Válka ve Vietnamu je jedna z nejděsivějších událostí moderní historie. Hovoří o ní spousta filmů i knih a cestovatelé dodnes míří na místa spojená s tímto kontroverzním a smutným válečným konfliktem, jež stál mnohé životy.

Vietnam se dnes stal oblíbeným cílem cestovatelů, jezdí se za zátokou Ha Long, mumrajem Hanoje či Saigonu, horskými kmeny v okolí městečka Sapa nebo kávou s čokoládovou chutí. Mnoho z nich sem ale míří právě i za hlubším poznáním složitosti a děsivé podstaty Vietnamské války.

Jakých 5 míst vám připomene Válku ve Vietnamu?

1) Muzeum Vietnamské války v Saigonu

Budova Musea vietnamské války v Saigonu je obklopená starými letadly a zneškodněnou municí. Nejděsivější část expozice se ale nachází uvnitř, kde najdete nekonečné množství fotek obětí znetvořených Agentem Orange, chemickou látkou, kterou používali Američané na zničení veškeré vegetace. Bohužel ale neničila pouze vegetaci. Muzeum najdete v centru Saigonu, oficiálně Ho Či Minově městě, v dochozí vzdálenosti z oblíbené baťůžkářské čtvrti Pham Ngu Lao

2) Pozůstatky Cu Chi tunelů

Asi sedmdesát pět kilometrů od Saigonu můžete navštívit pozůstatky Cu Chi tunelů, podzemních cest a dokonce celých vesnic budovaných Vietkongem pod povrchem zemským. Naprosto dokonalý systém úkrytů byl pro americké vojáky velkou překážkou, právě kvůli jejich odhalení začali pracovat se zmiňovanou chemikálií Agentem Orange. Do muzea, kde si dokonce můžete zkusit projít stometrový úsek podzemního tunelu, se nejlépe dostanete díky organizovanému výletu ze Saigonu, což je rozhodně nejpohodlnější varianta. Na cestu skútrem je to dost daleko a jen vymotání se z města vám zabere i několik hodin!

3) Vězení Hanoj Hilton

Američtí letci zajatí severní armádou končili v hanojské věznici, která si vysloužila posměšný název Hanoj Hilton. Dnes v ní rovněž najdete zajímavé muzeum, které ale poněkud zkresluje realitu a život vězňů je tam vykreslen v poněkud zářivějších barvách, než jaký byl ve skutečnosti. Muzeum věznice Hoa Lo leží pouhou čtvrt hodinku chůze od Jezera navráceného meče, které bývá považováno za střed města Hanoj.

4) Kopec, kde dnes rostou děla místo stromů

Dalším zajímavým vzpomínkovým místem jsou kopce na ostrově Cat Ba poseté děly a dalšími pozůstatky z dob války. Ostrov Cat Ba leží v tolik navštěvované zátoce Ha Long, kam se nejsnadněji dostanete pomocí organizovaných výletů z Hanoje. Chcete-li si užívat pobyt po svém, využijte některou z turistických kanceláří pouze k zajištění dopravy na ostrov. Z kopců na Cat Ba je pak mimochodem nádherný výhled na celou zátoku.

5) Vybombardovaný císařský palác Hué

Tichým svědkem války je i nádherné bývalé císařské městečko Hué. Místní palác se kvůli velkému bombardování změnil ve velkou hromadu trosek. Až poslední roky je mu věnovaná péče a císařské sídlo se opět probouzí do své krásy. Hué leží na polovině cesty mezi Saigonem a Hanojí, snadno se sem dostanete autobusem.

Více informací nejen o těchto místech, ale celém Vietnamu naleznete také na HedvabneStezce.cz.

Sdílej článek s přáteli

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele ales.gute
ales.gute

A pokud si chcete užit krásný moře, tak to musíte stihnout na jihu. Zhruba od půlky Vietnamu (Hué) na sever už je to horší. Hoi-An super, první točený pivo cestou od jihu k severu, cca za 2kč :-)

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele Lucelle
Lucelle

V HCM City určitě zajděte do Nha Hang Ngon restaurace, v ulici Pasteur (nedaleko NotreDame), výborný chuťový zážitek a nádherné prostředí: http://www.quananngon.com/

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele david_8
david_8

Cat Ba považuji za ztrátu času, Ha Long bay nestojí za návštěvu, místo toho spíš bych zajel do DMZ kousek od Hue a Dien Bien Phu.

před 7 lety
Avatar uživatele ja
ja

Cat Ba je perfektne miesto. Treba pozicat skuter a cely ostrov pochodit. Tiez treba ist na 1 dnovy vylet lodou. Na tie 2-dnove vylety so spanim na lodi som pocul zle referencie. Sever Sapa ma nijako nenadchlo, najvacsi zazitok som mal z Ninh Binh.

před 7 lety
Avatar uživatele david_8
david_8

Tady jsem to bral tématu článku :-) určitě jsou tam lepší místa... já jsem v Halong Bay byl poprvé v roce 98 a celkem jsem tam byl 5x, to místo je přeceňované, je lepší spousta míst... co se týče Sapy, tak to neberu jako Dien Bien Phu... Sapa je úžasná, právě na půjčených skútrech.

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele zivalj
zivalj

Diky za tipy. Využili jsme nedávné akce za 8.500 z Prahy do Ho Chi Minh City tak to určitě prodjdeme. Další inspiraci budu hledat na hedvabnestezce.cz. Díkes

před 7 lety
Avatar uživatele exetera
exetera

Ha-Long Bay za navstevu urcite stoji, jen se clovek musi pripravit na masovou turistiku. Pokud vyjde hezke pocasi, je to nadherne misto na vylet 2dny/1noc na lodi. Doporucuji hory u hranice s Cinou (okoli Sa-Pa) a taky Hoi-An (UNESCO), nejzachovalejsi starobyle mesto ve Vietnamu s prijemnou atmosferou a u more.

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Čtení na 6 minut
Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Čtení na 2 minuty
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Čtení na 3 minuty
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 6 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Čtení na 6 minut
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…

151 dalších článků