Co tady objevíš?

Největší ostrov ze souostroví Azory nalezneme v Atlantiku, asi na třetině cesty mezi Evropou a Amerikou. São Miguel s hlavním městem Ponta Delgada láká především svými přírodními krásami, návštěvníky však ostrov nadchne také svou příznačnou koloniální architekturou.

Charakter ostrova je ovlivněn sopečným původem, nalezneme zde řadu dnes již nečinných sopek, ale také krásná jezera a úchvatnou exotickou přírodu, strhující jsou výhledy na divoké skalnaté pobřeží. Azory jsou ideální destinací pro pěší turistiku, road-tripy a kochání se krajinou.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5-7 dní
Postačí na seznámení s ostrovem, ideální je vydat se na další z okolních ostrovů.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Počasí je po celý rok velmi proměnlivé, je třeba počítat s deštěm i mlhou, vyrazit můžete celoročně.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Cena letenky z Prahy. Z Německa při skládáčce s low-costy i pod 3 000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Lagoa do Fogo

Strhující jsou již jen výhledy na jezero. Okolo vede turistická cesta (9,2 km, cesta zabere přibližně 3 hodiny).

Zavřít boční panel

Ponta Delgada

Hlavní město ostrova nabízí historické centrum, impozantní přístav, řadu příležitostí k nakupování, za pozornost stojí také parky, které připomínají spíše botanické zahrady (např. Jardim Antonio Borges). Na okraji města (čtvrť Faja De Baixo) však nalezneme jednu z mimořádných atrakcí: ananasovou plantáž. Azory jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstují ananasy. Kromě nevšedního zážitku si odsud můžete odnést řadu netradičních výrobků, třeba ananasovou hořčici.

Zavřít boční panel

Ribeira Grande

Menší městečko s typickou koloniální architekturou, krásnými kostely a úžasně fotogenickým mostem. Z města je krásný výhled na severní pobřeží ostrova. Na kraji města se nachází likérka A muhler de Capote. Rozhodně se vyplatí ji neminout.

Zavřít boční panel

Sete Cidades

Při cestě z Capelas směrem na Mosteiros narazíte na nenápadnou odbočku doleva do kopce, cedulka nabízí výhled. Využijte ho, naskytne se vám úžasný výhled na Sete Cidades a dvě jezera: Lagoa Azul a Lagoa Verde. Městečko je v sopečném kráteru a je malebné, za návštěvu stojí jak malý kostelík, tak cesta po břehu jezera. Lákavý je také průjezd mezi oběma jezery. Stojí za to jezera objet a vyjet na vyhlídku Vista do Rei u bývalého hotelu Monte Palace. Autem je odsud již jen kousek k dalším jezerům na dně sopečného kráteru (Lagoa das Eguas norte / Lagoa das Eguas sul / Lagoa Rasa), jdou obejít a je zážitek vystoupat až na vrcholek kráteru.

Zavřít boční panel

Lago do Canario

Cestou podél jezera můžeme narazit na ruiny akvaduktu. Lokalita je otevřena denně, ve všední dny 8:30–16:00, o víkendu 10:00–19:00. Ačkoli je jezero hezké, je zajímavější podniknout trek označovaný jako Serra Devassa, jehož výchozí bod je přes silnici od Lagoa do Canario.

Zavřít boční panel

Chá Gorreana Tea

Čajové plantáže na severu ostrova nabízí nejen úžasný výhled, ale také muzeum výroby čaje a jeho ochutnávku. Zkuste oranžový čaj. Nezklame vás.

Zavřít boční panel

Caldeira Velha

Přírodní rezervace s vodopády, geologickou výstavou a termálními jezírky, která jsou i ke koupání. V jednom okamžiku smí být v rezervaci maximálně 250 osob, většinou se tak ale nestane, fronty nejsou příliš obvyklé. Vstup je zpoplatněn částkou 3 € za výstavu nebo 8 € za výstavu s koupáním v jezírku.

Zavřít boční panel

Furnas

Jezero se sirnými prameny. Kolem jezera vedou chodníčky, po nichž mohou návštěvníci procházet a obdivovat bublající vodu. Kousek od pramenů leží bývalé lázně a také restaurace, kde můžete ochutnat místní specialitu: cosido. Jedná se o maso a zeleninu v hrnci, který byl ponořený do sopouchu v okolí sirných pramenů. Zde se vše v jednom hrnci uvařilo.  Nad městem stojí za návštěvu Pico do Ferro, vyhlídka, ze které máte celé sirné plato jako na dlani.

Zavřít boční panel

Terra Nostra

Velká botanická zahrada s termálním železitým koupacím jezírkem. Vstup je zpoplatněn částkou 8 €, otevřeno je od 10:00 do 18:00.

Zavřít boční panel

Achada

Další z úchvatných botanických zahrad, tentokrát s vodními mlýny a vodopády.

Zavřít boční panel

Faial de Terra

Východní cíp ostrova, podél bystřiny lze vystoupat k vodopádu. Kousek od něj se nachází opuštěná vesnice.

Zavřít boční panel

Praia dos Mosteiros

Jedna z písčitých pláží na severu ostrova, za pozornost tu stojí skály v moři. Městečko Mosteiros má krásné malé historické jádro s kostelem.

Zavřít boční panel

Termas da Ferraria

Termální prameny na břehu oceánu. Vstup je zpoplatněn částkou 5 €. Kousek za lázněmi je mezi skalami přístup do moře po žebříčcích.

Zavřít boční panel

Bretanha

V malém městečku si můžete prohlédnout kostelík Nossa Senhora da Ajuda a také zrekonstruovaný větrný mlýn Moinho de vento no Lugar do Pico Vermelho.

Zavřít boční panel

Ribeira Seca

Centrum města s kostelem nás na ostrově již nepřekvapí, za návštěvu ale stojí vyhlídka nad městem – Ermida da Senhora da Paz. Nalezneme zde krásnou kapli a výhled na město Vila Franca do Campo.

Počasí a sezóny na São Miguel

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
São Miguel
Teploty pro Ponta Delgadu

16 °C

16 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

23 °C

25 °C

24 °C

21 °C

19 °C

17 °C

Počasí

Počasí na Azorách odpovídá klimatu prostředku Atlantiku, je velmi proměnlivé. Obecně je zde vyšší vzdušná vlhkost, častý je déšť, popř. mlha. V letních měsících klesá počet deštivých dní, avšak nelze počítat s týdnem slunného plážového počasí, červenec nebo srpen má průměrně 10 deštivých dní (od listopadu do března je to dvojnásobek). Málokdy se ale stane, že by pršelo celý den v kuse, většinou vás čekají proměnlivé přeháňky s protrhanou oblohou, a to i uprostřed zimy. Teploty v letních měsících sahají k 26 °C, v zimě klesají ke 14 °C.

Teplota vody se pohybuje okolo 20 °C, na ostrově však nalezneme termální prameny, a to i u mořského pobřeží. O možnost vykoupat se tedy nepřijdeme, a to ani v zimních měsících.

Sezóny a kdy vyrazit

Na Azory pojedeme nejspíše za turistikou, proto je vhodná návštěva v jarních měsících, ideálně od dubna do října. I v zimních měsících nabídne ostrov podmínky vhodné pro turistiku, je však nutné počítat s možností srážek. Pokud si chcete zpestřit program pozorováním velryb, jsou vhodné jarní měsíce.

Skvělé akce na São Miguel

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
11 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu