IATA (ICAO) kód letiště
FCO (LIRF)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
19:35
Vzdálenost od Prahy
935 km
Obvyklá cena letenky
3 000 Kč

O letišti Řím Leonardo da Vinci-Fiumicino

Největší italské letiště a jedno z nejrušnějších v Evropě je hlavní základnou pro leteckou společnost Alitalia. Od centra Říma je vzdáleno 31 km.

Skladbu destinací a aerolinek má letiště velmi bohatou a zajímavou a často slouží i jako přestupní bod pro lety z Evropy do Asie, Jižní nebo Severní Ameriky a Afriky.

Na Fiumicinu najdete dva terminály (1 a 3), které jsou propojeny v jednu budovu, přesun mezi nimi vnitřkem je možný veřejnou i tranzitní částí. Vybraným dálkovým linkám (především do USA) pak slouží ještě satelitní terminál 5, kam se dostanou pouze pasažéři. Všechny lety z něj odlétající se odbavují na terminálu 3, po průchodu bezpečnostní kontrolou využijete automatického vláčku zdarma, který vás na T5 během 3 minut dopraví.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně. 

Letenky

Především díky nízkonákladové společnosti Vueling se ceny letenek na Fiumicino z Prahy pohybují běžně od 2.500 Kč do 4.000 Kč za zpáteční let. Dražší jsou typicky letenky přes víkendy. V akcích se ceny můžou snížit až na úroveň 1.500 Kč. Výhodnější můžou být ceny na sousední letiště Řím–Ciampino

Přímé spojení z Prahy provozuje Vueling, ČSA a Alitalia, z Vídně pak Eurowings, Niki a Vueling.

Doba letu z Prahy do Říma činí necelé 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Říma, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

 

Přestup

Na letišti najdete 3 terminály: T1, T3 a T5. První dva jsou spojené v jednu budovu a přesun mezi nimi je možný pod jednou střechou pěšky, do terminálu 5 se pak dostanou pouze cestující letištním automatickým vláčkem zdarma.

Fiumicino je poměrně nepřehledné letiště a všechny procesy jsou zdlouhavé a typicky italské. Pro přestup mezi terminály 1, 2 a 3 bude stačit 40 minut, do terminálu 5 musíte mít rezervu minimálně 50 minut.

Při delším přestupu si můžete zajet do nedalekého města „Lido di Ostia“, kam jezdí autobusy společnosti Cotral, a vykoupat se v moři. Zastávku Cotralu najdete přesně mezi terminály 1 a 3.

Doprava z/na letiště

Vlak

Nejrychlejší doprava do Říma je vlakem. Nádraží se nachází v pěší docházkové vzdálenosti od terminálu a je přehledně značeno. Využít můžete dvou typů spojení:

 • Expresní spoje Leonardo Express s jízdní dobou 32 minut a intervalem 15-30 minut při ceně 14 EUR, končí na hlavním nádraží Termini, 
 • zastávkové spoje Regionale, které jedou 48 minut s intervalem 15 minut za 8 EUR, končí na nádraží Tiburtina se zastávkami ve stanicích Trastevere, Ostiense a Tuscolana. Tento způsob nabídne nejlepší poměr výkon/cena.
 • Zpáteční jízdenky nejsou nijak zvýhodněny a lístky neplatí na konkrétní spoj, můžete jet jakýmkoliv v daný den.

První vlak z letiště jede v 5:57, poslední ve 23:27. Z hlavního nádraží Termini jede první spoj v 5:35, poslední ve 22:35. Vyhledávání spojení naleznete na webu Trenitalia.com. Jízdenky koupíte v kase nebo automatu přímo před nástupištěm, lze platit kartou. Pozor! Zakoupenou jízdenku je nutné si na nástupišti označit.

Autobus

Levnějším způsobem dopravy je mnoho autobusových linek, všechny jezdí k hlavnímu nádraží Termini, některé společnosti navíc zastavují i poblíž Vatikánu (SIT Bus Shuttle) nebo na nádraží Ostiense (T.A.M.) v jižní části města. Jízdenky můžete koupit buď online přes odkazy níže (klikněte na název společnosti), nebo u přepážek v pravé části příletové haly terminálu 3 poblíž autobusových zastávek. Jízdní doba trvá v průměru 45 až 65 minut v závislosti na provozu. Autobusové nádraží se nachází zhruba 50 metrů vpravo od terminálu 3.

Ceny jsou platné při koupi online. Na místě stojí 10 EUR jedna cesta.

 • Terravision: 4:40 – 23:30, každých 35 až 60 minut, 7 EUR (zpáteční 13 EUR), jízdenka musí být vytištěna v telefonu není akceptována! Zastavuje pouze u hlavního nádraží Termini v ulici Via Giovanni Giolitti u křižovatky s ulicí Via Carlo Cattaneo,
 • SIT Bus Shuttle: 5:00 – 0:30, každých 30 minut, 7 EUR (zpáteční 13 EUR), zastavuje u hlavního nádraží Termini v ulici Via Marsala naproti hotelu Premier Best Western. Dále můžete jet do zastávky poblíž Vatikánu v ulici Via Crescenzio 2 a také u stanice metra Cornelia v ulici Circonvallazione Aurelia.
 • T.A.M.: 4:30 – 0:15 (ve směru z centra 24 hodin denně), každých 30 až 60 minut, 6 EUR (zpáteční 9 EUR) při koupi online, resp. 7 EUR na místě, zastavuje u hlavního nádraží Termini (ulice Via Giovanni Giolitti 34) a u nádraží Ostiense (před nádražní budovou),
 • Rome Airport Bus: 5:00 – 0:00, každých 30 až 60 minut, 6,90 EUR (zpáteční 9,90 EUR), zastavuje u hlavního nádraží Termini v ulici Via Giovanni Giolitti.

Koupí jízdenky on–line na webu Terravision máte nárok využít jakýkoliv další spoj pokud byste váš rezervovaný nestihli. Lístek je nutné vytisknout.

Nejlevnějším a nejpomalejším způsobem jsou autobusy CotralJezdí cca jednou za hodinu od 5:30 do 21:00, v Římě zastavují u stanic metra Eur Magliana (metro linky B) nebo Cornelia (metro linka A). Preferujte především trasu na stanici Eur Magliana, která je výrazně kratší i levnější:

 • Trasa z letiště na Eur Magliana: 40 minut a 2,80 EUR
 • Trasa z letiště na stanici Cornelia: 90 minut a 3,40 EUR
 • Jízdní řády najdete na webu Cotralu, letiště najdete pod názvem "Aeroporto di Fiumicino"
 • Linky nejsou očíslované, je třeba znát cílovou zastávku a doptat se řidiče

Stanoviště na letišti najdete přesně mezi terminály 1 a 3. Jízdenku zakoupíte výhradně ve snack baru v příletové hale terminálu 1, vlevo od východu z místnosti na výdej zavazadel. Při cestě z centra jízdenku koupíte v trafice. Chtějte lístek na autobus Cotral, řekněte i cílovou destinaci, podle které vám prodavač prodá lístek ve správné ceně. Řidič lístky neprodává! Lístek na metro pak pořídíte ve stanici metra za 1,50 EUR, resp. 7 EUR na 24 hodin.

Do blízkých obcí Fiumicino nebo Lido di Ostia, kde se nachází spousta hotelů v případě nutného nočního přestupu, se dostanete rovněž autobusy Cotral. Jízdenka stojí 1,10 EUR a neprodává se u řidiče. Na letišti ji zakoupíte v přízemí terminálu 1 ve snack baru, v městech Fiumicino a Lido di Ostia pak v trafikách. Autobusy jezdí zhruba každých 30 až 60 minut od 5:30 do 21:00. Zastávku na letišti najdeme mezi terminály 1 a 3, nikoliv na hlavním autobusovém nádraží, odkud jezdí spoje do Říma.

 • Jízdní řády najdete na webu Cotralu, letiště najdete pod názvem "Aeroporto di Fiumicino"

Na letiště Ciampino

Jediný způsob cesty je s přestupem u hlavního nádraží (Termini). Celková cesta zabere minimálně 120 minut. Mezi lety si nechte alespoň 4 hodiny.

Mapa zastávek MHD v Římě směr letiště

Služby na letišti

Neomezená wi-fi zdarma je dostupná po celém letišti.

Úschovna se nachází v terminálu 3 v příletové hale. Cena činí 10 EUR za 24 hodin. Otevřeno je od 6:30 do 23:30.

