Tak blízká a tak neznámá

Bělorusko se nachází ve východní Evropě (podle některých měření se zde však nachází geografický střed Evropy) mezi Polskem a Ruskem, s nímž ho spousta lidí (neoprávněně) hází do jednoho pytle. Na severu sousedí Bělorusko s Litvou a Lotyšskem, nejdelší hranici má pak na jihu s Ukrajinou.

Průvodce pro tebe napsal Petr
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma pouze při vstupu skrze letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Kontinentální povaha země zvýrazňuje rozdíly mezi létem a zimou.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Běloruska

Co vidět a navštívit v Bělorusku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bělorusku

Zavřít boční panel

Minsk

Hlavní město Běloruska je typickým výtvorem socialistického plánování. Městem vedou dlouhé a široké třídy, kdy jenom chodník na jedné straně ulice je široký jako některé celé ulice u nás. Zachovalá malá historická část se nachází v části Němiga, kde najdete i velvyslanectví ČR. Minsk, podobně jako většina měst v Bělorusku, je velmi čistý a upravený.

Více o atrakcích, dopravě nebo bydlení v samostatném průvodci Minskem.

Průvodce městem Minsk

Zavřít boční panel

Grodno

Grodno je jedním z mála běloruských měst, kde byla zachována větší historická část. Centrum města s pěknou katedrálou stojí za návštěvu, Grodno je navíc dobře dostupné jen kousek od litevských hranic.

Zavřít boční panel

Brest

Město nacházející se hned na hranicích s Polskem, V létě příjemná atmosféra na pěší zóně. Významným památníkem je Brestská pevnost, která nyní slouží jako historický monument a muzeum bojů 2. světové války, ačkoli samotná pevnost je mnohem starší. Brest je výchozím místem do Bělověžského pralesa.

Zavřít boční panel

Gomel

2. největší město Běloruska s nádherným velkým parkem uprostřed města. Jde o výchozí místo do „zakázané“ oblasti postižené černobylskou katastrofou.

Zavřít boční panel

Vitěbsk

Jedno z nejstarších slovanských měst vůbec (zal. r. 947) a rodiště malíře Marca Chagalla. V létě hostí Vitěbsk velký hudební festival, kde vystupují umělci ze slovanských zemí, včetně českých, s názvem Slovanský bazar (Slavjanskij bazar).

Zavřít boční panel

Bělověžský prales

Na seznamu UNESCO. Velký národní park na hranicích s Polskem, kdy část zasahuje do Polska, ale větší část leží na území Běloruska. Domov divoké zvěře včetně chráněného zubra evropského. Prales poskytuje představu o tom, jak zhruba vypadalo území střední a východní Evropy v dávných dobách. Park je vhodný zejména pro cykloturistiku, ale objednat si můžete i okruh vyhlídkovým autobusem.

Do Bělověžského pralesa můžete přes hraniční přechod Pererov vycestovat bez nutnosti víza. Maximální délka pobytu nesmí přesáhnout 3 dny.

Příjemná turistická atrakce pro děti i dospělé je rezidence Dědy Mráze, kde se můžete setkat s různými pohádkovými bytostmi nejen z Běloruska, mít spoustu přání, která se vám zaručeně splní, ale i pobesedovat se samotným Dědou Mrázem (jen tak mimochodem – zná našeho Ježíška i Karla Gotta).

Zavřít boční panel

Dudutki

Skanzen tradičních historických řemesel z oblasti Běloruska, kde se můžete podívat, jak se vyráběly nástroje, chovaly včely nebo pletly tradiční slaměné ozdoby. Mimo jiné vám tam ukážou i jak si vypálit vodku z brambor. Skanzen leží asi 40 km jižně od Minsku.

Zavřít boční panel

Mirský a Něsvěžský zámek

Dva dobře zachovalé historické zámky, které se nachází při dálnici M1 z Brestu na Minsk cca 100 km před Minskem.

Zavřít boční panel

Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea vojenské techniky lze najít skoro v každém větším městě. Jedním z největších svátků je proto právě 9. květen, kdy se slaví den vítězství (Děňpobědy).

Počasí a sezóny v Bělorusku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bělorusko
V celé zemi je podobné počasí

-3 °C

-2 °C

3 °C

12 °C

18 °C

22 °C

23 °C

23 °C

16 °C

10 °C

3 °C

-2 °C

Počasí

Počasí má výrazněji kontinentální charakter než v České republice. Výsledkem jsou tuhé zimy a horká léta, která jsou sušší než u nás. 

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro návštěvu Běloruska je jaro, které je již teplé, ale stále ještě není úmorné vedro. Navíc se začátkem května můžete pokochat i pohledem na oslavy Dne vítězství (Děň pobědy).

Skvělé akce do Běloruska

ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu