Nevíte kam letos o prázdninách a klasické válení u pláži není to pravé pro vás? Tak přesně pro vás máme tip v podobě legendární norské vyhlídky!

Trolltunga, v překladu trolí jazyk, je jedním z nejvyhledávanějších míst na jihu Norska. Tento skalní útes se nachází ve výšce 1.100 metrů nad mořem a přibližně 700 metrů nad vodní hladinou jezera Ringedalsvatnet.

Pokud byste se chtěli vydat na toto místo, nejrychlejší cesta vede přes letiště Bergen, kam doletíte například z Prahy s aerolinkou Norwegian, případně s Wizzair z Katovic, odkud můžete letět taktéž do Stavangeru. Trolltungu však lze zdolat pouze od poloviny června do poloviny září - tehdy, když sníh z vrcholků již roztál.

Celá tůra začíná u vesnice Skjeggedal, kam dojedete autem nebo autobusem z města Odda, ten jezdí od 1.července do 31.srpna. Parkování stojí 100 NOK / 330 Kč. Celková doba výstupu a sestupu je odhadována na 8 - 10 hodin! Po cestě vás budou navigovat značky v podobě červeného T.

Nezapomeňte však na mapu, kompas a kvalitní oblečení. Počasí se v horách mění rychle. Chcete-li přespat v této oblasti, dbejte na přírodu a zanechte ji ve stavu, na kterém na vás čekala. Stanovat můžete v Norsku kdekoliv. Mobilní signál zde budete hledat marně. Oficiální informace na visitnorway.com

Ačkoliv se může zdát, že díky náročnosti je místo liduprázdné, opak je pravdou.

Sdílej článek s přáteli

22 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lukas.mikula88
Lukas.mikula88

Ahoj všem co by chtěli jet na trolí jazyk .. Byl jsem tam v září 2015 s přítelkyni . výšlap je celkem náročny 22 km tam i zpět a to chodíme po horách hodně, mapa a kompas není třeba stezka je dobře značená ale je nutné alespon za mě dobré počasi .. Hlavní změnou od roku 2015 je že se již nedá první úsek vyjít po staré lanovce, protože byla v záři z poloviny rozebraná. Kdyby jste chtěl někdo nějaké info klidně pisněte na lukas.mikula88@seznam.cz

před 5 lety
Avatar uživatele
mirjur

Co znamená v praxi, že cesta je otevřená červen-září? Že se tam třeba v květnu nedostanu? Jsou tam nějaké závory, kontroly... ?

před 5 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Závory tam nejsou a kontroly pravděpodobně také ne, jen upozornění. Já tam byl letos 2. června a do půlky června se doporučuje chodit jen s průvodcem. Samozřejmě tam bylo spousta lidí a asi všichni bez průvodce, ale úplně snadná ta cesta nebyla. Na 1 vyšším skalním stupni ve velmi strmém sněhovém svahu jsme si museli pomáhat a jinde hrozilo propadnutí sněhem do potoka. Bylo ještě spousty sněhu: https://www.zonerama.com/liborstein/Album/2037970 Parkovné už letos stojí 200 NOK (100 NOK jen při kratším parkování).

před 4 lety
Avatar uživatele
mirjur

Fotky parádní, nádhera. Sněhu opravdu hodně, já byl v tu dobu v Myrdalu, tam byly už jen zbytky, ale i tak se mnou jeli vlakem lyžaři, takže podmínky budou zřejmě dost odlišné místo od místa. A to parkovné, to je teda síla.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele Jerry87
Jerry87

Ahoj, chystáme se do Norska na trip a konkrétně i na Trolí jazyk, můžete nám poradit jak nejlépe se dostat z Osla do Oddy či Bergenu místní dopravou tak, abychom nemuseli využít auto ani pro cestu z Bergenu či Oddy na jazyk? Díky moc.

před 6 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Mezi Oslem a Bergenem jezdí vlak, který je drahý, ale při nákupu předem lze mít výraznou slevu (minipris). Pravděpodobně lze z vlaku přestoupit na bus do Oddy, ale nezjišťoval jsem. Jinak jezdí z Bergenu do Oddy bus.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele minopolansky
minopolansky

Je to jeden z našich tohtoročných cieľov Norway 2015.../jún 2015/!Vždy sa do Norska radi vraciame...manželka už 8x a ja zatiaľ 3x...úžasná krajina!!!

před 6 lety
Avatar uživatele pavol.lucan
pavol.lucan

Ahojte, my planujeme Norsko v termine 6-28.6.2015, mozno sa niekde stretneme :-). Planujeme aj Trolltunga vychadza nam to asi okolo 11-12.6. tak hadam nebude tam sneh.

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele szmek.m
szmek.m

Zdravím, máme v plánu se do Norska podívat koncem února, máte někdo zkušenosti s výstupem na Trolltunga v zimě? Není stezka třeba nějak uzavřená?

před 6 lety
Avatar uživatele Bartakova30
Bartakova30

Asi bych to nedoporučovala. Za prvé bude brzo tma, takže moc času na výstup mít nebudete a za druhé bude obrovská zima. My tam byli v říjnu a byl tam už nahoře dost mráz, že se ani pořádně nedalo fotit, jak měl člověk omrzlé ruce.

před 6 lety
Avatar uživatele mgligi
mgligi

Cesta na Trollunga je otevřená od června do září....

před 6 lety
Avatar uživatele jiripanak
jiripanak

V unoru na Trollthungu určitě ne pokud se ještě plánujete vrátit vcelku , nebo nejste profi , jinak je to samozřejmě o drzosti a zkušenostech ale uvědom si že problém kromě náročného terénu a krátkého dne není jen sníh a chlad ale hlavně led a cestou absolutně žádný signál na telefon . Trollthungu určitě ale max říjen listopad nejpozději , v unoru zkus spíš z Oddy vyjít na Follgefonnu moc pěknej trek ale opět doporučuju dobře uvážit a hlavně kvalitní vybavení :)

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele horak.janek
horak.janek

my byli v září, kdy počasí vyšlo a lidi nebyli skoro žádní. Jednodenní trek s úchvatnou rozhlednou. Doporučuju! Jen ty schody ze začátku trochu zahřejou :)

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele zdenek_hejna
zdenek_hejna

Když vyrazíte se stanem den před plánovaným zdoláním, můžete nahoře zakempit a pak tam být ráno s předstihem před davy turistů. A ještě si užít východ slunce ;)

před 7 lety
Avatar uživatele David
David

Jaké tam bývají teploty od června do září nahoře kde by se přespalo? 5-10?

před 7 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Přímo u Trolltungy bývá větrno a špatně se hledá vhodné místo. Lepší je to asi v půlce trasy. Teploty jsou různorodé, asi jako u nás. My měli na začátku výstupu 28°C (na hoře asi 20), ale to byly téměř rekordní teploty.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Marek Adamech

Pekny cestopis z Trolltungy je na www.cestopisy-norsko.sk

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele Lada
Lada

Trolltunga je naprosto super, doporučuji nejezdit první část lanovkou, ale pěkně vyšlápnout po svých :-)my jsme vyráželi z parkoviště v 16,00 hod odpoledne a na Trolltunga jsme byli cca v 220 hod, nemějte strach, že zatmíte, noc prostě nepřichází :-)

před 7 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Tam žádná lanovka nejezdí asi už desítky let, ale staví tam silnici.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele Kickassone
Kickassone

Nebyt te posledni fotky s dopravni zacpou, skoro by me to lakalo na vylet.. Pripomelo mi to tu slavnou fotku "zacpa na Everestu" z lonska.. :)

před 7 lety
Avatar uživatele theo2
theo2

jj, ta poslední fotka zase každýho usadí nohama na zem :)

před 7 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Když půjdete na Trolltungu v červnu nebo v červenci, bude světlo (nebo aspoň šero) i v noci. Můžete vyrazit až po poledni a na místě být kolem 20 h., kdy tam už moc lidí není. Navíc je nejlepší světlo na focení. Zpět dojdete za světla, jen na poslední úsek v lese to chce čelovku. Nebo můžete cestou zpět zakempovat, ale táhnout batoh do toho kopce na začátku není moc příjemné. Na druhou stranu mezi parkovištěm a Oddou se těžko najde místo na kempování zdarma (všude zákazy), vhodné místo je až za Oddou v údolí směr Buerbreen nebo pár desítek km severně od Oddy na západním břehu fjordu (možná je něco na východním břehu, ten neznám).

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Káva na letišti
Čtení na 2 minuty
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…

Hraniční kontrola
Čtení na 3 minuty
Pravidla pro návrat do České republiky – cestovatelský semafor
Kryštof Hájek 2021-04-04T12:53:00+02:00 26 komentářů

Od 5. února 2021 se zpřísňují podmínky pro cesty do České republiky, a to jak pro české občany, tak pro cizince. Po zásahu Městského soudu v Praze přichází od 5. dubna 2021 drobná korekce, která je…

Cestovní očkování
Čtení na 5 minut
Kam lze cestovat s očkováním na Covid a po prodělané nemoci
Kryštof Hájek 2021-03-08T20:22:00+01:00 24 komentářů

S pomalu postupujícím očkováním začíná přibývat států, které boří cestovatelské bariéry pro lidi s očkováním proti nemoci Covid-19 a některé dokonce i pro ty, kteří koronavirus prokazatelně prodělali…

Lyžování v Rakousku
Čtení na 6 minut
Kde se lyžuje v roce 2021 během Covidu
Kryštof Hájek 2021-02-11T09:24:00+01:00 24 komentářů

Lyžařská sezóna 2020/2021 dostala ránu v podobě omezení a opatření proti pandemii Covid, která se ve velké míře dotkla i lyžařských středisek. Ta ve většině evropských zemí musela zavřít nebo výrazně…

141 dalších článků