Průvodce státem

Andorra

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Horská kráska Andorra

Skrytá země vysokých hor i zelených údolí, kouzelných starých kamenitých vesniček a románských kostelů. Místo, kde můžete obdivovat moderní architekturu i se vracet do dávných časů. Země aktivního odpočinku i nekonečného utrácení, to je Andorra.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
zima a léto
Zima potěší milovníky lyží, v létě vyrazíte na túry.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je cena letenky do Barcelony + autobusu do Andorry.
Akční nabídky

Praktické tipy do Andorry

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První zmínka o území Andory pochází z roku 805 a najdeme ji v Karolinské listině. Během vlády se zde vystřídalo několik pokolení biskupů a následně zde vládl rok Caboetů, po jejich zániku dochází ke vzniku společné správy dvou spoluknížat, což platí dodnes (prezident Francie a španělský biskup ze Séo de Urqell). V roce 1419 vzniká tzv. zemská rada a Andorra získává samosprávu.

V roce 1933 byla na krátkou dobu Andorra okupována Francií. V roce 1993 schválili novou ústavu a Andorra se stává parlamentním knížectvím.

Andorská historie

Lidé

Celkový počet obyvatel Andorry je asi 77.000, z čehož Španělé činí 43 %, Andořané 33 %, kteří etnicky patří pod Katalánce., Portugalci 11 %, Francouzi 7 % a ostatní. Lidé zde jsou z 86 % římskokatolické víry.

Svátky

Zatímco se v Andoře slaví poměrně mnoho svátků, jen málokdy se setkáte s tím, že by byly úřady a další instituce zavřeny.

1. leden Nový rok – Na rozdíl od České republiky jsou oslavy nového roku divočejší, horká krev místních obyvatel se nezapře, a tak se máte na co těšit. Oslavuje se většinou až do Tří králů.

6. leden Tři králové neboli svátek Zjevení Páně – Andořané slaví tento den příchod tří králů, kteří přináší dary Ježíši Kristu. Panuje zde zvyk, že se peče speciální cukroví, do něhož se zapéká malý šperk. Kdo ho v cukroví najde, stává se tento den „králem“.

14. březen Den ústavy – Je dnem přijetí andorské ústavy z roku 1993 a tento den má spousta obchodů zavřeno.

Velikonoce – Se v Andoře slaví od zeleného čtvrtka až do neděle. Zvony zde v tuto dobu nezvoní a každý den se zapaluje svíčka jako znamení „světla světa“, kterým je Ježíš Kristus. Děti pak hledají poschovávaná velikonoční vejce.

1. květen Den práce Všude je zavřeno.

Zmrtvýchvstání Páně – Se koná 40 dní od Velikonoc a Andořané ho slaví tak, že sochu Krista symbolicky vyzdvihují ke střechám kostelů. Konají se mše.

24. červen Den svatého Jana Křtitele – V tento den se slaví letní slunovrat a počátek léta. Všude hoří velké ohně, u kterých lidé tančí, zpívají i se modlí za dobrou úrodu. Vyhaslý popel se rozsypává po polích.

15. srpen Nanebevzetí Panny Marie – Oslavuje se návštěvou svatých míst a strávením času s blízkými.

8. září Den Panny Marie Meritxellské – Je dnem patronky Andorry. Po celé zemi se slouží mše za tuto patronku. Večer probíhají oslavy, jí se grilované jehněčí, tancuje se a po setmění si můžete užít ohňostroje.

1. listopad Svátek svatých – Stejně jako u nás lidé navštěvují hroby svých blízkých.

8. prosinec: Neposkvrněné početí Panny Marie – V tento den se pokládají růže k nohám soch Panny Marie.

24. prosinec Vánoce – Se v Andoře stráví v rodinném kruhu, v noci se chodí na mši. Dárky se předávají až 25. prosince na Boží hod vánoční.

Kultura

Andorská kultura je ovlivněna tradicemi Španělska, konkrétně jeho provinciemi Katalánska, Valencie i Aragonie. Lidé zde dodržují spoustu náboženských zvyků, chovají velkou lásku k hudbě, každoročně se zde konají velké festivaly jazzové i klasické hudby. V oblibě jsou také lidové tance.

Jazyk

Úředním jazykem je katalánština, ale používá se také francouzština a španělština. Lze se zde domluvit také anglicky a portugalsky.

Turismus

Hlavní zdroj příjmů je zde z cestovního ruchu. Ročně sem dorazí až 15 milionů turistů, ti sem jezdí především za zimními sporty nebo za nákupy. Andorra totiž patří mezi daňové ráje.

Geografie

Andorra je knížectví rozkládající se v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Jeho nadmořská výška se pohybuje od 900 m n. m. až do 2.946 m n. m. Rozloha Andorry je 468 km2, z čehož 0,26 % zabírá voda. Řekou Valira prochází hranice se Španělskem. Klima je zde velice podobné jako v okolních zemích v horských oblastech.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

V Andoře se platí eurem. Jedno euro se dělí na 100 centů. Můžete se setkat s euromincemi v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 euro. Na lícové straně je mapa Evropy, rubová strana se liší podle státu. Všechny mince se mohou využívat mezi všemi státy EU. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. U bankovek platí, že mají líc i rub shodný pro všechny země.

Euro

Směnárny a platba kartou

Dalo by se říct, že je tu nejvíce bank na čtvereční kilometr v celé Evropě. Na bankomaty tu narazíte na každém kroku. Z bankomatu jednoduše vyberete i cizí měnu, tedy eura, nemusíte se zdržovat hledáním směnáren.

Platby kartou jsou možné téměř všude v hlavním městě nebo velkých turistických centrech.

Kolik co stojí

 • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – 15 EUR
 • Jídlo v klasické restauraci – 10 EUR
 • Fast food – 7 EUR
 • Místní pivo 0,5 l – 3 EUR
 • Voda 0,33 l – 0,87 EUR
 • Jednosměrná jízdenka místní dopravou – 1,80 EUR
 • Litr benzinu – 1,02 EUR

Spropitné

Číšníci v restauracích očekávají cca 10 % spropitné, které bývá započítáno v útratě.

Jak ušetřit

Začněte již tím, že ušetříte na letenkách. Výhodnou letenku získáte koupí v akci nebo více měsíců dopředu či mimo sezónu (zimní a letní).

Zvolte levnější typ ubytování. Nevolte hned 4–5hvězdičkový hotel, podívejte se i po něčem skromnějším. Mnohdy budete mile překvapeni, co všechno vám bude nabídnuto navíc.

Stravujte se ve fast foodech, k obědu si dejte například i bagetu jako místní. Pečivo je tu velice levné a navíc chutné.

Aby vám už neunikla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový denní rozpočet do 60 eur osoba/den znamená se v Andoře opravdu omezit. Do této ceny byste se měli vejít, pokud budete spát v noclehárnách, stravovat se ve fast foodech, dáte si max. 1 pivo denně a na kratší vzdálenost zvolíte místní hromadnou dopravu nebo půjdete pěšky či pojedete stopem.

Zlatá střední cesta se zde pohybuje kolem 130 eur osoba/den. Pokud s ní budete počítat, snáze zde najdete ubytování ve středních hotelech, které tu najdete na každém kroku (především v hlavním městě), můžete si dovolit skočit si na jídlo do nějaké restaurace a udělat si nějaký výlet.

Jelikož do Andorry se ale také jezdí utrácet (nezapomínejme, že Andorra je daňovým rájem), je lepší si s sebou vzít více peněz a počítat s denní útratou nad 130 eur.

Mějte však na paměti, že uvedené hodnoty jsou orientační, vždy záleží na období, kdy tam vyrazíte, na místních cenách i na vašem hospodaření s penězi.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Andorry

Přímo do Andorry se zatím letecky bohužel nedostanete. Do Andorry se ale i přesto můžete dopravit několika způsoby.

Můžete letět do Barcelony a odtud se vydat 3,5 hodinovou jízdou dálkovým autobusem do hlavního města. Cena jednosměrné jízdenky stojí kolem 33 EUR, samozřejmě výhodněji vyjde koupit jízdenku zpáteční. I když autobus vyjíždí několikrát denně, počítejte s možnými komplikacemi, jelikož doprava v horách především v zimních měsících je zde závislá na počasí.

Další možnou variantou je let do Toulouse a pak volba autobusu. Jízdenka vás vyjde přibližně na stejnou cenu.

Třetí možností je zajet si do Andorry vlastním autem, spojit tedy trasu s vaší cestou po Evropě.

Letenka do Barcelony vychází nejlépe se společností Ryanair nebo Vueling Airlines, SA (španělská nízkonákladová letecká společnost), doba letu se pohybuje kolem 2,5 hodiny a pohodlně se tam dostanete z Prahy.

Jak se nejlépe dopravovat

Andorra nemá železnici. Převážná většina lidí spoléhá na svá auta. Můžete využít i místní autobusy nebo lanovky.

Autobusy zde jezdí přes den (cca 7 linek) i v noci (asi 3 linky). Projíždějí přes nejrůznější městečka. Jednosměrná jízdenka vychází zhruba na 1,80 EUR v nejmenší zóně. Cena samozřejmě roste úměrně s vzdáleností, kam chcete jet. Lístek se dá koupit rovnou u řidiče.

Díky levnému benzinu se dá po Andoře pohodlně pohybovat I autem. Této možnosti využívá spousta turistů. Pokud ale tuto možnost nemáte, můžete si auto pronajmout např. zde: www.rentalcars.com. Pohodlně si ho vyzvednete na letišti a před odletem ho tam zase vrátíte.

K řízení zde potřebujete stačí český řidičský průkaz.

Silnice v Andoře

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Andorrská kuchyně

Andorrská kuchyně se skládá především z katalánských jídel, dále je silně ovlivněna vlivy kuchyní italské a francouzské. Běžné jsou zde těstoviny, vepřové maso nebo ryby s omáčkou. Mezi typická jídla, která zde můžete ochutnat, patří:

 • Pečené jehně
 • Truites de carreroles – Omeleta s houbami
 • Trinxat – Brambory s kapustou
 • Cunillo – Králík v rajské omáčce
 • Pochutnat si můžete na koláčku coques.

Místní restaurace se nazývají bordas a najdete je všude.

Trinxat

Jak se stravovat jako místní

Andořané mají ve zvyku obědvat v poledne jen něco lehkého, což může být i zákusek a káva. Jelikož doma nevaří, vyrážejí všichni za vydatným jídlem až večer, kolem 21. hodiny. O hodinu déle už si nikde nesednete. U jídla posedí i několik hodin a za popíjení vína či piva si skvěle popovídají. Náš tip – vyrazte ve večerních hodinách do společnosti a např. u baru si skvěle popovídáte s místními, možná že s nimi rovnou povečeříte.

Obvyklé ceny v restauracích

Přes den, pokud si dáte nějakou bagetu, tak na jídle mírně ušetříte, to se ale nedá říct o večeři. Bohužel jídlo v restauracích pro nás nepatří mezi nejlevnější, tudíž počítejte s tím, že si připlatíte.

 • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – cca 15 EUR
 • Jídlo v klasické restauraci – cca 10 EUR
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Zimní sporty v Andoře

Chcete-li zažít prvotřídní zážitek z lyžování, vydejte se do Andorry. I když jsou tu jen dvě lyžařská střediska, Andorra nabízí parádní sjezdy pro lyžaře i snowboardisty. Sjezdovky jsou tu naprosto dokonale upravené a patří k těm nejmodernějším. Vhodné podmínky zde naleznete jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Vyzkoušejte aktivní zimní dovolenou v Soldau nebo v Pas de la Casa a dalších destinacích. Pokud nepatříte mezi lyžaře, zkuste chůzi na sněžnicích a obdivujte zatím krajinu. Tu si také můžete vychutnat na sněžném skútru. Děti určitě nadchne tubing a nebo bruslení.

Relaxační cetrum Caldea

Zavítejte také do relaxačního centra Caldea, který se skládá z venkovního i vnitřního bazénu a plní funkci aquaparku i lázní. Užijete si zde horkých koupelí, saun, tureckých koupelí i termálních pramenů. Caldea se nachází ve městě Escaldes-Engordany, které je propojené s Andorrou la Vellou.

Pro fanoušky treku

Rec del Sola

Krásná treková procházka začíná na rovince Sant Ermengol a dostat se můžete až do Sant Antoni de la Grella. Cestou můžete po levé straně sledovat zavlažovací systém a spatřit můžete také románský most Sant Antoni. Procházet budete okolo zahrad, můžete se tak blíže seznámit s životem na místních vesnicích.

Rec de l´Obac nabízí další krásné procházky s okouzlujícími panoramaty podél zavlažovacího systému, který je jakousi tepnou Andorry.

Trasa údolím Enclar

Na tuto trasu se můžete vydat z města Santa Coloma, které je jako dělané na piknik. Cestou, která se sklání doprava, můžete pozorovat nejrůznější ptactvo, ještěrky i místní lesy složené z dubů a borovic. Jak se cesta zvedá, klesá zde výška porostu. Na kopci Sant Vicen naleznete hrad stejného jména. V okolí již můžete pozorovat vysokou zvěř (kamzíka i daňky) nebo v odlehlejších místech i medvěda.

El cami del Serrat

Naučná stezka Serrat je dlouhá asi 1,3 km a není obtížná. Začíná na okraji Andorra la Vela a během ní můžete obdivovat nejrůznější stromy a rostliny. Na jejím konci, tedy na soutoku Serrat a Serrat Blanc. Na cestu je nejlepší se vydat od konce června do konce září.

Údolí Madriu-Perafita-Claror

Pokud milujete přírodu, určitě musíte vidět tohle místo zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Vydat se můžete na dvoudenní pěší túru, přespat můžete ve stanu. Procházka ledovcovým údolím ve tvaru písmene U na jihu a východě knížectví vás nadchne. Čekají na vás nezapomenutelná panoramata.

The Pirámide horolezecké stěny

Horolezeckou oblast Pirámide najdete v blízkosti Santa Coloma. Zahrnuje asi 29 tras s obtížností 5–7a (středně vysoká). Žulová stěna masivu je orientovaná na jihovýchod, nachází se v nadmořské výšce 1.200 m n. m. Z ulice Carrer Gil Torres je cesta ke stěně značena žlutě.

Cyklistika

Pokud patříte mezi vášnivé cyklisty či sportovce, oceníte místní cyklotrasy (či trasy, chcete-li). Jelikož Andorra je hornatý stát, nebude vás tu moc šetřit, ale tato dřina bude odměněna krásnými výhledy. Seznam nejznámějších cyklotras naleznete např. zde: https://es.wikiloc.com/rutas/ciclismo/andorra

Motokáry v Andoře

Nejznámější motokárová dráha v Andoře je v El Tarter. Je dlouhá cca 650 m a je k dispozici jak dětem, tak i dospělým. Je v provozu celou letní sezonu až do doby, než na horách napadne sníh, tedy až do cca poloviny září. Cena se pohybuje kolem 20 eur za dospělou osobu, cca 15 eur za dítě. Můžete zde samozřejmě získat např. skupinovou slevu nebo permanentku.

Vzhůru za nákupy

V první řadě, jak už jsme uváděli, je Andorra daňovým rájem. Především její hlavní město je tedy plné nejrůznějších obchodů a obchůdků se značkovými věcmi. Setkáte se zde se značkami, jako je Hugo Boss, Versace, Diesel, Gucci a další. Navíc je nakoupíte za rozumnou cenu (na rozdíl od cen v České republice).

Festivaly

Vyrazte mezi lidi a pojďte si užít místní akce!

Velký sněhový festival

Zábavná akce se koná v lyžařském středisku Arinsalu a užívat si tady můžete živou hudbu, lyžování, snowboarding, různé soutěže, večer večírky v různých klubech a hospůdkách. Zkrátka nudit se rozhodně nebudete.

Mezinárodní festival ženských klaunů

Tato událost se koná v květnu, kdy se sem sjíždí ženy převlečené za klauny ze všech možných zemí včetně USA. Vidět zde můžete nejrůznější masky a rozhodně se budete bavit.

Shromáždění dudáků

Dudy jsou jedním z nástrojů, na které hraje většina lidí v Andoře. Každoročně se v Ordinu pořádá setkání dudáků, kteří zde předvádí svůj um.

Mezinárodní jazzový festival

Mezinárodní jazzový festival již tradičně probíhá každý rok v červenci v Andorra/Escaldes-Engordany.

Andorra la Vella vesnický festival

Začíná první srpnovou sobotu a slaví se v hlavním městě 3 dny. Užívat si můžete pouliční koncerty, lidové tance i spoustu parády všude. Je to ideální čas ochutnat všechny místní speciality a zažít tak jedinečnou atmosféru Andorry.

Revetlla de Sant Joan

Oslavuje se asi v polovině léta a jedná se o podobný svátek jako u nás pálení čarodějnic. Vše je doplněno hudbou, tancem i ohňostrojem.

Pěvecká soutěž Montserrat Caballe

Je určená pro všechny mladé talentované pěvce klasické hudby z celého světa. Celá akce má úžasnou atmosféru a přitahuje nejen fanoušky opery. Koná se v září.

Narciso Yepes Mezinárodní Festival

Koná se každoročně v říjnu v Ordinu. Jedná se o festival klasické hudby na počest známého španělského kytaristy Narcisa Yepese.

Ledovcová jezera

V Andoře naleznete sedm ledovcových jezer s překrásnými sceneriemi. Navštivte např. Engolasters, Tristaina nebo Pessons.

Jezero Engolasters – Naleznete ho u obce Encamp v Andoře, poblíž hlavního města Andorra la Vella. Má podlouhlý tvar a jeho zásobárnou vody je z řek Východní Valira a Madriu. Voda je využívána pro výrobu vodní elektrárny nedaleko Encamp. Obdivovat zde můžete jeho krásně tmavě modrou vodu v kombinaci se zelenými loukami a borovicovými lesy. Užít si zde můžete také dlouhou lanovou dráhu – asi 6,2 km – doslova z jednoho břehu na druhý.

Jezero Tristaina – Se skládá ze 3 menších jezer v lyžařském středisku Ordinu a patří mezi nejpopulárnější vycházkové trasy v Andoře. Jednak se zde nesetkáte s nijak složitým terénem a jednak zde můžete pozorovat bohatou zvěř i květenu.

Jezera Pessons – I s náročnějším terénem rozhodně stojí za to vidět. Leží kousek u města Encamp. Skládají se z několika malých jezer, např. Estany Primer de Pessons, Estany Forcat, Estany Rodó, Estany de les Fonts atd. Po náročné chůzi budete odměněni překrásnými výhledy. Kdekoli během cesty si můžete udělat piknik. O jezerech Pessons se navíc říká, že každou minutu mění barvu podle toho, jak se v nich odráží slunce.

Jezero Andorra

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pozor si dávejte na teplotní výkyvy. Ačkoli v hlavním městě může být krásných 30 °C, o kus dál hlouběji v horách může teplota značně klesnout. Myslete na to při svých túrách a přizpůsobte tomu své oblečení.

Pokud se vydáte do hor, nepřeceňujte své síly a trasu vždy naplánujte tak, abyste ji zvládli.

Nezanedbejte pořádné cestovní pojištění, před cestou do této země, především pokud se sem chystáte na aktivní zimní dovolenou. Evropský zdravotní průkaz zde neplatí. V případě jakéhokoli ošetření nad rámec pojištění se veškeré náklady doplácí na místě.

Kriminalita

Andorra patří mezi bezpečné země. Kriminalita je zde na nízké úrovni, hrozí zde maximálně možnost menších krádeží např. v davu. Je tedy lepší na místech, kde se srocuje více lidí dávat větší pozor a vyhýbat se zapadlým uličkám.

Riziko katastrof

Andorra patří mezi země, které nejsou příliš seismicky aktivní. I když se tu posouvají litosférické desky, poslední slabé zemětřesení zde bylo naměřeno zhruba před 9 lety.

Jelikož se většina území nachází v horských oblastech, dbejte zde zvýšené opatrnosti na nebezpečí lavin a nepouštějte se do neznačených míst.

Internet a elektřina

Ohledně elektrických spotřebičů si zde nemusíte lámat hlavu s adaptérem, zde ho nebudete potřebovat. Zástrčky jsou zde stejné jako všude v Evropě.

Připojení k internetu naleznete na každém kroku. V kavárnách, restauracích, v hotelech, na letišti atd. Zásuvky mají klasických 220 V a 50 Hz.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

 • První pomoc – 116
 • Hasiči – 118
 • Policie – 110 nebo 872000
 • Horská služba – 112
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Ačkoli Andorra není členskou zemí EU, víza nepotřebujete, pokud zde budete cestovat do 90 dnů. Postačí platný pas, který je orgány vyžadován, může se vám stát, že se spokojí i s občanským průkazem (ale 100% na to nespoléhejte). Při delších pobytech je třeba již zažádat místní úřady o žádost o rezidenci. Přihlašovací povinnost zde žádná není.

Očkování

Do Andorry není žádné povinné očkování. Mezi očkování doporučená patří hepatitida B a raději si ověřte platnost svého očkování proti tetanu a spalničkám.

Celní předpisy

Do Andorry můžete dovézt věci pro osobní potřebu, a to v odpovídajícím množství na jednu osobu, aniž byste museli platit clo.

Ohledně vývozu tu shrneme alespoň pár věcí. Přesný seznam věcí, co lze z Andorry vyvážet naleznete na stránkách: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/andorra/cestovani/duty.html

Pokud jste tedy dosáhli 17 let, můžete z Andorry do EU vyvézt níže uvedené zboží:

 • 1000 g kávy nebo 200 g čaje,
 • Až 5 l stolního vína,
 • 300 ks cigaret nebo 75 ks doutníků,
 • 75 g parfému nebo 375 ml kolínské vody

V případě, že množství nepřekračuje dané limity, není třeba ho deklarovat ani andorrské celnici, ani celníkům EU.

Co vidět a navštívit v Andoře

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Andoře

Zavřít boční panel

Andorra la Vella

Hlavním městem je Andorra la Vella rozkládající se pod horou Enclar a na obou březích řeky Gran Valir. Historickou část naleznete především na pravém břehu města, levá část nabízí převážně obchodní domy a sportoviště. Naleznete zde památky:

Kostel Sant Esteve s věžičkou a kaplí

Jedná se o jednu z nejznámějších památek v hlavním městě. Pochází z 11. století, z této doby se však zachovala jen věž, zbytek byl opraven až ve 20. století.

Casa de la Vall

Je knížecí palác postavený původně v 16. století jako šlechtický dům, který dnes slouží pro Generální radu, vládu i soud. Zdoben je krásnými gotickými freskami a věží s břidlicovou střechou.

Casa Felipo

Dům Casa Felipo byl postavený v roce 1948 v hlavním městě Andorra la Vella. Je zapsaná v kulturním dědictví Andorry.

Historické centrum

Mosty – Puente de Paris a Puente de Madrid – pro milovníky současné architektury.

Zavřít boční panel

Canillo

Známý je především díky obrovské budově nazvané Palác sportu – Palau de gel d´Andorra. Tu znají zvláště milovníci letních i zimních sportů. V blízkosti se nachází kostel Sant Joan de Caselles z 12. století s románskou keramickou plastikou Ježíše na kříži. Zároveň zde můžete obdivovat nástěnné fresky. Významným místem je zde městečko Meritxell. Skrývá sošku Madony Meritxelské, patronky celé Andorry, a tak tohle místo nabývá určité svatosti.

Zavřít boční panel

Ordino

Naleznete zde jedinečné historické památky jako je Casa Arena de Plandolit. Dům byl postaven v první polovině 17. století a slouží jako národopisné muzeum. Uvidíte zde dobový nábytek, pekařské výrobky, hudební nástroje i expozici zbraní. V Ordinu můžete také navštívit Národní auditorium, muzeum miniatur nebo poštovní muzeum.

Zavřít boční panel

Balma de la Margineda

Jeskyně Margineda se nachází přímo nad řekou Valira asi 970 m n. m. Byla objevena v roce 1959 a od roku 1979 v ní probíhaly vykopávky skrývající pozůstatky prvního lidského osídlení v Pyrenejích z dob mezolitu a neolitu.

Počasí a sezóny v Andoře

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Andorra
Malý stát potěší milovníky hor

2 °C

3 °C

10 °C

13 °C

17 °C

22 °C

26 °C

25 °C

21 °C

14 °C

4 °C

3 °C

Počasí

Počasí v Andoře panuje vysokohorské, můžeme zaznamenat i středozemní klima. Léto zde bývá teplé, ale krátké. Během dlouhé, chladné zimy je zde dostatek sněhu. Teploty se v létě pohybují mezi 15–30 °C a často prší, v zimě okolo -2 °C. Jakmile však budete Andorrou projíždět, zaznamenáte, že se teplota na různých místech rychle mění. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Andorry jezdí nejvíce lidí mezi říjnem až březnem, aby si užili zimní radovánky. I během letních měsíců, které jsou nejlepší pro túry, je tu však plno. Je potřeba počítat s tím, že v těchto měsících budete hůře shánět ubytování.