IATA (ICAO) kód letiště
PDL (LPPD)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
16:09 (-2)
Vzdálenost od Prahy
3432 km

O letišti Ponta Delgada Joao Paulo II

Hlavní azorské letiště se nachází na ostrově Sao Miguel nedaleko ostrovního hlavního města Ponta Delgada (5 km). Většina linek směřuje na ostatní azorské ostrovy, do pevninského Portugalska, ale i do mnoha měst západní Evropy a dokonce i do Kanady a USA.

Letiště je malé a velmi přehledné, má jen jeden terminál s jedním patrem a orientace zde je velice snadná.

Terminál je otevřený od 5:00 do 0:00.

Letenky

Ze střední Evropy se na Azory obvykle dostanete asi za 7 500–10 000 Kč, kdy nejvyšší ceny bývají o letních prázdninách, nejnižší pak v zimě. Z Prahy, Vídně či Berlína nejčastěji poletíte s aerolinkou TAP přes Lisabon nebo s Lufthansou přes Frankfurt.

Častější akční nabídky mívá TAP, ale cena zpáteční letenky pod 5 000 Kč se objevuje v průměru jen 1-2x za rok.

Jediné přímé lety z oblasti okolo ČR nabízí Ryanair z Norimberku. Běžné ceny stoupají rovněž na 6 000 až 8 000 Kč, ale mimo letní sezonu se často při koupi 1-2 měsíce před odletem objevují i letenky pod 3 000 Kč.

Doba letu se i s přestupy pohybuje mezi 8 a 15 hodinami, přímé lety z Evropy trvají asi 5 hodin.

Do pevninského Portugalska se dostanete s aerolinkami TAPRyanair nebo Azores Airlines. Běžné ceny zpátečních letenek se pohybují okolo 2 500 Kč, ale v akcích můžou klesnout i pod 1 500 Kč.

Inspirujte se akcemi na letenky do Ponto Delgada, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

V Ponta Delgadě je jediný malý terminál poskytující základní funkce. Často letiště využijete pro přestup na linky po okolních ostrovech, na nějž vám bude stačit 25 minut.

Přestup je přehledně značený a nikdy nemusíte procházet pasovou kontrolou, protože pokud budete pokračovat na okolní ostrovy na jedné letence, vždy přiletíte z Lisabonu nebo Porta.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Protože úplné procestování ostrova São Miguel je možné pouze autem, doporučujeme si auto půjčit rovnou po příletu na letišti, kde sídlí všechny autopůjčovny působící na ostrově. V příletovém terminálu najdete přepážky všech autopůjčoven, určitě však auto rezervujte s dostatečným předstihem, ideálně 1-2 měsíce.

Kapacity některých autopůjčoven jsou omezené a budete-li čekat na poslední chvíli nebo dokonce až na místo, může se stát, že na vás zbydou jen ta nejdražší auta.

Příklady průměrných cen:

 • 7denní půjčení v zimě (rezervace alespoň měsíc dopředu): malé auto od 3 500 Kč, větší auto od 5 000 Kč
 • 7denní půjčení v létě (rezervace alespoň 6 měsíců dopředu): malé auto od 6 500 Kč, větší auto od 8 000 Kč
 • 7denní půjčení v létě (rezervace méně než 2 měsíce dopředu): malé auto od 20 500 Kč, větší auto od 28 000 Kč

Autobusová doprava po ostrově Sao Miguel není příliš frekventovaná a nejlepší způsob, jak procestovat celý ostrov, je určitě půjčení auta.

Taxi

Jediný relevantní způsob dopravy mimo půjčení auta je taxík. Mikrobusy ANC (viz níže) proti taxíkům nemají žádnou výhodu a autobusy se sem nejezdí. Taxíků čeká před terminálem vždy mnoho a ceny jsou striktně dané podle taxametru, který se zapíná vždy. Nekalosti ze strany taxikářů se zde nedějí.

Cena do centra Ponta Delgady činí 8 EUR.

Autobus

Přímo k terminálu žádná klasická MHD nezajíždí. Doprava je zajišťována soukromou společností ANC AeroBus s malými mikrobusy, které na letiště jezdí denně v časech 8:00 až 0:00. Jednosměrná jízdenka stojí 8 EUR, zpáteční 14 EUR.

Po příletu najdete přepážku ANC AeroBus v příletové hale, kde si ideálně domluvte i odvoz na přesný čas zpět na letiště. ANC AeroBus momentálně nejezdí podle přesného jízdního řádu, ale jen po předchozí rezervaci. Kontakty najdete pouze na facebookovém profilu ANC.

Vzhledem k cenám taxíků se tento způsob dopravy příliš nevyplatí.

