Baku
Ázerbajdžán

Peníze a ceny v Ázerbajdžánu

Ázerbájdžánský manat

Ázerbájdžánský manat se dělí na 100 qepiků. Mince mají hodnoty 1, 3, 5, 10, 20, 50 qepiků. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 manatů. Ázerbájdžánské bankovky poznáte podle mapy Ázerbájdžánu na lícové straně. 

Směnárny a platba kartou

Platbu kartou využijete jen ve velkých městech, na venkově vám bude k ničemu. Praktickým řešením je rozměnit si v Čechách před odletem, abyste pak měli o starost méně. 

Kolik co stojí

Asi nejdražší položkou, ihned po letenkách a vízech, bude ubytování, což je ironické, neboť za takové ceny na noc by člověk očekával trochu více luxusu, nebo v některých případech alespoň vlastní WC a koupelnu. Pokud ale chcete zaplatit za noc od 700 Kč výš, na airbnb se najdou krásná a poměrně luxusní ubytování zejména v blízkosti Baku. Co se týče cen, je v Ázerbájdžánu poměrně levně. Například láhev vody (1,5 l) stojí 0,74 man.

Spropitné a smlouvání

Pokud ovládáte ruštinu, nemělo by pro vás být obtížné trochu si zasmlouvat, například při cestování taxíkem, na tržištích nebo při ubytování v soukromí. 

Jak ušetřit

Přibalte si stan a rozložte si ho v horách či na venkově. Tím se zbavíte velkých výdajů za klasické ubytování a stravujte se na ulici v pouličních občerstveních. 

Denní rozpočet

Pokud jste nízkorozpočtový cestovatel, bude pro vás dovolená v Ázerbájdžánu poměrně levnou záležitostí. Za předpokladu, že budete spát pod stanem, popřípadě budete využívat pohostinnosti místních či couchsurfingu, vaše výdaje za ubytování budou nulové. Za lístek na veřejnou dopravu zaplatíte 0,20 man (za jednosměrnou jízdenku) či 20 man za měsíční „průkazku“. V levných restauracích či bistrech za jedno jídlo zaplatíte 8 manatů.

Pro ty z vás, kteří si rádi zajdou do lepší restaurace a občas se rádi svezou taxíkem, budou výdaje o něco málo vyšší, Nástupní taxa za taxík je 1,70 man a za každý kilometr připočítejte 0,70 man. Pokud umíte dobře smlouvat, bude vás cesta stát i méně. Ubytování v hostelu vás vyjde na 60 man za noc, za noc ve 3 hvězdičkovém hotelu zaplatíte přibližně 80 man/noc. Za jídlo v trochu lepší restauraci o několika chodech zaplatíte 20 man. 

Poslední variantou je cestovatel požitkář. Za šálek ranního cappuccina zaplatíte 3,28 man a za luxusní hotel v centru s bazénem a lázněmi zaplatíte 590 man za noc.

Chystáš se do Ázerbajdžánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.