Jak ve veřejné, tak v tranzitní části letiště najdete velké množství restaurací, včetně levných fastfoodů typu McDonald's nebo Burger King. Několik podniků zůstává otevřených po 24 hodin denně.

Veřejnou sprchu najdete zhruba 50 metrů od terminálu poblíž železniční stanice. Sledujte značení směrem na vlak, přejděte přes zastřešený můstek pro pěší a sledujte značení "Arrival Lounge & Day Rooms" a nápis "HelloSky". Sprcha stojí 20 EUR včetně zapůjčení toaletních potřeb.

Hotely v okolí

Letiště Fiumicino je velkým uzlem s množstvím dálkových linek a často se může stát, že nejvýhodnější letenky budou obsahovat noční přestup, který však za žádných okolností není hrazen aerolinkou.

Přímo na letišti najdete jen dva luxusní hotely Hilton a Air Rooms s cenami od 4.500 Kč za noc. 

Nejlevnější hotely najdete ve městečku Fiumicino asi 3 km od letiště. Valná většina z nich nabízí pouze zpoplatněný transport (obvykle kolem 15 EUR), využít však můžete autobusové linky Cotral za 1,10 EUR, více viz výše v sekci "Doprava". Jen pozor na to, že poslední autobus z letiště jede už ve 21:00. Ceny za noc se pohybují mezi 1.500 a 2.000 Kč. Taxi i přes malou vzdálenost vyjde cca na 20 €, vždy si tak dobře spočítejte, zda se stihnete dostat do hotelu autobusem nebo se vyplatí spíš bydlet dál v Římě, avšak s dobrou dostupností MHD.

Pokud přiletíte v pozdních večerních hodinách a nechcete platit taxi nebo drahou hotelovou přepravu, zvažte ubytování přímo v Římě, kam se vždy dostanete autobusem i pozdě v noci / brzy ráno zpět. Počítat ale musíte s cca hodinovou cestou.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

21 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Nyní jízdenka busem do centra (Termini) místo 5,8 euro rovnejch 10 :) Asi příplatek za volné sedadlo vedle vás... Doporučuji dříve drahý vlak (8 Euro).

Odpovědět
před 12 měs
Petr

Ahoj, nevíte někdo, zda při cestě do Itálie (FCO) je potřeba vyřizovat nějaké formality nebo se někde registrovat? Na stránkách MZV je odkaz na adresu

https://www.alitalia.com/en_it/f...fely.htmlt

podle které by se měl vyplňovat formulář uvedený na této adrese, ale pokud dobře chápu, týká se jenom letů s Alitalia (zatímco já bych letěl s Wizzair), pokud ne, kdy, kde a komu se odevzdává? A jak se při příletu prokazuje, že jsem v posledních 14 dnech nebyl v zemi, co je z pohledu Itálie riziková, a vyhnul se tak karanténě?

Odpovědět
před 12 měs

Řeším zrovna cestu přes Řím, dva nezávislé lety - tzn. mezi nimi vyzvednutí a opět odbavení zavazadla. Kolik času je potřeba si na to vyhradit? Předpokládám, že 2,5 h je skoro risk s ohledem na možné zpoždění prvního letu... A dá se tam případně někde přečkat noc přímo na letišti - třeba se zašít někde na lavičku nebo si lehnout na karimatku?

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj Jano, obecně se mezi nezávislými lety doporučují minimálně 2 hodiny, je už na vyhodnocení každého, jestli mu za to to riziko stojí. Ve vašem případě by mohl mít první let zpoždění maximálně tak 75 minut, aby byla šance stihnout navazující. Přečkat noc by tam případně neměl být problém, ale jedině asi na zemi na karimatce, nevybavuji si, že by ve veřejné části byly vůbec nějaké lavičky.

Ahoj, dá se na letišti nebo v jeho okolí koupit 7 denní jízdenka na veřejnou dopravu pro Řím a další zóny regionu Lazio?

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Ty screenshoty jízdních řádů Cotralu už jsou asi zastaralé, na jejich webu jsem našel jiné časy.

Odpovědět
před rokem

Ahoj, pokud budeme chtít využít dopravu z letiště vlakem Leonardo Express. Postačí si lístek koupit v kase nebo automatu přímo před nástupištěm, není tedy nutné mít místenku nebo nějak zarezervovat a koupit dopředu ?

Děkuji

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, na vlak stačí opravdu koupit lístek v kiosku na nádraží :)

Avatar uživatele Petr St
Petr St
 • Právě online
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 33 komentářů
 • Poslat zprávu

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Zvažuji letenku PRG - DEL, tam i zpět je přestup na FCO 45 minut. Letenka je s Alitalia, nikdy jsem s nimi neletěl a po přečtení recenzí, jsem se trochu zalekl. Myslíte, že je přestup reálný a že taky přeloží zavazadla? Přílet i odlet je terminál 1. Děkuji...

před rokem

Ahoj, s kamarády, máme tyhle letenky také koupené a řešíme stejný problém. Zatím jsme zjistili, že je možné si objednat si cca za 8 EUR transfer v rámci letiště. Ještě jsme ho neobjednali, ale půjdeme do toho. Odlétáme 7.12. až budu vědět více napíšu ti sem jak a kde ten transfer objednat a až to vyzkoušíme na vlastní kůži, napíšu ti jak to probíhalo.

před rokem
Avatar uživatele Petr St
Petr St
 • Právě online
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 33 komentářů
 • Poslat zprávu

Děkuji za reakci, ale už není třeba. Nakonec jsem koupil VIE - DEL za stejné peníze při akci LOT. Vídeň mám kousek a časy i termíny mi vyhovují líp. Ještě jednou díky...

Jazdia autobusy včas na letiště ,aky čas je treba byt na letišti aj s Check Inn a celkovo před odletom.

Ďakujem za info.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Podle toho v jaké období dne. Při cestě přes den bych počítal s hodinou až hodinou a půl jízdy.

Ideální je být na letišti doporučované 2 hodiny před odletem.

Ahoj, odlítáme z tohoto letište v sedm ráno v pondělí, v Římě budeme bydlet par zastávek od Termini, jaký je nejlepší způsob dopravy abychom to stihli? našel jsem si dojet na terminy a pak pul hodky vlakem... Je to jediná možná varianta nebo je ještě něco jiného případně, pokud přijedeme v šest na letiště stihneme odlet pokud budeme mít už check in hotovy?

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, veškeré způsoby dopravy včetně časů odjezdů a časů prvních spojů jsou popsány výše v sekci doprava. Být hodinu před odletem na letišti je stihnutelné, ale pokud to tam dobře neznáte, určitě bych doporučoval větší časovou rezervu. Asi bych raději zvolil jednoho z autobusových dopravců (první odjezdy většinou ve 4:30 nebo 4:45, případně T.A.M. i ve 3:30).

Ahoj, jezdí autobusy z Říma na letiště včas? Nemívají zpoždění, nezůstávají někde na cestě v zácpách? Abychom věděli, kterým autobusem zpátky jet a neuletělo nám letadlo :-)

Díky!

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, záleží na časovém období, v špičkách v pracovních dnech se přesný jízdní řád dodrží jen málokdy. Počítejte klidně i s hodinou a půl jízdy v nejhorším případě.

Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj. Pokud si on-line koupím jízdenku z Fiumicino do Říma autobusem SIT Bus na nějaký spoj v daném čase a zmeškám ho, můžu ji použít na nějaký další spoj? Děkuji.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, pokud bude další spoj volný, pak ano.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Olek
Olek

Nesouhlasím s tím, že by letiště bylo nepřehledné. Naopak si myslím, že je výborně značené pro přestupy, jen je třeba být stále ve střehu kam má člověk jít, jinak jde hned někam kam nechce. :-) Se zdlouhavými procesy jsem se taky nesetkal, automatická kontrola pasu při letech mimo Schengen. Na letišti je možné nabíjet telefony.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tak ono už "jen je třeba být stále ve střehu kam má člověk jít" pro mě osobně splňuje definici nepřehledného letiště :) Značení má být intuitivní, což se o Fiumicinu moc říct nedá. Dlouhé chodby a nutnost chodit nahoru dolů taky moc nepřidají...

Pasové kontroly jsou v pohodě, ale třeba check-in nebo nedejbože čekání na zavazadla, to mi vždy trvalo věčnost.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu