Andorra
Andorra

Bezpečnost v Andoře

Zdraví

Pozor si dávejte na teplotní výkyvy. Ačkoli v hlavním městě může být krásných 30 °C, o kus dál hlouběji v horách může teplota značně klesnout. Myslete na to při svých túrách a přizpůsobte tomu své oblečení.

Pokud se vydáte do hor, nepřeceňujte své síly a trasu vždy naplánujte tak, abyste ji zvládli. 

Nezanedbejte pořádné cestovní pojištění, před cestou do této země, především pokud se sem chystáte na aktivní zimní dovolenou. Evropský zdravotní průkaz zde neplatí. V případě jakéhokoli ošetření nad rámec pojištění se veškeré náklady doplácí na místě. 

Kriminalita

Andorra patří mezi bezpečné země. Kriminalita je zde na nízké úrovni, hrozí zde maximálně možnost menších krádeží např. v davu. Je tedy lepší na místech, kde se srocuje více lidí dávat větší pozor a vyhýbat se zapadlým uličkám.

Riziko katastrof

Andorra patří mezi země, které nejsou příliš seismicky aktivní. I když se tu posouvají litosférické desky, poslední slabé zemětřesení zde bylo naměřeno zhruba před 9 lety. 

Jelikož se většina území nachází v horských oblastech, dbejte zde zvýšené opatrnosti na nebezpečí lavin a nepouštějte se do neznačených míst.

Internet a elektřina

Ohledně elektrických spotřebičů si zde nemusíte lámat hlavu s adaptérem, zde ho nebudete potřebovat. Zástrčky jsou zde stejné jako všude v Evropě. 

Připojení k internetu naleznete na každém kroku. V kavárnách, restauracích, v hotelech, na letišti atd. Zásuvky mají klasických 220 V a 50 Hz.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

  • První pomoc – 116
  • Hasiči – 118
  • Policie – 110 nebo 872000
  • Horská služba – 112

Chystáš se do Andorry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.