Průvodce státem

Brunej

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Ropné království na Borneu

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí, se rozkládá na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií.

Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství.

Je to jedna z nejbohatších a nejmenších zemí světa, v níž se nachází pověstné vodní domy Kampong Ayer, které stojí za návštěvu. Žije v nich desetina občanů, což je přes 40.000 obyvatel brunejské metropole Bandar Seri Begawan.

Průvodce pro tebe napsal Ondra Ševa
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
leden - květen
Lze však vyrazit celoročně, jen výjimečně prší celodenně.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Nejlevněji vyjde cesta přes Kuala Lumpur.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bruneje

Co vidět a navštívit v Bruneji

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bruneji

Zavřít boční panel

Bandar Seri Begawan

Hlavnímu městu sultanátu Brunej říkají místní jednoduše Bandar. Leží uprostřed pobřežní nížiny Saiffudina, při ústí řeky Sungai Brunei do Brunejské zátoky. Hlavním městem se stalo již v roce 1405. Největší památkou je mešita Omara Alího Sajfuddína se zlatou kopulí (pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje), ale možná hezčí je nová mešita Kiarong. Za návštěvu jistě stojí i Kumpung Ayer (28 vodních vesnic propojených labyrintem můstků, vice jak 30.000 obyvatel), nový královský palác (největším obývaný palác na světě), Národní muzeum, Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace, nebo opičí království Pulau Ranggu.

Zavřít boční panel

Ulu Temburong

Národní park Ulu Temburong se nachází se ve východní části Bruneje, má rozlohu téměř 50.000 hektarů a leží v biologicky velmi rozmanité oblasti. Přírodní trasy zahrnují sedm kilometrů dlouhých dřevěných cestiček v bujné vegetaci. Nachází se tu i různé naučné stezky, které skýtají skvělou možnost seznámit se s životem deštných pralesů. Ke zdejší raritě patří systém dřevěných mostů, které propojují jednotlivé „čtvrti“ věčně zelené džungle. Dřevěné domy ve výšce téměř dvaceti metrů jsou navzájem spojené provazovými mosty, které můžete využít jako přírodní observatoře. Žije zde mnoho druhů zvěře (která se však přes den skrývá), více jak 450 druhů motýlů a mnoho a mnoho druhů exotických rostlin. Nejzajímavější z místních výškových cest je tzv. „canopy walkway“, hliníková konstrukce, která vám umožní procházet se ve výšce 50 metrů nad zemí.

Zavřít boční panel

Peradayan

Přírodní park o rozloze okolo 1.000 hektarů s vrcholky Bukit Peradayan (410 m) a Bukit Patoi (310 m) nabízí možnost zhlédnout na věčně zelenou džungli i vesnice sousedního Sarawaku. Nachází se tu i několik neobvyklých jeskyní a skalních útvarů. Nedaleko narazíte na město Bangar s miniparkem Kuala Belalong (otevřen v roce 1993 samotným sultánem). Centrum parku tvoří šest malých chatrčí, v jejichž okolí je nádherná krajina s vodopádem a pestrobarevnými květinami. 

Počasí a sezóny v Bruneji

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Brunej
Klima stejné pro celou zemi

30 °C

31 °C

31 °C

32 °C

33 °C

33 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Brunej má tropické, vlhké klima. Průměrné roční teploty stoupají ke 27 °C. Husté deště trvající vždy několik desítek minut přicházejí v období monzunů, tj. od listopadu do května, a nevyskytují se suchá období.

Sezóny a kdy vyrazit

Brunej můžete obecně navštívit kdykoliv. Nejlepší počasí bývá od ledna do května, léta jsou velmi teplá a podzim bývá nepatrně deštivější než zbytek roku. I když jsou srážkové úhrny až násobně vyšší než například ve střední Evropě, málokdy se stane, že by pršelo opravdu celý den.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu