IATA (ICAO) kód letiště
MXP (LIMC)
Aktuální počasí
21.4 °C
Aktuální čas
17:50
Vzdálenost od Prahy
645 km

O letišti Milán Malpensa

Největší milánské letiště se nachází ve vzdálenosti zhruba 53 km od centra Milána a 32 km od města Varese. Je jednou z největších základen pro společnost easyJet, navíc existuje z Malpensy poměrně hustá síť dálkových linek.

Ačkoliv vzdálenost Malpensy od centra může na první pohled odrazovat, ani druhé největší milánské letiště Bergamo není o moc blíž - leží rovných 50 km od Milána.

Letenky

Na Malpensu míří většina evropských i mnoho světových aerolinek, včetně low cost linek. Oproti letišti Bergamo má mnohem širší nabídku spojení a výrazně větší počet leteckých společností.

Doba letu do Milána činí asi 80 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Milána, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup a terminály

Letiště Milán-Malpensa aktuálně využívá pouze jeden velký, prostorný a přehledný terminál 1. Během pandemie Covid-19 v roce 2020 byl druhý terminál 2 uzavřen a zatím není znovu otevřený.

Menší a starší terminál 2 původně využívala výhradně aerolinka easyJet, zatímco výrazně větší terminál 1 sloužil všem ostatním společnostem. Nyní létá z T1 také easyJet.

Přestup není složitý i proto, že probíhá vždy v rámci jediného terminálu. Nejsou zde žádné oddělené budovy, ke kterým byste museli jezdit automatickými vláčky či autobusy, přestup vždy proběhne v rámci jediné budovy.

Pokud máte spojení zakoupené na jedné letence, je dostatečný jakýkoliv čas na přestup.

Doprava z/na letiště

Vlaky do Milána

Nejrychlejší dopravu obstarávají vlaky Malpensa Express (jízdní řád a rezervace jízdenek). Z centra Milána vás dovezou na letiště za 41 až 54 minut při ceně 13 EUR a intervalu 15 až 30 minut. 

Vlaky jezdí na dvou trasách: na nádraží Milano Cadorna přes Milano Bovisa Politecnico a na hlavní nádraží Milano Centrale přes Milano Porta Garibaldi, obě trasy zastavují i v obcích mezi Milánem a letištěm (Busto Arsizio, Saronno, Castellanza).

Nádraží se nachází v suterénu terminálu 1, je nutné sjet po eskalátorech do podzemí a popojít asi 200 metrů chodbou k podzemní stanici.

Jízdenky zakoupíte v automatu na stanici.

 • cena jízdenky: 13 EUR (zpáteční bez slevy)
 • doba jízdy: 37 minut (Cadorna), 41 minut (Porta Garibaldi), 54 minut (Milano Centrale)
 • interval: 30 minut každá trasa, souhrnně tedy cca 15 minut
 • první spoj z centra: 5:25 (Centrale), 5:35 (Porta Garibaldi)
 • poslední spoj z letiště: 22:43

Autobusy do Milána

Levnější způsob cesty do Milána jsou autobusy, které také zastavují u obou terminálů. Do centra města jedou asi 60–75 minut a stojí 10 EUR, zpáteční na jakýkoliv spoj 16 EUR. Jízdenky kupujete v příletovém terminálu, online nebo přímo u řidiče. Všechny společnosti mají konečnou zastávku u milánského hlavního nádraží.

Zastávky všech autobusů u nádraží Centrale se nachází v ulici Via Giovanni Battista Sammartini (viz mapa).

 • Jízdní řády nebo online rezervaci jízdenek nalezneme na webech jednotlivých společností:, TerravisionStie a Malpensa Shuttle. Na svůj spoj většinou nebudete čekat déle než 15 minut.

Při koupi jízdenky on–line na webu Terravision máte možnost zdarma využít jakýkoliv spoj, pokud byste nestihli váš rezervovaný. Lístek nemusíte tisknout, stačí jej ukázat v e–mailu na mobilu.

 • cena jízdenky: 10 EUR (zpáteční 16 EUR)
 • doba jízdy: 60-75 minut dle dopravní situace
 • interval: 20 minut (souhrnný všech společností)
 • první spoj z centra: 4:20 (Malpensa Shuttle)
 • poslední spoj z letiště: 0:50 (Terravision)

Na letiště Bergamo a Linate

Přímé spojení na letiště v Bergamu zajišťuje autobusová společnost Orio Shuttle (jízdní řády a jízdenky). Autobusy zastavují u obou terminálů Malpensy, ale jezdí jen 6x denně ve zhruba 120minutovém intervalu. Jízdenka stojí 20 EUR a cesta trvá 2 hodiny.

Alternativou je velmi frekventované spojení s přestupem v Miláně u hlavního nádraží.

Obdobná situace panuje při dopravě na letiště Linate. Autobusy Malpensa Shuttle jezdí 5x denně, ale opět existuje varianta frekventovaného spojení s přestupem u hlavního nádraží v centru Milána.

Celkové přestupní časy

 • Malpensa -> Bergamo ideálně 4 hodiny
 • Malpensa -> Linate ideálně 4 hodiny

Ostatní destinace

Z letiště Malpensa odjíždí přímé autobusy i do okolních měst:

Železniční linka S50 pak jezdí přímo z letiště 1x za hodinu směrem na sever přes destinace Busto Arsizio, Gallarate, Varese, Induno Olono a Stabio ve Švýcarsku, kde navazují další vlaky směr Lugano či Curych. Jízdní řády hledejte na webu trenord.it.

Hotely u letiště

V případě nočního přestupu nebo brzkých či pozdních letů se i kvůli velké vzdálenosti letiště od centra může hodit přespat v některém z hotelů v těsné blízkosti terminálu.

Využijte tyto hotely přímo u terminálu 1:

Dále jsou k dispozici výrazně levnější hotely v těsném okolí letiště, avšak bez možnosti dojít k terminálu pěšky, vybíráme ty, které nabízejí vlastní transfer na letiště:

Služby na letišti

Terminál 1 je vybaven širokou škálou obchodu, restaurací a fast-foodů, a to jak před, tak za bezpečnostní kontrolou.

Ve spojovací chodbě terminálu a vlakového nádraží/hotelu Sheraton těsně před terminálem najdete supermarket Carrefour Express.

Wi-fi je k dispozici zdarma bez časového omezení.

Úschovna zavazadel je umístěna v příletové části B terminálu 1. Provozní doba je od 6:00 do 22:00 a za 24 hodin zaplatíte 7 EUR.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

51 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, poradíte prosím jestli risknout přestup v Malpense 35 minut jen s příručním zavazadlem, oba lety Wizzair. V červenci a v neděli (jestli to má vliv :-) )

před 3 měs
Avatar uživatele
mirjur

Než se dostaneš z letadla, bude brána zavřená... do toho bych nešel.

Přidat odpověď
před 3 měs

Zdravím, dá se koupit jízdenka na vlak z letiště na zastávce/vlaku nebo je potřeba ji rezervovat dřív on-line? Děkuji za odpověď 😅

před rokem
Avatar uživatele Matous
Matous

Co si pamatuju, tak tam všude jsou automaty a úplně v pohodě to jde koupit až na nádraží.

před rokem

Super, děkuji za odpověď 😁

Avatar uživatele dolphi
dolphi

Ahoj, sli by jste v soucasne dobe do rizika prestupu 45 minut jen cabinove zavazadlo na letisti Milan Malpensa, obe jsou spolecnosti Wizzair, dle historie zpozdeni nebyva. Bude nedele je mrtvo diky Covid na letistich. Diky za komentare.

před rokem
Avatar uživatele hhh _1
hhh _1

ano

Ahojte, prosím vás ako ti funguje s príručnou batožinou na letisku Malpensa? Musí sa rozmerovo zmestiť do nejakého otvoru? Povolené rozmery sú 55x40x20 a my máme 55x38x21, tak sa chcem opýtať či to bude problém. Ďakujem

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

To není o letišti, ale o podmínkách přepravy aerolinky, se kterou budete cestovat. (Nad)rozměry tvého zavazadla jsou naprosto bez problému.

před 3 lety
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Není to otázka letiště, ale aerolinky, se kterou letíte. U gatu mohou kontrolovat velikost pomocí takové klece, do které se musí zavazadlo vejít. Klidně namačkat, pokud to není pevný kufr. Kontrola je náhodná.

Přidat odpověď
před 3 lety

Zdravím,

příští týden mám v Miláně přestup (bez zavazadel), kdy přilétám do Bergama (15:40) a dále pokračuji z Malpensy ve 20:25. Chtěl bych se zeptat na dopravu mezi letišti.

Přímý shuttle mezi letišti nestíhám, ten jede v 15:00 a pak až 17:45, našel jsem tak spojení přes nádraží v Miláně, kdy z Bergama pojedu shuttlem a z nádraží na Malpensu vlakem.

Jde mi o to, že na shuttle z Bergama se dá koupit on-line jízdenka, která se dá využít až 6 hod před/po vybraném spojení, to je cajk.

Oproti tomu u vlaku se střídají dvě vlakové společnosti vždy po 30 minutách a nenašel jsem způsob koupě on-line jízdenky, která by se dala použít stejně jako u shuttlu na určité časové období a současně tak, aby platila u obou společností.

Chtěl bych se tak zkušenějších zeptat:

1) Je navržené spojení mezi letišti nejlepší možná varianta?

2) Jde koupit jízdenku na vlak on-line tak, aby platila pro obě vlakové společnosti a ne jen na konkrétní spoj?

3) Pokud by 2) nebyla možná, jak časově náročné je koupě jízdenky přímo na nádraží? Nebo je možné zakoupit i ve vlaku?

Díky moc za Vaše cenné rady, Ondra

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Zdravím Ondro, pokud vím a správně koukám, z Milána na Malpensu jezdí pouze jedna vlaková společnost a dvě linky - XP2 a R28, které ale jedou obě shodně dlouho a obě je provozuje Trenord, na obě můžete koupit jízdenky přes výše uvedený odkaz. Jízdenka se dá využít na všechny vlaky 3 hodiny po vybraném spojení.

A ano, cesta přes Miláno bude nejlepší (jediná možná) varianta.

před 3 lety

Díky moc Kryštofe za bleskovou odpověď.

Ano, našel jsem tyto 2 linky s názvy R28 - Trenold a XP2 - Malpensa Express. Měl jsem za to, že se jedná o názvy společností.

Máte ale pravdu, na výše uvedeném odkazu je možné zakoupit jízdenku na obě tyto linky a jízdenku je možné využít až 3 hod po vybraném spojení.

Ještě jednou tak moc děkuju za pomoc a vyčerpávající odpověď

Přeji pohodový den, Ondra

před 3 lety
Avatar uživatele Martin _72
Martin _72

Ještě bych doplnil že na Bus do Milano Centrale nekupuj lístek dopředu. Vyjdeš před terminál a koupíš u řidiče, možno platit i kartou. Je tam vic společností a ty si vybereš která jede nejdřív a tu si koupíš. Minulý týden od otevření dveří letadla po odjezd autobusu 15 min.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

Prosím o názor.

Z Tunisu mám přestup na MLPS cíl Praha, pouze kabinové zavazadlo, na přestup 2:50 Je to Ok ? Letiště MLPS neznám..

Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele eremi
eremi

2:50 je na přestup na jakémkoliv letišti na světě mraky času, takže bez problémů.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý večer,

chystáme se do Milána a přiletíme na Malpensu, chtěla bych se zeptat, zda je možné na cestu z letiště použít kartu MilanoCard i normální 48 hodinovou jízdenku. Děkuji za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, na vlak Malpensa Express ano, ale je nutné si dokoupit letištní příplatek, viz zde: https://www.milanocard.it/projec...sa-express

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Chtěli bychom za měsíc s manželem a dcerou (1rok) letět do Milána. CHtěla jsem na letiště Litante, které je blízko centra, ale bohužel tam v uvedený term.nic neletí. Zbývá nám MLPS, kt. je dcl daleko, jak se dá ideálně dostat sem na adresu Via Mecenate, 121, 20138 Milano MI, Itálie. Vlakem se dá přiblížit do centra a dál? Jsou zde taxi? Případně jak se cenově pohybují? A asi by stejně byl problém s děts.sedačkou, ale zas hromadnou několikrát přestupovat se mi zdá složité.... neporadíte někdo prosím?

před 3 lety

Linate je zavrene do 27.10 a stejne lze jedine s prestupem ve FRA nebo BRU. Taxi neni uplne nejlevnejsi z Centrale to bude cca 30 e.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, ráda bych letěla ze Santiago de Compostela do Milana a poté z Milana do Prahy s Easy Jet. Mezi jednotlivými lety mám 1hodinu čas. Myslíte, že se dá přestup stihnout?

Četla jsem na Easy jet, že v každém letadle pustí na palubu pouze 70ks zavazadel a zbytek jde do nákladového prostoru - nikde jsem nenašla možnost si připlatit, aby mé zavazadlo mohlo být se mnou na palubě, a tak nevím jestli se dá přestup stihnout i za předpokladu, že by šel kufr do nákladového prostoru?

Děkuji za odpověď, Marcela

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, hodinový přestup určitě neriskovat, a to ani v případě, že budete mít příruční zavazadlo neustále u sebe. Mezi dvěma lety zakoupenými zvlášť je bezpečná rezerva minimálně 2 hodiny.

před 3 lety
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Dobrý den, to jestli vám Easyjet příruční zavazadlo nechá nebo ho dají do podpalubí nehraje z hlediska času potřebného na přestup žádnou roli, zavazadla se odevzdávají až přímo u letadla. Kryštof píše dvě hodiny, pro mě je hranice při přestupu Schengen/Non-Schengen na Malpensa 3.5 hodiny a i tak jsem nervózní. Mezi terminály se musí jet autobusem.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Určitou roli to hraje, protože po příletu se na něj musí čekat u pásu. Jinak předpokládám, že i let ze Santiaga je s easJetem, terminál se tedy měnit nemusí. Ale samozřejmě čím větší rezerva, tím lépe.

před 3 lety
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Jasně, máš pravdu. Já jsem rychločetl že by letěla ze Santiaga a automaticky jsem si domyslel, že Santiaga de Chile. :-) Proto jsem psal (zcestně) o přestupu Schengen/Non-Schengen.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, zajímalo by mne jestli lískty na autobus/vlak z letiště musím platit jen v hotovosti v EUR nebo mohu i platební kartou? Děkuji.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, můžete i kartou.

před 3 lety

Tak to je skvělé, děkuji za rychlou odpověď. A ještě se zeptám na lístky MHD - taktéž jdou kartou? Jinak pokud pojedu do Monzy, musím jet metrem + vlakem - budu tedy potřebovat 1 lístek MHD a dále si koupím lístek na vlak, je to tak? Budeme tam od pátku do neděle, přemýšlím co vyjde nejvýhodněji - jednotlivé lístky na MHD, vícehodinová karta nebo jsem našla že je i Milano card? Děkuji za rady.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 4348 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-06-15T00:28:14+02:00)

Nevím teď aktuálně jak v automatech, ale minimálně ve většině trafik zaplatíte lístek kartou bez problému. Do Monzy jezdí z nádraží Porta Garibaldi přímé vlaky - klasické jízdenky MHD na nich neplatí, takže ano, musíte koupit klasicky na nádraží - v automatu lze taktéž platit kartou (nezapomeňte lístek označit v označovači ještě na nástupišti!)

Záleží, jak často plánujete jezdit, ale podle mě se vícedenní lístek určitě vyplatí. Jedna jízdenka na 90 minut vyjde na 1,50 €, zatímco 48 hodinová na neomezený počet jízd za 8,25 €.

S Milano Card přímo zkušenost nemám, tam záleží, zda a kolik chcete navštívit atrakcí/památek, na které se s touhle kartou vztahuje sleva.

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Ja v Milanu platil lístek v automatu v metru kartou. Nevím, jestli to umí všechny automaty, ale minimálně na Centrale bych to očekával.

Přidat odpověď
před 3 lety

Prosim, jezdi z Malpensa neco k nejake stanici metra, a jak casto? A pri ceste zpet z Milana na Malpensu, v kolik a odkud jede prvni bus?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, vše je popsáno výše: Vlaky na stanici Cadorna, autobusy od hlavního nádraží (u obou jsou stanice metra a obě jsou přímo v centru). Přesné časy zjistíte po kliknutí na odkazy jednotlivých dopravců viz výše. První jede ve 3:45 (Malpensa Shuttle).

Přidat odpověď
před 3 lety

Máte zkušenost s ViaMilano a voucherem pro vstup do salonku a 10eurovým poukazem na občerstvení?

Platí to stále???

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

No jo, vypadá to, že ten program celý úplně překopali a výše zmíněné výhody už vůbec neplatí. Je z toho jen neatraktivní věrnostní kartička pro nákupy na letišti :(

před 4 lety
Avatar uživatele Breathe
Breathe

Lounge a voucher na obcerstveni uz neplati nekolik let (minimalne 2).

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, jsou nějaká omezení - co se týče rozměrů zavazadel - v busech a vlacích v Itálii? Díky za odpověď.

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den, prosím o radu jak se co nejlépe dostat z letiste malpensa k jezeru lago di garda. Předem velice dekuji

před 4 lety

Rome2rio neznate nahodou? Napr. vlakem do Desenzana zkuste

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, letím do Milána poprvé a chci se zeptat, jestli se jízdenky na Terravision Bus dají koupit přímo na letišti a pokud ano, kde přesně, nebo jen online.

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, čtěte prosím výše: "Jízdenky kupujete v příletovém terminálu, online nebo přímo u řidiče".

Přidat odpověď
před 4 lety

Mam v nedeli rano let z Milano Malpensa T2 v 6.20 am v rijnu. Divala jsem se na odkazy, co doporucujete. Vlak tak brzo rano spoj nema, vetsina busu take ne a nebo to lidi nedoporucuji (tripAdvisor). Mohu se zeptat na radu? Dekuji

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tak co koukám minimálně na společnost Malpensa Shuttle, odjezdy z centra jsou ve 2:15, 3:15, 3:45, což je naprosto dostačující ke stihnutní letu.

Přidat odpověď
před 4 lety

Prosím, jízdenky na vlak, abych se dostala z letiste do centra, se dají koupit i v terminalu nebo je musim mit koupene dopredu?

Dekuji za odpoved

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dají se koupit i v terminálu, i v automatu na nádraží.

Přidat odpověď
před 4 lety

Ahoj, když mám mezi lety cca 7 hodin, vyplatí se mrknout do Milána, nebo jak případně tento čas využít??? Díky. Karel

před 4 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ahoj, na centrum to určitě stačí. 1 hodina z letiště, 4 v centru, 1 hodina zpět a jsi 2 před odletem na odbavení zpět i s rezervou. Jen si detailně nastudujte časy odjezdů vlaků, aby vám neujel o tu půlhodinu.

před 4 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Nevím jestli se to vyplatí. Jen si polož otázku co tam budeš těch pár hodin dělat. Jestli by nebylo lepší vzít ty peníze, co dáš za cestu tam a zpět plus na místě a raději si sednout v klidu někde do salonku a užívat pohodu před dalším letem. Pokud teda nemáš PP nebo něco podobného a nebudeš to mít zadáča. To by byla značka ideál. Já na tvém místě bych se teda nikam kvůli 4 hodinám nehnal, pokud máš ještě další cestu před sebou. Ale každý jsme jiný.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobry den, chtel bych se zaptat, jestli pri priletu z Lanzarote do Milana s easyJet v 16:35 se da spolehlive stihnout odlet do Vidne opet s easyJet v 18:20? Cestujeme jen s prirucnimi zavazadly. Dekuji Jirka

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele
Petr

Dobrý den, prosím o váš názor, zda se dá v pohodě stihnout přílet do milána s Easy jet v 14.55 a odlet opět s Easyjet do Catanie v 17.00, se zapsanými zavazadly. Díky

před 4 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Jojo, vše je v rámci jednoho terminálu 2, který je relativně malý a kompaktní.

před 4 lety
Avatar uživatele
Petr

Díky moc, Davide.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu