Bělorusko
Bělorusko

Co vidět a navštívit v Bělorusku

9 míst co vidět v Bělorusku

Minské brány
Minsk Průvodce městem

Hlavní město Běloruska je typickým výtvorem socialistického plánování. Městem vedou dlouhé a široké třídy, kdy jenom chodník na jedné straně ulice je široký jako některé celé ulice u nás. Zachovalá malá historická část se nachází v části Němiga, kde najdete i velvyslanectví ČR. Minsk, podobně jako většina měst v Bělorusku, je velmi čistý a upravený. Více o atrakcích, dopravě nebo bydlení v samostatném průvodci Minskem.

Zobrazit místo
Grodno
Grodno

Grodno je jedním z mála běloruských měst, kde byla zachována větší historická část. Centrum města s pěknou katedrálou stojí za návštěvu, Grodno je navíc dobře dostupné jen kousek od litevských hranic.

Zobrazit místo
Brest
Brest

Město nacházející se hned na hranicích s Polskem, V létě příjemná atmosféra na pěší zóně. Významným památníkem je Brestská pevnost, která nyní slouží jako historický monument a muzeum bojů 2. světové války, ačkoli samotná pevnost je mnohem starší. Brest je výchozím místem do Bělověžského pralesa.

Zobrazit místo
Gomel
Gomel

2. největší město Běloruska s nádherným velkým parkem uprostřed města. Jde o výchozí místo do „zakázané“ oblasti postižené černobylskou katastrofou.

Zobrazit místo
Vitebsk
Vitěbsk

Jedno z nejstarších slovanských měst vůbec (zal. r. 947) a rodiště malíře Marca Chagalla. V létě hostí Vitěbsk velký hudební festival, kde vystupují umělci ze slovanských zemí, včetně českých, s názvem Slovanský bazar (Slavjanskij bazar).

Zobrazit místo
Bělověžský prales
Bělověžský prales

Na seznamu UNESCO. Velký národní park na hranicích s Polskem, kdy část zasahuje do Polska, ale větší část leží na území Běloruska. Domov divoké zvěře včetně chráněného zubra evropského. Prales poskytuje představu o tom, jak zhruba vypadalo území střední a východní Evropy v dávných dobách. Park je vhodný zejména pro cykloturistiku, ale objednat si můžete i okruh vyhlídkovým autobusem. Do Bělověžského pralesa můžete přes hraniční přechod Pererov…

Zobrazit místo
Dudutki
Dudutki

Skanzen tradičních historických řemesel z oblasti Běloruska, kde se můžete podívat, jak se vyráběly nástroje, chovaly včely nebo pletly tradiční slaměné ozdoby. Mimo jiné vám tam ukážou i jak si vypálit vodku z brambor. Skanzen leží asi 40 km jižně od Minsku.

Zobrazit místo
Mirský zámek
Mirský a Něsvěžský zámek

Dva dobře zachovalé historické zámky, které se nachází při dálnici M1 z Brestu na Minsk cca 100 km před Minskem.

Zobrazit místo
Stalinova linie
Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea…

Zobrazit místo

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 06. 2022