Průvodce státem
Bhútán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Bhútánu

Aktuální kurz 1 Kč = 3.06

Bhútánský ngultrum

Měnou je bhutánský ngultrum (značka BTN), který se dělí na 100 četrumů. Bankovky jsou v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000. Mince v hodnotě 1 ngultrumu, 50, 25, 20, 10 a 5 četrumů.

Kurz místní měny je ekvivalentní indické rupii. Tou se dá v Bhútánu dokonce bez problémů i platit. Proto není třeba být překvapený, pokud vám ji v obchodě vrátí. Před odjezdem ze země se doporučuje utratit všechny ngultrumy, protože je téměř nemožné směnit tuto měnu mimo Bhútán.

Zajímavost: vytvoření prvních bankovek zvaných ngultrum se uskutečnilo až v roce 1974 díky peněžní reformě tehdejšího krále a ministra financí. Před používáním mincí a bankovek se jako platební prostředek používaly indické rupie nebo tradiční systémy výměnného obchodu. Platilo se například rýží, masem, sýrem, vlnou a dalšími pro nás neuznávanými platidly.

Ngultrum

Směnárny a platby kartou

Peníze doporučujeme směnit ihned po příletu nebo již na letišti či v jedné z bank. V případě zpětné výměny je potřeba předložit potvrzení o výměně z Bank of Bhutan nebo z oficiální směnárny v hotelu. Komerční směnárny v zemi neexistují.

Bankomaty v Bhútánu sice jsou, ale turista je najde jen ve větších městech. Hotely a banky akceptují cestovní šeky MasterCard, Visa, American Express. 

Platba kartou není vžitá a na většině míst ani není možná. Proto doporučujeme mít s sebou hotovost.

Kolik co stojí

Bhútán je rozhodně levnější zemí než Evropa, i když v porovnání se sousedními státy (Indie, Čína) je o něco dražší. Ceny jsou v Bhútánu zpravidla o čtvrtinu až třetinu levnější než u nás. Konkrétní ceny bohužel neuvádíme, skutečně není potřeba zde téměř nic kupovat, všechno je zařízeno a zaplaceno předem, protože cestovat do Bhútánu lze pouze na all inclusive pobyt.

Spropitné a smlouvání

V Bhútánu není zvykem nechávat spropitné a není ani povinné. Platí však, že nikoho neurazíte, když službu patřičně oceníte pár ngultrumy navíc. Spropitné se však nevztahuje na průvodcovské a transferové služby. Tam je vyplácení bakšiše běžnou praxí. Proto je třeba dát po skončení zájezdu průvodci spropitné. Jeho výše se odvíjí od počtu lidí ve skupině a celkové spokojenosti poskytnutých služeb. Průvodci se doporučuje dát sumu ve výši kolem 5 eur na den a řidiči polovinu.

Podobně to funguje také při smlouvání. Sice se v Bhútánu nesmlouvá až v takové míře jako například v sousední Indii, člověk se s ním však potká běžně především na trzích. Je třeba mít na paměti, že obchodník dá slevu ve výši maximálně 10 %, ne více. Osvědčilo se nám také požadování množstevních slev (při koupi dvou výrobků třetí zdarma, při koupi jednoho výrobku druhý za polovinu apod.).

Jak ušetřit

Ušetřit v Bhútánu je při organizovaném zájezdu (což je v současnosti jediná možnost navštívení země) poměrně jednoduché, protože vše je již předem zaplacené a na základě dohodnutého itineráře je turistovi vystaveno vízum. Pokud tedy člověk nebude utrácet za suvenýry či alkoholické nápoje, utratí za 10 dní nejvíce 50 eur.

Denní rozpočty

Při sjednávání výletu přes cestovní kancelář, což je jedna z povinností nutná pro povolení ke vstupu, si s utrácením nemusíte dělat hlavu. Všechno od hotelu přes průvodce, transfer, snídaně, oběda a večeře je již započítáno v ceně. Tarif je fixní. Jediné, za co utratíte peníze, jsou nápoje, svačinky, alkohol, suvenýry a spropitné pro průvodce a řidiče.

Minimální cena itineráře pro 3 lidi je 250 USD na osobu/noc (v měsících březen, duben, květen, září, říjen, listopad) a 200 USD na osobu/noc (v měsících prosinec, leden, únor, červen, červenec a srpen). Pro individuálního turistu je to k uvedené sumě plus 40 USD za noc a pro dvojici 30 USD za osobu a noc navíc. Děti do 5 let platí jednorázový poplatek 40 USD. Děti mezi 5–12 lety platí polovinu denního minima (100 nebo 125 USD).

Tajemstvími opředené dračí království

Bhútán je poslední Šangri-lou. Ztracený ráj rozprostírající se mezi vrcholky majestátních Východních Himalájí se ukrývá mezi dvěma světovými velmocemi – Indií na jihu a Čínou na severu. Téměř 780.000 lidí tu žije v míru a souladu s panenskou přírodou chráněnou před chamtivými lidskými zájmy. S pokorou je možné sledovat úctu, s jakou domácí přistupují ke svým zvykům a tradicím. Právě díky tomu se jim podařilo dokonale uchovat jedinečnou kulturu. Jen zde měří národní bohatství hrubým domácím štěstím. Krajina přesycená spiritualitou a pokojem je poslední zemí, která úspěšně balancuje mezi tradicí minulosti a pokrokem budoucnosti. Jako by zůstala v čase.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza vyřizuje bhútánská cestovní kancelář.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Nejltepleji a bez deště v březnu, dubnu, říjnu až prosinci.
Více o počasí
Letenky od
30 000 Kč
Je běžná cena letenky. Připočtěte navíc tučné povinné poplatky cestovce.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu