Průvodce státem

Brunej

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Ropné království na Borneu

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí, se rozkládá na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií.

Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství.

Je to jedna z nejbohatších a nejmenších zemí světa, v níž se nachází pověstné vodní domy Kampong Ayer, které stojí za návštěvu. Žije v nich desetina občanů, což je přes 40.000 obyvatel brunejské metropole Bandar Seri Begawan.

Průvodce pro tebe napsal ondraseva Ševa
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
leden - květen
Lze však vyrazit celoročně, jen výjimečně prší celodenně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Nejlevněji vyjde cesta přes Kuala Lumpur.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bruneje

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Od 14. do 16. století byla Brunej součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.

V 19. století se stala Brunej kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. V roce 1847 uzavřel sultán spojenectví s Velkou Británií a již v roce 1888 se Brunej stala britským protektorátem. V roce 1906 byl zaveden osidlovací systém v zemi. Britští občané mohli zemi osidlovat na základě Dodatkové smlouvy o ochraně z roku 1906. Zakládali zde farmy a obchodní firmy a zavedli intenzivní pěstování rýže a tropického ovoce. V letech 1941 až 1945 byla země okupována japonskou armádou.

V roce 1959 byla země sjednocena a byla také vytvořena ústava, která zaručovala existenci místní vlády. V roce 1971 byla dokončena politická situace v zemi. Bylo tak dosaženo úplné nezávislosti jak ve věcech mezinárodních, tak i domácích.

V roce 1967 abdikoval sultán Haji Sir Muda Omar Ali Saifuddienna svou funkci ve prospěch svého syna, pozdějšího sultána Pengiran Muda Mahkota Hassanal Bolkiah.1. ledna 1984 vznikl oficiálně sultanát a sultán přijal také funkci premiéra, ministra financí a zahraničí.

Lidé

Národnostní složení obyvatel kopíruje polohu tohoto státu. Obyvatele Bruneje tvoří Malajci 65 %, Číňané 19 % a Dajakové 13 %.

Brunejců je asi 25x méně než Čechů.

Svátky

1. 1. – Nový rok, 10. 1. – Den oběti Idul Adha (islámský), leden – Čínský nový rok, leden – Islámský nový rok, 23. 2. – Den nezávislosti (státní svátek), 11. 4. – Narození proroka Mohameda, květen – Výročí královského pluku, 15. 7. – Narozeniny Sultána , srpen – Nanebevzetí proroka Mohameda, září – začátek ramadánu, 10. 10. – výročí prozrazení Koránu, 24.–25. 10. Hari Idul Fitri (islámský), prosinec – Narození Ježíše Krista, prosinec – Den oběti Idul Adha (islámský)

Náboženství

Islám je oficiálním náboženstvím sultanátu Brunei Darussalam. Byl ukotven v místní ústavě. Hlavou islámské víry v sultanátu je jeho sultánská výsost a Yang Di-Pertuan. Islám hraje hlavní roli ve zdejší společnosti. Náboženské složení obyvatel: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %

Kultura

Před cestou do Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může působit značné potíže. Řekne-li Asiat „za hodinu“, může to znamenat, že za hodinu, ale také za dvě či tři, vždyť co je hodina oproti věčnosti. Proto ne vždy je možné přesně dodržet časový plán a program je třeba neustále přizpůsobovat.

Islámská mešita v Bruneji

Jazyk

Jediným úředním jazykem v Bruneji je malajština, vedle ní je ovšem často používána i angličtina a čínština.

Turismus

Turisté se do tohoto sultanátu vydávají především kvůli poznání typicky muslimské země velmi malé geografické velikosti (166. největší stát na světě). Za návštěvu stojí hlavní město Bandar Seri Begawan. Největší památkou je mešita Omara Alího Sajfuddína se zlatou kopulí (pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje), ale možná hezčí je nová mešita Kiarong. Za návštěvu jistě stojí i Kumpung Ayer (28 vodních vesnic propojených labyrintem můstků, vice jak 30.000 obyvatel), nový královský palác (největším obývaný palác na světě), Národní muzeum, Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace, nebo opičí království Pulau Ranggu.

Geografie

Brunej je rozdělena do čtyř distriktů:

 • Tutong,
 • Brunei/Muara,
 • Belait,
 • Temburong.

Hlavním městem sultanátu je Bandar Seri Begawan s rozlohou 16 čtverečních kilometrů. Pověstný vodní dům (Kampong Ayer) Bruneje se nachází právě v tomto městě.

Brunej se skládá ze dvou vzájemně těsně sousedících, avšak pevninou nespojených území, většina země je nížinatá a porostlá hustým deštným pralesem.

Posun času – GMT + 8; oproti ČR tedy o sedm hodin více v době zimního času a o šest hodin více v době letního času.

Rozloha země je 14x menší než rozloha ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Brunejský dolar

Brunejský dolar (BND), 1 BND je 18 Kč.

Celkově k cenám v Bruneji: ceny v Bruneji jsou znatelně vyšší než v Malajsii, hlavně u jídla. Ceny jsou přibližně na stejné úrovni jako v Česku (zatímco v Malajsii je levněji).

Brunejský dolar

Směnárny a platba kartou

Platební karty a šeky: platební karty (Visa, MasterCard, JVC, American Express, Diners Club) lze běžně využít k platbě jak v obchodech, tak restauracích, výběr hotovosti z bankomatů je bezproblémový. Brunej je bezpečná země s minimální kriminalitou a cestování s hotovostí (při dodržení základních „cestovatelských“ pravidel) není problém.

Kolik co stojí

(Příklad ubytování, dopravy a stravy v hlavním městě Bandar Seri Begawan)

Lodní doprava: jednorázový přesun lodí přes řeku Sungai Brunei stojí 1 BD. Stačí mávnout na jakýkoli člun.

Ubytování: Pusat Belia (Youth Hostel) – 10 BD za noc v dormitory pro 4 osoby. Pěkné ubytování za super cenu. V areálu hotelu je i krásný bazén (k použití za poplatek 1 BD).

Jídlo a pití: Jollibee – Champ menu (hamburger, hranolky, cola) 6.60 BD. Dobré, ale méně hranolek i masa než ve stejném řetězci na Filipínách. Food court: polévka laksa 3 BD, hovězí s rýží 5 BD, ledový čaj 0,80 BD, nasi goreng ayam (smažené nudle s kuřecím masem) 3 BD. Supermarket – 1,5litrová lahev vody 0,65 BD, bramborový salát (cca 15–20 dkg) 1,50 BD. Indická restaurace: zákusek 0,50 BD, káva 1,20 BD, kuřecí maso + biryani (ochucená rýže) + pikantní omáčka 4 BD (ostré, vynikající).

Spropitné a smlouvání

Tak jako v každé asijské zemi při obchodování a nakupování, je nutné smlouvat a hlavně se nebát smlouvat.

Spropitné je vřelý doplněk jak poděkovat, pokud vám chutná či jste s danou službou spokojeni.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit na stravování a ubytování. Dle našeho názoru je nejideálnější se stravovat na ulici a v místních restauracích a jídelnách.

Denní rozpočet

Průměrné ceny za ubytování v Bruneji:

 • nižší třída: 10–80 B$
 • vyšší třída: 170–300 B$

Průměrné ceny za stravu:

 • jednoduché pokrmy: 3–9 B$
 • vydatnější pokrmy: 9–20 B$
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se dostat do Bruneje

Je několik možností, jak se do tohoto malebného sultanátu dostat. Nejideálnější z nich je let nejčastěji ze Singapuru či Kuala Lumpuru přímo do hlavního města Bandar Seri Begawanu.

Další, ale zato levnější možností, je let do Kota Kinabalu v Malajsii, severně od Bruneje a poté dvěma loděmi přeplout do Bruneje.

Příklad dopravy z KK do Bruneje:

Loď Kota Kinabalu (Sabah) – Labuan – Brunej: 61,60 R (53 R lístek druhé třídy za obě lodi + 3,60 R přístavní poplatek v KK + 5 R přístavní poplatek v Labuanu). Loď z KK do Labuanu jede dvakrát denně (v 8:00 a ve 13:30), loď z Labuanu do Bruneje jede jen jednou denně – ve 13:30. Kromě této společnosti (Sri Labuan) zde ovšem jezdí i plavidla jiná, takže celkem jezdí lodí víc. Cesta z KK do Labuanu trvá tři hodiny, cesta z Labuanu do Bruneje hodinu. Lístky na obě lodě lze koupit i zvlášť, vyjde to pak celkem asi o 8 R dráž.

Jak se nejlépe přepravovat

Hlavní dopravní tepnou v Bruneji je Panbornejská dálnice, společný projekt se sousední Malajsií. Po zemi se můžete pohybovat autobusem, taxíkem nebo pronajmutým autem. Některá autobusová spojení odjíždí, až jsou plně obsazená.

Brunejská doprava

Půjčení auta

Půjčení auta je jedna z možností jak se pohybovat po Bruneji, ale dávejte pozor, jelikož se zde jezdí vlevo.

Veřejná doprava

Veřejná doprava mimo hlavní město není příliš rozvinutá, autobusy jezdí od šesti ráno do šesti večer. V hlavním městě Bruneje jezdí šest autobusových linek v přibližně dvacetiminutových intervalech, cena jízdného začíná na jednom dolaru. Autobusy do dalších větších měst odjíždějí z terminálu na jalan Cator.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Brunejská kuchyně

Ostrovní jihovýchodní Asii tvoří pestrá paleta rozličných etnik, kmenů, národů a také celá řada místních, ale i importovaných kuchyní. Navzdory tomu si kuchyně Indonésie, Malajsie a Bruneje udržuje podobný charakter. Základní potravinou je stejně jako v pevninské části jihovýchodní Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní jihovýchodní Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.

Jídlo v Bruneji

Jak se stravovat jako místní

Konzumace jídel v místních pouličních stáncích (tzv. „hawkers”) je bezpečná. Je samozřejmé, že průvodce stravování pro zájemce organizuje a pomáhá s jeho výběrem – jde zejména o večeře, které jsou zpravidla hlavním jídlem dne. O řetězce typu KFC, Pizza Hut nebo McDonald´s není rovněž nouze.

Doporučuje se používat balenou vodu, horký čaj nebo kávu, případně balené nealkoholické nápoje mezinárodních výrobců a stravovat se tepelně upravenými pokrmy a ovocem vlastnoručně oloupaným.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídlo je přibližně stejně drahé jako v ČR.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Národní park Ulu Temburong se nachází se ve východní části Bruneje, má rozlohu téměř 50.000 hektarů a leží v biologicky velmi rozmanité oblasti. Přírodní trasy zahrnují více než sedm kilometrů dlouhých dřevěných cestiček v bujné vegetaci. Nacházejí se tu i různé naučné stezky, které skýtají skvělou možnost seznámit se s životem deštných pralesů.

Ulu Temburong

Adrenalinová zábava

V Národním parku Ulu Temburong můžete začít. Nejzajímavější z místních výškových cest je tzv. „canopy walkway“, hliníková konstrukce, která vám umožní procházet se ve výšce 50 metrů nad zemí.

Parky a rezervace

Na procházku džunglí se můžete vydat v přírodní rezervaci Peradayan, dlouhý dům Ibanů můžete vidět v Batang Duri.

Nakupování

Nakupování je koníčkem, který nezná hranic. V decentním osvětlení brunejského nákupního centra lze zahlédnout i situace jinak nevídané, například mladou dvojici držící se za ruce. Brunejská zábavová dieta má přece jenom své výjimky

Pro děti

Zatímco dospělí se starají o své bojové opeřence, jejich potomci se věnují spíše zábavě stolního charakteru. Všem společně je pak určen velký zábavní park Jerudong otevřený u příležitosti sultánových osmačtyřicátin. Svou velikostí se prý tento park může rovnat i s Disneylandem, jenom ti návštěvníci se sem nějak nehrnou.

Pro romantiky

Večerní projížďku lodí můžete podniknout na řekách Sungai Kedayan nebo Sungai Brunei.

Kultura

Nejsledovanějším sportem v Bruneji je fotbal. Vášeň pro kulatý nesmysl pronikl i pod kupole místních mešit. „Miluju fotbal, hlavně FC Liverpool“, říká strážce jedné z mešit. Nejenom kopanou je však fanoušek živ.

Druhé místo v žebříčku brunejské sportovní popularity má ryze domácí kořeny. Silat je bojové umění rozšířené kromě Bruneje také v Indonésii a Malajsii. Stovky různých škol se pokoušejí kombinovat rozvoj charakteru zápasníka s opravdovým bojem, při němž lze používat pěsti, paže, lokty, kolena i údery nohou. To vše doprovázeno tradiční hudbou. „Je to úchvatný sport, uchytil se tady někdy v šedesátých letech a v mojí generaci je velice oblíbený“, říká jeden z vyznavačů tohoto sportu Ghani.

Kohoutí zápasy jsou doma v celé jihovýchodní Asii. V Bruneji však mají podobu ryze privátní zábavy a na nějaké gamblerství raději zapomeňte.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V Bruneji nehrozí žádná závazná zdravotní rizika. Sjednejte si však vždy kvalitní cestovní pojištění.

Elektřina

Elektrické napětí je 240 voltů, proud je střídavý. Zásuvky mají 3 otvory (typ G) stejné jako ve Velké Británii, to znamená, že pro naše zástrčky je nutný adaptér. Ten je možné sehnat i v Bruneji ve městech v elektroobchodech, případně na tržišti. Doporučujeme opatřit si adaptér před odjezdem, abyste se tím na místě již nemuseli zabývat.

Kriminalita

Brunej je, ve srovnání s Českou republikou a jinými zeměmi obecně, velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na nízké úrovni, k cizincům se místní chovají velmi přátelsky a mile. I přesto doporučujeme přirozeně dbát na bezpečnost, především pak na peníze a doklady. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je třeba respektovat určitá omezení v oblasti odívání, zejména u žen („minioděvy” nejsou zrovna vítány). To se rozhodně vztahuje například i na návštěvy muslimských svatostánků (mešit).

Důležité kontakty

 • policie (423901)
 • lékařská záchranná služba – nutno volat konkrétní nemocnici
 • hasiči (380402)
 • mezinárodni předvolba: +673
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občané České republiky mohou vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 30 dní bez víz.

Očkování

Všem cestovatelům stačí klasický cestovatelský základ (žloutenka A+B, tetanus).

Celní předpisy

Dovoz a vývoz valut a místní měny není omezován. Dovoz alkoholu je omezen (max. 1 litr na dospělou osobu). Na pašování narkotik se vztahuje trest smrti. Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován.

Co vidět a navštívit v Bruneji

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bruneji

Zavřít boční panel

Bandar Seri Begawan

Hlavnímu městu sultanátu Brunej říkají místní jednoduše Bandar. Leží uprostřed pobřežní nížiny Saiffudina, při ústí řeky Sungai Brunei do Brunejské zátoky. Hlavním městem se stalo již v roce 1405. Největší památkou je mešita Omara Alího Sajfuddína se zlatou kopulí (pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje), ale možná hezčí je nová mešita Kiarong. Za návštěvu jistě stojí i Kumpung Ayer (28 vodních vesnic propojených labyrintem můstků, vice jak 30.000 obyvatel), nový královský palác (největším obývaný palác na světě), Národní muzeum, Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace, nebo opičí království Pulau Ranggu.

Zavřít boční panel

Ulu Temburong

Národní park Ulu Temburong se nachází se ve východní části Bruneje, má rozlohu téměř 50.000 hektarů a leží v biologicky velmi rozmanité oblasti. Přírodní trasy zahrnují sedm kilometrů dlouhých dřevěných cestiček v bujné vegetaci. Nachází se tu i různé naučné stezky, které skýtají skvělou možnost seznámit se s životem deštných pralesů. Ke zdejší raritě patří systém dřevěných mostů, které propojují jednotlivé „čtvrti“ věčně zelené džungle. Dřevěné domy ve výšce téměř dvaceti metrů jsou navzájem spojené provazovými mosty, které můžete využít jako přírodní observatoře. Žije zde mnoho druhů zvěře (která se však přes den skrývá), více jak 450 druhů motýlů a mnoho a mnoho druhů exotických rostlin. Nejzajímavější z místních výškových cest je tzv. „canopy walkway“, hliníková konstrukce, která vám umožní procházet se ve výšce 50 metrů nad zemí.

Zavřít boční panel

Peradayan

Přírodní park o rozloze okolo 1.000 hektarů s vrcholky Bukit Peradayan (410 m) a Bukit Patoi (310 m) nabízí možnost zhlédnout na věčně zelenou džungli i vesnice sousedního Sarawaku. Nachází se tu i několik neobvyklých jeskyní a skalních útvarů. Nedaleko narazíte na město Bangar s miniparkem Kuala Belalong (otevřen v roce 1993 samotným sultánem). Centrum parku tvoří šest malých chatrčí, v jejichž okolí je nádherná krajina s vodopádem a pestrobarevnými květinami.

Počasí a sezóny v Bruneji

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Brunej
Klima stejné pro celou zemi

30 °C

31 °C

31 °C

32 °C

33 °C

33 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Brunej má tropické, vlhké klima. Průměrné roční teploty stoupají ke 27 °C. Husté deště trvající vždy několik desítek minut přicházejí v období monzunů, tj. od listopadu do května, a nevyskytují se suchá období.

Sezóny a kdy vyrazit

Brunej můžete obecně navštívit kdykoliv. Nejlepší počasí bývá od ledna do května, léta jsou velmi teplá a podzim bývá nepatrně deštivější než zbytek roku. I když jsou srážkové úhrny až násobně vyšší než například ve střední Evropě, málokdy se stane, že by pršelo opravdu celý den.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu