Průvodce státem
Ázerbajdžán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Ázerbajdžánu

Aktuální kurz 1 ман = 13.58 Kč

Ázerbájdžánský manat

Ázerbájdžánský manat se dělí na 100 qepiků. Mince mají hodnoty 1, 3, 5, 10, 20, 50 qepiků. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 manatů. Ázerbájdžánské bankovky poznáte podle mapy Ázerbájdžánu na lícové straně. 

Směnárny a platba kartou

Platbu kartou využijete jen ve velkých městech, na venkově vám bude k ničemu. Praktickým řešením je rozměnit si v Čechách před odletem, abyste pak měli o starost méně. 

Kolik co stojí

Asi nejdražší položkou, ihned po letenkách a vízech, bude ubytování, což je ironické, neboť za takové ceny na noc by člověk očekával trochu více luxusu, nebo v některých případech alespoň vlastní WC a koupelnu. Pokud ale chcete zaplatit za noc od 700 Kč výš, na airbnb se najdou krásná a poměrně luxusní ubytování zejména v blízkosti Baku. Co se týče cen, je v Ázerbájdžánu poměrně levně. Například láhev vody (1,5 l) stojí 0,74 man.

Spropitné a smlouvání

Pokud ovládáte ruštinu, nemělo by pro vás být obtížné trochu si zasmlouvat, například při cestování taxíkem, na tržištích nebo při ubytování v soukromí. 

Jak ušetřit

Přibalte si stan a rozložte si ho v horách či na venkově. Tím se zbavíte velkých výdajů za klasické ubytování a stravujte se na ulici v pouličních občerstveních. 

Denní rozpočet

Pokud jste nízkorozpočtový cestovatel, bude pro vás dovolená v Ázerbájdžánu poměrně levnou záležitostí. Za předpokladu, že budete spát pod stanem, popřípadě budete využívat pohostinnosti místních či couchsurfingu, vaše výdaje za ubytování budou nulové. Za lístek na veřejnou dopravu zaplatíte 0,20 man (za jednosměrnou jízdenku) či 20 man za měsíční „průkazku“. V levných restauracích či bistrech za jedno jídlo zaplatíte 8 manatů.

Pro ty z vás, kteří si rádi zajdou do lepší restaurace a občas se rádi svezou taxíkem, budou výdaje o něco málo vyšší, Nástupní taxa za taxík je 1,70 man a za každý kilometr připočítejte 0,70 man. Pokud umíte dobře smlouvat, bude vás cesta stát i méně. Ubytování v hostelu vás vyjde na 60 man za noc, za noc ve 3 hvězdičkovém hotelu zaplatíte přibližně 80 man/noc. Za jídlo v trochu lepší restauraci o několika chodech zaplatíte 20 man. 

Poslední variantou je cestovatel požitkář. Za šálek ranního cappuccina zaplatíte 3,28 man a za luxusní hotel v centru s bazénem a lázněmi zaplatíte 590 man za noc.

Ázerbájdžánská republika se nachází na Kavkazu a i přesto, že leží na hranicích Evropy a Asie a vedou se debaty, kam by měla správně patřit, řadí se mezi asijské státy.

Hlavním městem je Baku, jehož název pochází ze staré perštiny a znamená buď: město, v němž vítr fouká, nebo Boží hora. Kromě Dagestánu, Gruzie, Arménie, Íránu a Turecka sousedí Ázerbájdžán také s Kaspickým mořem. Let trvá necelé čtyři hodiny a hodinky si posunete o tři hodiny dopředu. Jakmile vystoupíte z letadla, ocitnete se v úplně jiném světě. Místní lidé jsou přátelští a veselí, historie se zde prolíná s modernou a obrovská metropole Baku kontrastuje s řídce obydlenými oblastmi Kavkazu.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Matoušková
Víza
Vízum za 23 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line na evisa.gov.az.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pro toulky po Kavkaze zvolte léto, městská turistika snese celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ázerbajdžánu

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu