Průvodce státem
Bonaire
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Bonaire

Historie v kostce 

Bonay neboli nížina – tak nazývali ostrov jeho původní obyvatelé, kmen Caquetiů. V 16. století ostrov ovládli Španělé, v 17. století pak nadvláda připadla Nizozemcům, kteří už se o Bonaire připravit nenechali a ostrov se stal součástí Nizozemských Antil. V roce 2010 se konalo referendum, v němž se rozhodlo o tom, že Bonaire je nyní integrální součástí Nizozemska.  

Bonaire těží z turismu, ráj představuje pro potápěče a milovníky vodních sportů. Důležitou roli v místním průmyslu hraje produkce soli.  

Lidé 

Ostrov čítá kolem 15.000 obyvatel. Jeho populace se v posledních letech neustále zvyšuje, tvořena je z velmi bohaté palety více než 80 národností a etnik. Asi 7.000 obyvatel jsou rodilí Bonairčané, jedná se především o černošské obyvatelstvo. Pětina populace pochází z jiných ostrovů bývalých Nizozemských Antil či Aruby, 4.000 obyvatel přišlo z Jižní a Střední Ameriky, dále zde žije 3.000 Nizozemců, na ostrově panuje také silná čínská komunita. Převládající náboženství je římskokatolické (přibližně 70 % obyvatel). 

Svátky 

Dny volna kopírují nejběžnější české svátky, jako jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok či Svátek práce, ale nechybí ani místní státní svátky jako například Bonairský den vlajky, který připadá na 6. září. 

Kultura  

Bonairský karneval – Každoroční velké karnevalové přehlídce předchází v průběhu ledna, února a března mnoho různých akcí. Nejatraktivnější a turisticky nejvděčnější je právě závěrečný karnevalový průvod, konající se vždy v neděli (podrobné informace o programu festivalu v aktuálním roce lze najít na webu infobonaire.com). 

Simadan – Bonairské dožínky. Historický původ festivalu tkví v oslavách místních otroků, kteří měli právo si část úrody po žních ponechat pro své potřeby. Akce u příležitosti Simadánu se konají v období žní od února do května.  

Bonairská regata – Říjnové závody lodí a plavidel včetně windsurfingových a freestylových soutěží, doprovázeny jsou mnoha společenskými akcemi. 

Jazyk 

Úředním jazykem je nizozemština, dále se všude domluvíte anglicky, nejrozšířenější mezi obyvateli je kreolský jazyk papiamento, zastoupena je i španělština.  

Turismus 

Bonaire je potápěčským rájem a stává se tak cílem mnoha potápěčů. Většina návštěvníků pochází stále z Nizozemska, destinaci však objevují další a další turisté z celého světa. Ostrov se ovšem na masovou turistiku nezaměřuje, byť je pro místní hlavním zdrojem obživy, láká hlavně milovníky krás podmořského světa. Turisté zde naleznou veškeré potřebné služby cestovního ruchu. Bonaire je jako stvořené pro individuální turistiku, prakticky nutností je vypůjčení skútru nebo auta, což mimo jiné umožní dostat se k plážím nebo potápěčským lokalitám. 

Geografie 

Ostrov Bonaire se rozkládá na 288 km², připadá k němu i ostrůvek Klein Bonaire (6 km²). Ke koupání a potápění je vhodná západní a jižní část ostrova, na východě a severu je pobřeží divoké, s útesy a velkými vlnami. 

Nizozemský korál Karibiku 

Ostrov Bonaire se nachází v jižní části Karibského moře 80 kilometrů před pobřežím Venezuely, je součástí Malých Antil a patří do jižní části Závětrných ostrovů. Leží v blízkosti dalších ostrovů bývalých nizozemských Antil – Curaçaa a Aruby. 

„Jestli jsi potápěč, tak už jsi o Bonaire slyšel. Nejsi? Tak brzy poznáš, jaké krásy náš ostrov nabízí!“ Tak uvádí ostrov místní, kteří jsou na něj patřičně hrdí. A mají na co. Bonaire se pyšní jedněmi z nejlepších podmínek pro potápění na zeměkouli. Přírodní krásy, křišťálově čistá voda a celoročně přející počasí dělají z karibského ostrova destinaci, která, ač není zasažena masivním turismem, má rozhodně co nabídnout! 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Bonaire.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Bonaire leží mimo pás hurikánů, hezké počasí je celoročně.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Běžná cena letenky z Prahy, mírně levněji z Německa.
Akční nabídky