Tokio - rady, tipy, průvodce

Napsal David Eiselt 2014-08-07T19:19:11+02:00 ve fóru Co vidět a navštívit
12 odpovědí

Nějaký zaručený "nehomolkovský" tip co vidět? Kam zajít na jídlo / snídani? Díky smiley

Určitě stojí za vidění Ginza a okolí, pěkná vyhlídka je z terasy (250m nad zemí) TV vysílače kousek od Ginzy, dobře se dá najíst okolo Ikebukoro nebo Shinjuku...

Rozhodně must-see je vyhlídka z Government buildings v Shinjuku, snad ještě stále zadarmo. Doporučuju zajít jak ve dne, tak za tmy večer, oboje super zážitek - http://www.metro.tokyo.jp/ENGLISH/TMG/observat.htm

Jaké to jsou "nehomolkovské" tipy? smiley A kolik máš v Tokiu dní?

Ty, které si najdu na googlu smiley Dní máme 5.

Já byl v Tokiu na začátku října 2011 na týden. Cestoval jsem sám. Asi uvedu i to, co bys vygoogloval, ale pro mě to byly takové hlavní body:
- Asakusa - tradiční japonská čtvrť s různými chrámy, především buddhistickým Senso-ji; spousta tradičních restaurací, stánků s jídlem i vším možným.
- Akihabara - čtvrť elektroniky a japoneček oblečených v šatičkách a lákajících lidi do obchodů smiley
- Omotesando - dlouhý bulvár, na jehož konci je park s šintoistickým chrámem Meiji (ten určitě stojí za návštěvu). taky je na něm Oriental Bazaar – perfektní místo pro nákup tradičních japonských suvenýrů. odvezl jsem si odtamtud meč i třeba tradiční oblečení, které teď máme na doma jako župany smiley a taky jsem si na bulváru Omotesando dával výborné sushi (ale to je asi v japonsku výborné všude smiley ). paralelně vedle bulváru Omotesando, na stejném konci jako je chrám Meiji, je taky oblast Harajuku s ulicí Takeshita, kde je spousta butiků a obchodů a je tam velká koncentrace mladých lidí, často v tom jejich stylu emo a já nevím, jak se to všechno jmenuje smiley . ale byli buď černí, nebo krásně barevní smiley
- byl jsem na vyhlídce na Tokyo Tower, což je vlastně zmenšenina Eiffelovky, ale dneska už bude lákavější Tokyo Skytree, které v té době ještě nebylo otevřené.
- krásná japonská zahrada Rikugi-en
- luxusní nákupní čtvrť Ginza

Nevím, jestli máte i další dny mimo Tokio nebo letíte jen do Tokia a zpět, ale já podnikl dva fajn jednodenní výlety. Pokud byste nechtěli strávit celých 5 dní v Tokiu, tak byste mohli minimálně jeden z nich udělat:
1) Jokohama - mají tam krásnou promenádu podél pobřeží, velké uměle vybudované molo, největší čínskou čtvrť v celé Asii a budovu Landmark Tower, která byla ještě do letošního roku nejvyšší budovou v Japonsku. zase je nahoře super vyhlídka a při dobrém počasí jde vidět i hora Fuji (já neměl to štěstí). a hlavně, do Jokohamy jsem se svezl z Tokia Šinkanzenem, takže to byl taky jeden z důvodů toho výletu. ráno tam, večer zpátky, cesta Šinkanzenem trvala asi jen 20 minut, takže na Jokohamu jsem měl opravdu celý den.
2) Jel jsem k jezeru Kawaguchi, které je pod horou Fuji. jel jsem tam hlavně kvůli hoře Fuji, ale bohužel byla schovaná v mracích a jen lehce vykukovala špička. ale byla tam smiley ty fotky, kdy je Fuji tak krásně vidět, vznikají vesměws v zimě, kdy je větší šance na minimální oblačnost. ale i tak to byl fajn výlet. jel jsem vlakem z Tokia do Otsuki a místním vláčkem až do Kawaguchiko station. moc příjemný výlet. A v tom místním vlaku jsem byl ve vagóně jen já (Ostravák), nějaký místní Japončík a dva další běloši - shodou okolností z Frýdku-Místku smiley

Jinak mě překvapilo, že v Tokiu byl celkem problém platit kartou, takže jsem brzy vyčerpal cash a když jsem pak sháněl bankomat, dlouho jsem nemohl žádný najít. A když jsem našel, tak byl jen na japonské karty. Mezinárodní bankomaty jsem pak našel v mezinárodních obchodech 7eleven.

Sakra, jak to tak teď čtu, tak si zase musím nadávat, že jsem tak pozadu s těmi cestopisy. Překládám teď knížku, takže na to není čas, ale hned jak bude hotová, musím se do toho zase pustit. Každopádně na Flickru mám alba z Tokia, výletu do Jokohamy i výletu k Fuji a u fotek jsou popisky, tak klidně můžete kouknout a třeba vás něco zaujme podle fotky a vyrazíte tam.

Jinak mně se Tokio moc líbilo a přítelkyně po shlédnutí fotek říkala, že se tam taky určitě chce jednou podívat, takže tam rozhodně budu chtít znovu a snad k tomu přidáme i pár dalších měst.

Proky mě svým příspěvkem donutil zavzpomínat, takže pokud jde o ty výlety z Tokya, tak Yokohama, hlavně přístav, je opravdu fajn.

Byl jsem na výletě taky v Kamakuře, mají tam největší bronzovou sochu Budhy, a spoustu chrámů různých náboženství a taky pláž, pokud tam budeš v době na koupání v moři vhodné. Dojet se dá pohodlně metrem/vlakem s přestupem (občas přímo) právě v Yokohamě, takže by se to dalo stíhat i v jednom dni.

Nuže, lze v zásadě souhlasit s předřečníky, zdůraznil bych jako must see Government buildings, fakt super vyhlídka zadax. Další tipy:

0) Jako naprostou nutnost považuju zařídit si lokální simkartu s mobilním internetem. Velmi to usnadní život, především navigaci přes Google Maps, vyhledávání spojení, online překladový slovník, atd. Wifi zdarma je k dispozici málokde. Nejlepší poměr cena / výkon najdeš asi zde: https://www.econnectjapan.com, zadarmo ti zašlou simkartu na adresu tvého hotelu nebo lze vyzvednout přímo na letišti. V Tokyu není vůbec jednoduché se orientovat, takže tuhle investici bych určitě udělal.

1) Tak především - geniální zdroj o Japonsku v angličtině je http://www.japan-guide.com, lze tam najít opravdu vše o Japonsku.

Zvážil bych ubytování přes Airbnb (http://goo.gl/iYNtCc), Japonci kteří poskytují Airbnb ubytko to dělají především kvůli interakci s cizinci, dokáží dát obrovskou přidanou hodnotu, vhled do běžného života místních lidí, návštěvu "atrakcí" typu hostess bar, atd. Já s tím měl neuvěřitelně pozitivní zkušenost. V případě zájmu mohu dát přímé kontakty. Naopak bych se vyhnul hostelům, nedává to žádný smysl. Není to nijak levné, hostely jsou hodně stísněné, atd. Po Airbnb doporučuju tzv. business hotely, což jsou 3* hotely západního typu, s rychlým internetem (ovšem pozor, ne wifi, ale po ethernet kabelu, který vám na recepci zadarmo zapůjčí, ale majitelé Macbooků jsou v bez adaptéru v prdeli smiley Rezervovat normálně přes Booking.com (http://goo.gl/oWXoa4). U hotelů pozor na jednu věc - velmi striktně dodržují check-in time, který je zpravidla v 15:00. Bez extra příplatku nepustí hosty na pokoj ani o 20 minut dřív.

2) Navštívit Starbucks nad křižovatkou Shibuya, dát si kafe, zabrat židle u okna a sledovat cvrkot na křižovatce. Ten Starbucks má prý nejvyšší tržby na světě.

3) Je třeba zdůraznit, že Tokyo nemá jedno centrum, jak je to zvykem u evropských měst, v podstatě je tam několik významnějších center u zástávek vlaků / metra. Za pozornost stojí zastávka UENO, v okolí je moc hezký park a plno dobrých bufíků a restaurací všech cenových kategorií

4) Zá návštěvu stojí okrajová čtvrť Tokya jménem Adachi, je to cca 15 minut z UENO station. Je to hodně lokální neturistická čtvrť, která prochází celkem gentrifikací, levné jídlo, atd.

5) Doporučuju projet si celé Tokyo okružní Yamanote Line (zelené linka provozovaná JR) mimo špičku. Zabere to cca hodinku a je to dobrý způsob jak vidět různé části Tokya

6) Doporučuju si zajít do onsenu, tradiční japonské lázně. Zaplatíš vstupné, zuješ si boty (obecně platí v Japonsku to, že kdekoli je v interiéru dřevo, tak se na něm chodí bez bot!), převlékneš se, vlezeš do sprch, kde se důkladně umyješ mýdlem a čistý potom vlezeš do onsenu, což je bazének nebo jezírko s většinou termální vodou a tam se rochníš. Je to oddělené podle pohlaví a lidi jsou tam nahatí (žádné plavky!). Mohu doporučit kannon onsen v Asakuse hned vedle chrámu, je hodně oldschoolový - http://onsensoaker.blogspot.cz/2009/04/ ... tokyo.html

7) Docela crazy záležitost jsou tzv. kočičí kavárny. Japonci mají v bytových domech dost přísná pravidla a většinou doma nesmějí mít žádná domácí zvířata. Proto když se chtějí pohrát s kočkami, tak chodí do kočičích kaváren, kde se zaplatí vstup na nějaký časový úsek a můžeš si pak hrát s kočkami, které v kavárně žijí. Já jsem se byl podívat v kočičí kavárně ve čtvrti Akihibara: http://tokyodesu.com/2013/06/18/neko-ja ... -cat-cafe/

8) Nejen v Akihibara je plno podniků plných arkádových a video her, doporučuju do nějakého zajít. Jedna hra stojí většinou 100 yenů, tedy cca 20 Kč. Chodí tam od školáků po celkem staré fotříky, zajímavé je, že se uvnitř často kouří. Já hrál nejraději závody aut, lze hrát multiplayer s místními děcky smiley Chodil jsem do takového chainu, který měl herny po celém Japonsku, ale nemůžu si vzpomenout na název

9) Určitě bych se svezl šinkansenem, třeba do Osaky nebo Kyota. Je to pár hodin, vlak jezdí co 20 minut. Je to dost drahé, za ten zážitek to ale stojí. Možná se vyplatí přemýšlet nad Japan Rail Passem, který mimochodem platí i na Yamanote Line a dopravu na letiště.

10) Velým žážitkem pro mě byla noc v capusle hotelu, viz repka zde: http://www.fandor.cz/recenze-capsule-hotel/, takže doporučuju vyzkoušet, je to prča smiley

11) Před cestou bych si určitě přečetl podle mého názoru nejlepší knihu o Japonsku - Geek in Japan (http://goo.gl/vQbCNN), lze to i stáhnout na torrentu, atd. Je to fakt super popis současného japonska, kultury, různých zvyků, zvlášností, atd.

smiley tak tady by se dal už sepsat kompletní průvodce.. Díky všem.

Byli jsme v Tokiu vloni na 8 dní a můžu doporučit pár míst - Asakusa a Sensoji Temple (to bylo asi naše nejoblíbenější místo), pak Sky tree tower, Edo, Ueno park, zahrady, např.Hamarikyu atd. Na nákupy se nám více než drahá Ginza líbila Shibuya, a pokud jde o elektroniku, tak Akihabara. Zajímavý je taky rybí trh Tsukiji. Po městě se dá pohybovat metrem za celkem solidní ceny, Tokio nám nepřipadalo tak drahé, jak se povídá. V hotelu (tradiční ryokan, doporučuju! ) nabízeli i různé výlety do okolí, nakonec jsme cestovali po vlastní ose (levněji) do Kamakury - velkou sochu Buddhy už někdo v komentářích zmiňoval, výlet se dá spojit s koupáním v oceánu.

A když se nebudeme držet jen Tokya, zaujalo mě například:

1. poblíž Fukuoky je hora a na ní přírodní park / zoo, kde žije druh opice, která nežije nikde jinde na světě (prý)
http://www.kosar.cz/japan/04_small.jpg

2. Hiroshima - stará pošta, od českého architekta, která přežila atomovku i muzeum bomby (je to sice místy velmi hnusné, ale jednou za život by to každý měl vidět)
http://www.kosar.cz/japan/06_small.jpg

3. Sendai (přezdívají mu lesní město) - jedno z mála japonských měst, ve kterém je spousta zeleně, opravdu hezké město

4. Sapporo - krásný centrální park přes celé město místo jednoho bloku domů
http://www.kosar.cz/japan/20_small.jpg

4. monoraily - v Tokyu na letiště Haneda http://www.kosar.cz/japan2002/05_small.jpg
v Chibě http://www.kosar.cz/japan2002/08_small.jpg
a tramvaje, které většinou vypadají jako z roku 1930, ale klimatizaci mají (Okayama, Hiroshima, Gifu, Matsuyama, Kagoshima, Sapporo aj.)

5. Matsumoto - jeden z mála původních dřevěných hradů (vetšinou všude mají betonové kopie a v nich muzeum)
http://www.kosar.cz/japan2002/18.jpg a betonová kopie v Okayamě http://www.kosar.cz/japan2002/22_small.jpg

6. Nagoya - bankovní muzeum (i české a československé bankovky tam měli), výborné jídlo (jedna z místních specialit je opravdu vysoký křehký vepřový řízek v trojobalu, rýže, sojovka nebo pečená mladá kuřátka)

7. Niigata - jedno z měst, které nejsou jen betonová džungle

Petr76 - ano, Taito Station smiley

S tetováním v onsenu je to pravda, malou kérku lze zakrýt náplastí.

Přidám taky ještě pár tipů mimo Tokyo.

1) Factory tour v automobilce Mazda v Hirošimě, je to asi jen 10 minut vlakem od Hiroshima station, tour je zdarma, anglicky, trvá tuším kolem 2 hodin, velmi zajímavé (v areálu fabriky je třeba největší privátní most na světě nebo vlastní námořní přístav). Je potřeba se dopředu objednat mailem, já se objednával méně než 24 hodin před tour a klaplo to. Zmíněná budova od českého architekta Jana Letzela (který mimochodem na sklonku života skončil chudý v českém blázinci) nebyla pošta, ale výstavní pavilon. Ta hirošimská budova od něj se velmi podobala pražské budově, ve ktéro je Ministerstvo průmyslu a obchodu (vč. té signifikantní kopule), budovu si můžete prohlédnou z pivní zahrádky na Letné). Jinak 30 minut od Hirošimy je velmi známý ostrov Miyajima s dřevěnou bránou v moři, lze se tam dostat na Japan Rail Pass (platí i na trajekt). V Hiroshimě je taky krásná japonská zahrada Shukkeien.

2) Fukuoka - pro mě asi nejoblíbenější město v Japonsku, takové japonské Brno smiley Není tam vyloženě nějaké velká turistická seznace, ale mají tam skvělé jídlo (hakata ramen) a hodně tradičního pouličního občerstvení (yatai), krásný Ohori park, pláže, největší hotel Hilton v Asii, je tam minimum bílých turistů, což je samo o sobě dobré. Fukuoka má lodní spojení s Koreou. Jinak si lze udělat výlet do historického města Dazaifu, které bylo v minulosti centrem ostrova Kyushu. No a Fukuoka je na shinkansenu, takže doprava je tam rychlá a pohodlná.

3) Kagoshima - jižní terminus shinkansen line, hezké přímořské město u činné sopky Sakurajima. Po městě je na chodnících vidět "černý písek" - spadový popílek ze sopky. Na sopku si lze udělat výlet trajektem, jsou tam celkem hezké výletní stezky. Ve městě je také pár pláží, v červenci jsem se tam solidně vykoupal smiley V Kagoshimě je také vidět, jak je to město výrazně chudší než třeba Hiroshima (např. většina lidí tam jezdí v prťavých autech s objemem 660 cc (http://en.wikipedia.org/wiki/Kei_car).
Z Kagoshimy si lze udělat výlet lodí na ostrov Yakushima (http://www.japan-guide.com/e/e4650.html), kde rostou stromy staré až 7000 let (je to vůbec možné). Nutností je mít český a mezinárodní řidičák a dostatek hotovosti, kvůli zapomenutému řidičáku jsem tam nakonec nejel smiley

4) Osaka - říká se, že je to hlavní město jídla Japonska. Jídlo tam mají fakt super. V Osace je velký onsen / lázeňský komplex Spa World (http://www.spaworld.co.jp/english/service.html), kam nechodí žádní cizinci. Je to tam super a dá se tam i přespat, totální relaxační den, ideální když prší nebo je hnusné počasí, často mívali akci na vstupně za 1000 yenů na celý den, což je "zadarmo".

5) Kinosaki onsen town - lázeňské městečko na severní části ostrova Honshu, lze tam dojet na Japan Rail Pass takovou super japonskou lokálkou z Kyota. Je to město plné tradiční historických b&b penzionů nazývaných ryoakan, některé mají i vlastní onsen (lázně), některé onseny jsou samostatné. Ubytováním v jednom z ryokanů získáte permanentku na návštěvu vybraných onsenů zdarma. Ryokan je hodně zajímavý způsob ubytování, většinou je s polopenzí (skvělá domácí kuchyně) a služko-pokojskou, která uklízí pokoj, servíruje jídlo (jídlo jí se v pokoji) a nosí třeba čaj. Ubytování je dost drahé, ale pokud na to máte peníze, tak to na dvě noci doporučuju. Na delší pobyt je tam už asi nuda.

6) Nagasaki - asi nejhezčí japonské město, ve kterém jsem byl. Město mi hodně připomíná San Francisco (je kopcovitě, palmy, velký most a la Golden Gate Bridge, ...). Je tam muzeum atomovky (líbilo se mi více než v Hiroshimě), chinatown, moc hezké muzeum Dejima (speciální prostor pro osadníky mimo Japonsko), Glover Garden (domy a zahrady západních osadníků v kopcích, super výhledy). Lze udělat výlet na opuštěný ostrov Gunkamjima (http://www.japan-guide.com/e/e4414.html). Do Nagasaki vede moc pěkná lokálka z Fukuoky.

PRO SKRBLIKA
AHOJ MOHL BY JSI MI PROSIM TE POSLAT KONTAKT NA TEBE , FB BUDE NEJLEPSI, ZA 3 TYDNY ODLITAM DO JAPONSKA A POTREBUJU VEDET NEJAKE KONTAKTY NA PRESPANI A TY JSI RIKAL ZE BY SI MOHL NEKOHO NABIDNOUT, STRASNE BY MI TO POMOHLO DEKUJU MOC

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!