Průvodce aerolinkou

Letecká společnost Alitalia

Hledáš rozměry zavazadel, možnosti odbavení nebo služby za letu?
Projdi si průvodce, který tě na cestu připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O aerolince Alitalia

Italský vlajkový dopravce sídlí v Římě, kde má na letišti Leonarda da Vinciho také svůj hlavní uzel, doplněný menší bází na letišti Linate v Miláně. Přestože má Alitalia obecně špatnou pověst kvůli neustálým finančním machinacím a dřívějším častým zpožděním (odtud plyne nelichotivá legenda, že složenina písmen „Alitalia“ je zkratka pro větu „Always Late In Take-off Always Late In Arrival“, tedy „Vždy pozdě při odletu, vždy pozdě při příletu“), jedná se o aerolinku, která ničím nevybočuje z běžného evropského standardu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek

Letenky

Nejlevnější letenky koupíte ve vyhledávačích, na webu Alitalie bývají často o něco dražší, pro nejnižší cenu rezervujete alespoň 2 měsíce dopředu.

Doménou Alitalie jsou vnitrostátní linky a hustá síť letů do západní Evropy a Středomoří, z Říma společnost provozuje i mnoho dálkových linek především do USA a Jižní Ameriky, ale také do Asie.

Prahu i Vídeň spojuje přímými lety s Římem.

Najdi nejlevnější letenky

Zavazadla

Příruční zavazadlo je vždy v ceně letenky, nesmí překročit rozměry 55 x 35 x 25 cm a 8 kg. Brašna na laptop, kabelka nebo fotoaparát je navíc běžně tolerován.

Máte-li zakoupenou letenku v nejnižším tarifu „Light“, za odbavené zavazadlo připlatíte 20 € za let při rezervaci online, 40 € na při platbě až na letišti, 50 € pak na dálkových trasách do Severní Ameriky. U linek do Afriky, Asie a Jižní Ameriky zatím odbavené zavazadlo stále je zdarma. 

Sportovní vybavení do 23 kg je bráno jako běžné zavazadlo.

Psy, kočky, fretky a domácí ptactvo Alitalia přepravuje po předchozí rezervaci.

Odbavení

Letištní odbavení je vždy zdarma, obvykle otevírá 2 hodiny před odletem, na italských letištích pak bývá otevřena alespoň jedna přepážka celý den.

Online check-in začíná 48 hodin před odletem. Palubní vstupenku si vytisknete buď doma, nebo v automatu na letišti. Během odbavení máte možnost si zdarma vybrat sedadla.

Alternativně si můžete stáhnout aplikaci Alitalia a odbavit se přes mobil.

Služby během letu

Při cestách po Evropě dostanete zdarma výběr nealkoholických i alkoholických nápojů a jeden pytlíček sušenek. Na dálkových linkách dostanete vždy teplé jídlo.

Dálková letadla jsou vybavena osobními obrazovkami zabudovanými v každé sedačce, stejně jako satelitním přijímačem. V letadlech tak můžete telefonovat, přijímat sms zprávy nebo využívat wifi k prohlížení e-mailů nebo surfování po internetu.

Za 24 MB zaplatíte 9,60 €, za 60 MB pak 21 €.

19 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

Je možné se odbavit 48 hod online a poté na letišti pouze odbavené zavazadlo,již zaplaceno při rezervaci?nebo je třeba se odbavit póze u přepážky?

Děkuji H.

Odpovědět
před 2 měs

Je v Římě možnost klasického odbavení na přepážce? Na jejich stránkách mi to ukazuje pouze možnost odbavit se on-line nebo přes aplikaci.

před 4 měs
Kryštof Hájek

Ano, Alitalia má v Římě svůj hlavní uzel a přepážek je tam opravdu hodně, odbavení je stále zdarma.

Přidat odpověď
před 4 měs

No my teď letěli s Alitalia do Říma a zpátky.letadlo teda nic moc,ale odlet naprosto přesně a v pohodě.Do Prahy jsme přiletěli ještě o čtvrt hodiny dřív.Za mě spokojenost.Je pravda,že letenky jsme rezervovali už v listopadu.

Odpovědět
před 5 měs

info o zdarma odbaveném zavazadle na dálkových letech neplatí..Teď jsem chtěl koupit New York z Prahy za 9900,- a v závěru zjištěno, že pouze s příručním

před 7 měs
Kryštof Hájek

Je to tak, díky za upozornění. Do Severní Ameriky už zdarma neplatí skoro u žádné aerolinky.

před 7 měs

snad Virgin , British a Singapore ano !?

před 7 měs
Kryštof Hájek

Virgin, Singapore ano, ještě tuším Aeroflot a LOT, British už ne. Lufthansa, KLM, Air France, Austrian, Iberia, Finnair, SAS a další - všechny klasiky už základní tarif jen bez bagáže...

před 7 měs

Díky za přehled

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den,

je dobrý nápad letět se společností Alitalia do Malé na Maledivách?

Po přečtení komentářů nevím,nevím:-).

Děkuji Karlos

před 8 měs

Dobrý den, Karle.

Teď jsem cestu absolvovala, ztráta jednoho kufru, který nám dorazil až ke konci pobytu, servis na palubě celkem dobrý, hodinu zpoždění z Říma, o kterém jsme byli informování SMSkou v den odletu, sedadla nic moc, ale zvládli jsme to :)

Přidat odpověď
před 8 měs
Rob Foxx

Zdravím Vás, jen zde dávám malý postřeh a třeba to někoho odradí od koupení letenky s těmito pizza espresso chill ňoumama.

Již 21 měsícu řeším s Vašenároky svou kompenzaci ve výší 2x 400€, která mi byla snad před 15 měsíci uznána, ale případ stále není uzavřen a peníze v nedohlednu a to prý z tohoto důvodu:

"již máme potvrzené, že společnost Alitalia je v insolvenčním řízení, což znamená značnou komplikaci ve vymáhání pohledávek, protože insolvence Alitalie spadá pod Italské právo. "

Takže nejen, že ztrácí kufry (osobní zkušenost a nejednou), ale lítají nepřesně, jsou to povaleči a navíc jsou v prdeli :)

Odpovědět
před 12 měs

Pěkně děkuji-měli jsme odletět do Říma 8.5. 17:45...tak jsme se “ nedostali” do letadla

A cooo???? Letenky nám dali na zitra 12:15h

A že si člověk bere dovolenou a má placený hotel, nikoho nezajímá???

Ilona

před rokem
Avatar uživatele p.jaros
p.jaros

Máte nárok na kompenzaci ve výši 250€ za letenku.

před rokem
Daniel

nejsem odborním pres naroky a kompenzace, ale jeste bych rekl, ze krom kompenzaci mate i narok na hotel v rezii Alitalie

Muzu se zeptat, jak funguje online check in? Letime do Rima, pouze s prirucnim kufrem. To znamena, ze to provedu pres mobil, sama si vyberu sedacku a pak uz nemusim do rady K odbaveni a pujdu rovnou dal?

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele niemandos
niemandos

No nevím, jestli bych to s touto aerolinkou riskoval. Aby se vám pes v lepším případě někde nezatoulal :)

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, chtěla bych vědět, může-li být box plátěný pro psa s váhou 25 kg. V Římě máme čekat na přestup 3 hodiny. O psa se postarají? Děkuji, Lenka

před rokem
David Eiselt

Dobrý den, toto prosím vykomunikujte přímo s aerolinkou.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu