Horská kráska Andorra

Skrytá země vysokých hor i zelených údolí, kouzelných starých kamenitých vesniček a románských kostelů. Místo, kde můžete obdivovat moderní architekturu i se vracet do dávných časů. Země aktivního odpočinku i nekonečného utrácení, to je Andorra.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
zima a léto
Zima potěší milovníky lyží, v létě vyrazíte na túry.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Andorry

Co vidět a navštívit v Andoře

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Andoře

Zavřít boční panel

Andorra la Vella

Hlavním městem je Andorra la Vella rozkládající se pod horou Enclar a na obou březích řeky Gran Valir. Historickou část naleznete především na pravém břehu města, levá část nabízí převážně obchodní domy a sportoviště. Naleznete zde památky:

Kostel Sant Esteve s věžičkou a kaplí

Jedná se o jednu z nejznámějších památek v hlavním městě. Pochází z 11. století, z této doby se však zachovala jen věž, zbytek byl opraven až ve 20. století.

Casa de la Vall

Je knížecí palác postavený původně v 16. století jako šlechtický dům, který dnes slouží pro Generální radu, vládu i soud. Zdoben je krásnými gotickými freskami a věží s břidlicovou střechou. 

Casa Felipo

Dům Casa Felipo byl postavený v roce 1948 v hlavním městě Andorra la Vella. Je zapsaná v kulturním dědictví Andorry.

Historické centrum

Mosty – Puente de Paris a Puente de Madrid – pro milovníky současné architektury.

Zavřít boční panel

Canillo

Známý je především díky obrovské budově nazvané Palác sportu – Palau de gel d´Andorra. Tu znají zvláště milovníci letních i zimních sportů. V blízkosti se nachází kostel Sant Joan de Caselles z 12. století s románskou keramickou plastikou Ježíše na kříži. Zároveň zde můžete obdivovat nástěnné fresky. Významným místem je zde městečko Meritxell. Skrývá sošku Madony Meritxelské, patronky celé Andorry, a tak tohle místo nabývá určité svatosti. 

Zavřít boční panel

Ordino

Naleznete zde jedinečné historické památky jako je Casa Arena de Plandolit. Dům byl postaven v první polovině 17. století a slouží jako národopisné muzeum. Uvidíte zde dobový nábytek, pekařské výrobky, hudební nástroje i expozici zbraní. V Ordinu můžete také navštívit Národní auditorium, muzeum miniatur nebo poštovní muzeum.

Zavřít boční panel

Balma de la Margineda

Jeskyně Margineda se nachází přímo nad řekou Valira asi 970 m n. m. Byla objevena v roce 1959 a od roku 1979 v ní probíhaly vykopávky skrývající pozůstatky prvního lidského osídlení v Pyrenejích z dob mezolitu a neolitu. 

Počasí a sezóny v Andoře

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Andorra
Malý stát potěší milovníky hor

2 °C

3 °C

10 °C

13 °C

17 °C

22 °C

26 °C

25 °C

21 °C

14 °C

4 °C

3 °C

Počasí

Počasí v Andoře panuje vysokohorské, můžeme zaznamenat i středozemní klima. Léto zde bývá teplé, ale krátké. Během dlouhé, chladné zimy je zde dostatek sněhu. Teploty se v létě pohybují mezi 15–30 °C a často prší, v zimě okolo -2 °C. Jakmile však budete Andorrou projíždět, zaznamenáte, že se teplota na různých místech rychle mění. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Andorry jezdí nejvíce lidí mezi říjnem až březnem, aby si užili zimní radovánky. I během letních měsíců, které jsou nejlepší pro túry, je tu však plno. Je potřeba počítat s tím, že v těchto měsících budete hůře shánět ubytování.