Hotely u letiště

U terminálu, ani v jeho docházkové vzdálenosti nenajdete žádné ubytování. Při pohledu na mapu hotelů se může zdát, že některá ubytování jsou vzdušnou čarou velmi blízko terminálu, avšak letiště od okolí dělí vysoký sráz, přes který se nelze dostat jinak, než oklikou přes silnici.

Nejbližší ubytování tak hledejte v centru města Ponta Delgada, odkud se na letiště taxíkem dostanete během 10 minut.

Služby na letišti

Wifi je zdarma a neomezená.

Veřejná i tranzitní zóna letiště je vybavena poměrně bohatou nabídkou kaváren a malých restaurací, které doplňuje několik menších obchůdků se suvenýry či duty free shopy. Běžný supermarket na letišti nenajdete.

Úschovna zavazadel je umístěna v příletové hale, otevřeno má od 6:00 do 0:00 a za službu zaplatíte 7 EUR denně.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

11 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 444 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-18T19:36:48+01:00)

Ahoj. Nemáte aktuální info o cenách taxíků? Nevím, jak je stará informace o 7 €. Do Ponta Delgada přiletíme (v letní sezóně) v 17:15. Sice plánujeme půjčit si auto, ale možná až druhý den ráno, nebo ho naopak vrátit o den dřív večer. Tj. z a/nebo na letiště bychom jeli taxíkem. Dá se počítat s cenou taxi ~10 € při ubytování v Ponta Delgada nebo nejbližším okolí? Díky za každé info.

před 2 lety
divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 444 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-18T20:42:28+01:00)

Už jsem to našel. Aerobus jede každých 40 minut, One-way ticket €4.50 . Taxi 10-12€: http://www.taxispdl.com/home/transferes/.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Tak jen pro informaci. Letím z Funchalu do Ponta Delgady a žádal jsem o letenky zdarma na ostrov Sao Jorge - na další den - ráno tam a večer zpátky na Ponta Delgadu. Nabídli mi zdarma letenku tam, ale zpátky už bych ji musel platit. Na můj dotaz, kdy je letenka zdarma i zpět napsali : "The return flight is just free of charge in case you have a ticket from Ponta Delgada to the mainland or Funchal, and stay less than 24hour in Ponta Delgada on the return." Tak jen ať víte...

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Je to tak, tahle podmínka je už od počátku: https://www.cestujlevne.com/lete...ir-acores, lety zdarma slouží opravdu jen pro lepší dostupnost malých ostrovů, nikoliv pro návštěvu ostrova Sao Miguel.

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj. Může mi prosím někdo poradit kdo má zkušenosti s přepravou kola v letadle ? Není nakonec levnější si v cílové destinaci kolo půjčit nebo dokonce koupit ?

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den, modelová situace:

let tam: Bratislava - Brusel - Lisabon - Ponta Delgada - letenky zvlast - tzn. vznika mi narok na prelet zdarma na jiny ostrov

let zpet: Ponta Delgada - Londyn - Bratislava - mam narok na zpatecni letenku z jineho azorskeho ostrova zdarma?

Staci priletet z Portugalska nebo musim mit pres Portugalsko i cestu zpet? Dekuji za odpoved.

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, musíte mít cestu přes Portugalsko i zpět. Takže cestou tam máte nárok na letenku z PDL na další ostrov, cestou zpět nikoliv.

Přidat odpověď
před 4 lety

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na taxi z letiště. Uvádíte cenu 7 €, je možné sehnat taxi za takovou cenu i v nočních hodinách? Mám přílet do ponta delgada o půlnoci (konec července) a hotel mi nabízí transfer za 16 € . Je podle Vás lepší si tedy najít transfer až na letišti? Děkuji

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den. Zaujala mě ta pasáž, kde uvádíte možnost jedné zpáteční letenky zdarma z Ponta Delgada na kterýkoliv ostrov na Azorech. Pokud bychom letěli tou klasikou z Prahy - Lisabon - Ponta Delgada, máme i v tomto případě nárok na tuto letenku ? Moc tomu nerozumím. Děkuji za radu.

před 4 lety
Avatar uživatele Ivo
Ivo

zalezi, jestli budes mit na jedne rezervaci cestu az na pontu delgadu. Pokud bys mel 2 separatni letenky (Praha-Lisabon napr. s TAP a pak dalsi letenku Lisabon-Ponta Delgada napr. s Ryanair) tak mas narok na letenku zdarma na jakykoliv dalsi ostrov po azorech. Ma to ale jista pravidla (musis doletet na ten ostrov do 24h od pristani na ponta delgada a odletet z ponty delgady do 24h pri letu zpet).

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, viz pasáž "Této incentivy nemůžete využít, pokud máte na jedné letence let ze zahraniční destinaci"... Takže ne, budete-li mít letenku z Prahy, využít nelze. Museli byste mít dvě oddělené letenky z Prahy do Lisabonu a z Lisabonu do Ponta Delgady koupené zvlášť.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu