Bělorusko
Bělorusko

Peníze a ceny v Bělorusku

Běloruský rubl

Běloruský rubl = 100 kopějek. V roce 2016 došlo k denominaci měny, kdy 1 nový rubl znamenal 10.000 starých rublů.

K výměně peněz využívejte pouze oficiální směnárny, abyste neobrželi právě předdenominační rubl. U mincí se vždy jedná o nové rubly, u bankovek s nominální hodnotou nad 1.000 rublů jde zcela určitě o staré rubly. Opatrně s bankovkami v hodnotách 50, 100, 200 a 500 rublů, které jsou jak ve staré tak i nové sérii.

Směnárny a platba kartou

Směnáren je ve městech podstatně méně než u nás a prakticky všechny jsou státní nebo patří nějaké oficiální bance. I u pouličních směnáren nebo na tržištích je proto nulová pravděpodobnost, že by vás někdo okradl. Jinak měnit peníze lze i v klasických bankách, jenom se připravte na delší čekání, jelikož Bělorusové stále vyřizují skoro vše na pobočkách. V oficiálních velkých obchodech musíte platit v rublech, ale v soukromých obchůdcích či na trhu můžete zkusit i dolary nebo eura. Oficiálně se sice platí v rublech a transakce v cizích měnách jsou zakázány, takže obchodníci mohou být nedůvěřiví, ale Bělorusové své měně nevěří a stejně většinu utržených peněz převádějí na eura či dolary. 

Platby kartou jsou samozřejmé ve větších obchodech, samoobsluhách a u benzínových pump. Karty akceptuje i většina restaurací a hotelů. Bezhotovostní platby jsou státem dokonce podporovány.

Kolik co stojí

Ubytování je v Bělorusku přibližně stejně drahé jako u nás, tj. počítejte cca 1.000–1.500 Kč za dvoulůžkový pokoj. Samozřejmě záleží na místě, kde chcete nocovat. Potraviny v obchodech a na tržištích jsou přibližně stejně drahé jako u nás, možná mírně levnější.

Co je dražší, jsou restaurace. Ve srovnání s ČR je restaurací poměrně málo a ceny jsou vyšší. Samozřejmě opět záleží na kvalitě, ale v dobře vypadající restauraci se najíte zhruba za 200 Kč na osobu (polévka, hlavní jídlo a nápoj). Výrazně dražší je pivo, zvlášť když si budete chtít dát v restauraci nějaké české, které se tam dá občas najít.

Naopak výrazně levnější je doprava, a to včetně taxíků.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je očekáváno v restauracích, a to ve výši zhruba 10 %. Smlouvání moc nefunguje a v Bělorusku na ně nejsou zvyklí, a to ani na tržištích, která jsou velká a hodně oblíbená.

Jak ušetřit

Na ubytování je možné něco ušetřit, pokud najdete ubytování v soukromí. Ve větších městech existují byty (apartmány), které obyvatelé pronajímají turistům o něco levněji, než jsou hotely. Najdete je i na přes běžné portály jako je například booking.com.

Na cesty po Bělorusku lze využít tzv. maršrutky. Jedná se o soukromé minibusy, které jezdí po městě i mezi městy a jsou rychlejší a levnější než například vlaky. 

U jídla lze velmi dobře ušetřit, pokud najdete nějakou jídelnu, která je určena hlavně pro denní stravování místních. Hledejte nápis „stolovaya“, přičemž je spíše najdete mimo úplná centra měst. Odměnou je pak solidní oběd za cca 50 Kč na osobu.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Při využití levých hostelů, místní dopravy autobusy nebo vlaky a stravování v jídelnách počítejte s rozpočtem cca 1.000 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta

Při ubytování v menších hotýlcích, stravování v místních restauracích a doprava po městě taxíky nebo mezi městy vlakem počítejte s rozpočtem kolem 1.500 Kč na osobu/den. 

Luxusní varianta

I v Bělorusku, zejména pak v Minsku, existují drahé i hodně drahé hotely či resorty (nazývané agrousadby) a restaurace a můžete si půjčit i luxusní auto. V takovém případě může být váš denní rozpočet i v řádu několika tisíc za osobu a den.

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.