Rodina na cestě

[AZ] PROMOJP: Praha - New York za 1.400 Kč

16 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Již přes rok a půl Vám skrz portál Cestujlevne.com pravidelně přinášíme zajímavé nabídky pro levné cestování. Každým dnem se zde objevují nové a nové akce nejen na akční letenky. Napadla Vás však někdy otázka, která že ta akce byla opravdu TOP. Ta nejlepší z nejlepších o které budeme vždy vyprávět našim přátelům dojde-li na téma cestování?  Pokud ano a chcete na tuto otázku znát odpověď, čtěte dále.

Alitalia a její chybné tarify

Ještě předtím, než se dostaneme k samotné akci je důležité zmínit, že již několik měsíců se pravidelně objevovaly chybné tarify v systému aerolinky Alitalia. Na multi-city letenkách se dalo letět pod 10 tisíc do Číny, USA či Brazílie, a to i v kombinaci s letištěm v Praze. Občas byly tyto akce podpořeny slevovým kódem se slevou 20% a proto jsme mohli letět například do Filadelfie za 4.050 Kč. Toto ovšem byla pouhá špička ledovce!

Sobotní odpoledne ... lovci nikdy nespí

Je pochmurné sobotní odpoledne 20.října 2012. Mnozí z Vás portál Cestujlevne.com doposud neznáte. Užíváte si zaslouženého volna a ještě ani netušíte, že o pár hodin později se strhne největší bitva v historii lovců levných letenek.

Zhruba kolem druhé hodiny se začíná objevovat prvotní informace o promo kódu PROMOJP, který je vydán pro japonskou jazykovou mutaci webu Alitalia se záměrem podpořit lety z Osaky a Tokia do Itálie.

Výše slevy tohoto promo kódu byla stanovena na 25.000 jenů, tedy přibližně 6.000 Kč!

Promo kód však byl vyblokován pouze pro japonskou verzi webu, nikoliv jen na letenky s odletem z Japonska, a tak se dal využít i na letech z Evropy. Jakmile se k této informaci dostávám, začínám kombinovat a zkoušet uplatnění slevy na již známé chybné tarify.

PROMOJP: Boj začíná!

Po pár pokusech je MEGA HIT na světě. Letenky z Prahy do Milána, Pisy, Benátek či Říma zakoupíte ... no získáte zadarmo! Sleva těchto letenek ani v dnešní době nepřesahuje částku 6.000 Kč a tak byl osud tohoto promo kódu zpečetěn.

Jakmile publikuji příspěvek na facebooku, strhává se doslova lavina zájmu o tyto letenky. Tamtamy bijí a akce se rychle šíří i mezi Vás, kteří na Cestujlevne.com míří poprvé s nutkáním se přesvědčit, zda si z Vás někdo pouze nevystřelil.

Nejen letenky za 0 Kč byly tím lákadlem, kvůli kterému se chtíč po levné cestě otřásal v základech. Pro mnohé cestovatele byla totiž zajímavější kombinace tohoto kódu s tarifem do USA. Tehdy se na trase Praha - New York - Milán dalo dostat na rekordní částku, jakou již asi nikdy nepřekonáme, a to 1.400 Kč!

new york 1400

Vzhledem k tomu, že byl víkend a jak je známo Italové se k práci příliš nemají, vydržela tato euforie po zbytek celého dne a následně i části neděle. Hrubé odhady mluvily o desetitisících prodaných rezervací - což by mělo samozřejmě likvidační následek i pro tu nejsilnější aerolinku.

Alitalia: Protiútok v podobě hromadného rušení letenek

Ještě v průběhu víkendu obdrželi všichni zájemci hromadný e-mail, informující o vzniklé chybě a neplatnosti jejich rezervací. Okamžitě na to vznikaly zástupy zbrojící proti tomuto rozhodnutí s odhodláním dostát svých letenek. Vznikaly petice, facebook skupiny a další komunitní uskupení.

booking-az

Názory odborníků na vzniklou situaci nebyly jednotné - jeden tvrdil, že došlo k uzavření obchodu díky vystavení elektronické letenky, druhý že ne, protože nebyla zaplacená žádná částka. Kdyby došlo na soud, jistě by se spory vedly do dnes.

Elegantní italské řešení

S příchodem pondělí, nového pracovního týdne, přišlo i oficiální vyjádření společnosti Alitalia.

Letenky, které stály alespoň 0,01€ budou uznány!

Sláva! Většina z nás se raduje, neboť jsme měli letenky za 1.400 Kč do New Yorku s luxusním routingem. Mohli jsme začít plánovat svou cestu. Ti co akci nedůvěřovali a zůstali u letenek "zdarma" nyní litují.

Chyba číslo 2: letenky za 0,- lze proletět

Ačkoliv oficiální znění hovořilo o neplatnosti všech letenek zadarmo, stále bylo možné ověřit svou rezervaci v systému aerolinky - letenky byly vystavené. Po pár týdnech došlo na den D, kdy první z nás šli na letiště, otestovat tyto "neplatné, ale stále vystavené" letenky. Kupodivu byl vystaven boarding pass a nebyl problém odletět.

Slaví všichni, kdo se akce zúčastnili! Letenky zadarmo "platí"a lze letět do Itálie.

Alitalia: protiútok číslo 2 za asistence policie

Přibližně celý měsíc se létalo do Itálie zadarmo, až pak přišel osudný víkend, na který odletěli desítky Čechů do Milána či Benátek.

Není všechno zlato, co se třpytí

Nemilé překvapení totiž nastalo u odbavení na italském letišti, kde u kontroly stáli pracovníci aerolinek s asistencí policie. Nevybíravým a arogantním způsobem byli lidé letící na letenky za 0,- donuceni zaplatit za letenky v plné výši, tedy přibližně 140€ / osoba. Kdo nechtěl zaplatit, odešel s policií.

Od této chvíle byl konec i letenkám "zadarmo".

Každý příběh má svůj šťastný konec

A i já se na palubě letu AZ0605 setkávám s dalšími, kteří zakoupili letenky do Ameriky a užili si nádherný pobyt v New Yorku.

Doufám, že se Vám zpětná rekapitulace této skvělé akce líbila a již nyní se těšíte, až si něco podobného budeme moci prožít znovu! Cestuj levně!

alitalia japan

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

16 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Sigi9
Sigi9
před 10 lety

chichi, tuhle fotku mám ještě někde taky :) A cesta zpátky z NY taky zajímavá, kdy nám přecu už Alitalita nechtěla dát sedmý pívo ani víno :( :D...jeslti mi rozumíš, přes oceán je to dlouhá doba, musíš si to zpříjemnit :))

Avatar uživatele capkova_l
capkova_l
před 10 lety

Taky bych vam nedala 7 piv nebo vin.

Avatar uživatele babickaLala
babickaLala
před 10 lety

Já taky zajásal a vzal si k tabletu i diář, a ona je to jen vzpomínka..., ách jo. Ale správně, tahle akce patří do "Letenkářského kulturního dědictví" ;-)

Avatar uživatele prijmeni.jmeno
prijmeni.jmeno
před 10 lety

Mě tady spíš chybí ten závěr, jak dopadly ty soudní spory těch rozhořčených, co je nenechali letět zadarmo i zpět...nebo jestli jim pak někdo vysvětlil, že je to blbost.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 10 lety

Bohužel jsem svou blbostí smazal 2 vlákna v diskuzi (ano, jen blbec udělá stejnou chybu dvakrát), které se tímto zabývaly, takže také nemám tušení jak to dopadlo.

Avatar uživatele ryamond.c
ryamond.c
před 10 lety

No, nevím, jak to dopadlo ostatním cestujícím v rámci této "promo akce", kterým se stala ta nehorázná "šikana" ze strany Alitalia na letišti v Benátkách (Miláně) jako mně a mojí rodině, a aby jsme se dostali zpátky domů do ČR, tak jsme museli letenky zaplatit v plné ceně včetně poplatku za vystavení na letišti (151,67 €/1 osoba), ale já se nedal, písemně jsem do nich bezpřestání bušil, několikrát vyhrožoval soudem a mediálním zveřejněním jejich chování vůči svým zákazníkům, podal jsem stížnost podle nařízení 261/2004, a ejhle - moje téměř 10-ti měsíční úsilí přineslo triumfální vítězství a Alitalia mi vrátila všechny peníze do posledního haléře. Takže jak říkám, hlavně si nenechat kálet na hlavu!

Avatar uživatele charman_1
charman_1
před 10 lety

Ryamonde to mělo platit, ale pouze v komunismu. Každému podle jeho potřeb a tedy zadarmo. Nebo ty taky rozdáváš svůj majetek každému kdo si řekne ? Ty jsi chtěl "vyjebat" s nimi a oni chtěli pouze to na co měli nárok. Holt někteří jako ty jdou za hranu etiky a slušnosti a všem bylo a je jasné, že toto vzniklo chybou. A i dle zákonů je jasné, že pokud se něco prodává za cenu u které lze předpokládat, že vznikla chybou nemáš šanci u soudu něco vymoci. A nákup letenky za 0,- Kč je přesně tento případ. Beru lidi, kteří to zkusili proletět a povedlo se jim to, ale v tvém případě to nevyšlo, tak jsi všude kolem sebe kopal, aby jsi dosáhl toho samého co ostatní. A na závěr ještě napíšeš - hlavně si nenechat kálet na hlavu - směšné. Z lidí jako ty se mi dělá špatně.

Avatar uživatele ryamond.c
ryamond.c
před 10 lety

Super, tak takový moralisté mi tady opravdu chyběli! Kdo nezažil ten stres, nervy v čudu hraničící až s potupou a ponížením před ostatními cestujícími na letišti, tak nikdy nepochopí. Od "zeleného stolu" se dobře a snadno někdo jiný odsuzuje. Když nás nechtěli pustit zpátky, tak nás neměli pustit ani na cestu tam - skoro mi to připadalo (jsem si jist, že to tak bylo), že se na nás chtěli takhle aspoň částečně zahojit za ty, kteří jim to proletěli za 0,- Kč, ale ty se jim už na letišti před odletem zpět do ČR odchytit nepodařilo! Připomínám, že jsme museli zaplatit za oba lety v ceně běžné hodnoty letenky tam i zpět! Za policejní asistence! Bez mrknutí oka nám sebrali pasy a policie jen koukala, jak si s náma doslova "zametají"! A z takových lidí (tedy ze mne a spol.) ti je špatně? Možná, že už z výše uvedeného pochopíš, z jakých opravdových "důvodů" jsem se tak bránil! Satisfakce = to je to správné slovo na závěr!!!

Avatar uživatele petr969_1
petr969_1
před 10 lety

Drobný detail, který jsi Raymonde ve své "srdceryvné" story zapomněl zmínit bylo, že jsi dobře věděl, že Alitalia dala dopředu vědět že uzná všechny letenky za nenulovou cenu, což v dané situaci byl asi rozumný kompromis. Takže to, že jsi se ty a ostatní cpali do letadla i přesto že vaše letenka za 0 Kč byla stornovaná bylo vaše riziko, které jste podstupovali naprosto vědomě a argumentovat tím, že když ti umožnili něco ukrást jednou tak že by ti to měli umožnit podruhé je možné asi jenom v Čechistánu. Úplně nechávám stranou, že šlo o let do severní Itálie, kam seženeš letenku za pár stovek prakticky kdykoli, tak vyvádět jako kdyby šlo o poslední letadlo ze Saigonu bylo skutečně zbytečné. Že jsi utrpěl újmu v podobě "nervy v čudu hraničící až s potupou a ponížením před ostatními cestujícími" mne skutečně nedojímá, na to by si holt zloděj měl zvyknout a nebejt taková citlivka. Riziko povolání dalo by se říct. Nevím sice proč admin považuje za nutné tuhle neslavnou epizodu vůbec vytahovat, když jejím důsledkem byl zdá se definitivní konec v rozumné míře chybných tarifů Alitalie, které běžely řadu let a kde obvykle chyběl palivový příplatek nebo jiná relativně zanedbatelná položka a které jim, troufnu si tvrdit, plnily místa v těch zbývajících 10%-20% sedačkové kapacity které obvykle zůstávají neobsazena. Nic na tom nevydělali to je jisté, ale alepoň jim to pokrylo mandatorní výdaje jako letištní taxy a poplatky a nemělo to pro ně likvidační charakter jako když by je tahle akce připravila o celé týdny jakýchkolí příjmů z mnoha evropských linek. Že tohle nebyli schopni pochopit ti všichni ti totálně nesoudní vyžírkové co se podepisovali pod petice, zakládali fejsbůkové skupiny a nechávali si dělat slabomyslné slogany na trička je bohužel ukázka stinné stránky lidského naturelu. Byl bys raději Raymonde, aby aerolinka krachla a x tisíc lidí v téhle době přišlo o práci jen aby si takoví jako ty mohli za každou cenu zaletět do Benátek zadarmo? Já rozhodně ne.

Avatar uživatele
Bear
před 10 lety

Mi se rekapitulace libila a jen me opet zamrzelo, ze jsem tenkrat niceho nevyuzil :( Chystal jsem se ale na unorovou cestu do Thajska a Malajsie a nejak jsem nemel odvahu a vlastne ani moc volna ne.

Avatar uživatele charman_1
charman_1
před 10 lety

"Ufňukánky" tvého typu mám nejraději. Nejsem žádný moralista. Každý moc dobře věděl, že Alitalia prohlásila letenky "koupené" za 0,- neplatné. Takže každý kdo se pokusil letět moc dobře věděl do jakého rizika jde. Můžeš být rád, že ti ty peníze vrátili. Klidně tě mohli poslat do prde.. !Už tě vidím jak žaluješ Alitalii prostřednictvím jejich pobočky v Japonsku, kde si letenky zakoupil neboť tvoji žalobu v Itálii by klidně teoreticky mohl italský soud zamítnout. Ty se ještě divíš, že jsi musel platit za něco co jsi se pokusil po prohlášení Alitalie vědomě zneužít ? a když to převedu letenku na zboží tak vlastně vědomě ukrást ? Na tvém místě bych sklopil uši a řekl jsi no holt to nevyšlo - moje chyba - zaplatil a né si po tom ještě hrál na ukřivděného. To je jak by si zloděj stěžoval když ho chytnou policajti, že má nahradit škodu kterou způsobil. Tvoje uvažování nemá dál význam komentovat. Zopakuji ti to - když jsi v Ruzyni nasedal do letadla jasně jsi věděl jsi do jakého rizika jdeš !!!

Avatar uživatele Jarda
Jarda
před 10 lety

Pro Charmena: to že umíš být arogantní a vulgární již víme, ale pravdu nemáš. Mezi Alitalií a klienty uzavřen obchod, klienti měli platné e-letenky a tento obchod nemůže být jednostranně zrušen. Alitalia pochybila,za chybu zaplatila,jen to svoje pochybení mohla nést s větší noblesou. Tobě doporučuji studium právních disciplin, než napíšeš že někdo něco "vědomě kradl"

Avatar uživatele prijmeni.jmeno
prijmeni.jmeno
před 10 lety

Jenže právě že za 0 to není obchod, vztahují se na to jiné podmínky a na základě nich to alitalia mohla zrušit. Letenky, které byly prodané, tedy s nenulovou cenou, platily )ačkoli u případných soudních sporů by alitalia myslím často uspěla, jelikož cena byla příliš nízká, tedy kupující mohl tušit chybu. Jak správně Charmen namítá, dotyční pak prošli obchodem, vzali zboží a odešli bez placení a doufali, že si toho prodavač nevšimne, jednou to vyšlo podruhé si na ně počíhala policie a nechala je zaplatit i to co ukradli posledně. Chápu, že to musel být šok, možná že chování alitalie nebylo úplně user friendly, nicméně po právní stránce bylo vše v pořádku. A argument cestujících, že když v tom obchodě kradl kamarád před týdnem, tak to nevadilo, je opravdu úsměvný...

Avatar uživatele Jarda
Jarda
před 10 lety

Již jen krátkou právní poznámku: Obchodní zákoník ČR ani OZ ostatních zemí EU nestanovují povinnost nenulové ceny obchodu. Smlouva může být uzavřena i s nulovou cenou a je platná. Takže ještě jednou, nikdo tady nekradl, jak píše Sir, a srovnání s krádeží v obchodě je naprosto irelevantní. Pro úplnost, já jsem tuto letenku neměl, jenom hájím dodržování práva a zákonů.

Avatar uživatele RadekB
RadekB
před 10 lety

Když jsem viděl nadpis tak jsem si už myslel, že AZA tu chybu udělala znovu :D Ale i tak, moc pěkné shrnutí :)

Avatar uživatele charman_1
charman_1
před 10 lety

Jarku ty jsi právník jak pod na mne z boku. Víš co to je něco koupit ? Pokud je něco za 0,- tak je to dar. Ne nákup či prodej. A na ty se vztahují jiné podmínky. Už jenom z tohoto co jsi napsal je vidět, že máš v právu hokej. Víš mezi kým platí obchodní zákoník ? Asi ne, když napíšeš takový nesmysl. Mezi firmami. Mezi firmou a občanem platí občanský zákoník. Ujasni si nejdřív tento hlavní rozdíl než zase vyplodíš nějaký nesmysl. Proč asi stanovila Alitalia cenu letenky 0.01 EUR, že bude uznána. Má to totiž velmi významný právní důvod. Ale to ty asi nepochopíš. SIR má naprostou pravdu v tom co píše. A já když napíši pravdu byť možná nepříjemnou tak jsem arogantní a vulgární ? Opět to nemá komentář.