Brunej
Brunej

Kultura a lidé v Bruneji

Historie v kostce

Od 14. do 16. století byla Brunej součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.

V 19. století se stala Brunej kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. V roce 1847 uzavřel sultán spojenectví s Velkou Británií a již v roce 1888 se Brunej stala britským protektorátem. V roce 1906 byl zaveden osidlovací systém v zemi. Britští občané mohli zemi osidlovat na základě Dodatkové smlouvy o ochraně z roku 1906. Zakládali zde farmy a obchodní firmy a zavedli intenzivní pěstování rýže a tropického ovoce. V letech 1941 až 1945 byla země okupována japonskou armádou.

V roce 1959 byla země sjednocena a byla také vytvořena ústava, která zaručovala existenci místní vlády. V roce 1971 byla dokončena politická situace v zemi. Bylo tak dosaženo úplné nezávislosti jak ve věcech mezinárodních, tak i domácích.

V roce 1967 abdikoval sultán Haji Sir Muda Omar Ali Saifuddienna svou funkci ve prospěch svého syna, pozdějšího sultána Pengiran Muda Mahkota Hassanal Bolkiah.1. ledna 1984 vznikl oficiálně sultanát a sultán přijal také funkci premiéra, ministra financí a zahraničí.

Lidé

Národnostní složení obyvatel kopíruje polohu tohoto státu. Obyvatele Bruneje tvoří Malajci 65 %, Číňané 19 % a Dajakové 13 %.

Brunejců je asi 25x méně než Čechů.

Svátky 

1. 1. –  Nový rok, 10. 1. –  Den oběti Idul Adha (islámský), leden – Čínský nový rok, leden – Islámský nový rok, 23. 2. –  Den nezávislosti (státní svátek), 11. 4. –  Narození proroka Mohameda, květen – Výročí královského pluku, 15. 7. –  Narozeniny Sultána , srpen – Nanebevzetí proroka Mohameda, září – začátek ramadánu, 10. 10. – výročí prozrazení Koránu, 24.–25. 10.  Hari Idul Fitri (islámský), prosinec – Narození Ježíše Krista, prosinec – Den oběti Idul Adha (islámský)

Náboženství

Islám je oficiálním náboženstvím sultanátu Brunei Darussalam. Byl ukotven v místní ústavě. Hlavou islámské víry v sultanátu je jeho sultánská výsost a Yang Di-Pertuan. Islám hraje hlavní roli ve zdejší společnosti. Náboženské složení obyvatel: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %

Kultura 

Před cestou do Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může působit značné potíže. Řekne-li Asiat „za hodinu“, může to znamenat, že za hodinu, ale také za dvě či tři, vždyť co je hodina oproti věčnosti. Proto ne vždy je možné přesně dodržet časový plán a program je třeba neustále přizpůsobovat.

Jazyk 

Jediným úředním jazykem v Bruneji je malajština, vedle ní je ovšem často používána i angličtina a čínština.

Turismus

Turisté se do tohoto sultanátu vydávají především kvůli poznání typicky muslimské země velmi malé geografické velikosti (166. největší stát na světě). Za návštěvu stojí hlavní město Bandar Seri Begawan. Největší památkou je mešita Omara Alího Sajfuddína se zlatou kopulí (pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje), ale možná hezčí je nová mešita Kiarong. Za návštěvu jistě stojí i Kumpung Ayer (28 vodních vesnic propojených labyrintem můstků, vice jak 30.000 obyvatel), nový královský palác (největším obývaný palác na světě), Národní muzeum, Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace, nebo opičí království Pulau Ranggu.

Geografie

Brunej je rozdělena do čtyř distriktů:

  • Tutong,
  • Brunei/Muara,
  • Belait,
  • Temburong.

Hlavním městem sultanátu je Bandar Seri Begawan s rozlohou 16 čtverečních kilometrů. Pověstný vodní dům (Kampong Ayer) Bruneje se nachází právě v tomto městě.

Brunej se skládá ze dvou vzájemně těsně sousedících, avšak pevninou nespojených území, většina země je nížinatá a porostlá hustým deštným pralesem. 

Posun času – GMT + 8; oproti ČR tedy o sedm hodin více v době zimního času a o šest hodin více v době letního času.

Rozloha země je 14x menší než rozloha ČR.

Chystáš se do Bruneje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.