Průvodce státem

Ázerbajdžán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Ázerbájdžánská republika se nachází na Kavkazu a i přesto, že leží na hranicích Evropy a Asie a vedou se debaty, kam by měla správně patřit, řadí se mezi asijské státy.

Hlavním městem je Baku, jehož název pochází ze staré perštiny a znamená buď: město, v němž vítr fouká, nebo Boží hora. Kromě Dagestánu, Gruzie, Arménie, Íránu a Turecka sousedí Ázerbájdžán také s Kaspickým mořem. Let trvá necelé čtyři hodiny a hodinky si posunete o tři hodiny dopředu. Jakmile vystoupíte z letadla, ocitnete se v úplně jiném světě. Místní lidé jsou přátelští a veselí, historie se zde prolíná s modernou a obrovská metropole Baku kontrastuje s řídce obydlenými oblastmi Kavkazu.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Matoušková
Víza
Vízum za 23 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line na evisa.gov.az.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pro toulky po Kavkaze zvolte léto, městská turistika snese celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ázerbajdžánu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První zmínky o osídlení oblasti Ázerbájdžánu se datují až do doby kamenné, v době novověku vládla území perská dynastie a země byla v rozkvětu, počátkem 17. století připadlo území k Osmanské říši a o století později si území postupně začalo uzurpovat Rusko, k němuž byla v 19. století připojena severní část Ázerbájdžánu. Počátkem 20. století se přiostřily spory s Arménií a vyústily až v ozbrojený konflikt, k němuž se později přidaly i neshody o Náhorní Karabach. Napjaté vztahy mezi Armény a Ázerbájdžánci přetrvávají dodnes.

V roce 1917 byla v Ázerbájdžánu nastolena bolševická moc a i přes protiruská povstání se stalo Baku v roce 1922 součástí Sovětského svazu a Ázerbájdžánská republika byla oficiálně vyhlášena po rozpadu SSSR, tedy v roce 1991.

Lidé

Ázerbájdžánci jsou velmi milí a přátelští. Pokud budete potřebovat s čímkoli pomoc či poradit, neváhejte se na ně obrátit. Při rozhovorech s nimi se ale raději vyhýbejte otázkám o Arménech, neboť jejich vzájemné vztahy jsou komplikované a mohli byste je rozzlobit.

Naprostá většina obyvatel Ázerbájdžánu (uvádí se kolem 95 %) jsou muslimové.

Svátky

 • 1. ledna – Nový rok (Yen il)
 • 20. ledna – Den mučedníků/Černý leden (Qara Yanvar)

Památka obětí Černého ledna, dne, kdy sovětská vojska vtrhla do země a zabila kolem 130 civilistů a také připomínka obětí války o Náhorní Karabach.

 • 8. března – Mezinárodní den žen (Qadınlar günü)
 • 20.–21. března – Svátky jara (Novruz)

Tradiční perský svátek na oslavu jarní rovnodennosti, vznikl již před 3.000 lety. Přípravy na tento svátek trvají celý měsíc, lidé pečlivě uklidí své domky a napečou tradiční moučníky, obarví vajíčka. Svátky připomínají naše Velikonoce.

 • 9. května – Den vítězství nad fašismem (Faşizm üzərində qələbə)
 • 28. května – Den republiky (Respublika günü)

Výročí založení demokratické Ázerbájdžánské republiky.

 • 15. června – Den národní spásy ( Milli Qurtuluş günü)
 • 26. června – Den ozbrojených sil (Azərbaycan Silahlı Quvvələri günü)
 • 18. října – Den státní suverenity (Azərbaycan Respulikasının Dövlət Mustəqilliyi günü)

Pokud tento den připadne na víkend, je následující pondělí volno.

 • 9. listopadu – Den národní vlajky (Dövlət Bayrağı Günü)

Připomínka přijetí státní vlajky roku 1918.

 • 12. listopadu – Den ústavy (Konstitusiya Günü)
 • 17. listopadu – Národní den obrození (Milli Dirçəliş günü)
 • 31. prosince – Mezinárodní den solidarity Ázerbájdžánců (Dünya azərbaycanlıların həmrəyliyi günü)

Náboženské svátky

 • Svátek přerušení půstu/Svátek cukroví (Şeker Bayramı)

Islámský svátek na počest ukončení ramadánu. Tento svátek nemá pevně stanovené datum, ale koná se vždy v srpnu a trvá dva dny.

 • Svátek obětování (Qurban bayramı)

Islámský svátek, opět nemá pevně stanovené datum a řídí se podle lunárního kalendáře. Svátek připomíná Abrahámovu oběť bohu v podobě beránka a podle tradice se v tento den lidé modlí k Bohu a obětují mu zvířata, nejčastěji ovce a kozy.

Kultura

Ázerbájdžánci mají rádi vřelá uvítání, a tak, i když se potkají dva muži, vzájemně se obejmou, políbí se na tvář a vykřiknou „salaam“ (tedy ahoj). Když se potkají dvě ženy, obejmou se a políbí se na levou tvář. Pokud jste dostali pozvání do ázerbájdžánské rodiny na návštěvu, budete si při příchodu připadat jako v Čechách, i v Ázerbájdžánu totiž platí zvyk, že se na návštěvě zouváte. Někde vám dokonce nabídnou i papuče.

Mezi tradiční ázerbájdžánská řemesla patří výroba koberců, hedvábí, keramiky a další řemesla. Zejména tkaní koberců má velkou tradici, neboť se datuje až do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Existuje dokonce několik druhů koberců, které se liší v tvaru, motivech, výšce a hrubosti.

Ázerbajdžánské koberce

Jazyk

Úředním jazykem je ázerbájdžánština/ázerština. Jedná se o turkický jazyk příbuzný turečtině. Historie písma je poměrně pestrá. Do roku 1929 se pro zápis používalo arabské písmo, mezi lety 1929 a 1939 se začala používat latinka, ale poté, co se Ázerbájdžán stal součástí Sovětské svazu, byla naopak zavedena cyrilice, ale od roku 1991 se opět píše latinkou. Kromě ázerbájdžánštiny se v zemi domluvíte i rusky a anglicky.

Ázerbájdžánská abeceda: http://www.azerbaijan.az/_GeneralInfo/_Language/images/alfavit_e.jpg

Minislovíček:

 • Děkuji – təşəkkür edirəm
 • Pondělí – Bazar ertəsi
 • Úterý – Çərşənbə axşamı
 • Středa – Çərşənbə
 • Čtvrtek – Cümə axşamı
 • Pátek – Cümə
 • Sobota – Şənbə
 • Neděle – Bazar
 • Pikantní – ədviyyəli
 • Sladký – şirin
 • Snídaně – səhər yeməyi
 • Restaurace – restoran

Turismus

Hlavní město je oblíbenou turistickou destinací, stejně tak jako Gobustán a Modré jezero, zato mnoho oblastí Kavkazu je řídce obydleno a při toulkách hornatou krajinou narazíte pouze na pastevce a několik málo vesniček. Jelikož obyvatelé Ázerbájdžánu jsou velmi milí, laskaví a pohostinní, úroveň služeb se díky těmto vlastnostem posouvá nahoru, ale zase nečekejte kdovíjaký luxus.

Geografie

Hory, jezera a největší bahenní vulkány na světě, tak by se dala popsat geografie Ázerbájdžánu v kostce. Územím protéká největší kavkazská řeka Kura a vlévá se do Kaspického moře, které, pokud si pamatujete ze školy, není mořem, ale jezerem. 40 % povrchu země pokrývají hory a nejvyšší z nich Bazardüzü/Bazardüzü dağı leží 4.466 metrů nad mořem a je současně i nejvyšší horou Dagestánu.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Ázerbájdžánský manat

Ázerbájdžánský manat se dělí na 100 qepiků. Mince mají hodnoty 1, 3, 5, 10, 20, 50 qepiků. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 manatů. Ázerbájdžánské bankovky poznáte podle mapy Ázerbájdžánu na lícové straně.

Ázerbajdžánský Manat

Směnárny a platba kartou

Platbu kartou využijete jen ve velkých městech, na venkově vám bude k ničemu. Praktickým řešením je rozměnit si v Čechách před odletem, abyste pak měli o starost méně.

Kolik co stojí

Asi nejdražší položkou, ihned po letenkách a vízech, bude ubytování, což je ironické, neboť za takové ceny na noc by člověk očekával trochu více luxusu, nebo v některých případech alespoň vlastní WC a koupelnu. Pokud ale chcete zaplatit za noc od 700 Kč výš, na airbnb se najdou krásná a poměrně luxusní ubytování zejména v blízkosti Baku. Co se týče cen, je v Ázerbájdžánu poměrně levně. Například láhev vody (1,5 l) stojí 0,74 man.

Spropitné a smlouvání

Pokud ovládáte ruštinu, nemělo by pro vás být obtížné trochu si zasmlouvat, například při cestování taxíkem, na tržištích nebo při ubytování v soukromí.

Jak ušetřit

Přibalte si stan a rozložte si ho v horách či na venkově. Tím se zbavíte velkých výdajů za klasické ubytování a stravujte se na ulici v pouličních občerstveních.

Denní rozpočet

Pokud jste nízkorozpočtový cestovatel, bude pro vás dovolená v Ázerbájdžánu poměrně levnou záležitostí. Za předpokladu, že budete spát pod stanem, popřípadě budete využívat pohostinnosti místních či couchsurfingu, vaše výdaje za ubytování budou nulové. Za lístek na veřejnou dopravu zaplatíte 0,20 man (za jednosměrnou jízdenku) či 20 man za měsíční „průkazku“. V levných restauracích či bistrech za jedno jídlo zaplatíte 8 manatů.

Pro ty z vás, kteří si rádi zajdou do lepší restaurace a občas se rádi svezou taxíkem, budou výdaje o něco málo vyšší, Nástupní taxa za taxík je 1,70 man a za každý kilometr připočítejte 0,70 man. Pokud umíte dobře smlouvat, bude vás cesta stát i méně. Ubytování v hostelu vás vyjde na 60 man za noc, za noc ve 3 hvězdičkovém hotelu zaplatíte přibližně 80 man/noc. Za jídlo v trochu lepší restauraci o několika chodech zaplatíte 20 man.

Poslední variantou je cestovatel požitkář. Za šálek ranního cappuccina zaplatíte 3,28 man a za luxusní hotel v centru s bazénem a lázněmi zaplatíte 590 man za noc.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Ázerbájdžánu

Do Ázerbájdžánu létá přímé letecké spojení z Prahy, asi nejlepší variantou je letět s Turkish Airlines.

Jak se nejlépe dopravovat

Můžete využít veřejnou dopravu, jednosměrný lístek stojí 0,20 man, měsíční 20 man. Popřípadě využívat taxíky – počítejte cca 0,70 man za kilometr. Pokud se budete chtít z letiště v Baku dostat do centra taxíkem, cesta by měla stát od 25 do 35 manatů. Pokud po vás řidič bude chtít o moc víc, nedejte se a smlouvejte.

Půjčení auta

Vůz si můžete vypůjčit v Baku. Cena za půjčení auta se liší v závislosti na velikosti. Malé auto se dá pronajmout za 40 euro za den a větší za 50 euro. Jezdí se vpravo, v odlehlých oblastech na silnici potkáte i dobytek, nebo sem tam pár děr v silnici. A cena benzinu je příjemná, neboť Ázerbájdžán má ložiska ropy.

Veřejná doprava

Po Baku se můžete dopravovat autobusy, nebo zvolit metro, které jezdí denně od šesti ráno až do půlnoci, v intervalu dvou až tří minut. Vybrat si můžete ze dvou linek: červené a zelené. Červená je delší a spojuje Icharishahar a Hazi Aslanov a zelená vede z Khatai to Darnagulu.

Silnice v Ázerbajdžánu

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Ázerbájdžánská kuchyně

Zelenina, ovoce, maso, bylinky, ale také čajová kultura. Tak by se dala jednoduše popsat národní kuchyně Ázerbájdžánu. Mezi tradiční pokrmy patří:

 • Šašlik (masový špíz s cibulí marinovaný přes noc v červeném vínu, octu a koření, podávaný s omáčkami, bylinkami nebo i s granátovým jablkem),
 • Kebab (z jehněčího či hovězího masa),
 • Plov/pilaf/pilav (připomíná naše české rizoto),
 • Dolma (plněná zelenina, nejčastěji papriky, rajčata a lilky, někde narazíte i na plněné vinné listy, náplň obsahuje nejrůznější bylinky a maso, ale existuje i varianta pro vegetariány – yalanchi dolma),
 • Pachlava (sladký dezert z listového těsta plněný ořechy a medem),
 • Šakerbura (sladké taštičky plněné mandlemi, ořechy a cukrem).

Pilaf

Jak se stravovat jako místní

Stravovat se můžete u pouličních občerstvení, kde jsou k dostání tradiční ázerbájdžánské pokrmy, nejčastěji kebab a šašlik. Součástí ázerbájdžánské kultury je i konzumace čaje, který je taktéž k dostání skoro na každém rohu.

Obvyklé ceny v restauracích

Za menu ve fast foodu zaplatíte 8 manatů, v průměrné restauraci 10 manatů.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Pokud vás láká zdolat nejvyšší vrchol Ázerbájdžánu Bazardüzü, nejlepší doba je od července do září. Pod horu se dostanete autobusem z Baku do Quba a odtud taxíkem do Xınalıqu. Toto místo je nejčastějším počátečním bodem výstupu. Před cestou si důkladně nastudujte, která potvrzení budete při výstupu potřebovat.

Za prozkoumání stojí také Východní Kavkaz, který skoro není dotčen civilizací a narazíte na nespočet dechberoucích výhledů.

Přírodní krásy

 • Bahenní sopky

Nejsnáze dostupnou lokalitou je Palich Vulkan poblíž městečka Gobustán (Qobustan). Za pěkného počasí se dá za vulkány vydat i obyčejným taxíkem a nemusíte tak obstarávat čtyřkolku. Bahno stříkající z těchto sopek je na rozdíl od lávových sopek studené. A jak to vlastně funguje? Bahenní vulkány se vyskytují většinou v blízkosti ložisek ropy, kde dochází k únikům zemních plynů a vodních par a vedlejším efektem může být právě vyvrhování bahna.

Bahenní sopka

 • Skalní město v Gobustánu (Qobustan)

Gobustán leží kousek od Baku a nalézají se v něm skalní kresby, ale i pozůstatky osídlení a pohřebišť. Od roku 2007 je Gobustánské skalní městečko na seznamu UNESCO.

Pro fanoušky architektury

Pokud oceníte vtipné architektonické kousky, jděte se podívat na „Monument to Lovers and Cats“. Nachází se v Baku ve Starém městě a najdete jej na adrese: Kyullya kyuchasi 17. Až se budete blížit k této adrese, doporučujeme vám zvednout hlavy nahoru a dívat se po domech, abyste tuto lahůdku nepřešli bez povšimnutí.

Pro rodiny s dětmi

Pokud cestujete s dětmi a chcete navštívit i hlavní město, můžete procházku skloubit s focením u všech možných soch, například u sochy malíře, čističe obuvi, dívky sedící na lavičce a upravující si make-up nebo u dívky s deštníkem a mobilem. A pokud chcete svým dětem naznačit, že by mohly číst více knih, stačí jít kolem knihkupectví, před nímž stojí socha znázorňující hromadu knih (nedaleko náměstí s fontánou).

Pro romantiky

Navečer se můžete se svoji drahou polovičkou vydat na příjemnou procházku po hezky udržovaném bulváru v Baku (Baku Boulevard), který vede podél pobřeží. Během procházení se vám naskytnou hezké výhledy nejenom na zeleň a nejrůznější sochy, ale také na moderní část města, která je v noci osvětlená. A pokud vám po cestě vyhládne, není problém zaskočit do nějaké místní restaurace, které jsou rozesety kolem cesty.

Pro sportovní fanoušky

Největší stadion v zemi splňující veškeré požadavky UEFA, FIFA i IAAF. Otevřen byl v roce 2015 a leží v hlavním městě. Sportovní fanoušci už asi vědí, že je řeč o Národním Stadionu v Baku, který jsme mohli vidět na Evropských hrách v roce 2015. Stadion je opravdu impozantní a můžete se na něj vypravit buď na fotbalový zápas, nebo na koncert.

Noční život

Pokud jste milovníkem bar a hospůdek, které se zavírají až nad ránem, Baku je místo pro vás.

Kultura

V Baku se každoročně koná jazzový festival a každý rok se na něm sejdou zpěváci, kapely a milovníci hudby.

Pro milovníky mořských plodů

Neměli byste si nechat ujít festival Kaspických mořských plodů, který zahrnuje ukázky nejrůznějších mořských živočichů, ale také pokrmů z nich. Scházejí se na něm jak výrobci a distributoři, tak i milovníci ryb.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Před cestou je praktické vyhledat si aktuální informace o vztahu mezi Ázerbájdžánci a Arménci, zejména pak o vývoji situace na Náhorním Karabachu. Toto území leží v jihozápadním Ázerbájdžánu a v minulosti se o něj vedl spor, který vygradoval až ve válečný konflikt. Ačkoli tento spor oficiálně skončil v roce 1994 vyhlášením příměří, boje se víceméně vedou dodnes.

Zdraví

Žádné neobvyklé a nebezpečné nemoci vám nehrozí.

Kriminalita

Na zalidněných místech si hlídejte své věci a vyhýbejte se oblasti Náhorního Karabachu.

Důležité kontakty

 • Lékařská pohotovost: 103
 • Hasiči: 101
 • Policie: 102

Velvyslanectví České republiky v Ázerbájdžánu

 • Telefon: 994 12 436 85 55
 • E-mail: baku@embassy.cz
 • Adresa: ul. Jafar Jabbarly 44 (Caspian Plaza, 16. patro), Baku, AZ1065
 • Web: www.mzv.cz/baku
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Před cestou do Ázerbájdžánu je potřeba obstarat si vízum. Můžete tak učinit dvěma způsoby: buď na Ázerbájdžánském velvyslanectví v Praze, nebo online pomocí služby ASAN na webu: https://evisa.gov.az/en/

K žádosti o vízum bude potřeba vyplnit žádost, mít platný cestovní pas, vlastnit dvě fotografie pasového formátu a také doklad o zaplacení konzulárního poplatku. Vyplnění elektronicky přes internet je velmi jednoduché a nezabere vám víc než pár minut.

Vízum je opravdu nutné vyřídit si před cestou, na letišti v Baku to totiž možné není, pouze ve zvláštních případech (přicestování do země na speciální pozvání například prezidenta).

Očkování

Pokud jste cestovatel dobrodruh a hodláte se potulovat po odlehlých částech a vesnicích, stálo by za zvážení očkování proti vzteklině. Jinak platí klasické kvarteto: žloutenka typu A, B, břišní tyfus a tetanus.

Celní předpisy

Platí přísný zákaz vývozu starožitností, ručně vyráběných koberců, mincí a jakýchkoli předmětů, které mají historickou hodnotu.

Co vidět a navštívit v Ázerbajdžánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ázerbajdžánu

Zavřít boční panel

Baku

Hlavní město Ázerbájdžánu byste rozhodně při návštěvě tohoto státu neměli vynechat. Ať už se rozhodnete navštívit historické centrum a prozkoumat ho od A do Z, či se jen bezcílně toulat malebnými uličkami, jedno je jisté, Baku na vás bezesporu udělá dojem.

Staré město (İçəri Şəhər ) leží v úplném středu a je obehnáno zdí. Až spatříte na vlastní oči Palác Širvanšáhů či Panenskou/Dívčí věž, nebudete se podivovat nad tím, že jsou zapsána na seznamu UNESCO. Během toulek po Starém městě narazíte na velké množství křivolakých uliček a historie na vás bude dýchat odevšad. Pokud dáváte přednost moderně, Flame Towers jsou vysoké budovy, v noci zářící barvami a vy si chvilku budete připadat jako v Dubaji.

Zavřít boční panel

Chrám věčného ohně a Ohnivá hora

Na samém okraji Baku (v Suraxani) leží Chrám věčného ohně Atešhag, který byl postaven již na přelomu 17. a 18. století. Přímo ze země zde vyvěrá plyn a hoří „věčným ohněm“. Tím se dostáváme k další ohnivé zajímavosti, a to k Ohnivé hoře (Yanar Dag), která také leží nedaleko Baku a je neustále v plamenech. Zejména v noci je to přímo magická podívaná.

Zavřít boční panel

Seki

Şəki je malebné městečko na severozápadě Ázerbájdžánu zasazené do oblasti se zelenými údolími a úzkými soutěskami, v němž je hlavní turistickou atrakcí malý Chánův palác s nádhernou vnitřní výzdobou. Dalším lákadlem tohoto města je také bývalý orientální hostinec Karavansaraj, který sloužil jako místo odpočinku a znovunabrání sil pro karavany. V současné době je zrekonstruovaný a slouží jako hotel, kde za noc zaplatíte 20 AZN za jednolůžkový pokoj a 30 AZN za dvojlůžkový. Více informací, včetně fotografií najdete na: http://azerbaijan24.com/hotels/sheki/karavan_saray_hotel/.

Zavřít boční panel

Ganja

Druhé největší město po Baku Gəncə lákající na nedaleké Modré jezero (Göygöl), o němž se říká, že je jedním z nejkrásnějších na území bývalého Sovětského svazu. Lákadlem může být i malý park Khan Bagy v centru města, který je zarostlý vysokými stromy a nabízí příjemnou procházku.

Zavřít boční panel

Šemaka

Město Şamaxı známé i díky místním tanečnicím, o nichž byla napsána kniha The dancing girl of Shamakha and other Asiatic tales a dokonce byly zvěčněny i na několik obrazech. Poslední zmínka o nich je z konce 19. století. V současné době město láká na Mauzoleum Sedmi Kopulí (Eddie Gyumbez). Město je také proslavené svými sladkými víny.

Zavřít boční panel

Východní Kavkaz

Nádherná příroda, majestátní hory, krásná údolí a řídce obydlené území. Příjemná změna po návštěvě rušného hlavního města.

Zavřít boční panel

Quba

Město, v němž se můžete podívat, jak se vyrábí tradiční koberce, projít se v Nizami parku nebo obdivovat barevnost mešity Hacı Cəfər Məscid.

Počasí a sezóny v Ázerbajdžánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Ázerbajdžán
Teploty jsou podobné, na horách o něco nižší

4 °C

4 °C

7 °C

12 °C

18 °C

23 °C

26 °C

26 °C

23 °C

16 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Na území Ázerbájdžánu je v nižších polohách poblíž Kaspického moře subtropické až tropické podnebí, v horách teploty padají k nule a v zimních obdobích mohou padat i hluboko pod ní. Západní část Ázerbájdžánu je poměrně deštivá.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvyšší teploty panují od května do září, k výšlapům se doporučují letní měsíce, pokud vás ale zima nezastraší, můžete si udělat do Ázerbájdžánu výlet i od podzimu do jara. 

Skvělé akce do Ázerbajdžánu

ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 dny
Navrhni úpravu