Ázerbájdžánská republika se nachází na Kavkazu a i přesto, že leží na hranicích Evropy a Asie a vedou se debaty, kam by měla správně patřit, řadí se mezi asijské státy.

Hlavním městem je Baku, jehož název pochází ze staré perštiny a znamená buď: město, v němž vítr fouká, nebo Boží hora. Kromě Dagestánu, Gruzie, Arménie, Íránu a Turecka sousedí Ázerbájdžán také s Kaspickým mořem. Let trvá necelé čtyři hodiny a hodinky si posunete o tři hodiny dopředu. Jakmile vystoupíte z letadla, ocitnete se v úplně jiném světě. Místní lidé jsou přátelští a veselí, historie se zde prolíná s modernou a obrovská metropole Baku kontrastuje s řídce obydlenými oblastmi Kavkazu.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Matoušková
Víza
Vízum za 23 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line na evisa.gov.az.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pro toulky po Kavkaze zvolte léto, městská turistika snese celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ázerbajdžánu

Co vidět a navštívit v Ázerbajdžánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ázerbajdžánu

Zavřít boční panel

Baku

Hlavní město Ázerbájdžánu byste rozhodně při návštěvě tohoto státu neměli vynechat. Ať už se rozhodnete navštívit historické centrum a prozkoumat ho od A do Z, či se jen bezcílně toulat malebnými uličkami, jedno je jisté, Baku na vás bezesporu udělá dojem.

Staré město (İçəri Şəhər ) leží v úplném středu a je obehnáno zdí. Až spatříte na vlastní oči Palác Širvanšáhů či Panenskou/Dívčí věž, nebudete se podivovat nad tím, že jsou zapsána na seznamu UNESCO. Během toulek po Starém městě narazíte na velké množství křivolakých uliček a historie na vás bude dýchat odevšad. Pokud dáváte přednost moderně, Flame Towers jsou vysoké budovy, v noci zářící barvami a vy si chvilku budete připadat jako v Dubaji.

Zavřít boční panel

Chrám věčného ohně a Ohnivá hora

Na samém okraji Baku (v Suraxani) leží Chrám věčného ohně Atešhag, který byl postaven již na přelomu 17. a 18. století. Přímo ze země zde vyvěrá plyn a hoří „věčným ohněm“. Tím se dostáváme k další ohnivé zajímavosti, a to k Ohnivé hoře (Yanar Dag), která také leží nedaleko Baku a je neustále v plamenech. Zejména v noci je to přímo magická podívaná. 

Zavřít boční panel

Seki

Şəki je malebné městečko na severozápadě Ázerbájdžánu zasazené do oblasti se zelenými údolími a úzkými soutěskami, v němž je hlavní turistickou atrakcí malý Chánův palác s nádhernou vnitřní výzdobou. Dalším lákadlem tohoto města je také bývalý orientální hostinec Karavansaraj, který sloužil jako místo odpočinku a znovunabrání sil pro karavany. V současné době je zrekonstruovaný a slouží jako hotel, kde za noc zaplatíte 20 AZN za jednolůžkový pokoj a 30 AZN za dvojlůžkový. Více informací, včetně fotografií najdete na: http://azerbaijan24.com/hotels/sheki/karavan_saray_hotel/.

Zavřít boční panel

Ganja

Druhé největší město po Baku Gəncə lákající na nedaleké Modré jezero (Göygöl), o němž se říká, že je jedním z nejkrásnějších na území bývalého Sovětského svazu. Lákadlem může být i malý park Khan Bagy v centru města, který je zarostlý vysokými stromy a nabízí příjemnou procházku. 

Zavřít boční panel

Šemaka

Město Şamaxı známé i díky místním tanečnicím, o nichž byla napsána kniha The dancing girl of Shamakha and other Asiatic tales a dokonce byly zvěčněny i na několik obrazech. Poslední zmínka o nich je z konce 19. století. V současné době město láká na Mauzoleum Sedmi Kopulí (Eddie Gyumbez). Město je také proslavené svými sladkými víny.

Zavřít boční panel

Východní Kavkaz

Nádherná příroda, majestátní hory, krásná údolí a řídce obydlené území. Příjemná změna po návštěvě rušného hlavního města.

Zavřít boční panel

Quba

Město, v němž se můžete podívat, jak se vyrábí tradiční koberce, projít se v Nizami parku nebo obdivovat barevnost mešity Hacı Cəfər Məscid.

Počasí a sezóny v Ázerbajdžánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Ázerbajdžán
Teploty jsou podobné, na horách o něco nižší

4 °C

4 °C

7 °C

12 °C

18 °C

23 °C

26 °C

26 °C

23 °C

16 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Na území Ázerbájdžánu je v nižších polohách poblíž Kaspického moře subtropické až tropické podnebí, v horách teploty padají k nule a v zimních obdobích mohou padat i hluboko pod ní. Západní část Ázerbájdžánu je poměrně deštivá.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvyšší teploty panují od května do září, k výšlapům se doporučují letní měsíce, pokud vás ale zima nezastraší, můžete si udělat do Ázerbájdžánu výlet i od podzimu do jara. 

Skvělé akce do Ázerbajdžánu

ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu