Průvodce státem
Bhútán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Bhútánu

Bhútánská kuchyně  

Bhútánci milují pálivé jídlo. Čili je v kuchyni tak obvyklé, že jak něco není pálivé, nechutná jim to. Proto si je třeba na místní gastroorgasmy připravit chuťové pohárky. Rýže je hlavní přílohou a vždy k ní dostanete jídlo s masem a zeleninu (nebo jedno z toho). Nejčastěji se jí vepřové, hovězí a kuřecí. Ze zeleniny to bývá špenát, dýně, ředkvičky, rajčata, říční řasy, cibule, zelené fazole a bílá řepa.

Výběr z jídel:

 • Ema datshi – národní jídlo Bhútánu. Vegetariánské jídlo z čili a sýra datshi. Toto jídlo najdete v každé části Bhútánu. Někde přidávají zelené fazolky, někde hřiby, brambory nebo namísto datshi sýra podávají sýr jačí. Dnes může být i nevegetariánské (s vepřovým, hovězím, kuřecím).
 • Phaksha Paa vepřové na červených čili papričkách s ředkvičkami nebo špenátem. 
 • Hoentoe aromatické plněné buchtičky jako naše taštičky/pirohy naslano (špenát, sýr, bílá řepa).
 • Momo kuřecí, vepřové, zelné nebo sýrové knedlíčky, velmi oblíbené. Tradičně se jedly při slavnostech.
 • Dal Bhat – rýže s čočkou
 • Kewa datse – brambory se sýrovou omáčkou
 • Kewa Phaghsa brambory s pikantním vepřovým 
 • Barthu smažené nudle či nudlová polévka
 • Thueb – kaše z rýže nebo ploché nudle posypané osmaženým masem
 • Jasha maroo kari s posekanými kousky kuřete, rajčata a rýže
 • Khuri-le – pohankové palačinky

Bhútánská kuchyně

Výběr z nápojů:

 • Ngad-ja – slazený čaj s mlékem, pije se všude a ve velké míře, pije se namísto kávy
 • Suja tibetský typ čaje s máslem (jemně slaný), připomíná to spíše polévku než čaj, je chutný a velmi zahřeje žaludek v zimě 
 • Arra – destilát z rýže, ječmene, pšenice (rýžovice nazývané také rýžové víno), kromě tohoto alkoholického nápoje se vyrábí také pivo a whiskey
 • Pivo – Druk 1100 je pivo srovnatelné s plzeňským pivem, v některých restauracích najdete také značku Red panda (kvasinkové)Také se tu žvýká betel – listy betelu a oříšky arekové palmy, které mají povzbudivé účinky. Dávají se do něho různé přísady podle výběru (anýz, fenykl, kardamon atd.) ale i nehašené vápno.

Jak se stravovat jako místní

Tradičně se jídlo servíruje v dřevěných dózách, miskách. Jí se rukama, zatímco se sedí v tureckém sedu na dřevěné podlaze. Nejdřív se jídlo servíruje nejstaršímu členovi rodiny (jako projev úcty ke starším), nebo hlavě rodiny. Servíruje žena, ve většině případů matka. Před jídlem je zvykem se krátce pomodlit a kousek jídla se položí na zem jako obětina místním duchům a božstvům.

Dnes však místní jedí za stolem sedíc na stoličce. Tradičně se jídlo vařilo v kameninových pecích nebo jen na rozpáleném kameni.

Obvyklé ceny v restauracích

Vzhledem k povinnému stravování se na místech určených pro turisty (většinou formou bufetových stolů) je jídlo (snídaně, oběd a večeře) započítané v ceně celkového balíčku.

Tajemstvími opředené dračí království

Bhútán je poslední Šangri-lou. Ztracený ráj rozprostírající se mezi vrcholky majestátních Východních Himalájí se ukrývá mezi dvěma světovými velmocemi – Indií na jihu a Čínou na severu. Téměř 780.000 lidí tu žije v míru a souladu s panenskou přírodou chráněnou před chamtivými lidskými zájmy. S pokorou je možné sledovat úctu, s jakou domácí přistupují ke svým zvykům a tradicím. Právě díky tomu se jim podařilo dokonale uchovat jedinečnou kulturu. Jen zde měří národní bohatství hrubým domácím štěstím. Krajina přesycená spiritualitou a pokojem je poslední zemí, která úspěšně balancuje mezi tradicí minulosti a pokrokem budoucnosti. Jako by zůstala v čase.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza vyřizuje bhútánská cestovní kancelář.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Nejltepleji a bez deště v březnu, dubnu, říjnu až prosinci.
Více o počasí
Letenky od
30 000 Kč
Je běžná cena letenky. Připočtěte navíc tučné povinné poplatky cestovce.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu