Bělorusko
Bělorusko

Co vidět a navštívit v Bělorusku

9 míst co vidět v Bělorusku

Minské brány

Minsk

Průvodce městem

Hlavní město Běloruska je typickým výtvorem socialistického plánování. Městem vedou dlouhé a široké třídy, kdy jenom chodník na jedné straně ulice je široký jako některé celé ulice u nás. Zachovalá malá historická část se nachází v části Němiga, kde najdete i velvyslanectví ČR. Minsk, podobně jako většina měst v Bělorusku, je velmi čistý a upravený. Více o atrakcích, dopravě nebo bydlení v samostatném průvodci Minskem.

Zobrazit místo
Grodno

Grodno

Grodno je jedním z mála běloruských měst, kde byla zachována větší historická část. Centrum města s pěknou katedrálou stojí za návštěvu, Grodno je navíc dobře dostupné jen kousek od litevských hranic.

Zobrazit místo
Brest

Brest

Město nacházející se hned na hranicích s Polskem, V létě příjemná atmosféra na pěší zóně. Významným památníkem je Brestská pevnost, která nyní slouží jako historický monument a muzeum bojů 2. světové války, ačkoli samotná pevnost je mnohem starší. Brest je výchozím místem do Bělověžského pralesa.

Zobrazit místo
Gomel

Gomel

2. největší město Běloruska s nádherným velkým parkem uprostřed města. Jde o výchozí místo do „zakázané“ oblasti postižené černobylskou katastrofou.

Zobrazit místo
Vitebsk

Vitěbsk

Jedno z nejstarších slovanských měst vůbec (zal. r. 947) a rodiště malíře Marca Chagalla. V létě hostí Vitěbsk velký hudební festival, kde vystupují umělci ze slovanských zemí, včetně českých, s názvem Slovanský bazar (Slavjanskij bazar).

Zobrazit místo
Bělověžský prales

Bělověžský prales

Na seznamu UNESCO. Velký národní park na hranicích s Polskem, kdy část zasahuje do Polska, ale větší část leží na území Běloruska. Domov divoké zvěře včetně chráněného zubra evropského. Prales poskytuje představu o tom, jak zhruba vypadalo území střední a východní Evropy v dávných dobách. Park je vhodný zejména pro cykloturistiku, ale objednat si můžete i okruh vyhlídkovým autobusem. Do Bělověžského pralesa můžete přes hraniční přechod Pererov…

Zobrazit místo
Dudutki

Dudutki

Skanzen tradičních historických řemesel z oblasti Běloruska, kde se můžete podívat, jak se vyráběly nástroje, chovaly včely nebo pletly tradiční slaměné ozdoby. Mimo jiné vám tam ukážou i jak si vypálit vodku z brambor. Skanzen leží asi 40 km jižně od Minsku.

Zobrazit místo
Mirský zámek

Mirský a Něsvěžský zámek

Dva dobře zachovalé historické zámky, které se nachází při dálnici M1 z Brestu na Minsk cca 100 km před Minskem.

Zobrazit místo
Stalinova linie

Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea…

Zobrazit místo

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 06. 2022
Navrhni úpravu