Bhútán
Bhútán

Peníze a ceny v Bhútánu

Bhútánský ngultrum

Měnou je bhutánský ngultrum (značka BTN), který se dělí na 100 četrumů. Bankovky jsou v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000. Mince v hodnotě 1 ngultrumu, 50, 25, 20, 10 a 5 četrumů.

Kurz místní měny je ekvivalentní indické rupii. Tou se dá v Bhútánu dokonce bez problémů i platit. Proto není třeba být překvapený, pokud vám ji v obchodě vrátí. Před odjezdem ze země se doporučuje utratit všechny ngultrumy, protože je téměř nemožné směnit tuto měnu mimo Bhútán.

Zajímavost: vytvoření prvních bankovek zvaných ngultrum se uskutečnilo až v roce 1974 díky peněžní reformě tehdejšího krále a ministra financí. Před používáním mincí a bankovek se jako platební prostředek používaly indické rupie nebo tradiční systémy výměnného obchodu. Platilo se například rýží, masem, sýrem, vlnou a dalšími pro nás neuznávanými platidly.

Směnárny a platby kartou

Peníze doporučujeme směnit ihned po příletu nebo již na letišti či v jedné z bank. V případě zpětné výměny je potřeba předložit potvrzení o výměně z Bank of Bhutan nebo z oficiální směnárny v hotelu. Komerční směnárny v zemi neexistují.

Bankomaty v Bhútánu sice jsou, ale turista je najde jen ve větších městech. Hotely a banky akceptují cestovní šeky MasterCard, Visa, American Express. 

Platba kartou není vžitá a na většině míst ani není možná. Proto doporučujeme mít s sebou hotovost.

Kolik co stojí

Bhútán je rozhodně levnější zemí než Evropa, i když v porovnání se sousedními státy (Indie, Čína) je o něco dražší. Ceny jsou v Bhútánu zpravidla o čtvrtinu až třetinu levnější než u nás. Konkrétní ceny bohužel neuvádíme, skutečně není potřeba zde téměř nic kupovat, všechno je zařízeno a zaplaceno předem, protože cestovat do Bhútánu lze pouze na all inclusive pobyt.

Spropitné a smlouvání

V Bhútánu není zvykem nechávat spropitné a není ani povinné. Platí však, že nikoho neurazíte, když službu patřičně oceníte pár ngultrumy navíc. Spropitné se však nevztahuje na průvodcovské a transferové služby. Tam je vyplácení bakšiše běžnou praxí. Proto je třeba dát po skončení zájezdu průvodci spropitné. Jeho výše se odvíjí od počtu lidí ve skupině a celkové spokojenosti poskytnutých služeb. Průvodci se doporučuje dát sumu ve výši kolem 5 eur na den a řidiči polovinu.

Podobně to funguje také při smlouvání. Sice se v Bhútánu nesmlouvá až v takové míře jako například v sousední Indii, člověk se s ním však potká běžně především na trzích. Je třeba mít na paměti, že obchodník dá slevu ve výši maximálně 10 %, ne více. Osvědčilo se nám také požadování množstevních slev (při koupi dvou výrobků třetí zdarma, při koupi jednoho výrobku druhý za polovinu apod.).

Jak ušetřit

Ušetřit v Bhútánu je při organizovaném zájezdu (což je v současnosti jediná možnost navštívení země) poměrně jednoduché, protože vše je již předem zaplacené a na základě dohodnutého itineráře je turistovi vystaveno vízum. Pokud tedy člověk nebude utrácet za suvenýry či alkoholické nápoje, utratí za 10 dní nejvíce 50 eur.

Denní rozpočty

Při sjednávání výletu přes cestovní kancelář, což je jedna z povinností nutná pro povolení ke vstupu, si s utrácením nemusíte dělat hlavu. Všechno od hotelu přes průvodce, transfer, snídaně, oběda a večeře je již započítáno v ceně. Tarif je fixní. Jediné, za co utratíte peníze, jsou nápoje, svačinky, alkohol, suvenýry a spropitné pro průvodce a řidiče.

Minimální cena itineráře pro 3 lidi je 250 USD na osobu/noc (v měsících březen, duben, květen, září, říjen, listopad) a 200 USD na osobu/noc (v měsících prosinec, leden, únor, červen, červenec a srpen). Pro individuálního turistu je to k uvedené sumě plus 40 USD za noc a pro dvojici 30 USD za osobu a noc navíc. Děti do 5 let platí jednorázový poplatek 40 USD. Děti mezi 5–12 lety platí polovinu denního minima (100 nebo 125 USD).

Chystáš se do Bhútánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.