Průvodce státem
Andorra
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Andoře

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro 

V Andoře se platí eurem. Jedno euro se dělí na 100 centů. Můžete se setkat s euromincemi v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 euro. Na lícové straně je mapa Evropy, rubová strana se liší podle státu. Všechny mince se mohou využívat mezi všemi státy EU. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. U bankovek platí, že mají líc i rub shodný pro všechny země. 

Euro

Směnárny a platba kartou

Dalo by se říct, že je tu nejvíce bank na čtvereční kilometr v celé Evropě. Na bankomaty tu narazíte na každém kroku. Z bankomatu jednoduše vyberete i cizí měnu, tedy eura, nemusíte se zdržovat hledáním směnáren. 

Platby kartou jsou možné téměř všude v hlavním městě nebo velkých turistických centrech.

Kolik co stojí

  • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – 15 EUR
  • Jídlo v klasické restauraci – 10 EUR
  • Fast food – 7 EUR
  • Místní pivo 0,5 l – 3 EUR
  • Voda 0,33 l – 0,87 EUR
  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou – 1,80 EUR
  • Litr benzinu – 1,02 EUR

Spropitné 

Číšníci v restauracích očekávají cca 10 % spropitné, které bývá započítáno v útratě. 

Jak ušetřit

Začněte již tím, že ušetříte na letenkách. Výhodnou letenku získáte koupí v akci nebo více měsíců dopředu či mimo sezónu (zimní a letní).

Zvolte levnější typ ubytování. Nevolte hned 4–5hvězdičkový hotel, podívejte se i po něčem skromnějším. Mnohdy budete mile překvapeni, co všechno vám bude nabídnuto navíc.

Stravujte se ve fast foodech, k obědu si dejte například i bagetu jako místní. Pečivo je tu velice levné a navíc chutné.

Aby vám už neunikla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový denní rozpočet do 60 eur osoba/den znamená se v Andoře opravdu omezit. Do této ceny byste se měli vejít, pokud budete spát v noclehárnách, stravovat se ve fast foodech, dáte si max. 1 pivo denně a na kratší vzdálenost zvolíte místní hromadnou dopravu nebo půjdete pěšky či pojedete stopem.

Zlatá střední cesta se zde pohybuje kolem 130 eur osoba/den. Pokud s ní budete počítat, snáze zde najdete ubytování ve středních hotelech, které tu najdete na každém kroku (především v hlavním městě), můžete si dovolit skočit si na jídlo do nějaké restaurace a udělat si nějaký výlet. 

Jelikož do Andorry se ale také jezdí utrácet (nezapomínejme, že Andorra je daňovým rájem), je lepší si s sebou vzít více peněz a počítat s denní útratou nad 130 eur

Mějte však na paměti, že uvedené hodnoty jsou orientační, vždy záleží na období, kdy tam vyrazíte, na místních cenách i na vašem hospodaření s penězi.

Horská kráska Andorra

Skrytá země vysokých hor i zelených údolí, kouzelných starých kamenitých vesniček a románských kostelů. Místo, kde můžete obdivovat moderní architekturu i se vracet do dávných časů. Země aktivního odpočinku i nekonečného utrácení, to je Andorra.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
zima a léto
Zima potěší milovníky lyží, v létě vyrazíte na túry.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je cena letenky do Barcelony + autobusu do Andorry.
Akční nabídky