Průvodce státem
Bělorusko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Bělorusku

Vízum

Nově od roku 2017 mohou občané Evropské Unie vstoupit na území Běloruska bez nutnosti víz, a to pouze skrze mezinárodní letiště v Minsku s plánovanou dobou pobytu maximálně 30 dní. Při vstupu se kontroluje zdravotní pojištění, musíte mít vytisknuté potvrzení v angličtině, pokud nemáte, lze v tranzitní zóně letiště zakoupit dražší místní pojištění.

Bez víza je možné navštívit i města Brest a Grodno s přilehlým rekreačním areálem Avgustovský kanál. Podmínkou je pozemní přechod přes hraniční přechody z Polska a Litvy. Maximální doba bezvízové návštěvy je v tomto případě 10 dní.

Při pobytu do 30 dnů platí pro občany ČR zjednodušený režim, kdy není vyžadováno pozvání. U pobytů nad 30 dnů již budete pozvání potřebovat. Vízum celkem bez problémů vystaví Běloruské velvyslanectví v Praze – Troji za poplatek 60 eur. Vízum nepotřebujete, vstupujete-li přes oficiální hraniční přechod na území Bělověžského národního parku a váš pobyt nepřesáhne 3 dny.

Další dokumenty

Již při žádosti o vízum musíte předložit potvrzení o zdravotním pojištění.

Pokud nebudete bydlet v hotelech, kde tuto povinnost vyřídí za vás, ale v soukromí, je třeba, aby vás ubytovatel do 5 dnů přihlásit na cizinecké policii, jinak hrozí pokuta nebo dokonce deportace. S úředníky, policisty, pohraničníky a celníky většinou není radno žertovat. Jsou to důležité funkce a službu vlasti berou hodně vážně. 

Očkování

Žádné speciální není vyžadováno.

Celní předpisy

Při cestě osobním autem musíte udělat celní deklaraci na dočasný vjezd. Potom pozor, chcete-li auto půjčit nějakému Bělorusovi. Pokud nebudete v autě spolu s ním, existuje malé, ale přece jen určité nebezpečí, že vám auto mohou zabavit.

Celní předpisy dále umožňují dovézt do země 3 litry alkoholických nápojů na člověka, přičemž je jedno, jestli půjde o pivo nebo třeba absint.

Tak blízká a tak neznámá

Bělorusko se nachází ve východní Evropě (podle některých měření se zde však nachází geografický střed Evropy) mezi Polskem a Ruskem, s nímž ho spousta lidí (neoprávněně) hází do jednoho pytle. Na severu sousedí Bělorusko s Litvou a Lotyšskem, nejdelší hranici má pak na jihu s Ukrajinou.

Průvodce pro tebe napsal Petr
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma pouze při vstupu skrze letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Kontinentální povaha země zvýrazňuje rozdíly mezi létem a zimou.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu