Bělorusko
Bělorusko

Jídlo v Bělorusku

Běloruská kuchyně

Běloruská kuchyně je postavena zejména na bramborách, případně salátech. Počítejte s tím, že v každém druhém jídle bude buď kopr, nebo smetana, případně oboje.

V Bělorusku mají velký výběr velmi dobrých tradičních polévek. Kromě i u nás běžných různých vývarů určitě vyzkoušejte místní polévky:

  • Boršč – mají 2 druhy – klasický červený z řepy nebo bílý ze zelí,
  • soljanka – silný masný vývar z několika druhů masa, podává se se smetanou,
  • šči – polévka ze šťovíku,
  • ucha – rybí polévka,
  • rossolnik – polévka z kyselých okurek,
  • cholodnik – letní studená velmi osvěžující polévka z červené řepy, okurky a kopru.

Z hlavních jídel pak určitě vyzkoušejte běloruské národní jídlo „draniki“, což je něco na způsob našich bramboráků, pouze méně kořeněné. Často se podávají zapečené s masem nebo houbami a se smetanou v zapékacím hrnečku. 

Celkově je kuchyně hodně ovlivněna ruskou a ukrajinskou kuchyní, ale v poslední době se stále více objevují i další typy, takže není problém narazit na italskou nebo mexickou restauraci. 

K pití doporučujeme vyzkoušet kvas, což je nealkoholický nápoj z kvašeného chleba.

A pokud chcete alkohol, tak zkuste běloruskou vodku. V obchodě jsou jí snad tisíce druhů a je levná, což ale neznamená, že je špatná. Prakticky všechny se vyrovnají kvalitou prémiovým značkám jako Finlandia nebo Absolut.

A jako dezert si nezapomeňte koupit zmrzlinu. V Bělorusku totiž mají ještě stále opravdovou kvalitní smetanovou zmrzlinu, kterou už u nás v obchodech nenajdete. 

Jak se stravovat jako místní

Místní se stravují zejména doma. Do restaurací se chodí spíše výjimečně na slavnostní příležitosti. K levnějším variantám, kde můžete stolovat jako místní, patří již zmíněné jídelny (stolovaya).

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v běžných restauracích jsou o něco dražší než u nás. Výrazně to poznáte hlavně u piva, které stojí i dvojnásobek toho, co u nás. Celkově tak jedno hlavní jídlo vychází na 100– 200 Kč podle typu restaurace a jídla.

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.