Baku
Ázerbajdžán

Co dělat v Ázerbajdžánu

Treky

Pokud vás láká zdolat nejvyšší vrchol Ázerbájdžánu Bazardüzü, nejlepší doba je od července do září. Pod horu se dostanete autobusem z Baku do Quba a odtud taxíkem do Xınalıqu. Toto místo je nejčastějším počátečním bodem výstupu. Před cestou si důkladně nastudujte, která potvrzení budete při výstupu potřebovat.

Za prozkoumání stojí také Východní Kavkaz, který skoro není dotčen civilizací a narazíte na nespočet dechberoucích výhledů. 

Přírodní krásy

Bahenní sopky

Nejsnáze dostupnou lokalitou je Palich Vulkan poblíž městečka Gobustán (Qobustan). Za pěkného počasí se dá za vulkány vydat i obyčejným taxíkem a nemusíte tak obstarávat čtyřkolku. Bahno stříkající z těchto sopek je na rozdíl od lávových sopek studené. A jak to vlastně funguje? Bahenní vulkány se vyskytují většinou v blízkosti ložisek ropy, kde dochází k únikům zemních plynů a vodních par a vedlejším efektem může být právě vyvrhování bahna. 

Skalní město v Gobustánu (Qobustan)

Gobustán leží kousek od Baku a nalézají se v něm skalní kresby, ale i pozůstatky osídlení a pohřebišť. Od roku 2007 je Gobustánské skalní městečko na seznamu UNESCO.

Pro fanoušky architektury

Pokud oceníte vtipné architektonické kousky, jděte se podívat na „Monument to Lovers and Cats“. Nachází se v Baku ve Starém městě a najdete jej na adrese: Kyullya kyuchasi 17. Až se budete blížit k této adrese, doporučujeme vám zvednout hlavy nahoru a dívat se po domech, abyste tuto lahůdku nepřešli bez povšimnutí.

Pro rodiny s dětmi

Pokud cestujete s dětmi a chcete navštívit i hlavní město, můžete procházku skloubit s focením u všech možných soch, například u sochy malíře, čističe obuvi, dívky sedící na lavičce a upravující si make-up nebo u dívky s deštníkem a mobilem. A pokud chcete svým dětem naznačit, že by mohly číst více knih, stačí jít kolem knihkupectví, před nímž stojí socha znázorňující hromadu knih (nedaleko náměstí s fontánou).

Pro romantiky

Navečer se můžete se svoji drahou polovičkou vydat na příjemnou procházku po hezky udržovaném bulváru v Baku (Baku Boulevard), který vede podél pobřeží. Během procházení se vám naskytnou hezké výhledy nejenom na zeleň a nejrůznější sochy, ale také na moderní část města, která je v noci osvětlená. A pokud vám po cestě vyhládne, není problém zaskočit do nějaké místní restaurace, které jsou rozesety kolem cesty. 

Pro sportovní fanoušky

Největší stadion v zemi splňující veškeré požadavky UEFA, FIFA i IAAF. Otevřen byl v roce 2015 a leží v hlavním městě. Sportovní fanoušci už asi vědí, že je řeč o Národním Stadionu v Baku, který jsme mohli vidět na Evropských hrách v roce 2015. Stadion je opravdu impozantní a můžete se na něj vypravit buď na fotbalový zápas, nebo na koncert.

Noční život

Pokud jste milovníkem bar a hospůdek, které se zavírají až nad ránem, Baku je místo pro vás. 

Kultura

V Baku se každoročně koná jazzový festival a každý rok se na něm sejdou zpěváci, kapely a milovníci hudby. 

Pro milovníky mořských plodů

Neměli byste si nechat ujít festival Kaspických mořských plodů, který zahrnuje ukázky nejrůznějších mořských živočichů, ale také pokrmů z nich. Scházejí se na něm jak výrobci a distributoři, tak i milovníci ryb.

Chystáš se do Ázerbajdžánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.