Bělorusko
Bělorusko

Víza do Běloruska

Vízum

Nově od roku 2017 mohou občané Evropské Unie vstoupit na území Běloruska bez nutnosti víz, a to pouze skrze mezinárodní letiště v Minsku s plánovanou dobou pobytu maximálně 30 dní. Při vstupu se kontroluje zdravotní pojištění, musíte mít vytisknuté potvrzení v angličtině, pokud nemáte, lze v tranzitní zóně letiště zakoupit dražší místní pojištění.

Bez víza je možné navštívit i města Brest a Grodno s přilehlým rekreačním areálem Avgustovský kanál. Podmínkou je pozemní přechod přes hraniční přechody z Polska a Litvy. Maximální doba bezvízové návštěvy je v tomto případě 10 dní.

Při pobytu do 30 dnů platí pro občany ČR zjednodušený režim, kdy není vyžadováno pozvání. U pobytů nad 30 dnů již budete pozvání potřebovat. Vízum celkem bez problémů vystaví Běloruské velvyslanectví v Praze – Troji za poplatek 60 eur. Vízum nepotřebujete, vstupujete-li přes oficiální hraniční přechod na území Bělověžského národního parku a váš pobyt nepřesáhne 3 dny.

Další dokumenty

Již při žádosti o vízum musíte předložit potvrzení o zdravotním pojištění.

Pokud nebudete bydlet v hotelech, kde tuto povinnost vyřídí za vás, ale v soukromí, je třeba, aby vás ubytovatel do 5 dnů přihlásit na cizinecké policii, jinak hrozí pokuta nebo dokonce deportace. S úředníky, policisty, pohraničníky a celníky většinou není radno žertovat. Jsou to důležité funkce a službu vlasti berou hodně vážně. 

Očkování

Žádné speciální není vyžadováno.

Celní předpisy

Při cestě osobním autem musíte udělat celní deklaraci na dočasný vjezd. Potom pozor, chcete-li auto půjčit nějakému Bělorusovi. Pokud nebudete v autě spolu s ním, existuje malé, ale přece jen určité nebezpečí, že vám auto mohou zabavit.

Celní předpisy dále umožňují dovézt do země 3 litry alkoholických nápojů na člověka, přičemž je jedno, jestli půjde o pivo nebo třeba absint.

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.