Rodina na cestě

Deset tváří nártouna filipínského aneb kam z Manily

28 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Lákají vás Filipíny, ale nevíte, na který z ostrovů se vydat? Či jste dokonce jedním z vlastníků letenek do Manily za 8 tisíc? Máme pro vás tip, kam dál pokračovat. Poznejte Bohol, domov nejen nejmenšího primáta na světě.

Nártoun filipínský patří mezi ohrožené endemické druhy, které trvale žijí na místě svého původního vzniku a nikde jinde. Na ostrově Bohol žije druh Tarsier syrichta fraterculus, který měří zhruba patnáct centimetrů a váží kolem sto dvaceti gramů.

Pozoruhodný vzhled tohoto živočicha je dán především obrovskýma očima, které jsou nepohyblivé a dohromady váží víc než jeho mozek. Dokonalý zrak je nezbytný pro noční způsob života a lovu. Další zajímavostí je obrovská pohyblivost krční páteře, která umožňuje otáčet hlavou o sto osmdesát stupňů na každou stranu, aniž by pohnul tělem. Nártoun je striktním masožravcem, který si rád pochutnává hlavně na hmyzu, pavoucích a ještěrkách.

U města Corella se nachází chráněné území Tarsier Foundation and Sanctuary, které je přístupné veřejnosti. Za malé vstupné se můžete několik hodin procházet po cestách obklopených vysokými stromy, na kterých občas sedí nártoun. Přes den spí, takže buď ho něco/někdo vyruší a podívá se na vás nebo máte smůlu a ty jeho úžasné oči neuvidíte. Pokud toužíte po bližším poznání těchto zvířat a fungování organizace, vypravte se na sedmi nebo čtrnácti denní pobyt určený dobrovolníkům. Kromě různých pomocných činností, které budete muset vykonávat, získáte podrobné znalosti o způsobu života nártounů, absolvujete túry po okolí a užijete si i noční kempování v džungli.

Bohol je neobjeveným rájem turistů

Hlavním městem Filipín a zároveň místem, kam z Evropy přiletíte, je Manila. Nenechte  se vylekat tímto chaotickým místem, protože jinde vás čeká ráj na zemi. Tyrkysové moře plné barevných hvězdic a pláže s jemným bílým pískem jsou jako z katalogu. Na Boholu můžete kromě nártouna vidět také nejdelšího hada pythona, kohoutí zápasy nebo Čokoládové hory, jejichž krásu ocenilo i UNESCO. Aktivní jedinci se mohou potápět s bezzubým žralokem velrybím, šnorchlovat v hejnech ryb nad barevnými korály, procházet se po rýžových terasách nebo se jen projíždět na motorce, kochat se krásami okolí a užívat si lehkost bytí.

Jak se dopravit na Bohol?

Základem jsou samozřejmě levné letenky na Filipíny. Následující přelet z Manily do Tagbilaranu, hlavního města ostrova Bohol, nabízí například nízkonákladová společnost Air Asia či Cebu Pacific. Zpáteční letenku pořídíte do 150$, v případě akčních nabídek i pod 100$.

Doplnění od Petra: Z Cebu vyráží také lodě v závislosti na počasí. Cena je 500 PHP.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

28 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.