za prací do Anglie. Ti asi moc velký byznys půjčovnám aut v OSR popř. jiným nájemcům na letišti resp. hotelům ve městě neudělají, možná tak 20 Kč za kafe z automatu. Takže teze o tom jak si "můžete si dovolit otevřít nové restaurace, obchody pro turisty či hotely" zůstane nejspíš jen tezí na papíře a v reálu to bude spíš o tom, že český daňový poplatník bude dotovat export nezaměstnaných ze sousedního státu do jiné členské země EU bez toho, že by z toho poskytovateli dotace plynuly jakákoli hmatatelná pozitiva. Kdyby ti, kteří o dotacích rozhodují uvažovali skutečně racionálně a s veřejnými prostředky nakládali uvážlivě, tak by si museli všimnout že v Katowicích je letiště, které odbaví řádově víc cestujících do xy destinací a má mnohamiliónovou spádovou oblast a tudíž že další letiště o 100km dál prostě není životaschopné a spíš než horko těžko provozovat jednu ubohou linku by rozumnější bylo např. podpořit kvalitní dopravní obslužnost Ostrava - letiště Katowice a dát vzniknout skutečným pracovním místům např. řidičů autobusů než sypat peníze Ryanairu a jeho virtuálním pracovním místům.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 11 lety

Ach jo... Nějak si protiřečíš. Proč by měli poláci létat z Ostravy, když sám říkáš že v KTW je spojení lepší nehledě na ceny? Jinak do Ostravy budou létat Briti na alkoholové dýchánky. Dalším bodem je fakt, že OSR měla posloužit jen jako nejaktuálnější příklad. Tento druh létání je téměř na každém nízkonákladovém letišti.

Avatar uživatele Offloaded
Offloaded
před 11 lety

"Proč by měli poláci létat z Ostravy, když sám říkáš že v KTW je spojení lepší nehledě na ceny?" Ze stejného důvodu z jakého už teď létají Poláci nebo Slováci z Brna, resp. ze stejného důvodu proč proč Čechy inzeruješ odlety z Polska nebo Německa. "Jinak do Ostravy budou létat Briti na alkoholové dýchánky." Tak to je fantastické... takže z peněz daňových poplatníků se dotuje, aby se loseři z Británie mohli v Ostravě levně ožrat a zapíchat si v bordelu... příjmy z obojího skončí převážně v šedé ekonomice. Ale nic proti, jak s oblibou říkají socialisti "zdroje jsou". Alespoň na něco.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 11 lety

Proč dávám pro čechy odlet z PL nebo DE? Protože jsou ceny a možnosti o dost lepší než z CZ,SK.. S tou Ostravou to bude složitější, určitě by bylo lepší investovat do spojení s KTW... Ale nikdo do toho z nás nevidí, proto se tu můžeme jen dohadovat.

Avatar uživatele kristynavsem
kristynavsem
před 11 lety

Ahoj, díky za super články a vůbec celé webovky, každý den mi to otevírá oči a občas mi i dost padá čelist:). Každopádně jsem Tě chtěla poprosit, jestli by nešel sepsat článek (pokud tu už není někde zapadlý) o právech, příp. povinnostech cestujících a aerolinek, abychom věděli, co si k nám můžou dovolit a co naopak se dá považovat za jednání protiprávní a my bychom s tím mohli a měli něco dělat a to nejlíp jakou cestou? Díky moc, Kris

Avatar uživatele
David Eiselt
před 11 lety

Ahoj, díky za pochvalu ;) Pokud máš na mysli zrušení letu tak https://www.cestujlevne.com/rady-tipy/zruseny-let/ V opačném případě prosím upřesni detaily.

Avatar uživatele kristynavsem
kristynavsem
před 11 lety

Myslela jsem spíš, jako bylo tady v článku, že aerolinky nabídly levné letenky "omylem", pak si uvědomily chybu a akci nebo lety zrušily. Nevím právě, co všechno si můžou společnosti dovolit a co my jim musíme trpět. Díky, K.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 11 lety

Ok, něco na toto téma sepíšu... Ovšem dle zkušeností čtenářů vím, že pokud aeroinka nechce, tak Vám prostě nic platit nebude a jediná možnost je se soudit.. Takže v tomto případě nezbývá než doufat v serioznost společnosti.

Avatar uživatele toje
toje
před 11 lety

Co jsem slyšel, tak nízkonákladovky (nevím jak je to u klasických aerolinek) využívají nákladového prostoru k přepravě carga, čímž vyrovnávají případnou ztrátu na cestujících a dostává to linku do černých čísel. Jak to je?

Avatar uživatele
David Eiselt
před 11 lety

Pokud budu hovořit globálně, tak je to spíše naopak. Přepravovat cargo nesmí kde kdo a je nutné mít extra personál a certifikaci - což stojí peníze. Pokud však někde je velká poptávka, věřím, že i lowcost si k tomuto cestu najde. Klasické aerolinie ale tuto službu standardně nabízejí. Zejména pak pro poštovní zásilky. Turkové do Prahy téměř každým spojem vozí různé kytky, ovoce či rybičky. Ale nedovedu si nějak představit lowcost s 30 minutovou otočkou, jak nakládá ještě cargo. Osobně jsem se s tím u lowcostu nikdy nesetkal.