Rodina na cestě

Tip co vidět: Kde i dnes zažít atmosféru války ve Vietnamu?

7 komentářů
2014-08-12T17:53:13+02:00

Válka ve Vietnamu je jedna z nejděsivějších událostí moderní historie. Hovoří o ní spousta filmů i knih a cestovatelé dodnes míří na místa spojená s tímto kontroverzním a smutným válečným konfliktem, jež stál mnohé životy.

Vietnam se dnes stal oblíbeným cílem cestovatelů, jezdí se za zátokou Ha Long, mumrajem Hanoje či Saigonu, horskými kmeny v okolí městečka Sapa nebo kávou s čokoládovou chutí. Mnoho z nich sem ale míří právě i za hlubším poznáním složitosti a děsivé podstaty Vietnamské války.

Jakých 5 míst vám připomene Válku ve Vietnamu?

1) Muzeum Vietnamské války v Saigonu

Budova Musea vietnamské války v Saigonu je obklopená starými letadly a zneškodněnou municí. Nejděsivější část expozice se ale nachází uvnitř, kde najdete nekonečné množství fotek obětí znetvořených Agentem Orange, chemickou látkou, kterou používali Američané na zničení veškeré vegetace. Bohužel ale neničila pouze vegetaci. Muzeum najdete v centru Saigonu, oficiálně Ho Či Minově městě, v dochozí vzdálenosti z oblíbené baťůžkářské čtvrti Pham Ngu Lao

2) Pozůstatky Cu Chi tunelů

Asi sedmdesát pět kilometrů od Saigonu můžete navštívit pozůstatky Cu Chi tunelů, podzemních cest a dokonce celých vesnic budovaných Vietkongem pod povrchem zemským. Naprosto dokonalý systém úkrytů byl pro americké vojáky velkou překážkou, právě kvůli jejich odhalení začali pracovat se zmiňovanou chemikálií Agentem Orange. Do muzea, kde si dokonce můžete zkusit projít stometrový úsek podzemního tunelu, se nejlépe dostanete díky organizovanému výletu ze Saigonu, což je rozhodně nejpohodlnější varianta. Na cestu skútrem je to dost daleko a jen vymotání se z města vám zabere i několik hodin!

3) Vězení Hanoj Hilton

Američtí letci zajatí severní armádou končili v hanojské věznici, která si vysloužila posměšný název Hanoj Hilton. Dnes v ní rovněž najdete zajímavé muzeum, které ale poněkud zkresluje realitu a život vězňů je tam vykreslen v poněkud zářivějších barvách, než jaký byl ve skutečnosti. Muzeum věznice Hoa Lo leží pouhou čtvrt hodinku chůze od Jezera navráceného meče, které bývá považováno za střed města Hanoj.

4) Kopec, kde dnes rostou děla místo stromů

Dalším zajímavým vzpomínkovým místem jsou kopce na ostrově Cat Ba poseté děly a dalšími pozůstatky z dob války. Ostrov Cat Ba leží v tolik navštěvované zátoce Ha Long, kam se nejsnadněji dostanete pomocí organizovaných výletů z Hanoje. Chcete-li si užívat pobyt po svém, využijte některou z turistických kanceláří pouze k zajištění dopravy na ostrov. Z kopců na Cat Ba je pak mimochodem nádherný výhled na celou zátoku.

5) Vybombardovaný císařský palác Hué

Tichým svědkem války je i nádherné bývalé císařské městečko Hué. Místní palác se kvůli velkému bombardování změnil ve velkou hromadu trosek. Až poslední roky je mu věnovaná péče a císařské sídlo se opět probouzí do své krásy. Hué leží na polovině cesty mezi Saigonem a Hanojí, snadno se sem dostanete autobusem.

Více informací nejen o těchto místech, ale celém Vietnamu naleznete také na HedvabneStezce.cz.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele ales.gute
ales.gute
před 8 lety

A pokud si chcete užit krásný moře, tak to musíte stihnout na jihu. Zhruba od půlky Vietnamu (Hué) na sever už je to horší. Hoi-An super, první točený pivo cestou od jihu k severu, cca za 2kč :-)

Avatar uživatele Lucelle
Lucelle
před 8 lety

V HCM City určitě zajděte do Nha Hang Ngon restaurace, v ulici Pasteur (nedaleko NotreDame), výborný chuťový zážitek a nádherné prostředí: http://www.quananngon.com/

Avatar uživatele david_8
david_8
před 8 lety

Cat Ba považuji za ztrátu času, Ha Long bay nestojí za návštěvu, místo toho spíš bych zajel do DMZ kousek od Hue a Dien Bien Phu.

Avatar uživatele ja
ja
před 8 lety

Cat Ba je perfektne miesto. Treba pozicat skuter a cely ostrov pochodit. Tiez treba ist na 1 dnovy vylet lodou. Na tie 2-dnove vylety so spanim na lodi som pocul zle referencie. Sever Sapa ma nijako nenadchlo, najvacsi zazitok som mal z Ninh Binh.

Avatar uživatele david_8
david_8
před 8 lety

Tady jsem to bral tématu článku :-) určitě jsou tam lepší místa... já jsem v Halong Bay byl poprvé v roce 98 a celkem jsem tam byl 5x, to místo je přeceňované, je lepší spousta míst... co se týče Sapy, tak to neberu jako Dien Bien Phu... Sapa je úžasná, právě na půjčených skútrech.

Avatar uživatele zivalj
zivalj
před 8 lety

Diky za tipy. Využili jsme nedávné akce za 8.500 z Prahy do Ho Chi Minh City tak to určitě prodjdeme. Další inspiraci budu hledat na hedvabnestezce.cz. Díkes

Avatar uživatele exetera
exetera
před 8 lety

Ha-Long Bay za navstevu urcite stoji, jen se clovek musi pripravit na masovou turistiku. Pokud vyjde hezke pocasi, je to nadherne misto na vylet 2dny/1noc na lodi. Doporucuji hory u hranice s Cinou (okoli Sa-Pa) a taky Hoi-An (UNESCO), nejzachovalejsi starobyle mesto ve Vietnamu s prijemnou atmosferou a u more.