Průvodce státem

Bhútán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tajemstvími opředené dračí království

Bhútán je poslední Šangri-lou. Ztracený ráj rozprostírající se mezi vrcholky majestátních Východních Himalájí se ukrývá mezi dvěma světovými velmocemi – Indií na jihu a Čínou na severu. Téměř 780.000 lidí tu žije v míru a souladu s panenskou přírodou chráněnou před chamtivými lidskými zájmy. S pokorou je možné sledovat úctu, s jakou domácí přistupují ke svým zvykům a tradicím. Právě díky tomu se jim podařilo dokonale uchovat jedinečnou kulturu. Jen zde měří národní bohatství hrubým domácím štěstím. Krajina přesycená spiritualitou a pokojem je poslední zemí, která úspěšně balancuje mezi tradicí minulosti a pokrokem budoucnosti. Jako by zůstala v čase.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza vyřizuje bhútánská cestovní kancelář.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Nejltepleji a bez deště v březnu, dubnu, říjnu až prosinci.
Více o počasí
Letenky od
30 000 Kč
Je běžná cena letenky. Připočtěte navíc tučné povinné poplatky cestovce.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bhútánu

Co vidět a navštívit v Bhútánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bhútánu

Zavřít boční panel

Paro

Paro je první město, které návštěvník při cestování do země leckdy uvidí, protože se tu nachází jediné mezinárodní letiště v zemi. Paro dzong, nazývané též Rinpung, je dominantou města. Dzong je administrativní, ale i duchovní centrum každého z 20 krajů monarchie. V minulosti sloužilo také jako vojenská pevnost. Návštěvníka zaujme také Národní muzeum, které se nachází na návrší s krásným výhledem na město i celé údolí Paro nebo nejstarší klášter v zemi jménem Kyichu.

Není možné vynechat také zříceninu Drukgyel Dzong, odkud je v případě příznivého počasí výhled na tzv. Nesmělou horu Jomolhari stojící na hranici s Tibetem. Nejnavštěvovanějším místem nedaleko Paro je klášter Tygří hnízdo.

Zavřít boční panel

Thimpu

Pohled do údolí, kde se terasovitě rozkládá Thimpu, hlavní město Bhútánu a sídlo krále, je nejkrásnější z místa, kde se pyšní 51 m vysoká pozlacená socha Buddhy Shakyamuni. Její úlohou je světu propůjčit požehnání, mír a věčné štěstí. Přírodní rezervace nedaleko města nabízí pohled na národní zvíře, kterým je takin. Podle legendy vzniklo kombinací telete krávy a hlavy kozy.

Dominantní památkou města je však Tašičiho dzong, kde má svou kancelář 5. král Bhútánu, ten se v období léta stává sídlem hlavního náboženského představitele – opata Je Khenpa. Jeho návštěva je možná jen po páté hodině večer, snášející se soumrak na pevnost se vám však bude líbit. Ve městě stojí za návštěvu také památník 3. krále – tzv. Forten, dále Královská škola tradičního umění a řemesel, Muzeum národního dědictví nebo budova staré pošty. V chrámu Changangkha Lhakhang můžete být při troše štěstí například svědky udělování jmen novorozencům.

Zavřít boční panel

Dočula

Horský průsmyk, z jehož nejvyššího bodu se člověku naskytne majestátní pohled na celé Východní Himaláje. Kromě jiného je to příjemná zastávka na oběd nebo rozjímání mezi 108 čortenmi (stúpami).

Zavřít boční panel

Punakha

Za nejkrásnějším dzongem s kouzelným jménem Palác nejvyššího štěstí je potřeba cestovat na jih do Punakhy. Palác se nachází na soutoku řek Mo (matka) a Po (otec). Cestou k němu však netřeba vynechat klášter kontroverzního světce Drukpu Kunleyho, který světil svým falusem a za jeho života se mu podařilo až 5.000 žen. Díky poloze ženského kláštera Dorji Lhuendrup Lhakhang na návrší vás pohledy na údolí Punakha  a Wangduephodrang naplní pokojem a štěstím.

Pěší procházku ke chrámu Khamsum Yulley Namgyal mezi rýžovými poli je tou pravou tečkou za návštěvou této spirituální země.

Počasí a sezóny v Bhútánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bhútán
Počasí se regionálně neliší

10 °C

12 °C

14 °C

20 °C

22 °C

24 °C

24 °C

25 °C

23 °C

20 °C

15 °C

12 °C

Počasí

Počasí ovlivňují 2 faktory – různorodá nadmořská výška a vliv monzunů severní Indie. Na většině území převládá chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu však převládá subtropické podnebí vlhkého monzunového typu. Období dešťů trvá od dubna (nebo května) do září (či října). Jinak převládá subtropické podnebí. Průměrně v Bhútánu ročně spadne 1.500–3.000 mm srážek. Teploty se pohybují od -6 v zimě (leden) až po +30 v létě (červenec).

  • listopad/prosinec až únor – zima, je suchá, bez srážek
  • březen až polovina dubna – jaro
  • polovina dubna až konec června – léto
  • konec června až září – deště, monzuny (na jihu)
  • září/říjen až říjen/listopad – podzim (jasné slunečné dny, s občasným sněžením na horách).

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období na návštěvu země je březen až duben, teploty nejsou až tak nízké a monzunové deště (na jihu země) ještě nedorazily a v říjnu až prosinci, kdy převládá mezi obdobím dešťů a zimy jasné slunečné počasí. Každé období má však svoje neopakovatelné a jedinečné kouzlo.

Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu