Deset tváří nártouna filipínského aneb kam z Manily

Lákají vás Filipíny, ale nevíte, na který z ostrovů se vydat? Či jste dokonce jedním z vlastníků letenek do Manily za 8 tisíc? Máme pro vás tip, kam dál pokračovat. Poznejte Bohol, domov nejen nejmenšího primáta na světě.

Nártoun filipínský patří mezi ohrožené endemické druhy, které trvale žijí na místě svého původního vzniku a nikde jinde. Na ostrově Bohol žije druh Tarsier syrichta fraterculus, který měří zhruba patnáct centimetrů a váží kolem sto dvaceti gramů.

Pozoruhodný vzhled tohoto živočicha je dán především obrovskýma očima, které jsou nepohyblivé a dohromady váží víc než jeho mozek. Dokonalý zrak je nezbytný pro noční způsob života a lovu. Další zajímavostí je obrovská pohyblivost krční páteře, která umožňuje otáčet hlavou o sto osmdesát stupňů na každou stranu, aniž by pohnul tělem. Nártoun je striktním masožravcem, který si rád pochutnává hlavně na hmyzu, pavoucích a ještěrkách.

U města Corella se nachází chráněné území Tarsier Foundation and Sanctuary, které je přístupné veřejnosti. Za malé vstupné se můžete několik hodin procházet po cestách obklopených vysokými stromy, na kterých občas sedí nártoun. Přes den spí, takže buď ho něco/někdo vyruší a podívá se na vás nebo máte smůlu a ty jeho úžasné oči neuvidíte. Pokud toužíte po bližším poznání těchto zvířat a fungování organizace, vypravte se na sedmi nebo čtrnácti denní pobyt určený dobrovolníkům. Kromě různých pomocných činností, které budete muset vykonávat, získáte podrobné znalosti o způsobu života nártounů, absolvujete túry po okolí a užijete si i noční kempování v džungli.

Bohol je neobjeveným rájem turistů

Hlavním městem Filipín a zároveň místem, kam z Evropy přiletíte, je Manila. Nenechte  se vylekat tímto chaotickým místem, protože jinde vás čeká ráj na zemi. Tyrkysové moře plné barevných hvězdic a pláže s jemným bílým pískem jsou jako z katalogu. Na Boholu můžete kromě nártouna vidět také nejdelšího hada pythona, kohoutí zápasy nebo Čokoládové hory, jejichž krásu ocenilo i UNESCO. Aktivní jedinci se mohou potápět s bezzubým žralokem velrybím, šnorchlovat v hejnech ryb nad barevnými korály, procházet se po rýžových terasách nebo se jen projíždět na motorce, kochat se krásami okolí a užívat si lehkost bytí.

Jak se dopravit na Bohol?

Základem jsou samozřejmě levné letenky na Filipíny. Následující přelet z Manily do Tagbilaranu, hlavního města ostrova Bohol, nabízí například nízkonákladová společnost Air Asia či Cebu Pacific. Zpáteční letenku pořídíte do 150$, v případě akčních nabídek i pod 100$.

Doplnění od Petra: Z Cebu vyráží také lodě v závislosti na počasí. Cena je 500 PHP.

Nemáte někdo prosím kontakt ohledně toho dobrovolnictví?

Avatar uživatele red.wolf

Veroniko kde se na Boholu šnorchluje se žralokem velrybím. :-)

Avatar uživatele milos.salek

To je dobre, ja tam byl o 11 dnu dele stejny rok i mesic :-) http://galerie.fotosalek.com/displayimage.php?album=97&pid=7417#top_display_media

Přidal se 09. 12. 2013
Avatar uživatele jacko+jan

ahoj, levne letenky najdete z Budapeste- Kuala Lumpur, Kuala Lumpur- kalipo..cca 15200kč termín kolem 8.4-23.4.2015..

Avatar uživatele gregor.david

Priste muzeme ocekavat clanek o drevokocurovi tatranskem.

Avatar uživatele kadett

Filipiny jsou parádní byli jsme na 20 dní a dá se říc,že jsme toho moc nestihli.Coron(Busuanga)ve městě nejsou pláže na ty se musí na výlety po okolních ostůvcích,ale ty jsou úžasné a šnorchlování taky.Vlastně dvě jsou za městem dá se na motorce je to směrem k horkým pramenům (pláže jsou až za nimi).Nejsou velké ani moc pěkné při šnorchlování jsme viděli hodně hvězdic jinak nic moc.Dá se tam koupit od domorodců občerstvení.Pak na Palawan do El Nida lodí z Coronu.Jezdí velká z přístavu a turistická od německé potápěčské báze.Na velkou jsme se nedostali. Měla jet o půl noci a byla levná,ale hodně plná a nikdo nám nedokázal říct kdy odjede, tak jme to vzdali a ráno jeli turistickou(byl na ní i záchod budka s dírou v podlaze).Měla přijet na El Nida asi ve tři odpoledne,ale dorazili jsme až v osm večer.Ubytko jsme naštěstí sehnali (je to z přístaviště do leva).V El Nidu se jezdí taky na vílety lodí na ostrůvky(moc pěkné)jsou tuším tři okruhy a různé ceny.Na skůtrech se dá i na jiné pláže(na jedné dost vzdálené je Švícarská vila a u ní se dá najíst a napít u domorodců kteří se o ni starají a taky velká pláž,potkali jme tam čechy kteří tam stanovali prý aby byli dál od turistů.Pak z El Nida mikrobusem na letiště a přelet na Cebu.Cebu jsme přejeli až nahoru taxikem sice za nehoráznou cenu 3000peso,ale ušetřili jsme čas(zpět jsme to ukecali na 1500peso mikrobus jen pro nás)a na Malapasku.Moc pěkný ostrůvek a není tam až tak draho jak nás strašli místní na El Nidu.Parádní pláže pohoda a super potápění. Žraloci liščí každý den a jiné lokality taky dobré. na víc nemám bohužel čas,tak smnad někdy příště

Avatar uživatele asd

Ach ta čeština :D Ale jinak díky za info

Avatar uživatele vojso.mv

Neviete nahodou, ci este budu dostupne letenky z dubaja na filipiny(manila) niekedy zaciatok septembra?

Přidal se 19. 01. 2015
Aktivní před 2 lety
Avatar uživatele terry007

Ahoj Matus, mrkni znova na cebu airlines

Přidal se 14. 11. 2014
Napsal 3 příspěvků
Aktivní před rokem
Avatar uživatele jarmy

Nám se moc líbilo na Busuanga Island - kolem je hodně vraků lodí, kam se dá i se šnorchlem, malé ostrůvky a na ostrově jsou lázně s teplými prameny. Celý deník z cest po Filipínách najdete zde: http://www.ledvinkovi.cz/tag/filipiny/

Avatar uživatele novotny

Nějak u těch fotek nevidím zdroj nebo fotila slečna Veronika?:)

Přidal se 30. 10. 2014
Aktivní před 3 lety
Avatar uživatele Vendy

Ahoj Petře, ano, fotky jsou přímo od Verči ;-)

Avatar uživatele kaina

Vždyť to píše dole v článku :D A těm, co kritizují, tak sem nechoďte! Anebo napište svůj článek, ať můžeme porovnat!

Avatar uživatele kaina

Oprava, ne v článku, ale v diskuzi.

Avatar uživatele zuzicka.honey

A těm, co kritizují, tak sem nechoďte! Já sem chodím ráda, jen tento příspěvek je na velmi nízké úrovni. Nemám právo na oprávněnou kritiku? Mě by ale zajímalo, čím Veronika fotí?

Avatar uživatele kaina

Jakou úroveň byste očekávala? Vždyť to je jen taková ochutnávka, nápad na cestu, toto jsou stránky na vyhledávání levných spojení, tady neočekávám přesný itinerář nebo vyčerpávající popis krajiny, to si najdu jinde.

Přidal se 19. 03. 2013
Napsal 340 příspěvků
Aktivní před 10 dny

ZUZA: Po rozkliknutí některé z fotek se objeví vpravo dole info o foťáku – Canon EOS 650D. ;)

Avatar uživatele milos.salek

jo, u fotek je zachovany exif - info o fotce - tak je tam vse napsane, fotak i datum :-)

Přidal se 21. 01. 2015
Avatar uživatele apolanska

Je super, že se věnujete i něčemu novému, myslím, že to mnohým lidem při plánování dovolené pomůže. Jen tak dál a nenechte se odradit kritikou, kdo neumí nic, tak kritizuje.

Přidal se 08. 08. 2014
Aktivní před 3 lety
Avatar uživatele Milos285

Panové, buď piště anglicky nebo česky a ne napůl: "nejdelšího hada pythona". The Python je česky normální krajta. Nejdelším hadem světa krajta mřížkovaná ((Broghammerus reticulatus). )-:

Avatar uživatele davhul

Tak teď už stačí jen nějaká pěkná letenka za super cenu. :-) Máte nějaký návrh? Kdy je nejlepší období na cestování do této lokality? díky za info D.

Avatar uživatele radek26

El Nido na Palawanu je pecka, stejně tak Bohol, šnorchlování se žraloky a ostrov Malapascua na ostrově Cebu je taky velký zážitek a nebo šnorchlování se nádhernýma želvama na Apo Island. Filipíny a rýžová políčka Banaue na ostrově Luzon je prostě paráda. Filipíny můžu vřele doporučit.

Avatar uživatele jardafox

ajaj, tady si někdo vycucal článek z prstu, resp. přeložil nějaký kydy cestovek a v životě tam nebyl....chocolate hills a unesco? že jsou navržený ještě moc neznamená. nejdelší had python, to má bejt co? :)) pokud to má bejt krajta jménem Prony, tak ta chcípla před dvouma rokama...několikahodinový procházky v tarsier sanctuary? tak asi deset minut, kdy dav lidí obklopí strom s jedním otráveným nártounem... jinak samozřejmě bohol je skvělej a návštěvu můžu jen doporučit, ale ten článek je shit

Avatar uživatele alenasojkova

Dobrý den, na komentáře nereaguji, ale Váš mě doslove zvedl ze židle. Myslím si, že byste měl příště vážit Vaše slova než začnete reagovat a někoho napadat. Sl. Veronika vždy píše články podložené na aktuálních faktech a čas který stráví na daných destinací je až nevyčíslitelný.

Přidal se 10. 06. 2013
Avatar uživatele Kickassone

Jsou tu urcite hezky fotky, ten nartoun je krasny zviratko.. Akorat tady mohlo tech napadu na vylety byt o trochu vic.. :-)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní před 6 hod

Jardo, díky za komentář. Ale příště, až vás někdo kousne do zadku, běžte se projevovat prosím jinam. Vše se dá napsat slušně a ne hned útočit na někoho, koho vůbec neznáte. Děkuji. Lukáši, články s více tipy na výlety určitě budou přispívat, ale říkali jsme si, že Bohol je zatím tak unikátní a nepoznaný v našich končinách, že jsme mu mohli s nártounem dát exkluzivní prostor :)

Avatar uživatele hanz.foun.ilo

@ Alena Dostal jsem malem infarkt po precteni prispevku. Doporucuji Veronice venovat cas necemu prospesnejsimu. Toto je ctvrty (nejhorsi) clanek Veroniky nejen ve me asociuje to, ze si to vycucala z prstu a jezdila prstem po mape. Vypovidajici hodnotu maji jeji clanky takrka nulovou. Toto neni National Geographic. @ Veronika Skoro vsechno spatne, jen fotky u posledniho prispevku jsou solidni.

Avatar uživatele jardafox

nj píchanec do vosího hnízda, články má psát někdo kdo tam byl a ne nějaká teoretička co si vod stolu něco zagůglí a ani si to pořádně neověří

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní před 6 hod

Kde berete tolik energie na hanění cizí práce?

Avatar uživatele hildegarda

Dave, nevidim hanu. Vidim zpackany clanek a odpovidajici reakce. Takovou zpatlaninu ti udelam za pul hodky i kdyz jsem tam nebyl.

Avatar uživatele jir.v

My jsme byli na Cebu a Boholu přes Silvestra 2013, Silvestr na střeše hotelu Best Western Plus Lex Cebu mohu jen doporučit, neomezený bufet a živá hudba za 600 peso na osobu:-)Počasí asi může ovlivnit každou dopravu, jinak ale lodě mají normální jízdní řád a jezdí několik společností, v business třídě jsme byli skoro sami. Jen pravda 1. ledna těch lodí jezdí méně, ale i tak mají předem jízdní řád. No a Bohol je super, jen teda s tím nártounem by nás asi několik hodin čekat než se probudí nebavilo. Ale nazajít se na něj podívat by byla škoda. Pak ještě lze doporučit projížďku lodí po řece Loboc, je to fajn i s bufetem třeba k obědu. Hlavní pláž na Boholu se jmenuje Alona (na ostrově Panglao, který je ale s Boholem spojen 2 mosty) a ta je myslím dost známá a na tutisty připravená. No a není nad letenku za peso potom do Manily s Cebu Pacific:-)

Avatar uživatele red.wolf

Pro Alenu, mne zvedl ze židle pro změnu Váš příspěvek. Ta slečna Veronika tam nikdy být nemohla a pokud ano tak raději ať maluje a nepíše. jardafox má pravdu.

Přidal se 10. 10. 2013
Napsal 13 příspěvků
Aktivní před 22 dny
Avatar uživatele petrcb

Z C Cebu jezdí lodě. cca 1hodinu /podle počasí/ cca 500 peso

Avatar uživatele koren1983

a co takto Palawan? nebol som, ale chystam sa a neviem kam. Bohol alebo Palawan?

Avatar uživatele v.peskova

Oba ostrovy maji co nabidnout :) Na Palawanu jsou pekne projizdky na lodich po okolnich ostrovech, casto se vyrazi z El Nida. I kdyz je turisticke, podivate se na rajske ostrovy s bilymi plazemi. Kdybych si ale mela vybrat, vratila bych se na Bohol. Je mensi, vse je kousek a na motorce se daji navstivit vsechna znama mista. Urcite nevynechte snorchlovani se Zralokem velrybim. A u Nartouna klidne stravite nekolik hodin. Pokud budete chtit udelat dobrou fotku a cekat nez se probudi (vim o cem mluvim, fotky v clanku jsou moje).

Avatar uživatele piotra.cool

Veroniko, nevystudovalas cestovni ruch na VSE?

Přidal se 27. 02. 2015
Napsal 6 příspěvků
Aktivní před rokem
Avatar uživatele Michal Turak

Mne to s Air Asia hadze ceny aj za 70e na Marec 2015 napriklad...Inak preco su letenky na tenko ostrov neporvnatelne drahsie s tymi na ine ostrovy suostrovia?