Andorra
Andorra

Peníze a ceny v Andoře

Euro 

V Andoře se platí eurem. Jedno euro se dělí na 100 centů. Můžete se setkat s euromincemi v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 euro. Na lícové straně je mapa Evropy, rubová strana se liší podle státu. Všechny mince se mohou využívat mezi všemi státy EU. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. U bankovek platí, že mají líc i rub shodný pro všechny země. 

Směnárny a platba kartou

Dalo by se říct, že je tu nejvíce bank na čtvereční kilometr v celé Evropě. Na bankomaty tu narazíte na každém kroku. Z bankomatu jednoduše vyberete i cizí měnu, tedy eura, nemusíte se zdržovat hledáním směnáren. 

Platby kartou jsou možné téměř všude v hlavním městě nebo velkých turistických centrech.

Kolik co stojí

  • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – 15 EUR
  • Jídlo v klasické restauraci – 10 EUR
  • Fast food – 7 EUR
  • Místní pivo 0,5 l – 3 EUR
  • Voda 0,33 l – 0,87 EUR
  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou – 1,80 EUR
  • Litr benzinu – 1,02 EUR

Spropitné 

Číšníci v restauracích očekávají cca 10 % spropitné, které bývá započítáno v útratě. 

Jak ušetřit

Začněte již tím, že ušetříte na letenkách. Výhodnou letenku získáte koupí v akci nebo více měsíců dopředu či mimo sezónu (zimní a letní).

Zvolte levnější typ ubytování. Nevolte hned 4–5hvězdičkový hotel, podívejte se i po něčem skromnějším. Mnohdy budete mile překvapeni, co všechno vám bude nabídnuto navíc.

Stravujte se ve fast foodech, k obědu si dejte například i bagetu jako místní. Pečivo je tu velice levné a navíc chutné.

Aby vám už neunikla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový denní rozpočet do 60 eur osoba/den znamená se v Andoře opravdu omezit. Do této ceny byste se měli vejít, pokud budete spát v noclehárnách, stravovat se ve fast foodech, dáte si max. 1 pivo denně a na kratší vzdálenost zvolíte místní hromadnou dopravu nebo půjdete pěšky či pojedete stopem.

Zlatá střední cesta se zde pohybuje kolem 130 eur osoba/den. Pokud s ní budete počítat, snáze zde najdete ubytování ve středních hotelech, které tu najdete na každém kroku (především v hlavním městě), můžete si dovolit skočit si na jídlo do nějaké restaurace a udělat si nějaký výlet. 

Jelikož do Andorry se ale také jezdí utrácet (nezapomínejme, že Andorra je daňovým rájem), je lepší si s sebou vzít více peněz a počítat s denní útratou nad 130 eur

Mějte však na paměti, že uvedené hodnoty jsou orientační, vždy záleží na období, kdy tam vyrazíte, na místních cenách i na vašem hospodaření s penězi.

Chystáš se do Andorry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.