Andorra
Andorra

Co dělat v Andoře

Zimní sporty v Andoře

Chcete-li zažít prvotřídní zážitek z lyžování, vydejte se do Andorry. I když jsou tu jen dvě lyžařská střediska, Andorra nabízí parádní sjezdy pro lyžaře i snowboardisty. Sjezdovky jsou tu naprosto dokonale upravené a patří k těm nejmodernějším. Vhodné podmínky zde naleznete jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Vyzkoušejte aktivní zimní dovolenou v Soldau nebo v Pas de la Casa a dalších destinacích. Pokud nepatříte mezi lyžaře, zkuste chůzi na sněžnicích a obdivujte zatím krajinu. Tu si také můžete vychutnat na sněžném skútru. Děti určitě nadchne tubing  a nebo bruslení.

Relaxační cetrum Caldea

Zavítejte také do relaxačního centra Caldea, který se skládá z venkovního i vnitřního bazénu a plní funkci aquaparku i lázní. Užijete si zde horkých koupelí, saun, tureckých koupelí i termálních pramenů. Caldea se nachází ve městě Escaldes-Engordany, které je propojené s Andorrou la Vellou.

Pro fanoušky treku

Rec del Sola

Krásná treková procházka začíná na rovince Sant Ermengol a dostat se můžete až do Sant Antoni de la Grella. Cestou můžete po levé straně sledovat zavlažovací systém a spatřit můžete také románský most Sant Antoni. Procházet budete okolo zahrad, můžete se tak blíže seznámit s životem na místních vesnicích.

Rec de l´Obac nabízí další krásné procházky s okouzlujícími panoramaty podél zavlažovacího systému, který je jakousi tepnou Andorry.

Trasa údolím Enclar

Na tuto trasu se můžete vydat z města Santa Coloma, které je jako dělané na piknik. Cestou, která se sklání doprava, můžete pozorovat nejrůznější ptactvo, ještěrky i místní lesy složené z dubů a borovic. Jak se cesta zvedá, klesá zde výška porostu. Na kopci Sant Vicen naleznete hrad stejného jména. V okolí již můžete pozorovat vysokou zvěř (kamzíka i daňky) nebo v odlehlejších místech i medvěda. 

El cami del Serrat

Naučná stezka Serrat je dlouhá asi 1,3 km a není obtížná. Začíná na okraji Andorra la Vela a během ní můžete obdivovat nejrůznější stromy a rostliny. Na jejím konci, tedy na soutoku Serrat a Serrat Blanc. Na cestu je nejlepší se vydat od konce června do konce září. 

Údolí Madriu-Perafita-Claror

Pokud milujete přírodu, určitě musíte vidět tohle místo zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Vydat se můžete na dvoudenní pěší túru, přespat můžete ve stanu. Procházka ledovcovým údolím ve tvaru písmene U na jihu a východě knížectví vás nadchne. Čekají na vás nezapomenutelná panoramata.

The Pirámide horolezecké stěny

Horolezeckou oblast Pirámide najdete v blízkosti Santa Coloma. Zahrnuje asi 29 tras s obtížností 5–7a (středně vysoká). Žulová stěna masivu je orientovaná na jihovýchod, nachází se v nadmořské výšce 1.200 m n. m. Z ulice Carrer Gil Torres je cesta ke stěně značena žlutě.

Cyklistika

Pokud patříte mezi vášnivé cyklisty či sportovce, oceníte místní cyklotrasy (či trasy, chcete-li). Jelikož Andorra je hornatý stát, nebude vás tu moc šetřit, ale tato dřina bude odměněna krásnými výhledy. Seznam nejznámějších cyklotras naleznete např. zde: https://es.wikiloc.com/rutas/ciclismo/andorra

Motokáry v Andoře

Nejznámější motokárová dráha v Andoře je v El Tarter. Je dlouhá cca 650 m a je k dispozici jak dětem, tak i dospělým. Je v provozu celou letní sezonu až do doby, než na horách napadne sníh, tedy až do cca poloviny září. Cena se pohybuje kolem 20 eur za dospělou osobu, cca 15 eur za dítě.  Můžete zde samozřejmě získat např. skupinovou slevu nebo permanentku. 

Vzhůru za nákupy

V první řadě, jak už jsme uváděli, je Andorra daňovým rájem. Především její hlavní město je tedy plné nejrůznějších obchodů a obchůdků se značkovými věcmi. Setkáte se zde se značkami, jako je Hugo Boss, Versace, Diesel, Gucci a další. Navíc je nakoupíte za rozumnou cenu (na rozdíl od cen v České republice). 

Festivaly

Vyrazte mezi lidi a pojďte si užít místní akce!

Velký sněhový festival

Zábavná akce se koná v lyžařském středisku Arinsalu a užívat si tady můžete živou hudbu, lyžování, snowboarding, různé soutěže, večer večírky v různých klubech a hospůdkách. Zkrátka nudit se rozhodně nebudete. 

Mezinárodní festival ženských klaunů

Tato událost se koná v květnu, kdy se sem sjíždí ženy převlečené za klauny ze všech možných zemí včetně USA. Vidět zde můžete nejrůznější masky a rozhodně se budete bavit.

Shromáždění dudáků

Dudy jsou jedním z nástrojů, na které hraje většina lidí v Andoře. Každoročně se v Ordinu pořádá setkání dudáků, kteří zde předvádí svůj um. 

Mezinárodní jazzový festival

Mezinárodní jazzový festival již tradičně probíhá každý rok v červenci v Andorra/Escaldes-Engordany.

Andorra la Vella vesnický festival

Začíná první srpnovou sobotu a slaví se v hlavním městě 3 dny. Užívat si můžete pouliční koncerty, lidové tance i spoustu parády všude. Je to ideální čas ochutnat všechny místní speciality a zažít tak jedinečnou atmosféru Andorry. 

Revetlla de Sant Joan 

Oslavuje se asi v polovině léta a jedná se o podobný svátek jako u nás pálení čarodějnic. Vše je doplněno hudbou, tancem i ohňostrojem.

Pěvecká soutěž Montserrat Caballe

Je určená pro všechny mladé talentované pěvce klasické hudby z celého světa. Celá akce má úžasnou atmosféru a přitahuje nejen fanoušky opery. Koná se v září.

Narciso Yepes Mezinárodní Festival

Koná se každoročně v říjnu v Ordinu. Jedná se o festival klasické hudby na počest známého španělského kytaristy Narcisa Yepese.

Ledovcová jezera

V Andoře naleznete sedm ledovcových jezer s překrásnými sceneriemi. Navštivte např. Engolasters, Tristaina nebo Pessons.

Jezero Engolasters – Naleznete ho u obce Encamp v Andoře, poblíž hlavního města Andorra la Vella. Má podlouhlý tvar a jeho zásobárnou vody je z řek Východní Valira a Madriu. Voda je využívána pro výrobu vodní elektrárny nedaleko Encamp. Obdivovat zde můžete jeho krásně tmavě modrou vodu v kombinaci se zelenými loukami a borovicovými lesy. Užít si zde můžete také dlouhou lanovou dráhu – asi 6,2 km – doslova z jednoho břehu na druhý.

Jezero Tristaina – Se skládá ze 3 menších jezer v lyžařském středisku Ordinu a patří mezi nejpopulárnější vycházkové trasy v Andoře. Jednak se zde nesetkáte s nijak složitým terénem a jednak zde můžete pozorovat bohatou zvěř i květenu. 

Jezera Pessons – I s náročnějším terénem rozhodně stojí za to vidět. Leží kousek u města Encamp. Skládají se z několika malých jezer, např. Estany Primer de Pessons, Estany Forcat, Estany Rodó, Estany de les Fonts atd. Po náročné chůzi budete odměněni překrásnými výhledy. Kdekoli během cesty si můžete udělat piknik. O jezerech Pessons se navíc říká, že každou minutu mění barvu podle toho, jak se v nich odráží slunce. 

 

Chystáš se do Andorry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.